Skocz do zawartości
*SwEeT_aNiOłEk*

Chomiki Roborowskiego - trzymanie w grupach

Rekomendowane odpowiedzi

Edit od administracji:

Wprawdzie istnieją różne możliwe zachowania zwierząt, jednak w niewoli (a taką jest klatka) wszystkie gatunki chomików powinny być trzymane pojedynczo. Zwierzęta dorastając zaczynają wyznaczać swój teren, a co za tym idzie starają się ustalić hierarchię w grupie. Niejednokrotnie najsilniejszy osobnik przestaje tolerować pozostałe, co w najgorszym wypadku kończy się śmiercią współtowarzyszów w klatce. Kupując słodką młodą kuleczkę w sklepie trzeba mieć to na uwadze.

Podobne tematy:

http://forum.e-chomik.pl/topic/8278-dwa-chomiki-czy-jeden/

http://forum.e-chomi...tyczne-zdjęcia/

______________________________________________________________________________________________

Ja mam takie pytanie własnie czy chomiki roborowskie trzeba trzymac razem czy można ale nie jest to konieczne?

I czy jeżeli chciałabym teraz kupic chomika roborowskiego a mam juz jednego to czy one by sie nie gryzły ze sobą??
Czy mogły by znaleźć "wspolny język" i zyc po pewnym czasie w zgodzie?

edit roborek: zedytowałem nazwę tematu;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żyją w grupkach, ale obce osobniki są zwalczane. Mi się wydaje, że skoro masz jednego to jeszcze jakos by się dało zlepić z nich parkę, bo w sumie jakoś grupy musiały powstawac xD. A na pytanie czy musza żyć w grupie odpowiem, powinny. Chomiki stadne, gdy żyją samotnie to ta sytuacja wpływa na długość ich życia, niestety negatywnie, tzn. skraca.

Ej Roborek nie chcę nic mówić, ale to ponoc Bounty zamówiła sobie kolor oliwkowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panda, wiem i już to sobie z Bounty wyjaśniliśmy:p

Ja Ci powiedziałam "wara od mojego koloru", dlatego też ładnie zminiłam go na HotPink to taki sweet kolorek :*

Oszzz ty.....ładnie to tak zmienaić tereść moich wypowiedzi? ;/

Robor następnym razem Ci bana dam jak mi jeszcze raz zmienisz treść mojej wypowiedzi i to jest oficjalne ostrzeżenie :/ [boUnTy]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jak bym chciała drugiego roborka to musiała bym kupic samiczke?? Bo ja nie chce miec małych... :(

A ja sie boje ,ze ten moj obecny nie zaakceptuje nowego i bedzie go gryzł. A jak np z kołowrotkiem? Kiedy jeden i drugi bedzie się chciał w nim kręcić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

to się będą jakos dzielic, mysle ze powinny zyc w zgodzie, mozesz kupic i spóbowac, najwyzej je oddzielisz pozniej :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisja moze dokupię kolegę dla bobka. Ale starsznie się boję ,że będą się gryzły a ja tego nie wytrzymam ;( Czy jest mozliwośc ze będą zyły w zgodzie?? Oczywiście wymienie sciołke zeby Był nowy zapach umyje domek i kołowrotek.

A najgorsze bedzie to jak bobek okaze sie samicą a ten mały samcem albo odwrotnie bo nawet nie jestem do konca pewna czy bobek to samiec.

Przeczytałam to na jakiejś stronce... i wystraszyłam się :(( i teraz już boję się kupić... :( to moze być prawda cio sądzicie na ten temat :(??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeczytałam to na jakiejś stronce... i wystraszyłam się :(( i teraz już boję się kupić... :( to moze być prawda cio sądzicie na ten temat :(??

Po śmierci syryjka Maxa kupiłem roborka, Orzeszka. Co to było za małe cudo. Taki krasnoludek, (parę dni pózniej miał już towarzysza: Kudłatego). Zgadzały się ze sobą, miały duże, fajnie urządzone akwarium. Jednak minęły tylko dwa miesiące i już się zaczęło podgryzanie, musieliśmy je czasem rozdzielać, aby mogły spokojnie zjeść. Konflikt między nimi tak się zaostrzył, że osobne lokum było niezbędne. Tak też się stało. Ale w pierwsza samotną noc bez Kudłatego, Orzeszek zasnął na zawsze. Rano bylem zły sam na siebie, że je rozdzieliłem. Ale to chyba nie stało się z tego powodu ( od jakiegoś czasu Orzeszek dziwnie się zachowywał). I teraz Kudłaty został sam. Przykro mi było patrzec jak sam się miota po akwarium, nie chciał spać, ciągle tylko biegał. Po tygodniu postanowiliśmy dokupić mu kumpla. Okazało się, że bardzo mu to odpowiadało, gdyż pierwszy raz od jakiegoś czasu spokojnie zasnął. Spali razem przytuleni do siebie, aż miło było patrzeć. Maluszka nazwaliśmy Pędzelek. Tak więc Pędzelek i Kudłaty wyglądali na bardzo szcześliwych. Na drugi dzień rano TRAGEDIA. Znalezliśmy naszego nowego lokatora bez głowy, to był straszny widok. Kudłaty po prostu odgryzł mu głowę a potem ją zjadł. Tyle nieszczęścia w tak krótkim czasie! Kudłatego oddałem, jakoś tak przykro było, gdy na niego patrzyłem, taki mały a zarazem taki okrutny. Na razie nie mam żadnych gryzoni (tylko rybki).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak np z kołowrotkiem? Kiedy jeden i drugi bedzie się chciał w nim kręcić?

W kołowrotku moga biegac razem. Moje, chociaż mają dwie karuzele, czasem biegają razem.

---

Przeczytałam Twój post o tych roborkach pewnej osoby. Szok!!! Może ten roborek był wybitnie nie towarzyski? A może walczyli o teren a żaden nie chciał ustąpić; w rezultacie wygrał silniejszy. Ale żeby zjeść głowę? O nie...w to nie mogę uwierzyć!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Film taki sobie. Tabi, nie rób offtopu. Jak chcesz pokazać film to daj na multimedia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ada... ja nie wiem czy w to wierzyc czy nie ale straszne to jest! I po tym przeczytaniu to boję się dokupic drugiego chomika :(

Troche smutne, szokujące i obrzydliwe to .. blee biedny chomiś (o ile to prawda) :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hejka ma pytanko mam dwa robki alexa i maxa są to 2 chłopaki max miał byc dziewczynka ale okazało sie że to chłopiac jeśli do tej pory żyja w zgodzie to czy później sie nie zagrysą bo teraz myją sie nawzajem przytulaja sie gdy śpią

jak ktoś odpowie wielkie dzięki

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 18:01 ]

nie moje robki są oswojone wchodzą na rence dają sie głaskac nie są chore bo byłam z nimi u weterynarza na kątroli i powiedział że są zdrowiutkie

Wydzieliłem. Mike

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w porzadku. I nie powinny się gryźć. Jak to są bracia to tym bardziej. Ta rasa może zyć w gronach, tzn. w grupach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki za odpowiedz niestety to nie są bracia

już wiem że nie będom sie gryzły już jestem spokojna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie trzeba smiczki jak ma sie samca ja mam dwóch samców i żyją w zgodzie i ani razu sie nie ugryzły :wink:

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 10:54 ]

ooooooo to straszna ja kiedyś miałam 2 syryjki nazywały sie śnieszka i smrodzio żyły w zgodzie calusienki rok pewnego dnia wstaje i niema śnieżki szukam patrze a pod koło wrotkiem są łapki i troche futra i plam krwi a smrodzio ma pyszczek we krwi

on ją zjad :down: wydarłam sie na cały dom i co gorsza śnieżka za pare dni miała miec dzieci

płakałam chyba z 2 godziny potem opo paru dniach dałam smrodzia bo stał sie bardzo agresywny i kupiłam nowege 2 chomik łatka i czarnuszka

żyły w zgodzie gdy jechałam na wakacje dałam je babci i tam zostały

łetek żył 3 lata zdechł ze starości :down: a czarnuś dostał później imie dziadek bo zył 5 lat to był chomik którego miałam naj dłużej ale ciągle wspominam moją kochaną śnieżke :down: i zabujce smrodzia !!!!!!!!!!!!

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 11:04 ]

robki teba trzymac razem one bez przyjeciela umra z tesknoty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupiłem jakieś 3 tygodnie temu 3 chomiki ( 2 samce i samice ). Dzisiaj w wyniku nieszczęśliwego wypadku samica zdechła a młodsza siostra ubłagała mnie żebym kupił nowego chomika. Kupiłem więc 2 samice. Po wpuszczeniu do akwarium odrazu rozpoczęła się walka. Jeden z samców zaczął gryźć samice, samice gryzą oba samce i jeszcze samice gryzą się między sobą ;/. Czy da się jakoś ten konflikt zażegnać ?? Czy po prostu musze z któregoś chomika zrezygnować?? Proszę o rade ;]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie ma rady, chomiki trzeba rozdzielic, chomiki jeśli z miejsca sie nie pogodza, to juz nigdy tego nie zrobia

dlatego chomiki najlepiej kupowac na raz, a nie dokupowac

zreszta, jeśli juz mieliscie zagryzione chomiki, to wiadomo, ze przezyly te, ktore najbardziej gryzly, i tym dokupiliscie nowe - na 80% bylo do przewidzenia ze to sie tak skonczy

jeśli to roborki w ogole :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki za odpowiedź ;]

Pojade do sklepu i je oddam. Ale te stare się w ogóle nie gryzły. Tamtą samice przygniótł kołowrotek w nocy i rano była sztywna ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takiego konfliktu się nie da raczej zażegnać, ewentualnie można spróbować, ale wątpię, żeby się udało. Jeśli samiczki i samce będą w osobnych klatkach ustawionych obok siebie, ich zapach będzie się mieszał i przyzwyczają się do obecności innych chomików. Za jakiś czas możnaby je spróbować połączyć, ale jak pisałam wcześniej raczej się to nie uda, bo ta pierwsza reakcja (bójka) decyduje już o tym czy chomiki się zaakceptują, czy nie. Ponadto chomiki mogłyby czuć się nieswojo i niepewnie jeśli w sąsiedniej klatce będą całkiem obce chomiki.

Skoro zdecydowałeś się kupić dwie różne płcie chomików to pewnie ustaliłeś już co zrobisz z młodymi, które mogłyby się urodzić. Więc nie oddawaj samiczek tylko przeczekaj i połącz za kilka dni. Jeśli trafisz na ruję u samiczek, wszyscy się powinni zaakceptować. Chociaż wtedy mogłyby się pojawić problemy z samiczkami. W ciąży będą one najprawdopodobniej agresywne wobec siebie i samców - co różnie się może skończyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pojechałem dzisiaj do sklepu gdzie je kupiłem i koleś poradził mi żebym wymył dobrze akwarium, zmienił trociny i wtedy je wrzucił. Jak narazie poskutkowło ;] i śpią sobie razem. Mam nadzieję że tak już zostanie.

Dzięki za zainteresowanie tematem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no nigdy nie wiadomo co sie moze zdarzyc ale moze bedzie dobrze zdawaj relacje czy sie nie gryza i czy cie akceptuja to pomoze tez innym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi o zapachy.

Wtedy gdy przyniosłeś chomiki ze sklepu zoologicznego miały inny zapach, a gdy wymyłeś klatke to wszystkie przybrały zapach klatki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi