Skocz do zawartości

Dwa chomiki czy jeden?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!! Ja własnie rozdzielilam dwie bijace sie samiczki (pojawila sie u jednej ranka). Zyly w zgodzie w jednej klatce przez 3 miesiace. Czy jet jeszcze mozliwosc ich polaczenia? Ile czasu trzeba odczekac i jak to zrobic?

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 1,9k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

4 chomiki to nie tłok, pod warunkiem, że każdy z nich mieszka OSOBNO !!!

Nie. Chomiki tolerowały się w sklepie i tolerują się nadal tylko dlatego że są jeszcze młode - musi tak być, bo gdyby maluchy gryzły się ze sobą od momentu narodzin, to gatunek nie miałby jak przetrwa

Nie wiem jak na innych uczelniach, ale we Wrocławiu podczas studiów można wybrać ogólnie po jakimś czasie czy małe (w dużym zawężeniu domowe itp) czy duże (koń, krowa, świnia i inne tego typu). Obowią

Ja również mam 2 samiczki dżungarskie i uważam, iż jeden chomik w zupełności wystarcza. Chomiczki dżungarskie zawsze piszczą, skrzeczą, bo taką mają naturę, jak to powiada moja ciocia: "piszczałki". Chomiki dżungarskie piszczały, piszczą i będą piszczeć, to też nie dziwmy się "nocnym odgłosom" wydobywającym się z klatki. Ze względu na ich "głośne rozmowy" codziennie klatka wynoszona jest do łazienki- chomiki w łazience, a koszatniczki w kuchni :) wszędzie same klatki. Moje chomiczki dżungarskie żyły ze sobą w zgodzie, ale dochodziło do poważnych bójek o pokarm, w której boleśnie (z ranami wokół odbytu) wyszła Dala. Porady Batonik bardzo pomogły, lecz co kilka miesięcy ponownie dochodziło do walk. Właśnie dziś, po ponad 2 miesięcznej rozłące, moje chomiki znów są w jednej klatce. Samce dżungarków zapewne walczyły o dominacje, teren, domek, pokarm i ogólem o wszystko co było wokół nich.

PODAM CI SPOSóB AUTORSTWA BATONIKA (jednej a adminów), DZIęKI KTóREJ MOJE CHOMIKI POGODZIłY SIę.

- podziel klatkę jakąs siatką, bądź w inny sposób, aby chomiki nie mogły ze sobą "żyć", jedynie wąchać i kontaktować się przez kratki

- daj im dużą miskę pełną jedzonka

- co jakiś czas mieszaj trociny jednej chomiczki z trocinami drugiej

Rankę smaruj jodyną, którą dostaniesz w Aptece.

- trzymaj je tak z 2-3 tygodnie, pod żadnym pozorem wcześniej ich nie łącz!!!

Odnośnik do odpowiedzi

Mam od miesiąca dwa chomiki i wszystko było ok, a dzisiaj zobaczyłem jak jeden atakuje drugiego i wyrzuca go z domku... Zaczęły nagle się gryźć, a raczej jeden drugiego... Co mam zrobić? Przestaną czy trzeba je rozdzielić. Są to raczej dwa samce, ale ten co atakuje tak jakby z grubł...

Odnośnik do odpowiedzi

Chociaż nasza koleżanka nie napisała jakiego gatunku chomiki posiada, domyślam się , że są to chomiki dżungarskie.

Jeżeli jeden z chomików wyraźnie "grubnie" to wszystko wskazuje na to, że niedługo liczba chomików się zwiększy... bo grubnący chomik, to może być samiczka spodziewająca się potomstwa.

Moje pytania są następujące:

1. Czy oba chomiki kupiłaś w sklepie razem i jak dawno ?

Chodzi o ustalenie, czy sprawcą grubnącego brzuszka jest Twój drugi chomik... czy inny chomik ze sklepu...

podpowiem, że do konfliktów wsród żyjących razem dżungarków częściej dochodzi między samiczkami niż między samiczką a samcem. Samiczka będąca w ciąży czuje się ważna i dąży do zdominowania innych razem z nią żyjących samiczek...

z kolei jeżeli okazałoby się, że drugi Twój chomik to samczyk, to mogłoby dojść do kolejnej ciąży zaraz po porodzie...

Ale to wszystko są na razie gdybania, ponieważ nie podałaś najważniejszych szczegółów...

Tak czy inaczej, jeżeli konflikty zaczną się nasilać, może stać się konieczne rozdzielenie chomików :P

Odnośnik do odpowiedzi

Tak wydaje mi się, że Śliwa ma rację.

Ten co zrobił się nagle gruby to samica.

I w ten sposób ogania samca z domku, żeby dał jej spokój.

Samica w czasie ciąży może być agresywna dla samca.

Dlatego należało by je rozdzielić. Bo kiedy już

urodzą się małe a samica będzie miała stres to w tym

stresie może zjeść małe chomiczki żeby "uchronić" je przed

niebezpieczeństwem.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Ponad 3 tygodnie temu kupilam sobie dwie samiczki dzungarkow. I do tej pory wszystko bylo Ok ale od niedawna z klatki dochodza coraz bardziej niepokojace i glosne odglosy klotni:/ A jak tylko zajrze co sie tam wyprawia to sie okazuje ze jeden maluch lezy na plecach a drugi go trzyma lapa no i ktorys na ktoregos wrzeszczy. Wczorak wogole jeden rzucil sie na drugiego tzn wypchnal go z miski z kolba. A zaraz potem smigaly obie grzecznie w kolowrotku...wiec juz naprawde nie rozumiem co jest???!!! Aha i jeden jest troche wiekszy a drugi mniejszy i co najlepsze to chyba ten mniejszy daje sie we znaki temu wiekszemu. Nie wiem co by tu jeszcze waznego ogolnie spia sobie razem w domku ale chyba jeden p owejscu do domku zaraz laduje na plecach sadzac po odglosach POMOZCIE CO ROBIC???!!!!

macarono wredoto - drobne poprawki (literówki)

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dokładnie taką samąs ytuację. Mam dwie samiczki dżungarskie, z jednego miotu. Jedna jest większa, a druga mniejsza i to właśnie ta mniejsza dominuje nad grubą. Obecnie, moje chomiczki już po raz piąty mają przedzieloną klatkę prętami (a dokładnie pięterkiem), w taki sposób, aby nie mogły przejść na swoje połowy, ale mogły trącać się noskami. Jest to sposób BOUNTY, naszej adminki, dzięki której udało mi się pogodzić na jakiś czas chomiczki. Później znów miałam bijatyki. Najgorsze było to, że ostatnia awantura doproadziła do pożądnych ran. Gruba chomiczka (Dala) miała ogromną, krwawiącą ranę przy ogonku i pyszczku. Tak więc nie gwarantuje, że chomiczki się pogodzą. Narazie moje trzymam oddzielnie. MOżliwe, że kłócą się, ponieważ nadchodzi zima, czyli większe zapasy jedzonka. Moja AMi i Dala również kłóciły się o jedzonko, później o kołowrotki i domek :/ A czy Twoje mają jakieś obrażenia?

Odnośnik do odpowiedzi

Nie narazie nie maja zadnych obrazen , na szczescie:) i zgodnie jedza razem z miski. Ale widac ze nie najlepiej im sie uklada:/ A pomysle ze bylo tak dobrze...to co myslisz zeby nie wiem kupic druga klatke? albo jedna ulokowac na pięterku a druga niech mieszka na dole? Tyle ze w ten sposob sie im starsznie miejsce ogranicza:( Moze dwie klatki? az przykro patrzec na nie noo a przeciez tak sie lubily na poczatku...

Odnośnik do odpowiedzi

Napewno nie rób tak żeby jeden chomik mieszkał

na pieterku a drugi na dole bo ten pierwszy będzie pokrzywdzony.

TAk..najlepszym rozwiązaniem jest kupienie drugiej klatki.

Bo i tak zawsze będą pomiędzy nimi dochodziło do sprzeczek, tego

się nie uniknie nawet jak chomiki ( z pozoru) bardzo się lubią.

Odnośnik do odpowiedzi

nie kupuj drugiej! ja nie kupiłam, a chomiki są szczęśliwe! Propnuję Cię, abyć (sposobem BOUNTY) podzielił klatkę na pół, jakąś siatką, w ten sposób, aby mogły się trącać noskami. Wiem, że będą miały mniej miejsca, ale po co masz wydawać pieniądze, skoro możesz temu jakoś zaradzić?

Zobacz te fotki. Tak właśnie wygląda klatka z moimi chomiczkami :) Nadal są rozdzielone, ale często próbują przegryźć pręty, oraz wąchają się.

http://whiteada.w.interia.pl/klatka-r-4.JPG

http://whiteada.w.interia.pl/klatka-r-3.JPG

http://whiteada.w.interia.pl/klatka-r.JPG

http://whiteada.w.interia.pl/klatka-r-2.JPG

Odnośnik do odpowiedzi

Tyle ze ja mam dosyc mala klatke a jak ja przedziele na pol to bedzie naprawde marnie:/ No i dzielac na pol jeden chomis bedzie mogl wejsc i zejsc z pieterka a drugi coz wejsc wejdzie ale potem to chyba tylko lot slizgowy na dol:/ Spokojnie mnie stac na druga klatke w razie co ale chwilowo staram sie znalezc rozwiazanie najlepsze dla nich....Narazie postawilam domek z drewniana podloga na pieterko , razem z odzielna miska i kolba i zobaczymy jak to wyjdzie. Naprawde nie wiem one nie sa jak roboraczki ze musza byc razem ani jak syryjskie ze msuza byc oddzielnie i teraz nie wiem czy rozdzielajac je nie zrobie im krzywdy?? I jednoczensie teraz mniejszy chomik juz dosyc czesto atakuje tego wiekszego i sie zastanawiam czy nie dojdzie do czegos gorszego bo czytalam tu ze moga sie i zagryzc:(((((((

Odnośnik do odpowiedzi

Wlasnie wiem a kupilam je na raz z jednego akwarium w jednym sklepie wiec tym bardziej nie rozumiem....moze masz racje ze to tak na zime? Moze zastosuje sie do Twojej rady i podziele ta klatke na pol mimo ze miejsca bedzie malusko wtedy..ale kupie duza klatke i ja podziele na pol. A najlepsze jest to ze postawilam na gorze drugi maly domek a one sie tam we dwa zmiescily:) wiec chyba sie jednak lubia troche:) skoro tak nie moga bez siebie wytrzymac:) Tylko po co te klotnie i rzucanie na plecy wobec tego

Odnośnik do odpowiedzi

uch... ja tez chcialam miec 2 chomiczki w jednym opudelku... Jedna Pusia - jasnoszara dzungarka, druga Gryzia - ciemna, brazowo szara, z czarna plamka na nosie tez dzungarka... juz w pudelku transportowym na siebie raz bzyknely! a w domu dostaly ladna klateczke, 2 domki z kartonowych pudelek zeby nie bylo klotni. No to jedna wlazla do jednego domku a druga do drugiego. A potem Puśka wyłazi i odwiedza Gryzie... Domek skacze po calej klatce, krzyki, szamotanina okropna...:) Potem Gryzia odwiedziła Pusie i tak kilka razy. Po kilku sprzeczkach rozdzielilam chomiczki do osobnych klatek. I nie bylo im raczej smutno:) A niby to bylo rodzenstwo i powinny sie lubic... jak widac zdarzaja sie rozne rodzinki... chomiki to z natury samotniki ale dobrze czuja sie w rodzinnych grupkach. Ja tam wolalam dla swietego spokoju rozdzielic chomcie...

Odnośnik do odpowiedzi