Skocz do zawartości
Bungholio

Jak to jest z tą kąpielą?

Rekomendowane odpowiedzi

Ale nigdy go nie myj! Nie wolno...i pamiętaj, aby szmatka, którą czyścisz chomiczka nie była za mokra! Jeżeli chcesz, to kup mu piach dla szynszyli, to sam się wykąpie!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurz z reguły nie śmierdzi, przynajmniej nie jest tak uporczywym zapachem. Po takiej kaąpieli mógłby się przeziębić z resztą chomiki nie lubią wody(do pływania i mycia) chociaż pływać umieją.

Ja też polecam piasek dla szynszyli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lekko nawilzyłem dłoń,przejechałem mu po siersci i wysuszyłem,nie przezieebił sie,wiec ok...a tera pytanie,jak sie rozróznia płec u chomika ? bo ja do tej pory nie wiem,czy mójChlodwig to na pewno facet ;_;

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze ,że go nie umyłeś (wykąpałeś).

Co do samca/samicy. Tak jak podała Adrianna, jest na naszej stronie. U samca widać wyraźnie dwa charakterystyczne jądra. Mogą być owłosione, lub nie. A jak ich nie ma, to znaczy, że masz samiczke :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak i czym myć chomika ??

Jak go wtedy trzymać i jakie zastosować środki ostrożności , aby go nie utopić ??

Jaką higienę można jeszczę zastosować u chomików ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chomikow nie wolną kąpać!!! ZA NIC W ŚWIECIE!!! One same dbają o swoją higienę. A jeżeli już tak bardzo chcesz to kup w zoologu taki piasek specialny w którym Twój chomik będzie się mogł tarzać ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze to żadnej :) chomik to nie pies on nie wymaga higieny. Chociaz pies np też się sam myje. Chomik tak samo.

Ale jeżeli chcesz to możesz przeznaczyc dla chomika jakąś malutką szczoteczkę którą byś go czesał tak delikatnie :) np. ja tak robię od czasu do czasu swoim chomikom i im się to bardzo podoba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spoko . thx

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 19:09 ]

Wiem , że to może głupie ale co mam zrobić jak się chomik w tej swojej kuwecie wytarza ?? (wszyscy wiedzą jak czysto jest w kuwecie) ?? Chyba piasek specjalny mu nie pomoże ... . (Proszę się nie śmiać nowy jestem :P )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic nie robić - sam się wyczyści. Możesz spróbować delikatnie go chusteczką otrzepać z piachu i innych cudów, ale wątpię, by pomysł spodobał się chomikowi :).

ps.

NOWY?! Trza było tak od razu. Pieczęć raz, między oczy i już :D

Mamy Jedi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak już koleżanki napisały chomików nie należy kąpać, one same zadbają o swoją higienę. Moje cudo zawsze koło 20 siada na domku i przez 15 minut czyści futerko więc Twój z pewnością robi tak samo ;)

Oczywiście chomik angorski wymaga specjalnej pielęgnacji, raz na parę dni należy mu drobnym grzebieniem przeczesać futterko, aby nie porobiły sie kołtuny.

A ty, jakiego masz chomika?? Chyba nie było mówione...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz kupić szczoteczkę do zębów jakąś łagodną, trochę namoczyć i wytrzeć choma

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hmm, higiena, no chomik raczje sam sie myje nie wiedziales? jak sie wytarza to tez, no chyba ze ci smiedzi to go sztuteczka wilgotną umyj, ale do wody gonie wsadzaj bo sie pzreziebi i zdechnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dysiak prosze nie mow, że chomika sie pod żadnym pozorem nie kompie, bo to nie prawda :/Nie raz to jest konieczne, gdyż chomika jest na coś chory, wtedy tez patrzysz na to "chomika się nie kąpie"? Wtedy nie ma innego wyjścia czy mu się to podoba czy nie :/

Drogi Jedi nie ma potrzeby, zeby chomika kapać, chyba że wpadł do rosolu (:D) lub z jakiegoś innego powodu jest bardzo brudny, a plamy są:

a) z czegoś toksycznego

b) trudne do usonięcia i nie poradzi sobie z nimi

c) lub sa to łyse plamy spowodowane infekcją

Jeśli jednak uważasz, że chomiczek sobie nie radzi w dbaniu o higiene (np. w wyniku starości) to kąpiel niestety jest nie do wykluczenia :) W takim wypadku bierzesz szampon dla szczeniąt (lub dla noworodków) i delikatnie w niego wcierasz :) Potem wilgotną szmatką dokłądnie spłukujesz :) jeśli chomiczek jest na coś chory to można użyć nizoalu lub nizoxinu :) Kąpać nalezy tylko w razie konieczności !!! PAMIĘTAJ ABY NIE NALAC DO USZU I OCZU!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Śnieżna biel na długo.

Ale mimo wszystko lepiej nie kąpać. Powiem na przykładzie. I to prawdziwym.

Gdy z koleżanką miałyśmy po chomiku i dziewięciu latach, uznałyśmy, że gryzoń koleżanki jest ZA brudny, jak na stworzenie boskie (poprzedni dzień spędziłyśmy na wygrzebywaniu go z gór piachu, który był zbudowanym na jego cześć "Pałacem" :D). Nalałyśmy do michy letnią wodę i prygotowałyśmy ręcznik z szuszarką (makabra). Po zabiegu "kąpieli" tłusty chomiczek wyglądał jak kawałek ścierki. Wysuszyłyśmy go, prawie zdmuchując ze stołu i stwierdzilyśmy, że wcale nie wygląda lepiej.

Odłożyłyśmy biedaka do klatki, a tamten zagrzebał się w wiórach po czubki uszu i nie chciał wyłazić.

Po całym zabiegu strasznie schudł, nie chciał jeść, stał się mało ruchliwy i strachliwy. W końcu umarł, mając dwa lata.

Dlatego nie warto kąpać chomików bez powodu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz Ola nie możesz powiedziec czy chomika nie zdechł z innej przyczyny, a kąpiel mogla tylko w jakis sposób nałożyć się na ten przykry wypadek :) Ja dodam, że kąpie chomika ostatnio często bo miał infekcje skórną :) Chomi zyje, ma się świetnie, a po inefkcji już prawie nie ma śladu :) Poprzedni chomiczek t5eż był kąpany (jak uznałam, że jest to b. konieczne) i tez dożył dobrego wieku :) moja pierwsza chomiczka także była kąpania (pare razy, ale była) i dorzyla 3,5 lat, i co?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja słyszałam ,że chomika kąpać nie wolno. I tak dużo osób mówi. Pozatym sama też tak myślę. No ale nie złość się na mnie i nie krzyw batoniczQ :* :))

Ja swoich chomików nie kąpie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie pisałam, że zdechł z tego powodu, ale ta kąpiel jakby go, chm... osłabiła. O to mi chodziło :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja koleżanka ma chomika o imieni chomisia :) hehe jest to syryjek:D Weterynarz jej powiedział że chomiki można kąpać i że nawet powinno się czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki?! Kąpać?! Pierwsze słyszę?! Kąpać owszem, ale nie w wodzie, tylko piachu dla szynszyli. Wstawiasz miseczkę z piachem, a chomik się w niej tarza. Jeżeli chomik jest bardzo brudny (np. cały w kurzu), należy wilgotną szmatką, delikatnie obetrzeć chomika, a następnie dokładnie wysuszyć!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mojego pierwszego chomika (mandżurskiego) raz umyłem i nic mu się nie stało. Miał tylko irokeza. ALE nie wsadziłem go całego pod wode tylko tylne łapki i tyłek mu lekko obmyłem wodą. NIE można całego chomika wsadzić od wody!!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi