Skocz do zawartości

Ile natury w klatce potrzebuje chomik?

Gość Polly.

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Oczywiście, że natura. Surowcem jest drzewo, a nie plastik. Oczywiście mówię o deskach, nie o panelach (bo te są bardziej przerabiane, lakierowane itp.)  Nie możemy im zapewnić w 100% warunków natura

Tak ale warto choć trochę im jej przybliżyć :)

A czy zastanawiałaś się kiedykolwiek ile hektarów lasów (np. najważniejszych równikowych) musi być wycięte OT TAK, DLA ZAROBKU? Drzewa do produkcji przedmiotów drewnianych (typu wyposażenie klatek) są

Zgadzam się z Polly. Czy to będzie plastikowa, drewniana, czy złota klatka/akwarium itp. itd. to i tak trzymanie jakiegokolwiek zwierzęcia w niewoli pozostaje wbrew jego naturze.

A rozszerzając punkt widzenia: czy zastanawialiście się nad tym, ile hektarów lasów musi być wycięte, aby zaspokoić "naturalny" wygląd klatek?

Tak, czy inaczej, mój chomik jest zdrowy, zadowolony, biega w kołowrotku i po całej klatce, dopóki mu starczy sił.

Pozdro od Gryzka :)

Odnośnik do odpowiedzi

A rozszerzając punkt widzenia: czy zastanawialiście się nad tym, ile hektarów lasów musi być wycięte, aby zaspokoić "naturalny" wygląd klatek?

A czy zastanawiałaś się kiedykolwiek ile hektarów lasów (np. najważniejszych równikowych) musi być wycięte OT TAK, DLA ZAROBKU?

Drzewa do produkcji przedmiotów drewnianych (typu wyposażenie klatek) są imo specjalnie sadzone (lasy sztuczne), a nie wycinane z istniejących już NATURALNYCH lasów.

Wiadome, że nie dajemy chomikom naturalnych warunków, bo niby jakim cudem, ale jak to napisała Paryzanka, warto gryzoniom ją przybliżać. Na pewno lepiej chomik będzie czuł się w zróżnicowanej ściółce ze swoim zapachem, wśród kamieni, "drzew", piasku i innych, niż wśród wszystkiego wykonanego z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Niby po co całe do przedsięwzięcie zapożyczone z Niemiec?

Ohy i ahy były jedynie dlatego, że to ładnie wygląda? Jeśli tak, to gratuluję toku myślenia i hierarchii w hodowli zwierząt.

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Deski to też żadna natura :P

Oczywiście, że natura. Surowcem jest drzewo, a nie plastik. Oczywiście mówię o deskach, nie o panelach (bo te są bardziej przerabiane, lakierowane itp.)

Właśnie o tym mówię.Poza tym chomiki żyjące w niewoli nigdy nie będą miały zastąpionej natury w żadnym stopniu.

Nie możemy im zapewnić w 100% warunków naturalnych, ale w jakimś stopniu na pewno. Czy to będzie 5%, 15% czy 50%, to już zależy od nas. Więc stwierdzenie, że nie można zastąpić natury w żadnym stopniu jest błędne. Nie możemy chomikom zastąpić wolnej przestrzeni, jak na wolności, bo zawsze będą miały granice (klatka, hamsterland, pokój).

Zgadzam się z Polly. Czy to będzie plastikowa, drewniana, czy złota klatka/akwarium itp. itd. to i tak trzymanie jakiegokolwiek zwierzęcia w niewoli pozostaje wbrew jego naturze.A rozszerzając punkt widzenia: czy zastanawialiście się nad tym, ile hektarów lasów musi być wycięte, aby zaspokoić "naturalny" wygląd klatek?

Na pewno nie tyle hektarów, ile jest niszczonych dla ludzi.

Bez przesady, klatki są małe, a naturalny wystrój nie składa się tylko z drewna. Dochodzi do tego piasek, sianko itp.

• Upvote 3
Odnośnik do odpowiedzi

Te chomiki nawet nie wiedzą co to środowisko naturalne.

I jakie to ma znaczenie?

Człowiek przychodząc na świat też nie wie, co to naturalność, zdrowe jedzenie itp. Rodzice chcąc dobrze dla dziecka, zapewniają mu jak najlepsze warunki rozwoju. Bo teoretycznie to dziecko przeżyje zamknięte w piwnicy, dostając odpadki do jedzenia. Tzn. że warunki są w porządku, bo dziecko nic innego nie zna?

Tak jak rodzice starają się dać dziecku jak najlepsze warunki, tak samo miłośnik zwierząt będzie się starał robić to dla zwierzątka. Zawsze według najnowszych informacji i wedle własnych możliwości.

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Ale co my tu porównujemy, człowiek to homo sapiens. A chomik w niewoli nigdy nie zazna środowiska naturalnego, a jak zazna to sobie nie poradzi.

A człowiek w wielkim świecie jakoś przeżyje, bo to człowiek, zaradny, może mniej, ale. ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Te chomiki nawet nie wiedzą co to środowisko naturalne.

Identycznie uważam ! :> ! Chomiki którymi się zajmujemy urodzone zostały w niewoli i nigdy nie żyły w środowisku naturalnym.

---

Terrarium Myszy jest boskie :).

Edytowane przez Nelaw2
Odnośnik do odpowiedzi

Identycznie uważam ! :> ! Chomiki którymi się zajmujemy urodzone zostały w niewoli i nigdy nie żyły w środowisku naturalnym.

Ale zwierzęta mają instynkt i "wiedzą", że te drewna, piachy, siana, mchy, konary i inne powinny być ich środowiskiem życia.

Mysza, świetne terra, świetna powierzchnia, świetne wyposażenie. Tylko ten domek mi tam nie pasuje ;)

Pasowałoby tam jakieś ładne tło ...

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dogha bardzo fajne akwa, świetnie się zapowiada.

Tak jak pisała Dogha mam dwie części pleksi.

Nie wiem czy chomikowi potrzebna jest natura. Poczyniłam założenia, że z natura im lepiej, przyjemniej. Więc staram się by było naturalnie.

Czerwony domek mnie wkurza. Miałam robić zamówienie w jakimś sklepie, ale miałam nadmiar nieprzewidzianych wydatków, nowy domek będzie po 10 maja. Wtedy też dam więcej rzeczy.

Odnośnik do odpowiedzi

Dogha: super super super :D

Mysza: wiesz, że ładne. Nawet ładniej urządzone niż moje :P

Ale zwierzęta mają instynkt i "wiedzą", że te drewna, piachy, siana, mchy, konary i inne powinny być ich środowiskiem życia.

Mucha ma rację: zwierzęta mają instynkt, którego się nie wypaczy. Może one nie "wiedzą, że takie powinno być ich środowisko", bo nie mają świadomości, że mogą żyć w lepszych warunkach. Ale wiem o co Muszence chodzi w jej wypowiedzi. Chodzi o to, że jeśli mają to wszystko do dyspozycji, to potrafią z tego korzystać. Bez uczenia ich - robią to instynktownie.

Te osoby, które wymieniły chomikom małe klateczki na większe klatki lub akwaria, widzą, jak chomik z tego korzysta. I zachowuje się inaczej.

Można to dopiero ocenić, jak się wypróbowało.

Odnośnik do odpowiedzi

Utopia mnie sie jednak Twoje bardziej podobają.

Jak Silva miała klatkę, to się często budziła, nie zagrzebywała się, bo nie miała aż tyle ściółki. Jak poszła do terra to całe dnie była schowana, nie wyłaziła jak przychodziłam do świnek. Jak wygryzła dziurę i wróciła do klatki to była niezadowolona. Widać było, że jej czegoś brakuje. Teraz znowu straciłam chomika, przekopuje mi ściółkę

Odnośnik do odpowiedzi

No wtrącę się jak zwykle:)

Pierwszy zonk: 880 strona tematu... ja pamiętam jeszcze 80! :P Jak ten czas szybko leci.

Co do natury to nie będę enty raz pisał tego samego, bo inni userzy mnie wyręczyli. U mnie nie jest w 100% naturalnie, bo u świnki jest plastikowa kuweta i ta nieszczęsna mata łazienkowa (ale miałem wybór, albo świnka z matą, albo brak świnki, więc chyba wiecie co wybrałem, wynagradzam jej to dodatkową porcją ogórka:P). U Adolfiny są plastikowe pietra, zamienię je ale wszystko co miałem drewnianego do giganta odeszło w niepamięć... w dunie *fun* myszy jest dużo trotu, siana i bobków-ogólnie jej królestwo. U robo poza *wodentem trixie* wszystko jest naczjurli. U fifa.. no właśnie, mam teraz dwa mega korzenie (jeden taki tunel z masą dziurek, chyba pokazywałem... cudo) I kilka kamieni. No i właśnie, dostałem ostatnio materiał (dobrej jakości deski o grubości 3-5cm i nabrałem także wprawy w ich cięciu i *modelowaniu*) dlatego planuje zrobić jakiś podest.. niestety, kosztem korzeni(mogę je poćwiartować, ale troszkę mi ich szkoda). Zdjęcia będą jutro bo ostatnio zaniedbałem trochę temat.

Odnośnik do odpowiedzi

To ty nas kobieto nie rozbawiaj:).I pomyśl trochę nad tym, o jaki instynkt chodzi,bo chyba wzięłaś wszystko zbyt dosłownie. (to jak stwierdzenie: Chomik pije z poidełka bo ma instynkty Picia z rurki) .

Generalnie, wytłumaczę to trochę inaczej: Jeśli w simach przedstawić by paski zapotrzebowania chomików to byłyby to ogólnikowo ruch, jedzenie, wydalanie, no i komfort. Właśnie, co rozumieć przez pojęcie komfortu? Przede wszystkim w miarę przestronną klatkę. Jeśli małą, to nie zagraconą. Chomik może się po niej swobodnie poruszać(a nie, że sie obija o wszystko i nie może swobodnie przewalać zasikanych paźdochów! Robienie syfu to chyba kolejny pasek potrzeb;)). Dalej, należy pamiętać że słuch i węch są bardzo dobrze rozwinięte u chomika. Chomik czuję, że chodzi po czymś plastikowym, nie tylko przez *fakturę* materiału ale i jego zapach. Drewno trzeba zauważyć jest pozornie cieplejsze i przyjemniejsze niż plastik. Pachnie naturalnie - chomik nie wdycha farb/barwników, plastiku.. jeśli zjada drewno, to są to wiórki (paźdiochy) a nie plastikowe odłamki. I tak dalej, zalet drewna jest dużo. Chomik owszem nie żył nigdy w naturze i NIE popadnie w stany depresyjne oraz NIE będzie zjadał ziarenek z przenikającym jego futro uczuciem melanholi (:)) z powodu plastikowej klatki ale na pewno drewniane/materiałowe/siankowe/papierowe akcesoria są lepsze niż te plastikowe. (setne powtórzenie słowa plastik)

Możesz uważać mnie (osoby popierające moją wypowiedź) za świrusów, pozerów(takie określenie też kiedyś padło,coś w stylu *Lansujecie się ładnymi klatkami i kupujecie drogie zabawki żeby inni pisali wam jak ślicznie (XD) i maniaków. Ale wybieramy coś lepszego dla chomika. Powiedz mi w takim razie, jakie korzyści chomik odniesie z plastikowych, kolorowych i pięknych-cudnych zabawek?

Wypowiedź jest zagmatwana, i wątpię żeby ktokolwiek coś nowego z niej wywnioskował.

Odnośnik do odpowiedzi

Pięknie to napisałeś i już rozumiem wasze oburzenie w stronę plastiku.

Tylko zmienianie trocin to już inna parafia.

Sama oprócz kołowrotka jako wyposażenia nie mam nic plastikowego, no ale jakoś nie pieklę się o to, że ktoś sobie ma plastikowe pięterko, i nie sądzę że mówienie na chama o tym jest jakkolwiek sensowne.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, czytałem bardzo szybko dlatego nie wiem o co dokładnie chodziło. Rzucanie się jest nie na miejscu, ale czasem są dość ekstremalne przypadki. A o co chodzi ze zmianą trocin? Bo o tym to nic nie wyczytałem przez ostatnie 3 strony..

Odnośnik do odpowiedzi

Taaa. Nie chcę się na tym forum kłócić ale: wszyscy uważają, że chomiki wolą mieć naturalne warunki i powinno się jak najlepiej o takie warunki zadbać, ale czy jakby chomik umiał mówić to by powiedział że woli tak żyć ? Nie wiadomo ! Może by wolał "nowoczesny" plastik od drewna. Jak chcecie naturalne warunki to wrzućcie jakiegoś drapieżnego ptaka do klatki, by chomik poczuł się jak na wolności i mógł przed nim się chować i uciekać :mellow:.

Edytowane przez Nelaw2
Odnośnik do odpowiedzi

Uważam że jeśli chomiki ewoluowały by na tyle że potrafiły by wydawać fale akustyczne wychwytywane przez ludzie narządy słuchu, oraz składać proste zdania, to zrezygnował by z życia w klatce, zebrały by się do kupy, założyły własne chomipolie i zawładnęły ludzkością! Tak, 2012 jest blisko, strzeżcie się wąsatej zagłady.

A tak na poważnie: NICZEGO nie można badać powierzchownie (przykład: Analiza źródeł historycznych, nie może się opierać na powierzchownie(sicx2) wysuniętych wnioskach bo *być może Egipcjanie budowali piramidy hobbystycznie:)*). To, że dane produkty/przedmioty są lepsze dla chomika to nie nasze widzimisię. Są organizacje, instytuty choć moja uboga wiedza pozwala jedynie wymienić tutaj RODIPET, zajmujące sie SZCZEGÓŁOWYM badaniem potrzeb przeciętnego gryzonia. Nieodpowiedzialnym by było stwierdzenie, że chomiki powinny jeść czekoladę, bo im smakuje, nieprawdaż? Jak sadzę dokonali badań zapotrzebowania chomika na poszczególne produkty aby stworzyć dobry jadłospis. Tak samo, z kołowrotkiem. Podobnie z ustaleniem optymalnej wielkości klatki (Na vortalu jest artykuł, jaki wpływ ma rozmiar klatki na zachowania chomików). W takim razie, skądś się wziął powszechnie znany fakt, że drewno i produkty naturalne są dla chomika lepsze niż plastik. Być może się mylę, jeśli tak to wyłów mnie z mojego beznadziejnego i obłudnego padołu i podeślij jeden potwierdzony naukowo (jak to dorosłowo brzmi) tekst o tym, że plastik jest lepszy niż drewno:).

Oczywiście, dla CIEBIE może być-ładniej wygląda, fajnie się go czyści i jest wytrzymały. A jak jest dla chomika? Z racji tego że nie mogę go spytać opieram się na wiedzy naukowej. (Znów bardzo tru dorosłowo-.- naukofo)

A co do drapieżnika to raczej brzmi nieracjonalnie, po co stwarzać zagrożenia dla chomika? Chcemy dla nich dobra, a nie zua. Nie możemy odtworzyć w 100% naturalnych warunków, co jest po części atutem bo unikamy w ten sposób licznych nieprzyjemnych aspektów życia chomika na wolności.

Odnośnik do odpowiedzi

... y. Ale jeśli chcecie dla chomika NATURY to drapieżnik był by akurat, gwarantuję że poczułby się jak na wolności ;) !

A czy ktokolwiek brał pod uwagę to ze może taki mały chomiczek nie chciałby być w naturalnym środowisku na wolności, gdzie tyle zła na niego czyha ? Może jakby miał wybór wybrałby bezpieczną nowoczesną klatkę... Dobra już się zamykam :angry:

Edytowane przez Nelaw2
Odnośnik do odpowiedzi

Nie no, nikt ci nie zabrania mówić..ale rozumiesz to co piszesz? My nie chcemy dla chomika 100% warunków naturalnych, bo one często negatywnie wpływają na jego życie. Np: Stres wywołany tym drapieżnikiem. W klatce/terra/akwa dajemy mu możliwość rozwoju w komfortowym i bezpiecznym środowisku. Nie o taką naturę nam chodzi, gdzie w każdej chwili mogło by go coś zeżreć za przeproszeniem.. tak ogólnie zbaczasz trochę z tematu i poruszasz coś nietykanego w wielu dyskusjach, bo pomysł jest na tyle bezsensowny że nikomu nie chce się nad nim polemizować. Widocznie, znajdują się wyjątki.

A czy ktokolwiek brał pod uwagę to ze może taki mały chomiczek nie chciałby być w naturalnym środowisku na wolności, gdzie tyle zła na niego czyha ?

Khe? Nikt nie wyrzuca chomika do lasu przecież... O.o a czy niebezpieczne są dla niego drewniane domki? Na pewno widzi drewnianą lokomotywę i myśłi; Oh nou, to smok, zeżry mnie bez przepitki. My mówimy o zastąpieniu plastikowego badziewia i sztucznej karmy na produkty naturalne, a nie o darowaniu chomikowi wolności. Swoją drogą, sądzisz że chomik czuje się bezpieczniej w kolorowym plastikowym domku aniżeli w drewnianej budce? Pomyśl trochę.

Swoją drogą, chomiki to nie ludzie, nie wybierają tego co im się podoba czy tego co jest ładne. Nie mówmy, co by było gdyby, bo twoje przypuszczenia nie mają prawa bytu. Wiemy, co jest teraz, wiemy, czego chomy potrzebują-jeśli chcemy się o nie troszczyć jak najlepiej -zapewniamy im to. I nie jest to plastikowa, kolorowa klatka o nowoczesnym dizajnie:)

Odnośnik do odpowiedzi

Nelaw2 wolisz by chomik miał dużo plastiku to mu tak urządzaj klatkę, ja wolę by miał tak ja zaczęłam urządzać, tak mi się podoba. Ja na nikogo nie zamierzam naskakiwać, przekonywać. Wasze chomiki Wasza sprawa. Mojemu chomikowi się u mnie podoba, widzę to po jego zachowaniu, a to jest dla mnie najważniejsze.

Niech każdy wedle własnego uznania decyduje jaki jest dizajn jego klatki, grunt by wymiary były dobre a chomik miał to czego potrzebuje.

Odnośnik do odpowiedzi