Skocz do zawartości
Ures

Zrób to sam - kuchnia

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj możecie dawać różne pomysły na sałatki itp. :) Taki chomiczy bar ;).

Ja tu daję bardzo prostą sałatkę, którą mój Irys wręcz ubóstwia ;).

Składniki: jabłko, marchewka

Wykonanie: jabłko i marchewkę ytrzeć i wymieszać.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój deserek :D :

-kawałeczki bułki zamoczyć w mleku i podać chomikowi:P

-Do naturalnego jogurtu wlać troszkę soku (DOMOWEGO) i dać chomikowi (oczywiście nie CAŁY JOGURT, tylko łyżeczkę, czy dwie, a resztę...zjeść samemu :D :D :D)

-mleko wlać do miski i dać chomikowi :P

-posiekać jabłko, marchew,nektarynę i banana i dać chomikowi:]

A to przepis Marchewy ze starego forum na kolby słowo w słowo :D:

Do ciasta dodaję, wgniatając różne składniki. Możecie naturalnie te składniki zmieniać w zależności od tego, co macie i co lubią wasze zwierzęta.

W wersji bogatokalorycznej:

Proso, ziarno dla kanarków i nasiona trawy,

Kolorowe krokiety z kukurydzy ( u nas o takich nie słyszałem ) i chleb świętojański.

W wersji ubogokalorycznej:

Dmuchana pszenica, popcorn, płatki owsiane, chleb świętojański,

Suszone warzywa ( marchew, czerwone buraczki, płatki z grochu ( też jakiś obcy wynalazek, o którym nie słyszałem),

Suszone zioła ( melisa, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, czyli nasz pospolity „mlecz” ).

Teraz ciasto obklejam dookoła kawałka drewna ( drewno dla gryzoni, dostępne w sklepie dla zwierząt – J.R. Farm) i potem całość jeszcze raz w pożywieniu dla zwierząt obtaczam). Wariant bogatokaloryczny w gotowym pożywieniu dla zwierząt, niskokaloryczny w ziołach.

Całość jest następnie układana na blachę wyłożoną folią ( papierem ) do pieczenia 1 w temperaturze 180 stopni Celsjusza wsuwana na 2 godziny.

To dość długo, ale konieczne aby wszystko dobrze wyschło i stwardniało.

Hm całe mieszkanie pachnie wtedy ziołami. Gdy ciasto jest odpowiednie twarde i chrupkie musi wystygnąć i po ochłodzeniu można kolby włożyć do klatki.

Dla małych zwierząt ( np. chomików) może być za dużo, więc dla karłowatych zwierząt można zrobić mniejsze porcje ( kolby).

He, ale to wygląda i jak smakuje

Smacznego hehe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jogurt, Banan i melon wgniesć w ciapke

Marchewka, ryż i jabłko też w ciapke

Ciapka jabłek troche cynamonu i troche mleka

Ziemniaki buraczki ---> ciapka

To chyba wszystko co robie mici :wink: :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A oto moje przepisy:

- arbuz z lodówki na upalne dni (ale bez przesady nie za zimny)

-jogurt + muesli :)

-rodzynka w czekoladzie (od święta)

-jabuszko w jogurcie

smacznego :wink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chlebek dla chomików :)

Skladniki:

180g maki kukurydzianej + 60g maki pszennej zmieszane razem

0,5 lyzeczki proszku do pieczenia

1 jajka + zmielone w mikserze skorupki

1 sloiczek jedzenia dla niemowlat (marchewka, slodki ziemniak, owoce, kurczak/indyk z makaronem/ryzem/warzywami)

nadaja sie wlasciwie wszystkie tego typu pokarmy, nalezy wybierac te z najwieksza zawartoscia wit. A

1 filizanka musli zbozowego (z niską zawartością żelaza, tzn. nie należy kupowaa takiego z podwyższoną zawartością żelaza, może bya z suszonymi owocami)

1 i 1/2 filiżanki posiekanych warzyw (najcześciej marchew i brokuły)

Ciasto może być trudne do zmiksowania (twarde). Nalezy najpierw pomieszać wszystkie suche składniki a potem osobno wszystkie mokre. Nastepnie polączyć je i dodać warzywa (warzywa najlepiej poszatkować w robocie).

Nastepnie przełożyć do blachy o wymiarach 23x33 cm, piec 30 min. w temp. ok. 200 stopni (piekarnik ma bć podgrzany).

Wystudzony chleb należy pociąć na kwadraty o wielkości zależnej od ilości chomikow, ca3ośa zamrozia w plastikowych woreczkach.

Najlepszym sposobem odmrażania jest włożenie jednej porcji do gorącego piekarnika na 5, 10 min (np. przy okazji pieczenia czegokolwiek).

Można dodać posiekane orzechy, suszone owoce (mogą być z musli), przetarte banany, mango, papaje, kiwi (w przypadku przetartych owoców nale?y zmniejszyć ilość jedzenia dla niemowląt).

Jest to odpowiednio zmodyfikowany przepis chlebka dla papug :) Ale zmodyfikowalam go do takiej postaci, żeby chomiczki mogły razem z moimi papużkami zajadać - chomciom b.smakuje.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W moim wypadku, chyba musialaby to byc cala gruszka, ew. z "bombkami" z papryki... bo Hammond jest koszmarnie wybredny:P

Zreszta, taka gruszka to niezla baza- ksztalt ma stozkowaty- moznaby sprobowac cos na nia ponabijac, ze smakolykow, lub oplesc "sznurem", z mniejszych kawaleczkow roznych nasionek lub owocow/warzywek.... a gruszka na deser :razz

albo, jak Adminek sugeruje, miodem ja!

A wlasnie- co jeżeli sie zrobi domowe ciasteczka, mozna takie chomikowi podac? Sadze, ze takie z miodkiem lub migdalami moglyby smakowac- jeżeli tylko ta "chemia" pod postacia proszka do pieczenia nie szkodzi, to proponuje domowe wypieki- i chomik i domownicy na pewno sie uciesza :lbiggrin

poza tym, to mozna tez "snieznie" - czyli jogurcik z ulubionym sokiem babcinej roboty i posmarowac tym np kilka owocow, swiezych lub suszonych... o ile juz tego nie robicie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hahahaaa.....ten przepis mnie strasznie rozbawił :D Na samym miodzie się kolby nie zrobi do tego potrzebne jest specjalne ciasto Poza tym taka kolba byłaby niezdrowa bo będzie na niej za dużo miodu....

Podaje tutaj prawdziwy przepis na kolby. Moje chomiczki bardzo je lubią - tutaj jest na 4 duże, ale to jest wzięte ze strony dla papug :P Ja robie ok. 15 mniejszych - dla papug i dla chomiczka - powiem, że moje zwierzaki je uwielbiają, a i można troszke pofantazjowac i dodać bardzo ciekawe owoce i warzywa :P

"Na 4 dość duże kolby:

80g mąki pszennej

1 jajko

półtorej lub dwie łyżki miodu

mieszanka dowolnych ziaren (może to być zwykła codzienna karma)

4 patyczki, mogą to być patyczki ze starych kolb (trzeba tylko zabrać plastikową część) lub patyczki do szaszłyków

Z mąki, jajka i miodu robimy ciasto. Ciasto musi być wilgotne i klejące, ale nie może lać się. Do ciasta dodajemy mieszankę ziaren i mieszamy. Ziarna ma być tyle, aby było ono obklejone tylko cieniutką warstwą ciasta. Ciasto nie ma bowiem być częścią składową kolby, ma być tylko spoiwem. Na blachę kładziemy papier do pieczenia (koniecznie) i na nim formujemy kolby w taki kształt jaki chcemy, polecam jednak tradycyjną formę walca. Do środka wciskamy patyczek, tak aby część wystawała - posłuży ona do zaczepienia kolby. Od drugiego końca patyczek musi dochodzić do końca uformowanej kolby - tak więc długość kolby zależy od tego jakie długie będziemy mieli patyczki.

Pieczenie

Kolby należy piec 20 minut w temperaturze 200 stopni. Nie radzę używać do tego funkcji z termoobiegiem ponieważ za bardzo wtedy wysusza się cała kolba (piekłam z termoobiegiem w temp. 180 stopni i kolba wyszła za twarda i za sucha). Gotowa kolba ma mieć brązowozłoty kolor. Aby sprawdzić czy kolba jest już upieczona możemy wbić do środka wykałaczkę i sprawdzić czy ciasto nie klei się do niej - czyli tradycyjnie, tak samo jak sprawdzamy każdo ciasto.

Dodatki

Do kolby możemy dodać najróżniejsze rzeczy: zioła, owoce, warzywa, wapń. Dodatek witamin ma mniejszy sens ponieważ wiele witamin zostanie zniszczone w czasie pieczenia. Nie wolno też do kolb dodawać żadnych leków!

Uwagi

Kolby nie mogą mieć za dużej średnicy, bo w środku pozostaną niedopieczone. Nie może też być za wysoka temperatura bo za bardzo się spieką z wierzchu."

Zaręczam, że takie kolby napewno wyjda takie jak powinny wyjść :D(tylko trzeba uważać, żeby nie byly niedopieczone i za suche :P)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Papka bananowa

-dojrzały banan

-4 łyżki naturalnego jogurtu

-łyżeczka soku z cytryny

Banana ubić/ustukać/zmiksować i wymieszać z resztą =)

^^To jest na 4 chomicze porcje =)

P.S.Chomiki mogą jeść topiony ser?

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sałatka

Potrzebne nam będą:

Sałata

Soczysta trawa

Marchew

ogórek

Sałatkę drobimy, i wsypujemy do miseczki

Trawę drobimy na pół (Byle by była umyta), dajemy do miski

marchewkę i ogórka kroimy w kostki, i takrze wsypujemy do miseczki chomika, wszystko mieszamy, i gotowe.

Można jeszcze dla smaku, dodać miseczkę suchego pokarmu, dla chomika.

Szaszłyki

Potrzebne nam będą:

długie wykałaczki

płatki kukurydziane

Przez wykałaczki przewlekamy płatki kukurydziane.

Zróbmy mu gdzieś z 10 lakich szaszłyków.

Będzie mu to smakowało.....

Torcik

Potrzebne nam będą:

Mąka

Stolnica

Woda

Dajemy kapinkę mąki na stolnicę, i polewamy wodą.

Musimy to wymomlać w rękach (wiecie jak to jest)

No i wsadzić do pieca

Jak jesteś niepełnoletni, mama Ci to upiecze

Jeżeli jest to już upieczone, powsadzaj tam przysmaki.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

grucha... przeczytaj sobie prosze dzial na vortalu pt. dieta, "kuchnia-zrob to sam", tam masz przepis na ciasteczka z platkow owsianych :)

zamiast czarnego bzu, mozesz dac rodzynek, lub czegokolwiek innego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Również możesz dać chomikowi po prostu - do miseczki tak jak podajesz stały pokarm. ALe oczywiście, nie za duzo, bo ludziom 'surowy' owies szkodzi (tzn. platki owsiane), ale nie wiem jak z chomikami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

_Chomusia_ nie prawda, ze owies szkodzi ludziom !! a müsli? a platki owsiane? przeciez to nic innego jak owies, tylko zmiazdzony.

Platki owsiane nie szkodza ludziom. W kazdym sklepie spozywczym mozesz kupic platki owsiane. Ja sama jadlam przez pol roku dzien w dzien, i jakos mi nie zaszkodzily. Prawie wszystkie osoby na diecie jedza platki owsiane z jogurtami... przykladow jest wiele.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Heh, mi zawsze tak dorośli powtarzają, że szkodzi i nawet kiedys jak się najadlam to mialam biegunkę i wymioty.

Jak coś, to sorry za blędne info.

_______

Heh, no tak, kaskas, w musli wiem, że sa płatki. W jakiejś karmie też chyba widziałam...Ale juz nie pamietam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem, chomusia.. moze ci sie z czyms innym pomylilo.... popatrz na sklad müsli :)

a tez wiadomo, ze z niczym przesadzic nie mozna :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co można zrobić dla pupilka z płatków owsianych ?

Możesz zrobić jakąś zabawkę, ponawlekać na sznurek, ukryć w różnych miejscach klatki, wsypać po prostu do miseczki, albo zrobić z nich kolbę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie piekę ciasteczka:płatki owsiane, 2 białka, woda, musli bez cukru, kukurydza, słonecznik, groch, pestki dyni. Mają być dobrze wypieczone(twarde).Jak je przechowywać i jak długo są przydatne do spożycia ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam zamiar dawać je chomikowi, dlaczego pytasz?

Przecież znalazłem tu przepisy na podobne smakołyki !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zrobiłem zgodnie z przepisem i mojemu chomikowi smakowały no dalej smakują bo je jeszcze ma. Jak dałem mu na początku obwąchiwał później zjadł ze smakiem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

płatki owsiane, 2 białka, woda, musli bez cukru, kukurydza, słonecznik, groch, pestki dyni.

Tak Grucho, to ulubione smakołyki chomika, ale nie wiem czy może białka za bardzo, chociaż jak larwy mięczników (czy jakoś tak) (mączników) może, to pewnie tez to może, bo larwy to chyba białka :P

może białko, żółtka nie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale nie wiem czy może białka zabardzo

Oczywiście, że może. Białko zwierzęce jest konieczne w diecie chomika. Gdyby nie mógł to takich ciasteczek by się nie robiło.

larwy mięczników (czy jakoś tak)

To są larwy mącznika lub mączniaka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem możesz ponieważ chomik może jeść płatki owsiane Prawda?? Dlatego pewnie nie zrobi to mu różnicy :)) A i jeszcze jedno nie możesz kupić płatków owsianych nie są chyba takie drogie i trudne do zdobycia :)

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 21:01 ]

ku.rcze pomyliłam się płatków kukurydzanych może jeść prawda ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi