Skocz do zawartości
slimaczek_20

Czy mogę dać? Sprawdź najpierw Listę Żywieniową!

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Też czytałem że nie można dawać chomikom czegoś własnie palącego typu czosnek,cebula,rzodkiewka i naturalnie papryczka chilli . Prędzej im zaszkodzisz . Radziłbym nie ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

luki tutaj jest 107 stron a pierwszy post został napisany w 2006 r. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodałam do listy link dokumentu przygotowanego do druku. Mam nadzieję, że się przyda. :)

Luki - na podstawie tego tematu aktualizowana jest lista żywieniowa - KLIK, warto tam zajrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z miętą jest tak, że podaje się głównie jako środek na dolegliwości z tego względu, że prócz witaminy C i karotenu nie ma jako takich wartości odżywczych. Drugim powodem jest zawartość olejku miętowego - przyjmowanie zbyt wielu dawek przetworów z mięty może nawet doprowadzić do objawów zatrucia, lub uczulenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie wydaje mi się, że już to raz przerabialiśmy, wpisałam ją po dobrej stronie, mam nadzieję, że opis jest wystarczający, żeby jej za często nie podawać, i jak nie ma potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli mogę chomikowi to nadal podawać ?:

sokjablkomieta.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

od czasu, do czasu ... ale na dobrą sprawę czysta woda w zupełności wystarczy, zwłaszcza jak ma dostęp do owoców i warzyw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do tego, że nie muszę mu dawać smakowego picia to przecież wiem ;). Bez słonecznika też by przeżył, ale mu daję bo lubi, z tymi sokami i gerberkami tak samo :).

Pytałam usilnie o to 'jabłko z miętą' , bo mu zamroziłam na małe porcje i daje mu 1 w tygodniu i nie wiedziałam czy kupić inny smak czy nie, ale chyba nie muszę :rolleyes:.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hym, polemizowała bym na temat tego przykładowego słonecznika ... w końcu co innego jest podawać pokarm w czystej postaci, a co innego przetworzony na potrzeby danego produktu. Z tego co przeczytałam na etykiecie - ekstraktu z mięty jest raptem 0,05% chyba tylko na zapach i lekki posmak. W surowcu olejek miętowy występuje w granicach 1,2-3,5%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mozna,ale dzwoneczek napisała że nie jest to tak naprawdę potrzebne więc po co uszczęsliwiać chomiki na siłę.Nie lepiej dać im owoce do pochrupania ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja dają gerberki, bo mój bardzo lubi :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mozna chomikowi dac jabłko,pomidora,marchewke i slonecznik taki paczkowany?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jabłko, marchewkę i pomidora świeżego tak.

Ew takiego z herbal petsów lub ususzonego samemu.

Słonecznik paczkowany, jak nie ma żadnych dodatków to tak.

Polecam także listę żywieniową. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mozna,ale dzwoneczek napisała że nie jest to tak naprawdę potrzebne więc po co uszczęsliwiać chomiki na siłę.Nie lepiej dać im owoce do pochrupania ? :)

Nie -_- ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nelaw2 tylko pamiętaj ze:

Soczki sa przetworzone w niewielkim stopniu ale są

Chomiki to gryzonie i rosna im siekacze więc muszą sobie na tym zęby ścieraćA jeśli sobie nie sciera to mu przerastają i kaleczą ryjek

Chomik to nie dziekco i jego układ pokarmowy jest inny

Tak więc widzisz,jednak lepiej dać owoce ^_^ ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.Miszkam w Hiszpanii i mam 5 miesieczna chomiczke syryjska angora-Niunie.Poniewaz nie ma u nas drzew jabloni,gruszy ani nic podobnego zastanawialam sie czy moglabym jej dac do gryzienia galazki z drzewa oliwnego i figowego?

Ewentualnie moze uda mi sie znalezc jakis orzech wloski,ale malo prawdopodobne w naszym rejonie.

Tematy połączono.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje chomiki teraz często dostają soczki. Ja dostałam sokownik i sobie czesto robie, więc tak po troszeczke raczę równie chomiki domowym, świezo wyciśnietym sokiem.

Waywa oczywiście dostaja tak jak dostawały. Sok to taka alternatywa dla wody u mnie.

⋅ Skrzyp trująca roślina gleb wilgotnych i zacienionych

Nigdzie nie znalazłam nic o tym by był trujący. Czy jest trujący tylko dla chomików ?

Edytowane przez Mysza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Że skrzyp jest trujący wyczytałam na niemieckiej stronie http://www.diebrain.de/hi-frischfutter.html

Dlaczego tak jest nie mam pojęcia.

Zwłaszcza, że przecież codziennie pijemy tabletki zawierające wyciąg ze skrzypu na poprawę wyglądu włosów skóry i paznokci. Być może w wyciągu tej trucizny już nie ma, a "surowego" nie jemy. :) Zresztą chomiki są na tyle małe, że nawet mikroskopijna dawka jakiegoś specyfiku może być bardzo trująca.

Odpowiadając na pytanie frytki: nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że drzewo oliwne może być. Figowiec jest w sumie drzewem owocowym, więc też nie miałabym nic przeciwko. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skrzyp jako skrzyp ogólnie nie jest trujący. Trujące są jego poszczególne gatunki, a zwłaszcza skrzyp błotny (equisetum palustre L.), który zjedzony przez takie zwierzęta jak konie, czy krowy w dużym stężeniu prowadzi do objawów zatrucia i śmierci. Dzieje się tak ze względu na dużą zawartość alkaloidów pirydynowych, m.in. palustryny i nikotyny (1-3%). W niektórych wypadkach w skrzypie polnym mogą występować niewielkie ilości alkaloidów ze względów na zanieczyszczenia innymi gatunkami. Badania działania skrzypu polnego (equisetum arvense L.) przeprowadzone na zwierzętach doświadczalnych, w tym szczurów oprócz korzyści wynikających z jego właściwości nie przyniosły wzmianki o skutkach śmiertelnych. Pamiętać jednie trzeba o zawartej w składzie antywitaminie B1.

Skrzyp polny jako surowiec leczniczy znajduje się w Farmakopei Polskiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cukier w tym cacku Danone'a to akurat pół biedy - najgorsze jest to, że produkt nawet nie leżał w sąsiedztwie truskawek, a w jego składzie jest całe laboratorium chemiczne; m.in.: skrobia modyfikowana (E1401 lub E1402) służąca jako zagęstnik, aromat truskawkowy oraz karminy (czyli barwnik o symbolu E120)... :(

Swojej Śnieżynce bałabym się dać nawet do powąchania...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żaden jogurt z wyjątkiem naturalnego ,nie nadaje się dla chomika .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi