Skocz do zawartości
blondyna90

Pytania na temat hodowli- jak zacząć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie już od jakiegoś czasu myślę nad założeniem domowej hodowli ale legalnej, żeby móc jeździć na giełdy itd...

Pomyślałam że będę hodować chomiki, tylko jeszcze nie wiem która rasa (myślę nad dżungarskimi)

Może ktoś z was prowadzi taką hodowlę?Jakie papiery musieliście załatwić?I Jaką rase polecacie hodować? rotfl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie już od jakiegoś czasu myślę nad założeniem domowej hodowli ale legalnej, żeby móc jeździć na giełdy itd...

Pomyślałam że będę hodować chomiki, tylko jeszcze nie wiem która rasa (myślę nad dżungarskimi)

Może ktoś z was prowadzi taką hodowlę?Jakie papiery musieliście załatwić?I Jaką rase polecacie hodować? rotfl

Po pierwsze - nie rasa, tylko gatunek.

Po drugie - jesteś pełnoletnia ??

Po trzecie - znasz się wogóle na chomikach - znasz genetykę ??

Po czwarte - chcesz hodować rasowe, czy takie z zoologa ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwsze: widać że nie rozróżniasz pojęcia gatunku gatunku od rasy..

Po drugie znasz się na genetyce chomików ?

W Polsce nie możesz utworzyć legalnej hodowli, musisz napisać do związku za granicą...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musisz zacząć od rejestracji hodowli w Niemczech np, tam też trzeba kupić chomiki.

Sprzedaży chomików rasowych na giełdach się nie prowadzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba by było zarejestrować gdzie indziej, polski związek na razie nie działa jak należy. Z chomiczkami jeździ się na pokazy/wystawy. Niestety, trzeba rozumieć genetykę i to, jaka odmiana może się ''pojawić'' po rodzicach danego umaszczenia... sporo roboty jeszcze przed Tobą. :) Na razie musisz dużo czytać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pfhc nie istnieje po zagranicami Polski, zresztą w Polsce też nie.

Po 2 w niemieckim związku nie można hodować chomików długowłosych ani satynowych, dlatego hodowcy Niemiecy chcący hodować te odmiany uciekają do innych związków.

Na dniach powstanie nowy związek, nie wiem do końca jaki regulamin będzie w nim funkcjonował - http://pshc.mojeforum.net/ .

Masz do wyboru związek czeski lub holenderski.

W holenderskim panuję dość fajna atmosfera - osoby w nim zarejestrowane są bardzo miłe, pomocne - pomagają z genetyką, związek wymaga klatek 40 x 30cm oraz dostarczeniu pokarmy dobrego jakościowo.

Związek czeski ma podobne wymagania co do klatek, jednak jeszcze rok temu Czesi mieli problemy z oznakowaniem kolorów oraz ich chomiki są mniejsze niż te niemieckie. Czesi mają ciekawe barwy uzyskane przez krzyżówki z chomikami zoologicznymi.

W Polsce są tylko hodowle chomików syryjskich dlatego wszystkie inne gatunki trzeba by sprowadzać z zagranicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czesi mają ciekawe barwy uzyskane przez krzyżówki z chomikami zoologicznymi.

No właśnie. Myślę jednak, że właścicielom bardziej zależy na dobrym zdrowiu zwierzątek (co może być wątpliwe przy krzyżowaniu chomików ze sklepów), niż na ciekawych odmianach kolorystycznych.

40x30 to malutko... szkoda, że mają takie standardy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cały świat prawie ma takie standardy ;) to my upodobniamy się do Niemców ;)

cały świat jednak tego nie robi, ludzie są zdziwieni że mamy takie duże minimum.

Dla kogoś kto przebywa na forum i bierze udział w "wyścigu" to malutko ;)

dla innych to dużo.

Nie wiem czy wy tez mieliście takie uczucie - ale do mnie kiedyś klatka maleńka była duża, potem Jerry był duży, potem Gigant, potem samla.. a teraz nagle we wszystkim brakuje mi miejsca...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tigro, co Ty tak z tym wyścigiem? Wiadomo, że aby zwierzaki wyrosły na zdrowe, normalne i szczęśliwe, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Nie ma sensu podawanie pełnowartościowej karmy, gdy zwierzaki potykają się o siebie nie mając gdzie łapy postawić.

Blondyna, myślę, że masz kilka możliwości co do związków hodowców. Ja proponowałabym poczekać jeszcze może do końca roku i faktycznie zapisać się do naszego związku. Fajnie jakby było więcej nowych hodowli w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Motusa:

żeby móc jeździć na giełdy itd...

Jeździć na giełdy = zarabiać pieniądze sprzedając chomiki na giełdzie. Tu raczej nie chodzi o hobbystyczną hodowle rodowodową, tylko o taka, żeby nikt nie zarzucił, że nie płaci podatku, itp. Tak wynika z tejże wypowiedzi... niestety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje za odpowiedzi.

Motusa: "wasz związek"?Czyli jaki?Gdzie mogę o tym poczytać?

Mam 20lat, bo ktoś pytał;)

Aha podrik, owszem chce dorobić a nie zarobić, przedewszystkim chce by zwierzaki miały dobre warunki i były zdrowe a nie rozmnażać na potęge;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na hodowli chomików na pewno nie dorobisz - masz zły tok myślenia.

Hodowla chomików to hodowla amatorska.Będzie dobrze jeśli wyjdziesz na tym na zero,bo raczej zawsze wychodzi się na minusie.

Trociny,dobrej jakości karma,odpowiedniej wielkości klatki/kołowrotki/zabawki,uczestnictwo w wystawach/pokazach gdzie trzeba zapłacić za dojazd i ew.hotel jeśli mieszka się daleko.

Zakładanie hodowli jest wg. mnie zarezerwowane dla kogoś kto ma w tym jakiś cel - uzyskać lepsze chomiki,lepszy typ,charakter czy pociągnąć zdrowszą linię a nie bawić się w Boga i rozmnażać ot tak,bo fajnie jest mieć w domu małe kluski.

A sądzę,że ktoś kto ma problem z odróżnieniem gatunku od rasy i pyta jaki gatunek najlepiej się hoduje to mało zna się na genetyce i dłuuuga przed nim droga,by założenie hodowli miało jakikolwiek sens i skutki.

I przeciwnie jak Motusa - ja wolę mniejszą ilość hodowli a naprawdę dobrych niż dużo kiepskich,którzy tylko właśnie chcą 'dorobić' i nie liczą się z wymaganiami i potrzebami chomików a ich kontakt z właścicielem kończy się na przelaniu pieniążków i odbiorze chomika ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Agata, ona myli pojęcia bo jak zobaczysz jest świeżynką na tym forum. Jasne, że przed założeniem hodowli musi się wiele nauczyć, ale przez naskakiwanie nie pomożemy ani jej, ani nikomu.

"Nasz związek" czyli związek rodzimy - Polski związek, który mam nadzieję, zostanie zalegalizowany do końca roku. Masz więc trochę czasu na zdobycie niezbędnej wiedzy w temacie chomików, jak również na zbudowanie sobie "zaplecza" czyli odpowiednich warunków do hodowli chomików. Poczytaj wątki na forum, poczytaj jak powinny mieszkać chomiki, czym się je karmi, jak opiekować się mamami w ciąży itd. Poszukaj też odpowiednich materiałów dotyczących genetyki chomików bo to podstawa.

-Mam tylko nadzieję że to nie jest kolejne konto Baranka :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na hodowli nie zarobisz...

no chyba, że dostaniesz gratis boksy/klatki/kołowrotki ;)

Może na trociny i jedzenie zarobisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przejęzyczyłam się z tą rasą...wcześniej miałam królika i tam były rasy...a tu gatunek oki już zapamiętałam.

Z tego co piszecie muszę się jeszcze dwa razy zastanowić nad tą hodowlą, tzn nie chce ich dużo, chce zacząć od parki jednej, np chomiczka dżungarskiego...tylko gdzie mam kupić chomiczka by mieć pewność co do jego gatunku i zdrowia?Bo w zoologach to nigdy nie wiadomo na co się trafi...:/

A teraz zabieram się za edukację ;)

Podrawiam :papa:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Blondyna, ale 'hodowla' rozmnaża zwierzęta rodowodowe i ma odpowiednie dokumenty rejestrujące hodowlę. W Polsce nie kupisz rodowodowych dżungarków. Rozmnażanie dla rozmnażania i bez papierów hodowcy to pseudohodowla - a tego osobiście bardzo nie popieram!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dżungarki i inne gatunki karłowate z rodowodami dostaniesz tylko za granicą. Tylko błagam, nie Czechy. :P

Fajnie, że nie zależy Ci na zysku. Chcemy, aby nasi mali przyjaciele jak najdłużej żyli, co umożliwi tylko parzenie odpowiednich (zdrowych i z pochodzących z dobrej linii hodowlanej) chomików.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyjazd za granice raczej odpada...:/

Może ktoś z forumowiczów posiada chomiczki sprowadzone z zagranicy?

Oczywiście jeszcze nie kupię, ale za jakiś czas, albo po nowym roku...

Chce skompletować wszystko żeby miały super warunki.

Myślałam też aby zamiast hodowli zaadoptować chomiczka w potrzebie i dać mu domek (nie ma mowy o dalszym rozmnażaniu), bo wiecie na forum królikowym były takie akcje s.o.s. dla królików wystawianych za free na allegro itd

Może i tu zrobilibyśmy taki "pogotowie"??:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://www.adopcje.e-chomik.eu/

Adopcja to bardzo dobry pomysł. Zanim zaczniesz się ''brac za hodowlę'' możesz zaadoptować jakiegoś szkrabka i zapewnić mu długie, szczęśliwe życie :)

Daja ma chomiki z hodowli Leijonas od użytkowniczki Gosias Hamstery. ;] I jeszcze członkini dawnego PFHC ma maluchy z Czech, ale ja już mówiłam, co o tym sądzę. :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyjazd za granice raczej odpada...:/

Oczywiście jeszcze nie kupię, ale za jakiś czas, albo po nowym roku...

Chce skompletować wszystko żeby miały super warunki.

Myślałam też aby zamiast hodowli zaadoptować chomiczka w potrzebie i dać mu domek (nie ma mowy o dalszym rozmnażaniu), bo wiecie na forum królikowym były takie akcje s.o.s. dla królików wystawianych za free na allegro itd

Może i tu zrobilibyśmy taki "pogotowie"??:)

Mamy już SPCH - Stowarzyszenie Pomocy Chomikom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeśli chcesz i tak czekać ;) to poczekaj aż zalegalizują się polscy hodowcy :)

wyjazd za granice nie jest taki straszny :) jak go malują :) - sama jadę po importy w Grudniu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mamy już SPCH - Stowarzyszenie Pomocy Chomikom.

Lenka, nie wprowadzaj ludzi w błąd - nie ma jeszcze SPCh; SPCh zaistnieje, gdy zostanie już wpisane do KRS. Możliwe, że już niebawem ;)

Na razie jest grupa ludzi, która pomaga chomiczkom i przygotowuje dokumenty :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O to super, wybaczcie ale dopiero wczytuję się w forum ;) Oglądam właśnie wasze klateczki i akwaria.

Mam takie pudło z dziurkami, narzeczony je kiedyś zrobił z drewna. Jakbym dorobiła drabinki,kołowrotek i całą resztę to mogę w nim umieścić chomiczka?

Bo mam jeszcze akwarium ale zamieszkują w nim rybki;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Dodaj nową pozycję...