Skocz do zawartości
slimaczek_20

Czy mogę dać? Sprawdź najpierw Listę Żywieniową!

Rekomendowane odpowiedzi

Zapytałam producenta Mixeramy i otrzymałam info, że karłowatym nie wolno podawać, a syryjkom sporadycznie. Jak dla mnie to eliminuje nasiona chia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szukam informacji na temat podawania chomikom jaśminu, płatków kwiatów. Właśnie zaczął się sezon, będę zbierać jako dodatek do herbaty i tak się zastanawiam czy będę mogła się podzielić z małymi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dorwałam dzisiaj w markecie obok fistaszków wyszperałam chipsy kokosowe bio z bakalandu, miałam wcześniej identyczne w mieszance orzeszków z Versele Laga - Pączuszek bardzo je polubił i teraz się zastanawiam czy te z bakalandu są ok. W składzie tylko kokos, dopiska "może zawierać zboża zawierające gluten, orzeszki ziemne, inne orzechy, mleko, soję oraz nasiona sezamu". Konsternacja czy dawać je małemu czy nie. Wydają mi się ok, ale lepiej zapytać i się upewnić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy mogę dać chomikowi dżungarskiemu:
pyłek kwiatowy
suszoną malwę (na liście jest napisane "świeża" czy nie można jej ususzyć lub kupić suszonej?) w tym czarną malwę
kocankę piaskową
dziewannę
kwiaty i owoce opuncji (owoce obrane)
?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy mogę chomikowi podać liście oliwki europejskiej? Patrzyłam na listę żywieniową i zastanawiam się czy mogę potraktowac jako liscie drzew owocowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niemal wszystkie "jednopestkowe" w naszym klimacie są z rodziny Rosaceae, rodz. Prunus (czyli śliwa, morela, czereśnia). Pestki tych owoców zawierają amigdalinę, która jest trująca - to powoduje, że odradza się podawanie w/w małym zwierzętom. Natomiast oliwka to zupełnie inna rodzina. Pytanie moje wynikło z tego, że mam liści tej egzotycznej rośliny w nadmiarze, a znalazłam artykuł naukowy z 1977 sugerujacy, ze u chomików wykazano efekt p/grypowy (grypa typu A) po spozyciu lisci oliwki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to zdaje się, że wiesz więcej ode mnie, choć nadal za mało. :)
Ja z chomikami nieszczególnie eksperymentuję, choć wszystko wskazuje na to, że oliwka jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy Chomik możę jeść ser biały w plastrach? Na liście żywieniowej jest napisane że tak, lecz słyszałam nawet to że chomik nie może jeść nabiału. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdzaj zawsze skład na opakowaniu. Jeśli jest tam sól, czy inne przyprawy to lepiej mu nie dawać.

Jeśli jest to czysty twaróg bez chemii i dziwnych domieszek, olejów i ulepszaczy smaku to powinno być ok. 

Ja osobiście raczej nie daję małemu serów itp. Czasami dostanie kropelkę masełka-osełki, tak to wolę kupić mu świerzego uciekającego robaczka, bo wiem, że je uwielbia i że nie zaszkodzą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ponieważ nie mamy dowodów, że chomiki przyswajają laktozę, unikamy nabiału. 
Na liście masz:

Ser biały chudy, bez ziół i innych dodatków, kontrowersyjny ze względu na zawartość laktozy, podawać ew. niewielkie ilości.

Dla mnie ewentualnie znaczy nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak się zastanawiałam, czy można dać chomikowi smakołyki z rokitnikiem?
Samego rokitnika nie widzę na liście żywieniowej a wolę się upewnić :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam pojęcia, znalazłam coś o badaniach na szczurach, obniżał się poziom ciśnienia, glukozy, trójglicerydów itp.
Bałabym się podać coś, co potencjalnie może mieć wyraźny wpływ na chomiczy organizm. Chyba, że ktoś wie coś bardziej konkretnego...?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czy można podawać chomikowi wysłodziny np. jęczmienne? inaczej młóto?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

myślałam żeby zrobić z tego ciasteczka i raz na tydzień np. dać taką małą kulkę do chrupania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy wszystkie dozwolone owoce/warzywa można podawać tez w wersji suszonej? Jestem w posiadaniu suszarki czy jakkolwiek to dziwne urządzenie się nazywa i tak myśle żeby ususzyć kawałki jabłek, buraków czy pomidorów i podawać małemu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jabłka i buraki można, ale nie za dużo, bo np. w jabłkach jest bardzo dużo cukru. Pomidorów nigdy nie dawałem swojemu chomikowi, więc się nie wypowiem. Radzę poczekać na inne odpowiedzi, bo mamy na forum bardziej doświadczone osoby ode mnie :D Mimo to podczas suszenia, skład owocu/warzywa się nie zmienia, więc myślę, że nie ma problemu, aby podawać suszone wersje dozwolonych warzyw i owoców.

Edytowane przez BangBang

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można suszyć ;)
W czasie kiedy nie ma sezonu na dany owoc, takie suszonki domowej roboty to świetna sprawa i urozmaicenie diety ;)
Tylko dajemy suszonych owoców zdecydowanie mniejsze kawałki niż świerzych - suszonki mają większą zawartość cukru w stosunku do wagi, a nadmiar cukru nie jest dobry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ooo to super, bardzo dziękuje 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lawenda świeża/suszona, ktoś kiedyś podawał?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi