Skocz do zawartości
Bellatrix

Doradzamy - oswajanie chomików

Rekomendowane odpowiedzi

Chomiki gryzą pręty kiedy mają za mało miejsca na wyładowanie energii, tzn. za małą klatkę. On chce najzwyczajniej w świecie przegryźć pręty i dać drapaka.

Nasuwa się pytanie, jakich wymiarów jest klatka i czy ma chomik kółko do biegania? Zabawki? Gryzaczki?

W trakcie oswajania staraj się nie denerwować i zachowywać spokojnie, bo zwierzęta wyczuwają zdenerwowanie i przechodzą w tryb obronny. Zmień schemat zachowań i unikaj gwałtownych ruchów. 

Wybieganie z domku i gryzienie to próba obrony terytorium i siebie. Warto dobrze umyć ręce przed kontaktem z chomikiem, wtarcie zapachu ściółki w ręce też pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatka raczej duża nie jest, jednak uratowałem mu życie, bo kolega nie umiał się nim zajmować i pewnie chomik by tam zdechł. Dostałem go z tą klatką i w najbliższym czasie nie stać mnie będzie na nową :/ chomik w klatce ma drewniany domek(który ostatnio też zaczął Zjadać), miskę z wodą i drugą z jedzeniem oraz trzecią w której po prawdzie nie mam pojęcia co robi (czasem sie w niej myje a czasem załatwia). Kółko by się nie zmieściło do tej klatki już... powiedz mi, bo widziałem że ludzie dają chomikom rolki toaletowe. Ja nigdy jej nie dawałem, w jakim celu się je daje? One nie szkodzą chomikom? I czy wapno cos tu da czy lepiej mu kupic tą kolbe do gryzienia? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok czyli wiemy na czym stoimy. 

Jeśli poprzedni opiekun się źle zajmował chomikiem to nic dziwnego, że maluch tak reaguje na widok ręki. Miałam chomika po przejściach i powiem tak, musisz się uzbroić w cierpliwość. Powolutku uda się dogadać z chomikiem. Trzeba go do siebie przekonać, pokazać że jesteś przyjacielem, że nie skrzywdzisz go.

Brak kółka i malutka klatka na pewno tego nie ułatwi. Masz szczęście, że to dżungarek, łatwo i tanio można zaradzić za małej klatce. Jest coś takiego jak plastikowa samla z Ikei. To nic innego jak duży pojemnik do przechowywania skarbów. Największą na rynku wielu ludzi wykorzystuje jako klatkę.

Rolki od ręczników czy po papierze toaletowym to super zabawki dla chomika. Bierzemy te co nie mają nadruków i dajemy chomikowi do zabawy. Chusteczki czy papier - zwykły celulozowy, nie barwiony i nie perfumowany można dawać chomikowi jako materiał na gniazdo. Jeśli potrzymasz je trochę w dłoni żeby przeszły twoim naturalnym zapachem a następnie dasz małemu to pomoże ci to w przyzwyczajeniu go to twojej barwy zapachowej, co jest ważnym elementem oswajania.

Wapna nie dajemy chomikom, lepsze są patyczki drzew liściastych dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Z kolbami też trzeba uważać, nie kupujemy tych co zawierają cukier i miód, bo są szkodliwe. Wszystkie mikro i makro elementy diety powinien chomik dostawać w codziennej karmie.

Edytowane przez Squirrella

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jeszcze jak przesuwa praktycznie wszystko w klatce to o co mu chodzi? Za mało miejsca ma?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno ma za mało miejsca. A przesuwa i gryzie, bo jest sfrustrowany.
Odpowiednio duże lokum też by meblował po swojemu, ale kluczowe jest to, że klatka jest ekstremalnie mała... 

Skąd jesteś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wymiary klatki dokładnie sprawdze i podam jak bede w domu 

Edytowane przez Kucyk246

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozmiary klatki to 37x26x33 to tak +/- podaje, Czy tak jak pisała koleżanka Squirrella powinienem kupić w Ikei samlę? Chciałbym żeby chomik się u mnie zadomowił i żeby się nie bał... i jak mu czyścić klatkę skoro gryzie i nie da się wziąć go na ręce? używałem rękawiczki, ale ją przegryza. Zazwyczaj stawiam klatke w wannie, zdjmuję tę kratę i czekam aż wyjdzie, ale zajmuje mu to dużo czasu a z wejściem też nie jest łatwo. Czy duże kartonowe pudło wystarczy mu na "wybieg" czy raczej je przegryzie i ucieknie? Przepraszam za dużą ilość pytań, ale podobno nie ma głupich a kto pyta, nie błądzi! Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatka mała :/ Tą największa samla razem z gróbą warstwą ściółki będzie ideolo ;D Wpuszczenie chomika do kartonu jest jak rosyjska ruletka, albo chomik ucieknie albo nie (Xd). Kup do klatki różnego rodzaju tunele, mostki i gryzaki, znudzony chomik to zły chomik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak cię chomik ugryzie weź szybko jakąś gałązkę (albo coś innego do gryzienia) i podłóż pod chomiczy pyszczek żeby ugryzł gałązkę. Nie wiem czy to działa bo przed chwilą na to wpadłam, ale możesz wypróbować :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomik nie wyciągnie daleko idących wniosków :)

Samla 130 l to dobry pomysł. Masz inne zwierzęta?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie :) A gdybym znalazł używaną klatkę (niepiętrową ale o dużej powierzchni) to byłaby lepsza od samli?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej samla albo akwarium lepsze, bo nie ma prętów do obgryzania :)

Chomik nie potrzebuje się wspinać, zwłaszcza Dżungarski - za to bardzo chętnie budują sieć tuneli w wiórkach. Samla czy akwarium umożliwią to znacznie bardziej niż klatka, gdzie masz ograniczenie pod względem wysokości kuwety... A w dodatku możesz obserwować przez przezroczyste ścianki jak maluch przekopuje trociny.

Warunkiem jest, żeby faktycznie było w adekwatnych wymiarach.

Nie wiem, skąd jesteś, ale jak wejdziesz na olx to na bank znajdziesz tanie a dobre akwarium, wystarczy zamiast kategorii akcesoria przeszukać kategorię akwarystyka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samla/akwarium/terrarium o niebo lepsze od klatki.
Więcej ściółki, nie ma prętow do gryzienia ani dzikich wspinaczek, czyli unikamy urazów spowodowanych upadkiem, zakleszczeniem łapki w prętach itp.

No i rano nie masz połowy komody/podłogi w trocinkach ani bobków naokoło klatki xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie używam klatek z zasady. Wydaję chomiki do klatek, owszem, ale zdecydowanie wolę inne opcje. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa i praktycznych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A gdzie mogę jeszcze kupić coś typu SEMLA ? W świętokrzyskim nie ma IKEI :/ W obi widziałem, ale jakieś małe się wydają (?)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W obi szukaj
https://www.obi.pl/pojemniki-do-przechowywania/kis-pojemnik-multi-xxxl-140-l/p/6095210

https://www.obi.pl/pojemniki-do-przechowywania/plast-team-pojemnik-basic-z-pokrywa-130-l/p/6329916 

to drugie trzeba zmierzyć.

A na stronie Ikei sprawdź, czy nie wysyłają w dobrej cenie do Ciebie. Bo ostatnio z tym coraz lepiej

https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90102971/

No i pomyśl o pokrywie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W castoramie raz widziałem tez duże samle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jeszcze napomknę, że na youtube można znaleźć sporo DIY chomiczych lokum - może warto odwiedzić c: Choćby żeby zobaczyć jak zabezpieczyć samlę przed uciekinierami.

Tylko tam również trzeba zwrócić uwagę na wymiary, bo niektóre (np. klatka z nadstawki Billy) są nieaktualnych rozmiarów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, KarolB napisał:

W castoramie raz widziałem tez duże samle.

Dzięki! zapomniałem, że jest w Kielcach! Kupuje ten pojemnik https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/przechowywanie/pojemniki-i-kartony/pojemniki-dekoracyjne/pojemnik-form-kaze-xxxl-130-l-przezroczysty.html

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi