Skocz do zawartości
Kubol24

Parę pytań - akwarium dla chomików roborowskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ;)

Mam parę pytań związanych z chomikami roborowskiego.

1. Co lepsze - akwarium czy klatka? Co możesz polecić?

2. Jak mogę urozmaicić ściółkę? (Tzn. co mogę dać oprócz bawełny którą teraz posiadam?)

3. Jaki piasek do kąpieli? Czy może być taki dla szynszyli?

4. Jakie akcesoria kupić, co mogę mu dać do akwarium/klatki? Wszystko sprzedaje i "zaczynam od nowa" (Jak na teraz mam kołowrotek z siatką i 2 miseczki :P)

Pozdrawiam :mellow:

_________

Zmieniłam troszkę nazwę tematu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Co lepsze - akwarium czy klatka? Co możesz polecić?

2. Jak moge urozmaicić ściółke? (Tzn. co moge dać oprócz bawełny którą teraz posiadam?)

3. Jaki piasek do kąpieli? Czy może być taki dla szynszyli?

4. Jakie akcesoria kupić, co mogę mu dać do akwarium/klatki? Wszystko sprzedaje i "zaczynam od nowa" (Jak na teraz mam kołowrotek z siatką i 2 miseczki :P)

1. Akwarium./duna/samla o wymiarach min. 60x40. Można wsypać dużo trocin żeby chomik mógł w nich kopać, chomik nie wspina się po prętach, łatwe w czyszczeniu. Najbardziej polecam samle bo jest tania i lekka ; ]

2. Na aninmalii są różne dodatki do ściółek

3. Pucek.

4. Przede wszystkim dużo drewnianych zabawek i kołowrotek min. 18 cm średnicy.

Co do trixie z siatką, on porwie roborka bo roborek jest lekki.

Nie polecam Trixie z siatką dla lekkich chomików

Edytowane przez Losia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość PollyChamster

1. Klatka przeważnie jest kupowana ze względu na to, że nie trzeba bawić się w przykrywanie jej, jest lżejsza i praktyczniejsza.

Akwarium, jeśli małe, ma słabą cyrkulację powietrza, jednak jeżeli zakupisz większe - będzie w porządku.

Poza tym można nasypać więcej ściółki, by chomik mógł kopać.

2. Ściółkę możesz urozmaicać w różne sposoby, poprzez kawałki bezwonnego papieru podartego w kawałki, aż po dodatek do ściółki HP - rumianek.

3. Zauważyłam, że większość kupuje piasek z Vitapolu.

Tak, dla szynszyli.

Jest jeszcze pył kąpielowy Pucek, który od piasku z Vitapolu różni się zapachem i jest drobniejszy, bardziej pyli.

4. Logsy z Living worldu, dużo patyków z drzew owocowych (najlepiej grubych), które mogą służyć jako piętra (złączone w jedną całość), czy też drabinki. Albo domek, zależy, co zechcesz skonstruować.

Reszta jest tutaj:

- http://www.e-chomik.eu/index.php?id=35

- http://www.e-chomik.eu/index.php?id=36

- http://www.e-chomik.eu/index.php?id=37

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje wszystkim za pomoc :)

Wydaje mi się, że jednak kupie akwarium, żeby mały mógł się wybiegać. No ale pierw musze sprzedać klatke...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale pamietaj,ze napewno taniej wyjdzie kupic samle z IKEI za 50zl. I jest lzejsza. Ale to Twoj wybor. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje roborki miały duże akwa wypełnione po brzegi sianem. Dlaczego sianem? Ano dlatego że siano można formować. Chomiki tworzyły korytarze, tunele, komory sypialniane i spichlerzowe. W trocinach wszystko szybko by się pozawalało. Dlatego ja polecam ci sianko by twój chomik mógł tworzyć cały system tuneli ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Dla roborków dużo łatwiej jest znaleźć odpowiednie akwarium niż klatkę.

2. Możesz zainwestować w ściółkę lnianą.

3. Piasek proponuję jakiś lepszy niż Vitapol. Np. Versele Laga, czy Pucek.

4. Z zabawek podobno dobrze dla roborków sprawdzają się drewniane lokomotywy (nie chce mi się szukać linka).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robo kochają też wszelkie tunele i zabawki z otworami. No i porządny, duży i lekko się obracający kołowrotek :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze pył kąpielowy Pucek, który od piasku z Vitapolu różni się zapachem i jest drobniejszy, bardziej pyli.

Wręcz przeciwnie - Vitapol jest o wiele drobniejszym piaskiem niż Pucek ;) Porównanie:

Piasek Vitapol (zdjęcie Tigromaniak):

Dołączona grafika

Piasek Pucek (zdjęcie moje):

Dołączona grafika

Ziarna w Pucku są grubsze i ciemniejsze, a sam piasek nie pyli właściwie w ogóle. Moim zdaniem lepszy od Vitapolu, chociaż oba są bardzo przyzwoite ;)

2. Jak mogę urozmaicić ściółkę? (Tzn. co mogę dać oprócz bawełny którą teraz posiadam?)

Im więcej składników w ściółce, tym weselej :P Możliwości jest masa - ja używam mieszaniny ściółki lnianej, trocin, sianka, suszonych liści, drewnianego żwirku, mchu, drobnych patyczków, dodatku rumiankowego od HP, ziół... Można zaszaleć.

Zdjęcie ściółki:

Dołączona grafika

Akwarium dla roborka to świetne pole do popisu. Roborki uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki, zakamarki i schowki, no i oczywiście dużą powierzchnię do biegania. Takie akwarium urządza się raczej w poziomie, a więc bez stromych drabinek i wysokich pięter. Tutaj jest kilka świetnych chomiczych mieszkań z Niemiec, można podpatrzeć kilka pomysłów:

http://www.das-hamst...htuser=0&page=1

http://hamstergehege.blogspot.com/

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Polly.

Wręcz przeciwnie - Vitapol jest o wiele drobniejszym piaskiem niż Pucek ;) Porównanie:

Dziwne, dziwne. ;)

U mnie to Pucek bardziej pyli, a Vitapol mniej.

(Potem dołączę zdjęcia, zrobię lustrzanką, może i się mylę ;])

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam Vitapol i wcale nie pyli ;)

Moja znajoma ma Pucka i wydaje brzydki zapach po dwóch dniach użytku .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm... u Czikorita Vitapol śmierdział niemiłosiernie, Pucka wtedy nie kupowałam. Aktualnie jest on u Busi, nic nie czuć.

Bardzo proszę uwagi na temat piasku kierować do odpowiedniego tematu:

Piasek dla chomika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za pomoc.

Na vortalu przeczytałem jedną rzecz:

Na ściółkę najlepiej nadaje się piasek lub wiórki konopne.

O jakim piasku tutaj mowa?

Edytowane przez Kubol24

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaki piasek najlepszy? Taki wzięty ze środowiska naturalnego zwierzaka. Z pustyni. :)

W naszych warunkach niestety nie ma odpowiedniego piasku. Dlatego lepiej jest zostawić zwierzakowi zarówno piasek (np. pucek, vitakraft, czy versele-laga) jak i przeciętne dla naszych gryzoni trociny/sianko/konopie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to myślę, że wszystko będzie gotowe jeszcze w tym tygodniu :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podczepiam się- mam chomika Roborowskiego, od znajomej odkupiłam klatkę, jest duża przestronna i myślę, że będę miała z nią problem, bo jak na tak małego chomika ma za duże przerwy między pręcikami i boję się, że mi zwieje w nocy :/

Jak myślicie, sprzedać ją dalej i kupić coś innego? Tylko co?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakie ma odstępy i jakie klatka ma wymiary ?

Możesz obłożyć ja siatką o drobnych oczkach albo sprzedać np. na Allegro i kupić nową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wysokość ok 50 cm, kuweta 25 x 37 cm, a odstępy między prętami to 1 cm :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Polly.

Sprzedaj koniecznie.

Mała jest. A jak roborek mały.. no nie wiem, przecisnąć się nie powinien. Polecam Ci akwarium, roborki uroczo kopią w ściółce, dużej ilości. No i nie wyjdzie, jeśli będzie odpowiednio wysokie. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1.Akwarium/samla. Klatki o wymiarach powyżej minimalnych lub minimalnych mają często za duży odstęp pomiędzy kratkami. Z akwarium nie wysypują się trociny. Można ich też wiele nasypać, aby chomik miał możliwość kopania w ściółce.

2.Możesz dodać do ściółki sianko, bezzapachowe chusteczki.

3.Pucek.

4.Daj mu jakieś gałązki, drewniane zabawki, mostki, domek, logs'a, tuneliki i wiele, wiele innych. Świetnie będzie jeśli te zabawki będą drewniane. Akwa/klatka będzie takie naturalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1.Akwarium/samla. Klatki o wymiarach powyżej minimalnych lub minimalnych mają często za duży odstęp pomiędzy kratkami. Z akwarium nie wysypują się trociny. Można ich też wiele nasypać, aby chomik miał możliwość kopania w ściółce.

2.Możesz dodać do ściółki sianko, bezzapachowe chusteczki.

3.Pucek.

4.Daj mu jakieś gałązki, drewniane zabawki, mostki, domek, logs'a, tuneliki i wiele, wiele innych. Świetnie będzie jeśli te zabawki będą drewniane. Akwa/klatka będzie takie naturalne.

Gosia, na te pytania już odpowiedzieli inni użytkownicy .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, póki co jak nie zdobędę czegoś innego to poprzekładałam pręty siatką i mam nadzieję, że nie zwieje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się że akwarium jest dla roborka dobrym pomysłem, są malutkie, więc większych problemów z cyrkulacja powietrza nie ma. Fakt z trocinami/piaskiem nie trzeba wtedy żałować :) I jako zabawki, to sama mojemu daje pełno gałązków, korę z drzew, kokosy itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi