Skocz do zawartości

Ropień

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mój chomil wczoraj dostał dziwnych pryszczy na brzuszku. Wypadła mu sierść w tych miejscach, a skóra zaczeła ropieć. Kiedy przypadkiem dotknełam go w tych miejscach, zabolało go. Nie wiem co zrobić, jutro raczej pójdę z nim do weta. wieci może co to może być? Pomóżcie... :(

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 233
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

rana a potem gulka - to wskazuje na ropień powstały przez zakażenie małej ranki która mogła powstać przez ukłucie siankiem. Najlepiej idź z tym do weterynarza.

Do veta :) zbadać, ewentualnie naciąć i oczyścić :) i powinno być dobrze o ile to ropień

Wrzód czyli Ropień

Wrzód tworzy się, kiedy w miejscu ugryzienia, zadrapania lub rany powstaje infekcja bakteryjna i pod skórą wytwarza się ognisko ropne. Ugryzienia lub zadrapania u chomika pozostają często niezauważone przez opiekuna. Niekiedy trudno jest rozróżnić wrzód od nowotworu, ale jeżeli zadrapanie lub ugryzienie jest widoczne, to jest to na pewno wrzód. Ropa z wrzodu powinna byc odciagnięta i konieczne jest podanie antybiotykow, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na cały organizm, dlatego należy możliwie szybko udać się do weterynarza. Czasami zabieg sciągania ropy należy powtarzać kilkakrotnie. Niektóre wrzody pękają zanim zostaną leczone. Grozi to infekcją powodującą śmierć chomika. Wtedy trzeba natychmiast zastosować leczenie antybiotykami. Ostre kawałki jedzenia, które chomik wpycha do swoich torebek policzkowych mogą przekłuć tkankę i utknąć w torebce. To może spowodować infekcję torebek a w następstwie wrzód. Kiedy torebka policzkowa chomika wygląda, jakby stale była napełniona jest to wskazówka, ze jest zapchana - wtedy należy chomika niezwłocznie zawiezć do weterynarza. Szanse wyleczenia chomika z w porę zauważonego wrzodu są bardzo dobre.

http://ochomikach.w.interia.pl/chorobych.htm<-więcej info. z tej strony!

Odnośnik do odpowiedzi

Manika być może twój chomik ma ropień.

Nie jestem pewna, ale tutaj opisane są podobne objawy

do tych, które ma Twój podopieczny.

Więc najbardziej wygląda to mi na chorobę, której

nazwę napisałam powyżej.

Najlepiej udaj się z Mańkiem do weterynarza.

Tylko on w 100% będzie umiał stwierdzić co to za choroba,

i przepisze odpowiednie leki.

Napisz co powiedział lekarz jak już pojdziesz do niego.

Pozdrawiam i dziękuję za pochwałę.

Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj opisane jest o ropieniu na torabch policzkowych.

Ale na brzuszku też przecież może występować.

Wejdź na tą stronę

http://ochomikach.w.interia.pl/chorobych.htm

tam jest o chorobach chomików. Może znajdziesz jeszcze jakaś

chorobę w której opisane są objawy jakie ma Twój chomiś.

Odnośnik do odpowiedzi

Przeczytałam opisy chorób, które polecilaś i według mnie to może byc tylko ten ropień. Martwię się jednak jak/czym on się saleczył, przecież sam się tak nie drapał, żeby powstała taka ranka, a w klatcce nie zauważyłam ostrych elementów. :dont:

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wydaje mi się ,że nie musiał przebić od razu skóry.
Nie strawił się i został mu na żołądku i przez to skaleczył
mu brzuszek. Wydaje mi się, że to jest bardziej prawdopodobne.
Najlepiej jak pójdziesz do weta, przedstawisz mu sytuację,że
dałaś mu orzecha z łupinką (bo to jest jednyna "ostra" rzecz
która dałaś mu do jedzenia) i lekarz na pewno będzie wiedział
co Mańkowi jest i przepisze jakieś leki.
Bo my teraz tak możemy gdybać a tak naprawdę nie to
mogło mu zaszkodzić, zresztą nie wiemy na 100% czy to ta choroba.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Witam!

Piszę w trwodze, bo 3 dni temu zauważyłem u mojego chomika guz (ok. 12 mm średnicy), lekko pod prawym workiem policzkowym. Pojawił się dosłownie w ciągu 1, może 2 dni. Jutro idę do weterynarza. Czytałem, że operowali takie guzy z pozytywnym skutkiem. Czy ktoś wie ile taki zabieg kosztuje?

Odnośnik do odpowiedzi

Aktualizacja. To chyba może być jakiś wrzód, bo ten guz zrobił się strasznie miękki i mały, a koło szyi na tym guzie zrobił mu się łysy placek z czarną plamką i jest mokry dookoła. To chyba ropa tam wyszła (jeżeli to wrzód)? Dzisiaj idę do lekarza od razu po obiedzie. Czy ktoś ma jakieś sugestie?

Odnośnik do odpowiedzi

jeśli to jest miękkie to nowotwór odpada :) Gdyby to były zmiany rakotwórcze to by było twarde... Wiem bo pare tygodni na ten temat z weterynarzem rozmawialam, bo miałam problem ze swoim chomikiem, który tez miał własnie taką gule i to byl krwiak :)

Czyli w tym przypadku myśle, ze jeśli to jest pod torbą to może być ropien (to najpewniej) lub własnie krwiak - te zmiany powstają gdy chomiczek się np. zadrapie (jak to bylo w przypadku mojego)... Ja za leczenie mojego chomcia płaciłam 2 zł :P

Odnośnik do odpowiedzi