Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Duży klasyczny kołowrotek nie niszczy. Dysk przede wszystkim jest niebezpieczny, bo chomiki nie mając ogona nie są zbyt sprawne akrobatycznie.
Akwa 25 cm nadaje się na kuwetę (w mojej klatce kuweta jest chyba nawet głębsza). Chomik potrzebuje przestrzeni i grubej warstwy ściółki.
Zachęcam Cię do przemyślenia tematu, zarówno planowanych warunków, jak i źródła pochodzenia chomika. Kupno w sklepie to gwarancja nakręcania cierpienia innych stworzeń, a do tego spore ryzyko chorób, ciąży i traumy.
W stopce masz link do FAQ, jeśli zdecydujesz się z nim zapoznać i będziesz miała wątpliwości, służę pomocą.

Podstawowym złudzeniem jest myślenie "skoro coś jest przeznaczone dla gryzoni, jest dla nich dobre/bezpieczne". Niestety rynek kieruje się innymi prawami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Emisia97 napisał:

kołowrotek niszczy, dysk niszczy... to będzie bez. albo uprę się na swoim. 

Serio? To o fanaberię chodzi czy zdrowie i bezpieczeństwo zwierzaka?
Przemyśl to proszę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

:cool:

Witam serdecznie :-) Jest to pierwsze moje zapytanie na tym forum i z góry dziękuję za odpowiedź :-) Wiem,że temat może się wydawać pozornie przewałkowany tysiąc razy, ale jak się mu bliżej przyjrzeć,to nadal budzi kontrowersje. Mój dżungarek Ola ma ok. 10 miesięcy. Mam teraz zapytanie w związku z planowaną zmianą klatki, czy może mieć odstępy 1 centymetr? Teraz ma 6-7 mm odstępy. Niby pytanie proste, ale widziałem na nie tysiąc odpowiedzi, niektórzy piszą, że jak najbardziej może, inni, że ucieknie na pewno, czego ze wszech miar chciałbym uniknąć :-( I chciałbym spać spokojnie. A tak jeszcze by móc spać spokojnie, to czy moglibyście polecić jakieś minimum (więcej na razie niestety nie dam rady) czyli 60x40 cm za to z odstępami mniejszymi niż 1 cm i takie choć z jednym uczciwym pięterkiem?

Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź :-)

:cool:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kemi, ta klatka jest za mała, nie spełnia minimum (60x40). Ponadto ma niepotrzebne tunele i jest wysoka, a chomiki to zwierzęta naziemne. Musisz też pamiętać, że potrzebujesz 2 klatki, bo chomiki to samotniki i nie mogą mieszkać razem :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mieszkają razem odkąd się urodziły jakieś 5/6 miesięcy,  nigdy wcześniej się nie gryzły ani nic z tych rzeczy więc czy koniecznie muszę trzymać je osobno? czy jest możliwość że po prostu się lubią i nie chcą być same? Wiem ,że chomik to zwierze samotne ale one wszędzie chcą być razem nawet na ręce jak się je bierze, (choć ostatnio samiczka jest jakaś inna bo nie daje się brać na ręce i nie jest w ciąży bo bym zauważyła) Jak tylko jednego nie ma w klatce zaraz drugi chomik go szuka.

Tą klatkę mam już jakieś 1,5 miesiąca jak już pisałam jest to ich 3 klatka (dostałam je w zwykłym transporterze) wcześniejsze były o wiele mniejsze,  chomiki ogólnie są wszędzie (w mojej klatce jest inny układ półeczek) ale śpią zawsze w najwyższej części w domku zawsze razem. Ciężko będzie kupić mi jeszcze większą klatkę bo mieszkam w małej kawalerce i ta zajmuje mi już sporo miejsca. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znam tylko przypadki z zagranicznych specjalistycznych for jak to, gdzie trzymano 2 chomiki karłowate i tutaj trzeba zaznaczyć, że tylko konkretnie karłowate(Syryjskie rzucą się sobie od razu do gardeł), z jednego miotu i tylko tej samej płci. Mimo wszystko jest to odradzenie. To, że "można" nie znaczy, że się powinno. Istnieje szansa, że w którymś momencie ich nastawienie stanie się wrogie w środku nocy, jak Cie nie będzie w domu, zanim się zorientujesz i zorganizujesz drugą klatkę jeden będzie już martwy.

Moim zdaniem lepiej tego unikać, chomiki to z natury samotniki i powinno się je trzymać oddzielnie. A tym bardziej samca i samice!

Mało tego gdybyś się uparła to w moim mniemaniu taka klatka powinna być jeszcze większa niż dla pojedynczego karłowatego.

Zresztą i tak Ci potrzebna druga klatka, prędzej czy później ta samiczka pewnie zajdzie w ciążę gdy będzie przebywała razem z samcem. I co wtedy?

Edytowane przez Pryka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi, teraz muszę się zastanowić co zrobić bo nie chce męczyć zwierzątek a dwie duże klatki w moim mieszkaniu stanowczo odpada.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki to zdecydowane samotniki, nie można trzymać ich razem nawet jak się z pozoru kochają, bo to, co widzimy, jest złudne :) Tak jak Pryka napisała, pewnego dnia z 2 chomików zostanie jeden- albo wręcz przeciwnie, jak to parka, to dużo więcej. Jak nie masz miejsca to można poszukać nowego domu dla jednego malca, a drugiemu zapewnić świetne warunki. Są to chomiki karłowate, mogą mieszkać nawet w samlach z Ikei (tych największych pudełkach, 130l). Z mojego doświadczenia- mieszkam w pokoju z 3 chomikami syryjskimi, pokój maleńki, ale zmieściłam 2 klatki 120x60cm (jedna na drugiej) i jedną 85x48cm :) Trochę przestawienia mebli, ale dało radę :) Teraz powoli szykuję się na kolejną klatkę 85x48cm :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatki z 2 piętrami to nie jest to, czego potrzebują chomiki. Liczy się powierzchnia podstawy, ilość ściółki i eliminowanie ryzyka upadków z wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, hej. 

Klatkę planuję kupić taką http://allegro.pl/klatka-dla-myszki-chomika-myszoskoczka-alex-80-hit-i6894811828.html?reco_id=abb17554-bbc3-11e7-a0b3-6c3be5c06da0&ars_rule_id=201

(Kołowrotek zamierzam włożyć swój, temu w środku nie ufam)

Jednak jedna rzecz mnie zastanawia. Natknęłam sie się gdzieś na youtubie na stwierdzenie, że plastikowe tunele działają na szkodę chomika. Co prawda, wpadłam na tę informację tylko raz, ale się wacham. Są odpowiednie, czy nie? :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Szybcior napisał:

Są niewskazane, ze względu na opary amoniaku.

Rozumiem, że to dla dżungarka albo roborka?

Tak, dla dżuglarka/roborka. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, Emisia97 napisał:

dla syryjskiego też będzie dobra 

Na upartego można, ale troszkę za mała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Emisia97 napisał:

dla syryjskiego też będzie dobra 

Jak tam wstawisz kółko 31,5 cm mające wysokości razem z nóżką? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi