Skocz do zawartości
whiteada

Co dajemy jako ściółkę? Temat o podłożach.

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mieszanka tych ściółek będzie odpowiednia dla Roborowskiego?

ściółka lniana

ściółka konopna

zrębki

sianko

W jakich proporcjach to zmiksować? I jak dużo będę musiał tego kupić, żeby wypełnić kuwetę tej klatki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musze przyznać, że klatka na wypasie. Lekką ręką pewnie wejdzie ponad 40L ściółki.
30L paczki są dość duże więc po jednej konopnej i lnianej do tego sianko i powinno być ok.
Sianka dajemy tyle żeby tunele się nie zasypywały.

Nie zapomnij o pojemniczku z piaskiem do kompieli.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy stosując większą ilość ściółki lnianej w stosunku do trocin i siana mniej czuć zapach? Lepiej go neutralizuje?

Co jaki czas wymieniać piasek w kuwetce?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepsza jest mieszanka ściółki lnianej i konopnej, trocin nie polecam, bo praktycznie każde jedne pylą i nie maskują zapachów a wręcz przeciwnie.
W dużych klatkach mniej czuć zapaszki a do tego wystarczy sprzętać klatkę punktowo czyli miejsca, gdzie chomik sika + zaglądać czy zapasy mu się nie psują.

Piasek wymienia się wedle potrzeby, co kilka dni po prostu wyciągamy zbrylone grudki i przesiewamy przez sitko.
Jeśli chomik nie tylko sika i myje sie w piasku, trzeba częściej przesiewać,  np. mój urządza sobie tam stołówkę zostawiając po sobie kopczyk łupinek po orzechach, słoneczniku itp. ogólnie widać, że była tam w nocy niezła impreza ;)
Piasek po jakimś czasie też zaczyna brzydko pachnieć i to jest sygnał żeby go całkowicie wymienić.
Tutaj częstotliwość zmiany piasku zależy od wielkości pojemnika, jak często maluch korzysta z kompieli itp. 
W moim przypadku dzisiaj była całkowita wymiana piasku, który mały dostał na początku listopada, tyle że my mamy 1/3 terrarium w samiuteńkim piasku.
Zużyliśmy na naszą plaże jakieś 6-7kg piasku (mniej więcej 10-12 litrów), ale za to mój mały pieszczoch jest bardzo szczęśliwy i ma w czym kopać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzìęki, zastanawiałam się czy ją kupić :biggrin: Różni się czymś od bunny bedding (obecnie ją mamy)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest nieco gorszej jakości, ale zdecydowanie wystarczającej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiedzcie mi proszę, czy ściółka Jopack faktycznie jest bardzo zanieczyszczona i czy u kogoś z Was wylęgł się psotnik zakamarnik?, Macie jakieś przykre doświadczenia przy stosowaniu tej ściółki? Znalazłam wiele negatywnych opinii tego podłoża i nie wiem czy warto ryzykować zmianę z Bunny Bedding

Edytowane przez Manga

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mamy tą ściółkę od połowy lutego.
Jak na razie żadnych nieproszonych mieszkańców nie zauważyłam.
W dotyku jest mięciutka, delikatna, nie pyli i dobrze wchłania zapaszki.
Ogólnie rzecz ujmując, jestem z niej zadowolona i mój słodziak też nie narzeka.

Troszkę czasu temu mieliśmy ściółkę Bynny i tak szczerze średnio mi przypadła do gustu - jak położyć na nią rękę to była mięciutka ale niestety zawsze jak mieszaliśmy ją z siankiem to kłuła mnie w ręce. Przy obecnej ściółce nie ma uczucia tego kłucia. Możliwe że trafiła nam się taka nieciekawa partia.
Pączuś tamtej ściółki też chyba specjalnie nie polubił - przeniósł się na spanie głównie w tunelach, w domku była tylko spiżarnia - wrócił do domku jak skończył nam się zapas "króliczej" ściółki i z powodu braku jej dostępności dałam mu konopną od Zoluxa.
Dodam, że mój mały ma swoje ulubione miejsca odpoczynku poza domkiem, ale przy tej ściółce  z "Jopaka" pierwszy raz widzę, żeby przeniósł swoje drzemki plażowe, z piaseczku na "przyplażowy kącik"... ba wykopał tam sobie nawet mały dołek i w nim często odpoczywa oraz podgląda swoją dużą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Używam sporo Jopack i w samej, czystej ściółce nie miałam lokatorów. U chomików raz mi się gryzki pojawiły, ale niekoniecznie ze ściółką przyszły. 
Myślę, że ważne jest źródło i nasz sposób przechowywania. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi