Skocz do zawartości
lukasio000

Naturalne środowisko dżungarów

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje na święta kupić akwarium o wymiarach 100cm x 50cm x 50cm ( może troszkę większe) i chciałbym je urządzić tak aby chociaż przypominało środowisko chomików dżungarskich na wolności. Wiem, że żyją one w okolicach Dżungarii ale nie wiem jaki to teren i jak tam wygląda. Byłbym bardzo wdzięczny jagby ktoś opisał i w miare możliwości dał zdjęcia tych terenów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lukasio, masz tu taki filmik, z Rodipet z dżungarem :

A tu ich środowisko :

To niewiele, ale może się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Fanta

Nie łatwiej kupić klatkę ?Chomiś ma tam większe możliwości wpsinaczke itd :} Sądze ze lepiej zaiwestować w klatjkę z większymi możliwosciami niz w większe akwarium :p

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fanta: jesteś nowa na forum, więc jeszcze wszystkiego nie przeczytałaś...

Chomiki to zwierzęta naziemne, ich naturalne tereny są płaskie. Dlatego natura je wyposażyła w nóżki i łapki tak, aby mogły się szybko poruszać w poziomie. Nie potrafią się zbyt dobrze wspinać.

Dlatego nie potrzebują prętów klatki do wspinania.

Zamknięte przez nas chomiki korzystają z prętów, bo nie mają innego wyjścia. Większość klatek ma za małą powierzchnię, by chomik mógł się w niej wyszaleć.

Trzymaj chomika w akwarium 100x50 cm, a drugiego w klateczce 45x30 cm. W akwarium chomik się będzie lepiej czuł, bo tu ma większe możliwości żyć podobnie jak w naturze.

lukasio: Akwarium dla chomika dżungarskiego urządza się tak jak dla chomika syryjskiego i campbella.

Tylko chomiki chińskie i roborowskiego mają nieco inne potrzeby.

A tu jest film Pomocy Chomikom (byli w telewizji rotfl ). I między innymi urządzali live akwarium dla dżungarka. Jakoś tak od minuty 3:00 ;) .

http://www.hamsterhilfe-nrw.de/index.ph ... 5&pageNo=2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałam Wam opowiedzieć kilka obserwacji moich, od kiedy Kropkowa mieszka w nowej rezydencji ;) Myślę, że są warte uwagi.

Kropka już wcześniej budowała w ściółce korytarze i korytarzyki, ale od kiedy ma do dyspozycji ściółkę o grubości ok. 13cm "wróciła do korzeni" - czyli zamieszkała pod 'ziemią' ;P W ściółce zostały wybudowane nory. Nie wiem jak wyglądają, bo niestety nie są przy ściankach, ale przypuszczam, że podobnie jak na tym zdjęciu:

Dołączona grafika

Zdjęcie wykonane przez niemieckiego forumowicza

Kropka definitywnie wyprowadziła się z domku. Zauważyłam, że ma dwie nory (a może 2 wejścia do tej samej? :??: ), gdzie chętnie przebywa, zanosi jedzenie i śpi. Widać, że powiększenie grubości ściółki ucieszyło chomiszcza ;P Dodam jeszcze, że niemieccy forumowicze najbardziej polecają warstwę ściółki grubą na 20cm. Nie spodziewałam się, że chomik tak skwapliwie będzie korzystać z możliwości kopania nor rotfl

Drugim spostrzeżeniem jest częstotliwość korzystania z piaskowych basenów. zarówno Kropka jak i Leetchee (ten ma 2x większy basen) korzystają z rozrywki, jaką daje im przekopywanie co wieczór kolejnych kilogramów piasku ;P Obydwoje tarzają się, kopią aż do samego dna (7 i 10cm głębokości) i formują olbrzymie 'wydmy' w swoich piaskownicach rotfl Niechybnie udany element wyposażenia!

Polecam!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja już dawno zauważyłam takie zachowanie u Misiołka. Mishu nie ma domku, bo najlepiej czuje się we własnym gniazdku utworzonym głęboko w trotkach, przykrytych grubą warstwą sianka, w którym do każdej strony lokum odchodzą korytarze. Dodatkowo porobił sobie rusztowania z siana i mchu, tak, ze sprytnie podtrzymuje ich konstrukcje. Tuż obok gniazdka ma norkę na spiżarnię, gdzie przebiera w nasionkach :)

Takie zapamiętałe budowanie norek i korytarzy widziałam także u swoich syryjków, z tym, że one robiły to z większym rozmachem jeżeli chodzi o wymiary :)

Każdy zwierz ma w sobie tę naturalną potrzebę tworzenia swojego własnego systemu, tylko nie każdy właściciel wie o tym, że może zrobić chomikowi taką frajdę i przyjemność.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciała bym się dowiedzieć w jakich warunkach żyje ten gatunek chomika (np. jest tam dużo zarośli, a może to pustkowie i mają tylko norki)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dżungary naturalnie występują na stepach Środkowej Azji (północno-wschodni Kazachstan, południowo-zachodnia Syberia, Ałtaj, zachodnia Mongolia) .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomik dżungarski żyje na wolności w obszarach stepowch.

Dokładnie stepy i tundry Syberii zachodniej i południowo-zachodniej na terenach Kazachstanu i Rosji.

Step: http://pl.wikipedia.org/wiki/Step

Tundra: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tundra

Tu parę zdjęć, jak wyglądają stepy:

http://homepage.univ...he_Steppe_2.jpg

http://homepage.univ...he_Steppe_3.jpg

http://homepage.univ...he_Steppe_1.jpg

http://upload.wikime...steppe-7748.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fanta: jesteś nowa na forum, więc jeszcze wszystkiego nie przeczytałaś...

Chomiki to zwierzęta naziemne, ich naturalne tereny są płaskie. Dlatego natura je wyposażyła w nóżki i łapki tak, aby mogły się szybko poruszać w poziomie. Nie potrafią się zbyt dobrze wspinać.

Dlatego nie potrzebują prętów klatki do wspinania.

Zamknięte przez nas chomiki korzystają z prętów, bo nie mają innego wyjścia. Większość klatek ma za małą powierzchnię, by chomik mógł się w niej wyszaleć.

Trzymaj chomika w akwarium 100x50 cm, a drugiego w klateczce 45x30 cm. W akwarium chomik się będzie lepiej czuł, bo tu ma większe możliwości żyć podobnie jak w naturze.

lukasio: Akwarium dla chomika dżungarskiego urządza się tak jak dla chomika syryjskiego i campbella.

Tylko chomiki chińskie i roborowskiego mają nieco inne potrzeby.

A tu jest film Pomocy Chomikom (byli w telewizji rotfl ). I między innymi urządzali live akwarium dla dżungarka. Jakoś tak od minuty 3:00 ;) .

<!-- m -->http://www.hamsterhilfe-nrw.de/index.ph ... 5&pageNo=2<!-- m -->

Bardzo fajny ten filmik. Szkoda ze nie znam niemieckiego. Moze mi ktos napisac co tam mowia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaraz siądę i spróbuję coś potłumaczyć. :)

"Prawie żadne zwierzę domowe nie jest tak niefortunnie źle zrozumiany jak chomik. Dodatkowo niesłusznie uznawane są za zwierzęta dla początkujących i nierzadko kończą w o wiele za małych klatkach jako przytulanki w pokojach dzięcięcych. A jednak zwłaszcza w chomiku karłowatym kryje się szczególnie dzikie zwierzę.

Witam moich kochanych telewidzów. Mam dla was dzisiaj małą zagadkę. Jak myślicie, co ma wspólnego ten śliczny chomik karłowaty z drobnym piaskiem? Mogę wam powiedzieć – obydwa można znaleźć na pustyni.

Niestety, często te małe zwierzęta są u nas nieodpowiednio hodowane, ponieważ słowo karłowaty jeszcze wcale nie oznacza, że chomika karłowate dobrze będą się czuły w „karłowatej” klatce. I dlatego chciałabym wam dzisiaj pokazać w jaki sposób można zbudować piaskowe terrarium tak, aby zwierzę było trzymane zgodnie z jego wymaganiami i było dobrze wyposażone. Ponieważ ten mieszkaniec pustyni jest prawdziwym biegaczem na prostych i długich odcinkach, bardzo chętnie bierze piaskowe kąpiele.

Jeśli jest mowa o mieszkańcach pustyni i stepów, rzadko kiedy wyobrażamy sobie chomiki najczęściej mamy na myśli jaszczurki, trujące skorpiony i węże,. Ale w suchych regionach Azji centralnej bardzo licznie występują chomiki karłowate. Na pustyni istnieje niezbyt dużo możliwości na ukrycie się przed drapieżnikiem, mogą być już z daleka zauważone przez ptaki czy węże. To oznacza dobre maskowanie się, a w odpowiednim momencie bycie bardzo szybkim. Nie jest więc niespodzianką, że chomiki karłowate są niezwykle bojaźliwe. Na stepach północnego obszaru Azji dochodzą dodatkowo ciężkie zimy, do -40 stopni, które chomiki muszą jakoś znieść.

Wasze urodzone bojaźliwce muszą rzadko opuszczają swoje lokum i jego otoczenie. Gudrun Cappeller z Niemieckiej Pomocy Chomikom z północnej Westfalii jest specjalnie zainteresowana chomikami karłowatymi.

- W obecnych warunkach (w klatce) chomiki nie muszą się obawiać ani mięsożernych węży ani ptaków drapieżnych, ale jakie trudności napotykają chomiki karłowate w takim otoczeniu?

- Jednym z większych problemów jest ogromna potrzeba biegania u tego gatunku. Zwierzęta te biegają w naturze około 9 kilometrów co noc.

- Każdą noc?

- Tak. I to znaczy, że w takich miniaturowych klateczkach dostępnych w sklepach jest prawie niemożliwe do osiągnięcia. Z tego powodu wybieg w pokoju jest również bardzo ważny, oprócz dużego terrarium.

- Jak do tego doszło w takim razie, że w sklepach zoologicznych można kupić tak ogromną liczbę chomików karłowatych?

- Jednym z powodów jest fakt, że w ostatnich latach wybuchła epidemia u chomików syryjskich. Dlatego sklepy zoologiczne były zmuszone poszukać alternatywy i są one teraz sprzedawane. Niestety nie tylko do trzymania pojedynczego, a wszystkie chomiki są samotnikami. Możemy sobie porównać bardzo ładnie różnicę w rozmiarach pomiędzy chomikiem syryjskim a chomikiem dżungarskim, i widać, że są to zupełnie różne gatunki i że mają zupełnie inne wymagania.

- Ten koleżka obok biegnie swoje 9 kilometrów. :)

A teraz zobaczymy, w jaki sposób można samemu stworzyć odpowiednie terrarium dla zwierzęcia pustynnego.

Przy budowaniu terrarium trzeba wziąć pod uwagę, że chomiki karłowate pochodzą z bardzo różnorodnego regionu, ale wszystkie potrzebują dużo miejsca, i całkiem sporo różnych dodatków. Mamy 4 gatunki chomików karłowatych:

chomik Roborowskiego, jest to zwierzę pustynne, pochodzi z centralnej Azji z pustyni Gobi,

chomik chiński

chomik Campbella

chomik dżungarski

Od tego gatunku zaczniemy przy budowaniu klatki. W dużej ilości posiekanej ściółki chomik może kopać nory. Oprócz tego chomik potrzebuje dużo kryjówek i możliwości do wspinania się w postaci korzeni lub pustych pni drzew. Niezbędny jest duży kołowrotek oraz pojemnik z piaskiem. Służy on nie tylko pielęgnacji ciała, ale również daje możliwość odreagowania stresu. Piasek powinien składać się z ziaren o zaokrąglonych brzegach, aby się nie pylił. Przy tylu potrzebach chomika karłowatego jest ciężko zachować rozeznanie.

- Właściwie skończyliśmy budowę prawidłowego terrarium, możemy włożyć chomika do środka. (do chomika) – Twoje nowe królestwo. Rozeznaje teren.

- Mili telewidzowie do poprawnego trzymania chomika należy nie tylko odpowiednia dla gatunku klatka, ale również odpowiednia żywność.

- Widzimy w misce typowy pokarm dla chomika karłowatego, można rozróżnić każdy pojedynczy kawałek żywności, i to jest duża różnica w stosunku do innych karm zawierających np. pellety, czy nasiona słonecznika które powodują otyłość, a co nie powinno należeć do karmy podstawowej. Karma składa się z samych naturalnych składników, które powinniśmy dawać najlepiej bezpośrednio na ściółkę, żeby chomik miał z nią trochę zachodu. Dodatkowo podajemy świeże warzywa oraz świeżą wodę.

- Gdyby chomiki karłowate nie miały wystarczająco dużo zajęcia możemy im dać owady, np. krewetki, koniki polne czy mączniki. Da się wtedy zauważyć, jak chomik w momencie z potulnego zwierzątka staje się drapieżnikiem.

Owady są naturalnym uzupełnieniem pokarmu podstawowego, powinien być dostarczany raz lub dwa na tydzień. Polowanie na żywy pokarm rozwija i trenuje wszystkie zmysły gryzonia i przy okazji dostarcza rozrywki zwierzęciu. Podczas gdy nasi malutcy mogli udawać myśliwych, i są zajęci swoją ofiarą, my z Gudrum byłyśmy pracowite i przygotowałyśmy następną terrarium. I tu można zauważyć wyraźne różnice w porównaniu do pierwszej klatki.

- On jest taki mały, słodki i śliczny.

- Jest to najmniejszy ze wszystkich gatunków chomików karłowatych. To jest chomik Roborowkiego. Teraz możemy zobaczyć obok siebie obydwa terraria, i zauważyć różnice. Chomik Roborowskiego potrzebuje całkiem pokaźnej części klatki wypełnionej piaskiem. Małe pudełko piasku do kąpieli nie jest wystarczające, chomik nie może go w pełni wykorzystać. Zwierzę pochodzi w 1/3 z terenów pustynnych, i dlatego w klatce również jedną trzecią powinien zajmować piasek. Kołowrotek dla takiego zwierzęcia może być mniejszy – 20 cm średnicy wystarczy. W klatce chomika Roborowskiego powinno się znaleźć jeszcze więcej kryjówek. Chomik ten jest najbardziej bojaźliwy ze wszystkich, i jest zwierzęciem tylko do oglądania.

- Chomik Campbella potrzebuje klatki bardzo zbliżonej do chomika dżungarskiego. Został nam jeszcze chomik chiński. Takie lokum jak dla pozostałych gatunków nie byłoby odpowiednie dla chomika chińskiego, ponieważ zwierzę to potrzebuje znacznie więcej możliwości wspinaczki, najlepiej konstrukcji z drewna i innych „budowli”.

-Na koniec chciałabym wam zdradzić jeszcze jedną tajemnicę – chomiki dżungarskie w zimie wybarwiają się, futro zmienia się na zimowe i stają się jaśniejsze. Wywołane jest to nie tylko obniżeniem temperatury, ale również krótszym dniem i dłuższymi nocami.

"

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten filmik jest super, fajnie było by zrobic polską wersję. Dzieki za tłumaczenie, bardzo dobrze znasz język niemiecki :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie znam się na przetwarzaniu filmików niestety, czy da się go jakoś ściągnąć i dorobić napisy? Ja mogę pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Łał, kaskas, że ci się chciało to wszystko tłumaczyć :blink: :lol:

Jak do tego doszło w takim razie, że w sklepach zoologicznych można kupić tak ogromną liczbę chomików karłowatych?- Jednym z powodów jest fakt, że w ostatnich latach chomiki syryjskie (nie kaman, pomocy Utopio). Z tego powodu odkrywane są coraz nowsze odmiany chomików karłowatych i są one teraz sprzedawane.

"Jednym z powodów jest fakt, że w ostatnich latach wybuchła epidemia u chomików syryjskich. Dlatego sklepy zoologiczne były zmuszone poszukać alternatywy". W tym wypadku nie ma to nic wspólnego z odkrywaniem nowych gatunków/odmian ;).

kaskas: słowo, którego nie zrozumiałaś to Seuche = epidemia, zaraza, plaga

Gudrum Kapela

:D Gudrun Cappeller - głowa, dusza, serce i założycielka pierwszej Pomocy Chomikom. A ja mam zaszczyt znać ją osobiście :P.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No widzisz :D Nie mogłam zaczaić o co chodzi z tą alternatywą. :)

Zaraz poprawię.

Poprawiłam A jeśli chodzi o czas, to rzadko kiedy mam wolne rano, to trzeba korzystać. :) Jakby ktoś miał coś jeszcze do przetłumaczenia, to jutro również mam wolny ranek. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo serdecznie dziekuje za to obszerne tłumaczenie. Troche sie domyslilam z samego filmu, tym nie mniej nie rozumialam w ogole co mowia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a ja mam pytanie :rolleyes: w tym pierwszym filmiku co robi za ściółkę/podłoże u tego chomiczka? :) Bo dość efektownie to wygląda ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest podściółka konopna (?) Widziałem coś takiego wiele razy ale teraz wyleciało mi to z głowy

Edit: Jednak to jest ściółka lniana ;)

Edytowane przez chowder75

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na zdjęciach od wujka google trochę się różni :P Ale może tylko ja mam takie wrażenie ;)

A dostanę taką w zoologicznym? Bo zerkałam teraz na all i niestety ale nie ma takich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest typowa ściółka dla koni i jest sprzedawana dużymi paczkami (czasem nawet całymi paletami) więc nie sądze by w zoologu ktoś zagracał by sobie nia miejsce

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Swego czasu były akcje na zamawianie hurtem tych paczek, bo było ich na palecie bodajże coś koło 20 worków, i potem użytkownicy rozparcelowywali je do siebie według zamówień. Był też moment, że któryś sklep zoologiczny zaczął je sprzedawać pojedynczo, ale niestety te akcje szybko się skończyły. Choć nie powiem, gdyby była jeszcze gdzieś możliwość, to chyba tym razem skusiłabym się, bo ta ściółka świetnie wygląda i się zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli mam rozumieć, że lepiej trzymać dżungarki w akwa?

W klatce chyba też tak można urządzić, nie?:P

Żeby chomik czuł się lepiej i miał to "posiekane" podłoże, trzeba kupić ściółkę konopną? Jeden chomik jest uczulony na trociny:P

Ja wolę kupić klatki (100 cm i 80 cm), bo akwa może się rozbić, jest ciężke, drogie.

Te kołowrotki z drewna też nie są za tanie, bo 55 zł za jeden... Ale co poradzić:P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież kaskas na poprzedniej stronie tłumaczyła :P :

Zaraz siądę i spróbuję coś potłumaczyć. smile.gif

"Prawie żadne zwierzę domowe nie jest tak niefortunnie źle zrozumiany jak chomik. Dodatkowo niesłusznie uznawane są za zwierzęta dla początkujących i nierzadko kończą w o wiele za małych klatkach jako przytulanki w pokojach dzięcięcych. A jednak zwłaszcza w chomiku karłowatym kryje się szczególnie dzikie zwierzę.

Witam moich kochanych telewidzów. Mam dla was dzisiaj małą zagadkę. Jak myślicie, co ma wspólnego ten śliczny chomik karłowaty z drobnym piaskiem? Mogę wam powiedzieć – obydwa można znaleźć na pustyni.

Niestety, często te małe zwierzęta są u nas nieodpowiednio hodowane, ponieważ słowo karłowaty jeszcze wcale nie oznacza, że chomika karłowate dobrze będą się czuły w „karłowatej” klatce. I dlatego chciałabym wam dzisiaj pokazać w jaki sposób można zbudować piaskowe terrarium tak, aby zwierzę było trzymane zgodnie z jego wymaganiami i było dobrze wyposażone. Ponieważ ten mieszkaniec pustyni jest prawdziwym biegaczem na prostych i długich odcinkach, bardzo chętnie bierze piaskowe kąpiele.

Jeśli jest mowa o mieszkańcach pustyni i stepów, rzadko kiedy wyobrażamy sobie chomiki najczęściej mamy na myśli jaszczurki, trujące skorpiony i węże,. Ale w suchych regionach Azji centralnej bardzo licznie występują chomiki karłowate. Na pustyni istnieje niezbyt dużo możliwości na ukrycie się przed drapieżnikiem, mogą być już z daleka zauważone przez ptaki czy węże. To oznacza dobre maskowanie się, a w odpowiednim momencie bycie bardzo szybkim. Nie jest więc niespodzianką, że chomiki karłowate są niezwykle bojaźliwe. Na stepach północnego obszaru Azji dochodzą dodatkowo ciężkie zimy, do -40 stopni, które chomiki muszą jakoś znieść.

Wasze urodzone bojaźliwce muszą rzadko opuszczają swoje lokum i jego otoczenie. Gudrun Cappeller z Niemieckiej Pomocy Chomikom z północnej Westfalii jest specjalnie zainteresowana chomikami karłowatymi.

- W obecnych warunkach (w klatce) chomiki nie muszą się obawiać ani mięsożernych węży ani ptaków drapieżnych, ale jakie trudności napotykają chomiki karłowate w takim otoczeniu?

- Jednym z większych problemów jest ogromna potrzeba biegania u tego gatunku. Zwierzęta te biegają w naturze około 9 kilometrów co noc.

- Każdą noc?

- Tak. I to znaczy, że w takich miniaturowych klateczkach dostępnych w sklepach jest prawie niemożliwe do osiągnięcia. Z tego powodu wybieg w pokoju jest również bardzo ważny, oprócz dużego terrarium.

- Jak do tego doszło w takim razie, że w sklepach zoologicznych można kupić tak ogromną liczbę chomików karłowatych?

- Jednym z powodów jest fakt, że w ostatnich latach wybuchła epidemia u chomików syryjskich. Dlatego sklepy zoologiczne były zmuszone poszukać alternatywy i są one teraz sprzedawane. Niestety nie tylko do trzymania pojedynczego, a wszystkie chomiki są samotnikami. Możemy sobie porównać bardzo ładnie różnicę w rozmiarach pomiędzy chomikiem syryjskim a chomikiem dżungarskim, i widać, że są to zupełnie różne gatunki i że mają zupełnie inne wymagania.

- Ten koleżka obok biegnie swoje 9 kilometrów. smile.gif

A teraz zobaczymy, w jaki sposób można samemu stworzyć odpowiednie terrarium dla zwierzęcia pustynnego.

Przy budowaniu terrarium trzeba wziąć pod uwagę, że chomiki karłowate pochodzą z bardzo różnorodnego regionu, ale wszystkie potrzebują dużo miejsca, i całkiem sporo różnych dodatków. Mamy 4 gatunki chomików karłowatych:

chomik Roborowskiego, jest to zwierzę pustynne, pochodzi z centralnej Azji z pustyni Gobi,

chomik chiński

chomik Campbella

chomik dżungarski

Od tego gatunku zaczniemy przy budowaniu klatki. W dużej ilości posiekanej ściółki chomik może kopać nory. Oprócz tego chomik potrzebuje dużo kryjówek i możliwości do wspinania się w postaci korzeni lub pustych pni drzew. Niezbędny jest duży kołowrotek oraz pojemnik z piaskiem. Służy on nie tylko pielęgnacji ciała, ale również daje możliwość odreagowania stresu. Piasek powinien składać się z ziaren o zaokrąglonych brzegach, aby się nie pylił. Przy tylu potrzebach chomika karłowatego jest ciężko zachować rozeznanie.

- Właściwie skończyliśmy budowę prawidłowego terrarium, możemy włożyć chomika do środka. (do chomika) – Twoje nowe królestwo. Rozeznaje teren.

- Mili telewidzowie do poprawnego trzymania chomika należy nie tylko odpowiednia dla gatunku klatka, ale również odpowiednia żywność.

- Widzimy w misce typowy pokarm dla chomika karłowatego, można rozróżnić każdy pojedynczy kawałek żywności, i to jest duża różnica w stosunku do innych karm zawierających np. pellety, czy nasiona słonecznika które powodują otyłość, a co nie powinno należeć do karmy podstawowej. Karma składa się z samych naturalnych składników, które powinniśmy dawać najlepiej bezpośrednio na ściółkę, żeby chomik miał z nią trochę zachodu. Dodatkowo podajemy świeże warzywa oraz świeżą wodę.

- Gdyby chomiki karłowate nie miały wystarczająco dużo zajęcia możemy im dać owady, np. krewetki, koniki polne czy mączniki. Da się wtedy zauważyć, jak chomik w momencie z potulnego zwierzątka staje się drapieżnikiem.

Owady są naturalnym uzupełnieniem pokarmu podstawowego, powinien być dostarczany raz lub dwa na tydzień. Polowanie na żywy pokarm rozwija i trenuje wszystkie zmysły gryzonia i przy okazji dostarcza rozrywki zwierzęciu. Podczas gdy nasi malutcy mogli udawać myśliwych, i są zajęci swoją ofiarą, my z Gudrum byłyśmy pracowite i przygotowałyśmy następną terrarium. I tu można zauważyć wyraźne różnice w porównaniu do pierwszej klatki.

- On jest taki mały, słodki i śliczny.

- Jest to najmniejszy ze wszystkich gatunków chomików karłowatych. To jest chomik Roborowkiego. Teraz możemy zobaczyć obok siebie obydwa terraria, i zauważyć różnice. Chomik Roborowskiego potrzebuje całkiem pokaźnej części klatki wypełnionej piaskiem. Małe pudełko piasku do kąpieli nie jest wystarczające, chomik nie może go w pełni wykorzystać. Zwierzę pochodzi w 1/3 z terenów pustynnych, i dlatego w klatce również jedną trzecią powinien zajmować piasek. Kołowrotek dla takiego zwierzęcia może być mniejszy – 20 cm średnicy wystarczy. W klatce chomika Roborowskiego powinno się znaleźć jeszcze więcej kryjówek. Chomik ten jest najbardziej bojaźliwy ze wszystkich, i jest zwierzęciem tylko do oglądania.

- Chomik Campbella potrzebuje klatki bardzo zbliżonej do chomika dżungarskiego. Został nam jeszcze chomik chiński. Takie lokum jak dla pozostałych gatunków nie byłoby odpowiednie dla chomika chińskiego, ponieważ zwierzę to potrzebuje znacznie więcej możliwości wspinaczki, najlepiej konstrukcji z drewna i innych „budowli”.

-Na koniec chciałabym wam zdradzić jeszcze jedną tajemnicę – chomiki dżungarskie w zimie wybarwiają się, futro zmienia się na zimowe i stają się jaśniejsze. Wywołane jest to nie tylko obniżeniem temperatury, ale również krótszym dniem i dłuższymi nocami.

"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi