Skocz do zawartości

Zrób to sam - kuchnia

Rekomendowane odpowiedzi

ewelina czytaj uwaznie ! pytanie zadane bylo w przeciwnym kierunku! heh widze ze sie sama spostrzeglas :) w miedzyczasie

jeśli chodzi o zamiane, to mozna zamieniac skladniki, byle tylko byly jadalne i mialy mniej wiecej podobna konsystencje (bo inaczej sie ciasto albo nie sklei, albo bedzie za rzadkie) - ale tu mamy pole do popisu - kazdy moze cos wlasnego, wedlug wlasnych inwencji i upodoban stworzyc. Platki kukurydziane namokna, i bedzie calosc bardziej miekka - dlatego proponowalabym uwazac przy dolewaniu wody, i jeśli beda ciasteczka za miekkie, to dodac wiecej twardych elementow.

Powodzenia

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 615
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hej... Chcialam wam pokazac jeszcze latwiejsze białkowe ciasteczka dla chomika ( mysle ze jeszcze tu nie bylo) Białko jest bardzo wazne dla chomika. Syryjskie ale nie potrzebuja tego tak czesto jak

Dzisaj w szafie kuchennej znalazlam kaszke zbożowa ( 7 ziarn) dla niemowlat ( data ważności do 08.2012 !! :D )   Wiec wzielam: Bio-kaszke zbożowa od Milupa ( ona jest bez mleka, bez cukru i ma wiel

Tutaj możecie dawać różne pomysły na sałatki itp. :) Taki chomiczy bar ;).   Ja tu daję bardzo prostą sałatkę, którą mój Irys wręcz ubóstwia ;).   Składniki: jabłko, marchewka   Wykonanie: ja

Dzięki za odpowiedzi. Akurat nie miałam w domu płatków owsianych, a do sklepu... cóż, leń mnie dopadł. Nawet płatków kukurydzianych nie miałam. Ciasteczek więc nie zrobiłam, ale zrobię jutro, bo owsiane już kupiłam i narazie nic nie zmienię. Na wprowadzenie innowacji poczekam, aż opanuję podstawowy przepis. ;)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...

Grappiak ale Ty tą Chomusię lubisz :D

mój przepis :

Sałatka warzywno - owocowa

Składniki : arbuz , jabłko , marchew, figa , ogórek.

Wykonanie :

Umyć składniki.

Kawałek arbuza, jabłka, marchwi, figi i ogórka pociąć w bardzo drobną kosteczkę.

Włożyć do miseczki i wymieszać. Jedną ( stołową ) łyżeczkę sałatki nałożyć do małej miseczki chomika i podać wieczorem.

Smacznego ( dla chomików :D )

Przepis bardzo prosty. Zamiast tych składników można podać inne i mieszać, zależnie od możliwości podawania danego składnika chomikowi. Najlepiej zapoznać się z listą ---- > http://www.e-chomik.eu/index.php?id=23

Odnośnik do odpowiedzi

Hehe Nic NIE zaszło :) ... Poprostu pomocna i mi się zaczynają podobać jej pomysły :) ...

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 17:23 ]

Fajne pomysły nawet ale mi chodzi bardziej o takie coś jak te jabłkowe chipsy czt tam ciasteczka. I interesowąłby mnie jakiś dokładny przepis na kolbę dam za niego pochwałę jak będzie czytelny itp.

Odnośnik do odpowiedzi

Przepis na kolby:

Najpierw za pomocą trzepaczki mieszam mąkę z zimną wodą i podgrzewam mieszając aż będzie twardsze ciasto.

Do ciasta dodaję, wgniatając różne składniki. Możecie naturalnie te składniki zmieniać w zależności od tego, co macie i co lubią wasze zwierzęta.

W wersji bogatokalorycznej:

Proso, ziarno dla kanarków i nasiona trawy,

Kolorowe krokiety z kukurydzy ( u nas o takich nie słyszałem ) i chleb świętojański.

W wersji ubogokalorycznej:

Dmuchana pszenica, popcorn, płatki owsiane, chleb świętojański,

Suszone warzywa ( marchew, czerwone buraczki, płatki z grochu ( też jakiś obcy wynalazek, o którym nie słyszałem),

Suszone zioła ( melisa, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, czyli nasz pospolity „mlecz” ).

Teraz ciasto obklejam dookoła kawałka drewna ( drewno dla gryzoni, dostępne w sklepie dla zwierząt – J.R. Farm) i potem całość jeszcze raz w pożywieniu dla zwierząt obtaczam). Wariant bogatokaloryczny w gotowym pożywieniu dla zwierząt, niskokaloryczny w ziołach.

Całość jest następnie układana na blachę wyłożoną folią ( papierem ) do pieczenia 1 w temperaturze 180 stopni Celsjusza wsuwana na 2 godziny.

To dość długo, ale konieczne aby wszystko dobrze wyschło i stwardniało.

Hm całe mieszkanie pachnie wtedy ziołami. Gdy ciasto jest odpowiednie twarde i chrupkie musi wystygnąć i po ochłodzeniu można kolby włożyć do klatki.

Dla małych zwierząt ( np. chomików) może być za dużo, więc dla karłowatych zwierząt można zrobić mniejsze porcje ( kolby).

He, ale to wygląda i jak smakuje!

Przepis wzięty ze strony:

http://koszatniczka.org/cms_view_article.php?aid=38

Odnośnik do odpowiedzi

Co wyście się mnie uczepili xD

To niech wam będzie :P

Chipsy Jabłkowe

Składniki:

- 1 umyte jabłko (można więcej) najlepiej takie twarde, coś w stylu Championa

Potrzeba:

- nożyk

- deska

- igła

- nitka

- kaloryfer lub piekarnik :D

Sposób wykonania:

Umyte jabłko kroimy w plastry ok. 5mm grubości. Nie mają być one za duże, ponieważ mogą nam się pod ciężarem urwać z nitki. Jabłko ma nie być obrane, ponieważ jak wiemy, skórka zawiera wiele witamin, ale musimy pamiętać, by jabłko było dobrze umyte.

Dołączona grafika

Tak pocięte plasterki nawlekamy ostrożnie na nitkę, by nie przeleciało drugą strona. Między jednym a drugim zostawmy odrobinę miejsca, by jabłka w czasie suszenia się z każdej strony ‘spiekły’.

Dołączona grafika

Gdy już nawleczemy jabłka na nitkę, ostrożnie przenosimy je na ‘rozgrzany’ kaloryfer. Wiadomo, podczas przenoszenia jabłka mogą się do siebie przybliżyć, ale kiedy już położymy je na kaloryferze, należy je porozkładać. Najlepiej jeszcze pod te jabłka podłożyć jakiś ręczniczek.

Dołączona grafika

W przeciągu 2-3 dni nasze chipsy powinny być gotowe. Zależy to od tego, jak mocno gorący był kaloryfer. Wiadomo, ciepłe piecyki mamy tylko zimą, więc latem możemy owe chipsy zrobić w piekarniku w ok. 150*C. Wtedy się je tam suszy, rozkładając je na blaszce i po 5-10 minutach przewracamy na drugą stronę i po 5 minutach wyciągamy i gotowe.

Tak powinny wyglądać już po wysuszeniu:

Dołączona grafika

Dla pewności, dałam moim ekspertom spróbować i sami zobaczcie:

Dołączona grafika

SMACZNEGO!

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Przedstawię opis z ch. jabłkowych HP:

Jabłka mają właściwości odżywcze, wzmacniające, oczyszczające. Owoce jabłoni korzystnie wpływają na układ pokarmowy szczególnie przy występowaniu biegunek, nieżytów żołądka i infekcjach jelit. Zalecane królikom i gryzonim za wyjątkiem koszatniczek.

Zapewne moje jabłka a jabłka HP mają podobny skład (jakos po wyglądzie oraz po smaku raczej się nie różniły). No i moje chomiki akurat wolą bardziej suszone niż świeże jabłka.

Odnośnik do odpowiedzi

To są zwyczajne jabłka, tyle, że suszone. A to nie zmienia faktu, że świeże jabłka są o wiele bardziej wartościowe. Muszę wam powiedzieć, że niestety bezgranicznie ufacie Herbal Pets xDD A to tak jak inne firmy - robią wszystko, byle sprzedać. Nie mam nic przeciwko suszonym jabłkom, jak waszym chomikom to smakuje, ale równie dobrze możecie umyć i pokroić zwykłe jabłka i dać chomikowi. Myślę, że też zje, a o wiele lepiej to na niego wpłynie. Nic nie zastąpi świeżych owoców.

Odnośnik do odpowiedzi

Moje chomiki, przynajmniej wszystkie oprócz Chomuśki nie przepadają raczej za świeżymi owocami i warzywami (czemu? Nie wiem).

Ja mysle, że HP jest o wiele lepsze niz jakieś hipermarketowe jedzenie jak Agatka i jej chomik (czy coś takiego) albo Vitakraft.

Odnośnik do odpowiedzi

na pewno któryś z owoców przypadnie im do gustu, próbuj xD świeże rzeczy to niezbędne jedzenie dla chomika. nie obejdziesz się bez nich. Albo raczej powiem: chomiki się bez nich nie obejdą xP

Poza tym czy ja mówię o supermarketach? nie. inne firmy też są dobre, choćby vitapol albo animals. nie wiem czemu, ale faworyzujecie HP.

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie dlatego, ze mamy tutaj Szpiega xD No i jest sponsorem :P

Na a po 2. to mają dobre jedzenie dla chomików. W skali do 10 dałabym 8/10.

A to było moje porównanie do hipermarketowców :P

No tak, zawsze daje im to marchewke, to trochę parówki (joł), to dzisiaj dałam kalarepe. Marchewka spoczeła na dole w trocinach cała pomarszczona u robuchów. Parówka zjedzona do połowy. Kalarepy jeszcze nie widziałam.

Odnośnik do odpowiedzi

Ale chomiki nie są głupie. Owszem, jak się dorwią do jedzenia to szok, ale nie jedzą przecież wszystkiego na raz!

Nie chodzi tu o mieszanie. Tylko tak się zastanawiam, czy parówki nie są bardzo przetworzone i czy są zdrowe.

Może lepiej dać innego mięska?

_Chomusiu_ to widzę, że wybredny ten Twój robuch. Tylko by mięcho wcinał. :D

A co do jabłka-jeśli chomik ich nie lubi i nie je to chyba warto zasuszyć-może akurat polubi? :)

A jakieś cenne składniki jednak zostaną.

Odnośnik do odpowiedzi

Ciastka bananowe

Będą potrzebne: ziarna pszenicy, żyta i owsa, ziarna kukurydzy, czerwone lub pomarańczowe chrupki dla gryzoni,

woda, miód, mleko, mąka, liść sałaty, ziarna słonecznika, kawałek wafelka, 2 orzechy włoskie, płatki kukurydziane, 1/3 banana, miska, duża łyżka, biały karton.

Do miseczki wsypać 2-3 łyżki mąki. Następnie wlać 1-2 łyżki mleka i łyżkę miodu. Wszystko to razem zamieszać w miseczce, nie pozostawiając grudek. Pokruszyć wafelka i wsypać do reszty składników w misce. To samo zrobić z płatkami kukurydzianymi i orzechami. Wlać łyżkę wody.

Następnie dodać słonecznik, czerwone chrupki, kukurydzę i resztę ziaren. Liść sałaty podzielić na małe części i wymieszać z resztą składników. Teraz rozgniatamy banana łyżką na jak najrzadszy sok. Na końcu wszystko wymieszać.

Teraz dopiero formujemy z nich kulki i wkładamy w odległości ok.1,5cm-2cm od siebie na białym kartonie. Ciastka suszymy na słońcu, lub na kaloryferze. Jeśli jest akurat deszczowy dzień bez słońca i nie grzeją w kaloryferach to ostatecznie pieczemy w piecu lub piekarniku. Po wysuszeniu ciastka mają zapach bananowy.

Przepis wzięty z bloga http://www.moj-pucus.blog.onet.pl

Odnośnik do odpowiedzi

Twarożek

Składniki:

-Jabłko

-Ziarna słonecznika (najlepiej łuskany ale lepiej w łupince !Nie solony!)

-Ziarna kukurydzy

-Twarożek

Jabłko trzeba pokroić na drobną kosteczkę i ususzyć (podobnie jak w przepisie chomusi)

Włożyć twarożek na miseczke chomiczka i tak jakby pooblepiać go tym suszonym jabłkiem,słonecznikiem i kukurydzą (można też innymi składnikami np.takie jak są w karmie dla chomików)

I gotowe !

Życzę smacznego !

P.S Moim Chomikom to bardzo smakuje

Odnośnik do odpowiedzi

Parówka i kalarepa?? Eeee? Chyba przedobrzyłaś xD Nie mieszaj tak. W końcu chomiki dostaną biegunki. Za bardzo kombinujesz.

No co ty, nie jestem sadystką xD

Ja parówkę dałam jeszcze jak był Tibuś, czyli gdzieś miesiąc - dwa miesiące temu.

A zauważyłam, że chyba Diversowi zasmakowała kalarepa - zjadł więcej niż Nike :P

Co do pochwały - dzięki grappiak

Jednak za przepis skopiowany z innej strony nie dawałabym pochwały.

Kto zna jeszcze jakieś przepisy? W wakacje warto spróbować i porobić pociechom :D

Ktoś próbował robić ciastka bananowe??

Nie, ja jeszcze nie robiłam, ja jestem na wakacjach xD

Hmm, a myślicie, że takie chipsy bananowe by wyszły?

Odnośnik do odpowiedzi

KULKA SŁONECZNIKOWA

Potrzebne:

- świeży chleb (ale naprawdę świeżutki)

- kilka nasion słonecznika (obranych)

Sposób przygotowania:

Bardzo łatwe. Bierzemy kawałek chleba (ten z środka) i lepimy z niego kulkę (jeśli będzie świeży i ciepły tak jak mówiłem to będzie to łatwe, od wielkości kulki zależy ilość nasion w środku). Obrany słonecznik wpychamy teraz w kulkę, może trochę wystawać. Tak naszpikowany kawałek chleba odstawiamy na dzień i podajemy chomikowi.

Gotowe i SMACZNEGO. Ta przekąska ściera też zęby i dostarcza zabawy dla chomiczka, gdyż może mu "uciekać" podczas jedzenia.

Odnośnik do odpowiedzi

Sałatka dla chomika:

Potrzebne:

Sałata,Jabłko,Marchew,Słonecznik,Mogą być orzechy jeśli ktoś chce.

Bierzemy kawałek sałaty a na niego kładziemy drobno pokrojony plasterek marchewki.Ścieramy jabłko i wokoło marchewki kładziemy je. Bierzemy 4 słoneczniki i wkładamy w pare miejsc na startym jabłku.Mozna jeszcze posypać orzechami.

Mniam!!

Krokietki słatowe.

Potrzebne:

Marchewka,Jabłko,nasionka.

Startą marchewke z jabłkiem kładziemyna sałate.Posypujemy nasionkami.Zawijamy sałate by powstał taki krokiecik.

Aż sie uszka trzęsą.

Pomysł :Ewcia1912

Zjadacz:Kuba-chomik cioci

Odnośnik do odpowiedzi