Skocz do zawartości

Rozwiązanie problemu hałasującego kołowrotka

Rekomendowane odpowiedzi

Kołowrotki dla Dżungarków i Roborków - mogą mieć mniej więcej średnice 20 cm, używam takiego w swojej klatce- jedyny minus - to że hałasuje. Jednak z tym bardzo szybko się uporaliśmy i dzieki pomysłowi brata - kołowrotka montowanego na tylną ściane klatki po prostu nie słychać.

Jeśli chodzi o kołowrotki wolnostojące- to przy Roborkach - należy pamietać że one bardzo szybko biegają - około 3-4 km/h - wiec predkosc tak niewielkiego kołowrotka jest znaczna. Co się z tym wiaże - może nasz pupilek sie rozpędzić i wywrócić razem z kołowrotkiem, tak mi się wydaje.

Uwaga drobna - jeśli bierzecie kołowrotki - to sprawdzajcie jak miekki jest plastik - z którego jest zrobiona OŚ. W przypadku kołowrotków- trafiłem na jeden, który miał zwyczajny mało elastyczny plastyk - co sie z tym wiaze kołowrotek po dwukrotnym zdjęciu z OSi - już nie działał - a przecież należy dbać o czystość elementów- Jeden z uchwytów osi się połamał. Za to dostać można w sklepach takie z białą osią - z miekszego plastiku - który bardzo ładnie poddaje sie przy wyjmowaniu - jest elastyczny.

Stara klatka (uwaga: za mała!) z starym kołowrotkiem
PICT1134.jpg

kołowrotek który właśnie się rozleciał ze względu na tę pomarańczową część. (Pan Homik tutaj był kilka tygodniu dopiero u mnie, dlatego tak mizernie wyglada, biedaczek.. (zdjecie z miesiaca po otrzymaniu Pana Homika w moje łapki.))
PICT1138.jpg

Klatka wygladająca obecnie.
PICT2954_.jpg[/align]

Instrukcja obsługi wyciszenia kołowrotka montowanego na tylnej scianie klatki.
1. Należy przygotować niezbędne elementy - Rurka TERMOKURCZLIWA o odpowiedniej średnicy - nieco wieksza od średnicy OSI kolowrotka (do nabycia w sklepach elektronicznych - lub CASTORAMIE) - koszt to około 2 zł - za prawie metr.
2. Należy nałożyć Rurkę Termokurczliwą na oś, przyciać do długości - od samego konca, po poczatek osi - tuż przy tych dwóch wypustkach które trzymają kołowrotek na miejscu.
3. Najtrudnejsza czynność, należy wziąć zapalniczkę i kilka centymetrów nad płomieniem - obracać równomiernie Rurkę termokurczliwą z Osią. Pod wpływem temperatury Rurka zacznie sie kruczyć - stworzy taki kapturek doookoła osi. - Dzieki temu os stanie się nieco sztywniejsza i będzie miała mniejszy luz między kołowrotkiem.
4. Po całej operajci należy przymierzyć czy osłonka z osią wejdzie w swoje miejsce - powinna wskoczyć. Dozwolony jest delikatny opór przy wkładniu.
5. Należy nasmarować Rurkę termokurczliwą - MASŁEM- naturalnym - środek ślizgowy, gdyż Termokurczliwa Rurka jest raczej mało śliska. Czynność te powtarzać gdy zauważymy, ze masłełko się wyślizgało. (Masło nie powinno zaszkodzić pupilowi, nawet jeśli by polizał)
6. Zmontować wszystko i nałożyć na klatkę. Poruszać i sprawdzić czy nie za mało podgrzaliśmy Rurki Termokurczliwej- jeśli tak to należy oczyśćić rurke z masła myjać ja pod bierzącą wodą z mydlem. Powtórzyć czynnośc od kroku 3.

7. Rozkoszować się jak cicho działa kołowrotek naszego pupila.

(Można także dać jeszcze uszczelkę - porwać ojcu z pudełka jeśli taką ma - i dopasować ją na tę część gdzie kołowrotek styka się z ta osołoną OSI, czyli pomiedzy kołowrotek a plastik OSI.) Tak by nie wprowadzał kołowrotek zbyt dużych wibracji.

[align=center]Nie wystraszcie sie nieapetycznego wygladu osi- to tylko Masełko przybrało taki kolor.
PICT2955_.jpg

Bez gumowej uszczelki
PICT2957_.jpg

Gumowa uszczelka nieco przesunieta
PICT2958_.jpg

Nadmierny luz pomiedzy żółtym elementem a białym zniknał - tym sposobem kołowrotek działa bardzo cicho.
PICT2962_.jpg
[/align]

Do zasniecia - muszę miec idealną cisze, dlatego nie pozwoliłbym zwierzakowi na zakłócanie spokoju - a proste pomysły bywają najskuteczniejsze

PS. Jeśli kogoś interesuje jako CIEKAWOSTKĘ mogę powiedzieć ile średnio dziennie przebiega tak malenki Pan Homik.
Około 4 KM. - bywaja dni w których biega dużo więcej (rekord to blisko 11 KM), a bywają dni w których biega tylko pare kilometrów przez całą noc.(1 KM) Wyniki sa nieco zaokrąglone w góre, gdyż rozwiazanie techniczne nie uwzględnia krótkich dystansów które robi Pan Homik rozruszajac Kołowrotek, a potrafi wchodzić i schodzić w ciagu minuty kilka razy. Wyniki sa spisywane codziennie, a używam do pomiarów - elektronicznego licznika rowerowego.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 year later...
  • Odpowiedzi 133
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sposób ma Trixie siatke, tłukący sie w metalowej klatce :)   Zrobiłam u Tymka przemeblowanie. Efekt taki, że 2 noce miał zablokowany kołowrotek, bo tak sie tłukł o pręty, że nie dało sie spać. Wc

Hmmm masło to raczej odradzałabym. Niestety jełczeje, powstaje kwas masłowy (butanowy), który dosyć śmierdzi. Lepszy mimo wszystko chyba byłby olej a już w ogóle najlepsza jest wazelina kosmetyczna.

A ja używam kremu nivea ;) i też działa.

Odnośnik do odpowiedzi

Proponuję więc zostawić kostkę masła na parapecie na tydzień (oczywiście otwartą), i zobaczyć co się z nią stanie. Zmieni kolor na bardziej żółty, i odrobinę będzie bardziej przezroczyste. W tych temperaturach masło będzie miało konsystencję cieczy (więc lepiej położyć całość na talerzyku, żeby nie wypłynęło). I oczywiście zacznie się wytwarzać kwas butanowy. Już kilkaset ppm, czyli dziesiąte części miligrama wystarczą, żeby w pokoju nie dało się wytrzymać od smrodu (słowa profesora na wykładzie...)

Bierz jeszcze pod uwagę, że chomik ma zmysł węchu wielokrotnie lepiej rozwinięty i czulszy od naszego, i głównie nim posługuje się w czasie swojego życia.

Jestem chemikiem, tak przy okazji. :cwaniak:

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

ciekawe sposoby. Kiedyś pojechałam (jakiś rok temu) na wakacje i zostawiłam homka u mojej koleżanki. Oczywiście, wiadomo, że skrzypienie bardzo przeszkadza a jej tata posmarował kołowrotek jakimś olejem czy czymś i od tej pory nic nie słychać. A masłem ja bym nie smarowała, raczej olejem.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...