Skocz do zawartości
StanisławSulica

Jak fotografować chomiki (i nie tylko)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak fotografować chomiki (i nie tylko)

Pierwsza, najważniejsza zasada: użycie lampy błyskowej wbudowanej w aparat to najgorsze, co można zrobić!

Aby zrobić poprawne technicznie zdjęcie trzeba poświęcić na to chwilę czasu. Nie wystarczy posadzić chomika na stole, pstryknąć i do widzenia.

Najważniejszy jest oczywiście pomysł. Jeśli już go mamy to możemy iść dalej.

1. Ustawianie światła.

Klasycznym sposobem oświetlenia jest oświetlenie pod kątem 45 stopni od osi obiektywu.

Wygląda to mniej więcej tak (widok z góry):

49894994.png

Oświetlenie powinno być umieszczone na takiej wysokości, aby świecić na obiekt z góry także pod kątem 45 stopni.

Ponieważ po nieoświetlonej stronie mogą wystąpić bardzo głębokie cienie i utrata szczegółów, warto ją doświetlić. Można do tego użyć np. białej kartki A4 (na obrazku opisana jako reflektor) kasetonu lub czegoś innego, co odbije światło padające ze źródła światła, dzięki temu nasz obiekt będzie prawidłowo oświetlony. Przystawiając reflektor obserwujcie scenę i tak nim kierujcie aby uzyskac odpowiedni efekt.

Ten reflektor to prosta sprawa, a daje bardzo dobre efekty, które nadają zdjęciu profesjonalny wygląd. Proponuję, aby w ramach ćwiczeń zrobić jedno zdjęcie bez reflektora, a drugie z jego użyciem i porównać efekty :)

2. Źródło światła

A co będzie naszym źródłem światła?

Tak naprawdę może być to cokolwiek - światło z okna, lampka biurkowa, specjalna lampa błyskowa itp.

Ważne jest, że czym większą powierzchnie ma źródło światła, tym ładniejsze będzie zdjęcie. Dlatego tutaj najlepiej spisze się światło z okna w jasny, lekko pochmurny dzień.

Jeśli do oświetlenia użyjemy lampki biurkowej, spróbujmy zasłonić ją prześwitującym materiałem np. firanką. To dlatego fotografowie mają w studiach lampy przesłonięte specjalnymi parasolkami, światło z “gołej” lampy nie byłoby dobre.

Źródło światła stawiamy jak najbliżej obiektu, pilnując aby nie było zbyt silne.

3. Tło!

Można ułożyć fajną scenerię, pięknie ją oświetlić i mieć pięknego chomika, ale jak w tle będą wisiały skarpetki albo spał tata, to zdjęcie nie wywrze dobrego wrażenia.

Dobrze jest w tle rozwiesić jakiś kocyk o łagodnym kolorze, ustawić kilka rzeczy pasujących do głównego tematu zdjęcia itp.

Przykład jak wszystko ustawić:

26706719.png

Edytowane przez StanisławSulica
  • Upvote 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo pomocne.

Na pewno będą teraz o wiele lepsze fotki :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe ;) Nie wiedziałam, że zwykła kartka może dać coś zdjęciu. Będę musiała wypróbować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super! Pozostaje tylko jeden problem - przytwierdzenie chomika do jednego miejsca żeby się nie ruszał. :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety - moje maleństwo jest sprytniejsze niż by się mogło wydawać i zawsze wykorzystuje swoje ogromne poliki. happy0009.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz rację - zostałam odpowiednio zmotywowana żeby jutro czegoś popróbować :D

Do tej pory brałam na łatwiznę i fotografowałam jak Mała zajęła się czymś w klatce (bo tam jest mnóstwo do roboty - "na wolności" nie ma nic fajnego, wiec trzeba uciekać happy0009.gif).

Najgorsze, że chciałoby się robić na manualu, a w moim wypadku te kilka sekund to trochę mało, ale bez prób i błędów niczego nie będzie. A im trudniej coś zrobić, tym większa radość będzie z efektów! ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój Stasiu nudzi się w pracy :) Ale poradnik naprawdę zacny, więc nie doniosę szefowi :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

heheh SS a jak zrobić zdjecie w kilka sekund aparatem,który nie ma stabilizacji obrazu przy najmniejszym ruchu jest całe zdjęcie rozmazane,stojaka nie mam :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Postawić na czymś aparat i zrobić zdjęcia z opóźnieniem czasowym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

heheh SS a jak zrobić zdjecie w kilka sekund aparatem,który nie ma stabilizacji obrazu przy najmniejszym ruchu jest całe zdjęcie rozmazane,stojaka nie mam :(

Mój aparat także nie ma stabilizacji obrazu.

Spróbuj oświetlić mocnym światłem wtedy aparat zrobi zdjęcie szybciej i nie będzie rozmazane.

Czym jaśniej tym czas "zapisu" zdjęcia na aparat krótszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet telefonem wychodzą o wiele ładniejsze zdjęcia, ale nie wkleję bo chomik nie mógł usiedzieć i wszystkie usunąłem :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawa jestem, czy będzie widać z czasem różnicę w poziomie robienia zdjęć. Ja się bez bicia przyznaję, że nie umiem robić zdjęć i od kiedy ukradli mi mój ukochany aparacik w ogóle jakoś mnie ochota odeszła, i nawet kupienie czegoś porządniejszego nie pomogło. :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4fc9e81d449d7635gen.jpg

Modelka miała mnie w nosie i nie chciała zrobić ładnej minki.

(Poza tym z ostrością troszkę kiepsko i jeszcze hosting jak zwykle zepsuł jakość.)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakieś porady odnośnie robienia zdjęć chomikom w klatkach? Jakiekolwiek próby mocnego oświetlenia skutkują wszechobecnymi cieniami rzucanymi przez pręty :P

I czy da się wyciągnąć dobry efekt używając aparatu w telefonie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aparat w telefonie ma wpływ tylko na jakość zapisanego zdjęcia. To co na zdjęciu jest zależy już od Ciebie. Jeśli robisz kiepskim aparatem kiepsko oświetlisz zdjęcie z kiepskim tłem to masz kiepskie zdjęcie kiepskiej jakości.

Jeśli kiepskim aparatem robisz dobrze przygotowaną scenę, to masz dobre zdjęcie kiepskiej jakości.

Różnica jest, prawda? :)

Z robieniem zdjęć przez pręty niestety nie potrafię nic poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jednak na to sposób - przysmaki!

A znasz sposób na chomika, który nie tknie jedzenia poza swoim lokum (klatką) :P ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A znasz sposób na chomika, który nie tknie jedzenia poza swoim lokum (klatką) :P ?

No Bobek nie tyka. Ale żółty ser zajada. Musisz znaleźć ten jeden jedyny przysmak ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

stokrotka - zawodowo to za dużo powiedziane. Powiedzmy, że jestem zaawansowanym amatorem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi