Skocz do zawartości
Dropsik

Moje Roborki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój problem jest taki iż... długa historia ale postaram się streścić. Moja siostra kupiła swojemu dziecku dwa (tak wiem...) chomiki Roborowskiego. Niestety dziecku się znudziły po jakichś 2 tygodniach... Bez komentarza. Z resztą nie to jest teraz najważniejsze.

Mam je ja. W jednej klatce na razie ponieważ tak je dostałem ale spokojnie - mam już drugą przygotowaną (kiedyś jak byłem młody miałem świnkę morską) i jak tylko zobaczę jakąś agresję albo cokolwiek to będą siedzieć sobie w dwóch klatkach. Co do klatek to mam pewien pomysł ale o nim później.

Najpierw WAŻNE pytania:

1. Rozumiem że to normalne że chomiki w dzień śpią prawie non stop? Akurat w tym tygodniu pracuję na nocki no i na szczęście zaobserwowałem że się ruszają z samego rana i wieczorem ok 19 zaczynają. Z tym wszystko jest w porządku?

2. Z poidełka (takie małe bez kulki) nic nie ubywa lub też prawie nic. Postawiłem im miseczkę z wodą. Płytką żeby nie wpadły i ciężką żeby nie przewróciły (metalową). Heh... "miseczkę"... przykrywkę od opakowania po zegarku - muszę improwizować.

3. Co one jedzą? Mam suche karmy ale widzę że są wybredne i niektóre nasiona zostawiają. I ogólnie mało chętnie jedzą. Wczoraj wrzuciłem im ogórek bez skórki to jako tako poskubały. Dziś ogórek, arbuz, ser żółty ale chyba tym razem nic nie zjadły. Mają też kolbę. Rzuciły się na nią szybko ale długo euforia nie potrwała. Aha i mam jeszcze takie "dropsy". Z tym jest najlepiej bo jedzą mi to z ręki :)

Apropo 2 i 3 - boje się że za mało jedzą, piją... Nie wiem czemu... są u mnie od 2 dni.

4. Domek... mają z kartonu ale go nie gryzą. Próbują w nim kopać bo ciągle słyszę takie szuranie. A więc jaki domek im kupić?

5. Apropo "szurania" - mają wyścielone trocinami i próbują w nich kopać. Szczególnie w rogach klatki. Czy to normalne?

Mają jeszcze w klatce taki pomarańczowy kamyczek... domyślam się że do ostrzenia pazurków... konieczne to jest? Bo jest prawie nienaruszony.

ps. Wiem że powinienem przeszukać forum ale mam za dużo wątpliwości a za mało czasu (praca itd) i MUSZĘ wiedzieć te podstawowe rzeczy bo chcę żeby było im jak najszybciej dobrze. Jednocześnie obiecuję że w miarę czekania na odpowiedzi z Waszej strony będę szukał co się da na forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Tak chomiki są zwierzętami nocnymi

2. Małe chomiki - mało piją

3. Najlepsze są karmy Versele Laga np hamster crispy, mogą być wybredne, ale tak jak z wodą mały chomik mało je

4. Jest duży wybór domków w sklepach, może być drewniany.

5. normalne

edit dropsy i kolby to sama chemia, lepiej tego nie dawać. Są dobrej jakości kolby klejone miodem czy czymś, ale są dość drogie i nie tak łatwo dostępne

http://animalia.pl/produkt,14038,106,Versele_Laga_Prestige_Premium_Kolby_dla_chomików.html

Edytowane przez shoti1910

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nic niepokojącego - wszystko jest ok :)

ja jedynie na Twoim miejscu rozdzieliłabym je od razu, nie czekając na jakiekolwiek znaki czy oznaki..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A właśnie. Co do rozdzielania i klatek. Tak sobie myślę żeby przerobić dwie klatki na jedną - połączyć tunelem. Z tego co czytam to zamykany byłby najlepszy skoro to samotniki - trochę szkoda. Niech jeden żyje w jednej a drugi w drugiej a jak będą mogły to niech się odwiedzają pod moim czujnym okiem. :)))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dropsik, naprawdę lepiej niech się nie odwiedzają ! Po co im ten stres ? Nie ma potrzeby skracać nim życia chomiczkom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawie nic nie zrozumiałam. Ale chyba bardzo chcesz, żeby były razem. Otóż nie porównuj chomikowych odczuć do swoich. To, że Ty wolałbyś mieszkać z kimś niż sam to nie znaczy, że chomik też tak czuje. To jest samotnik i mimo, że tego po nim nie widać to dla niego spory stres kiedy czuje innego chomika w swojej klatce. Poza tym ciekawi mnie jakie masz te klatki (wymiary kuwety) i kołowrotki (średnica)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko jest w porządku, norma dla chomików ;)

1.Chomiki są zwierzętami nocnymi, więc w dzień budzą się jedynie by coś przegryźć.

2. Mało piją bo są małymi gryzoniami :rolleyes: Choć nie wypijają całej wody z poidełka, należy im zmieniać wodę codziennie lub co dwa dni.

3. Oprócz karmy podstawowej, jedzą produkty wymienione w tej liście (po lewej): http://www.e-chomik.eu/index.php?id=23, (działać będzie dopiero dopiero w piątek wieczorem, więc jest tutaj: http://dl.dropbox.com/u/718702/diet_lista.html). Chomiki mają swoje upodobania, więc często są wybredne ;). Dropsy, są niezdrowe, więc je trochę ogranicz.

4. Jeśli mieszkają w jednej klatce, dopóki ich nie rozdzielisz, lepiej by było gdybyś dał im dwa domki (podobno mniejsza szansa na rywalizację, ale i tak najlepiej rozdziel chomiki). Najlepiej drewniane, z oknem lub kominem, żeby się nie ugotowały :lol:

5. Tak.

6. Masz pewnie na myśli wapienko, coś takiego: http://t2.gstatic.co...NLF4ImRg13OvhdP, nie jest zbyt zdrowe, możesz je wyjąć zastępując go sepią dla ptaków lub patykami.

---

Na prawdę chomiki to SAMOTNIKI, nie lubią swojego towarzystwa. Przebywanie w otoczeniu innego chomika to jedynie stres. Nie ważne że są może nawet z tego samego miotu, chomiki nie odczuwają "więzi rodzinnych" :excl: Jeśli nadal nie jesteś przekonany wejdź w ten wątek: http://forum.e-c...tyczne-zdjecia/

Edytowane przez Nelaw2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Chomiki są nocnymi zwierzętami, tu nie ma nic niepokojącego. Mój wychodzi o 23 ;)

2. Nie martw się. Jest taka możliwość że jeszcze nie umieją pić z poidełka bo to małe chomiki(choć wątpię...) po prostu raczej nie potrzebują dużo pić

3.Dobrze jest im codziennie dawać coś świeżego.

4. Najlepiej drewniany, ale jaki kupisz w zoologu będzie dobry.

5. To ZUPEŁNIE normalne.

PS. Radzę jak najszybciej rozdzielić chomiki, bo jak teraz sobie żyją w zgodzie, to to nie musi znaczyć że np. jutro się nie pozagryzają :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

DOBRA :)

Rozdzielam. :)

Tylko nie rozumiem czemu tyle jest opinii (w miarę chodzenia po necie odkrywam) że powinny być w grupach?

Albo sklepy zoologiczne... tam też trzymają je razem...

Klatki mają 60x40x30 - nie za małe?

Kołowrotek jeden. Plastik. 20cm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klatki i kołowrotek super :)

W sklepach tną koszty i dlatego są razem. A w necie są dzieci neo, które piszą to co chcą ;) Zauważ, że w naturze chomiki żyją wyłącznie osobno, tylko na czas rui łączą się w pary i to i tak tylko na czas kopulacji.

Edytowane przez shoti1910

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dropsik - klatki i kołowrotki ok.

A dlaczego tyle błędnych opinii ? Ano z tego, że w internecie i w książkach są przestarzałe informacje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko nie rozumiem czemu tyle jest opinii (w miarę chodzenia po necie odkrywam) że powinny być w grupach?

Bo w porównaniu do chomików syryjskich chomiki karłowate są nieco bardziej socjalne i w warunkach naturalnych (na wolności) żyją czasem w grupach rodzinnych.

Stąd wzięło się przekonanie, że te gatunki chomików są "stadne".

Albo sklepy zoologiczne... tam też trzymają je razem...

W sklepach zoologicznych są sprzedawane młode chomiczki. A jako maluszki rozumieją się też na wolności. Przychodzą na świat jako miot, razem rosną, rozwijają się, bawią, a po osiągnięciu dojrzałości płciowej rozchodzą się - każde w swoją stronę. W sklepach widzimy je tylko w tej pierwszej fazie: maluszki, które jeszcze rosną :) . Edytowane przez Utopia
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A powiedzcie mi jak to jest z alarmem w domu?

Mam alarm i zawsze jak wychodzę stawiam karton od strony "czujki" ale to im światło zabiera ;p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawa z alarmem rozwiązana .

Zaryzykowałem i się nie włączył. :)

może to info się komuś przyda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi