Skocz do zawartości
cicha

Ulotka oddawana podczas adopcji chomika.

Rekomendowane odpowiedzi

na mojej wersji z tyłu proponuję zrobienie grafik :) tych którę są przygotowane w innym wątku :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma co robić "mojej i twojej" wersji. Wersja powinna powstać jedna. Najlepiej zrobić kompilację wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiecie co, moim zdaniem jest juz dobrze i by mogło tak zostać :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiście mi ten punkt nie pasuje Trzymanie stadne

Dużo osób trzyma chomiki razem, kierując się starymi i nieaktualnymi już informacjami. Ludzie myślą, że chomiki można trzymać razem. Mylą się. Każdy osobnik tego gryzonia powinien być trzymany oddzielnie. W innym wypadku dojdzie do strasznych bójek, a słabszego osobnika czekają poważnie uszkodzenia ciała lub nawet śmierć. Nawet chomiki Roborowskiego, które uważane są za stadne, powinny być trzymane osobno. Na wolności żyją one w stadach , ponieważ mają tam bardzo dużą przestrzeń i nie mają o co walczyć. Jednak w niewoli będą walczyły o terytorium, dlatego chomiki powinny być trzymane pojedynczo.

Ludzie chcą trzymać stadnie zwierzęta bo myślą, że nie będą się nudzić.

Z pewnością osoby pracujące w sklepach zoologicznych to potwierdzą, bo w ten sposób przekonują do zakupu kolejnego zwierzęcia.

i jeśli mamy argument to nie musimy swoich słów potwierdzać na końcu słowem "dlatego" bla bla . Podobno słowo to na końcu jest odbierane, że sami nie jesteśmy pewni tego co piszemy i przypominamy swoją teorie ponownie, bo ostatnio czytane słowa najbardziej zapadają w pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zmieniłam trzymanie stadne.

Dużo osób mysli, że zakupując , kolegę ? chomikowi robi dobrze i że gryzonie będą szczęśliwe.Otóż myli się. Lepiej im jest, gdy żyją samotnie. Na wolności żyją w stadach, ponieważ mają wielką przestrzeń do życia i nie mają o co walczyć.Jednak w niewoli będą walczyły o terytorium i może dojść do poważnych uszkodzeń ciała słabszego osobnika, lub nawet jego śmierci. Dlatego chomiki, każdy gatunek i każdy osobnik, powinien być trzymany oddzielnie.

Może być?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak :) wg. mnie tak :) (jest malutka literówka: przy "dlatego")

Tak subiektywnie patrząc... o stadnym trzymaniu bardziej bym się skłaniała do poprawionej wersji Tigro, a dietę od Cichej (także wersję poprawioną o te karmy, żółty ser i mleko, a także skłanianie się ku krewetkom - maczniki są bardziej tuczące).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie całość jest do sprawdzenia pod względem stylistycznym i interpunkcyjnym, bo tutaj tekst trochę kuleje :P W dodatku z akapitu o stadności można wywnioskować, że na wolności wszystkie chomiki grupują się w stada (a przecież chodzi tylko o chomiki Roborowskiego).

Dużo osób myśli, że zakupując , kolegę ' chomikowi robi dobrze i że gryzonie będą szczęśliwe. Otóż myli się. Lepiej im jest, gdy żyją samotnie. Na wolności żyją w stadach, ponieważ mają wielką przestrzeń do życia i nie mają o co walczyć. Jednak w niewoli będą walczyły o terytorium i może dojść do poważnych uszkodzeń ciała słabszego osobnika, lub nawet jego śmierci. Dlatego chomiki, każdy gatunek i każdy osobnik, powinien być trzymany oddzielnie.

Dla przykładu Najpierw jest "Dużo osób myśli..." a potem "Otóż myli się".

Trzeba się zdecydować, albo wiele osób i "Otóż mylą się", albo jedna osoba i "Otóż myli się". Chociaż na moje oko i jedno i drugie brzmi tak sobie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba się w nią zaopatrzyć i najlepiej z dobrej firmy.

To zdanie mi jakoś nie pasuje. Może lepiej:

,,Trzeba się w nią zaopatrzyć i najlepiej, by była ona dobrej firmy.''

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najpierw trzeba dopracować tekst, a potem dopiero składać go w ulotkę. Na razie jest za dużo błędów (po co akapit o rozmnażaniu? Przecież w umowie jest jasno napisane, że adoptowanych zwierząt nie wolno rozmnażać, a ulotka miała być "instrukcją obsługi" do adoptowanego chomika).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ups. chyba nie ten link dałąm :P

zaraz poprawię i dam poprawny link bo musze zalinkować itd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Allo proponuję przeczytanie całego tematu zanim się wypowiesz, albo choć ostatnich postów

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem też :) proponowałam by wstawić każdą wersje w pierwszy post a nie od razu je mieszać i wybrać najlepszą np. tydzień poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To mial być tn link http://www.scribd.com/doc/36551116/e-chomikkk

Tu jest to aktualne. Niech jedna osoba napisze co zmienić i ja to zmienię.No ale nie całość :P. I wtedy będzie OK. Tigro ten aktualny jest dobry ale potrzebuje lekkiej zmianie w niektórych zdaniach.

http://www.speedyshare.com/settings.php ... dfd7329ae3 tu ulotke można ściągnąć

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym mogła ją zrobić w formacie .doc, co myślicie by była taka do złożenia w 2 miejscach, tak by powstało 6 stron (3 po każdej stronie kartki A4), do tego dałoby się jakieś czarno-białe grafiki? Tylko za to by trzeba się zabrać dopiero wtedy, kiedy będzie całkowicie gotowy tekst ulotki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Całkiem dobry pomysł, Chomusia.

No to ja czekaj, niech ktoś mi napisze wszystko co poprawić zeby było już zrobione.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cicha- powoli, kobieto! :D

Najpierw tekst musi mieć ręce i nogi, potem się wstawi grafiki a potem się go udostępni. Inaczej nie ma sensu, bo powstanie jakiś gniot. Drukowanie to sprawa drugorzędna. Widzę, że się palicie ale to nie ma być gotowe na wczoraj, tylko ma być porządne. :) spokojnie.

W chwili obecnej moim zdaniem jest za mało tekstu. O rozmnażaniu faktycznie niepotrzebnie pisać, bo w druku adopcyjnym każdy podpisuje się, że chomików rozmnażał nie będzie.

Warto napisać o wybiegach, bo przecież nie wszyscy wiedzą, że chomiczkom to jest potrzebne.

Podstawowym pokarmem na co dzień tego małego gryzonia w hodowli jest karma

- hmm wydaje mi się, że dla wszystkich zwierząt pokarmem jest karma. rotfl Napisałabym raczej coś ala: Codzienna dieta powinna być zbilansowana, zawierać niezbędne dla chomika wartości odżywcze. Składniki takie zawarte są w dobrych karmach podstawowych. Można je urozmaicać karmami uzupełniającymi, składającymi się np. z ziół czy też owoców leśnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kaskas własnie to wałkujemy :P ile w wersji Pierwotnej było stylistycznych to wole nie mówić :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Allo proponuję przeczytanie całego tematu zanim się wypowiesz, albo choć ostatnich postów

Zapewniam Cię, że temat przeczytałam od deski do deski, a moja odpowiedź dotyczyła pierwszej wersji ulotki, która podała w linku Cicha w poście prawie że tuż nad moim.

Podtrzymuje to co napisałam wcześniej, akapit "Trzymanie stadne" jest napisany troszkę bez ładu i składu :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chce mi się teraz czytać całego tematu - powiem tyle: DZIĘKI CICHA! :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kondzio, wiem ile było wersji ;) śledzę temat na bieżąco. No i chyba jako pierwsza po Cichej widziałam wersję oryginalną. :D

A w ogóle, to ulotka coraz bardziej mi się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, razem z Kaskas wszystko poprawiłyśmy i dopisałyśmy o wybiegu.

Chomicze ABC

Chomicza klatka

Chomiki w naturze żyją na bardzo dużej powierzchni. Biorąc chomika pod swoją opiekę należy zapewnić mu jak najbardziej naturalne warunki życia. Dlatego odpowiednią klatką dla chomika jest ta, która najbardziej zbliża się do minimalnych wymiarów 60x40cm. Na polskim rynku jest już dostępna klatka 100x40cm, która jest polecana przez użytkowników portalu internetowego http://www.e-chomik.eu. Klatka powinna być długa, nie za wysoka. Chomik w dużej klatce ma zapewniony ruch oraz miejsce do zabawy. Obowiązkowym wyposażeniem klatki jest kołowrotek o minimalnych wymiarach średnicy 17 cm w przypadku chomika dżungarskiego oraz 20 cm dla syryjskiego, gałązki (jabłoni, orzecha itp.), piasek dla gryzoni oraz rozmaite zabawki. W kuwecie powinno być przynajmniej 5 do 10 cm niepylących trocin.

Dieta

Codzienna dieta powinna być zbilansowana, zawierać niezbędne dla chomika wartości odżywcze. Składniki takie zawarte są w dobrych karmach podstawowych. Można je urozmaicać karmami uzupełniającymi, składającymi się np. z ziół czy też owoców leśnych. Owoce, warzywa i białka powinny być również zawarte w diecie chomika. Owoce które można podawać chomikowi to między innymi: jabłka, banany, gruszki, ananasy, truskawki, maliny. Warzywa: ogórek zielony, marchew, pomidor, brokuły, pietruszka. Białko: twaróg, krewetki suszone, jogurt naturalny, białko gotowanego jajka, mączniki. Dietę naszego pupila można wzbogacić co jakiś czas Gerberem dla dzieci. Także należy pamiętać o czystej, przegotowanej, codziennie wymienianej wodze.

Wybieg

Chomik to zwierzę potrzebujące codziennego ruchu poza klatką. Wybieg jest jedynym rozwiązaniem tego problemu. Wypuszczając naszego pupila na wybieg, dajemy mu szansę spożytkować nieco energii na dużo większej przestrzeni niż jego klatka. Warto wspomnieć, że chomiki w ciągu doby średnio przebiegają 8 km. Może on się znajdować na łóżku, biurku lub nawet po podłodze pokoju (należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kabli, roślin doniczkowych - większość jest trująca, dziur itd). Dajemy mu tam wiele zabawek, takie jak mostki, tunele, równoważnie i inne. Tego typu wybieg powinien trwać dziennie minimum 1 godzinę. Można również zrobić naszemu chomikowi "HamsterLand", czyli mini-wybieg. Do dość sporego kartonu wkładamy najróżniejsze zabawki, najlepiej takie, których chomik nie ma na stałe u siebie w klatce. Można także włożyć do HamsterLandu pojemnik z trocinami, aby chomik mógł sobie pokopać. Gryzonie to bardzo ciekawskie zwierzątka i na pewno skorzystają z możliwości poznania nowego terenu.

Trzymanie stadne

Dużo osób myśli, że robi dobrze zakupując ''kolegę'' chomikowi, i że gryzonie będą szczęśliwe. Otóż mylą się. Lepiej im jest, gdy żyją samotnie. Na wolności chomiki również żyją pojedynczo. Zwierzęta te tolerują swoje towarzystwo tylko w okresie godów, natomiast przez pozostały czas prowadzą samotniczy tryb życia. Jedynie chomiki Roborowskiego czasami spotykane są w grupach, jednakże dzieje się to rzadko i jest tak tylko dlatego, że mają dużo przestrzeni i nie mają o co walczyć. Udomowione osobniki będą walczyły o terytorium i może dojść do poważnych uszkodzeń ciała słabszego osobnika, lub nawet śmierci.

Co jest złe?

1. Wielu właścicieli chomików postanawia sprawić swoim podopiecznym kulę do biegania. Zakładają, że jest to świetny sposób by puścić chomika na wybieg. Niestety, to najgorsze co możemy naszemu zwierzątku kupić. Wentylacja w zamkniętej kuli jest bardzo słaba, a gdy zwierzątko się w niej przemieszcza, dostęp powietrza jest jeszcze bardziej ograniczony. Rozpędzony chomik obija się o meble, nie jest w stanie sam zatrzymać kuli, co wiąże się z ogromnym stresem zwierzątka.

2. Smycz to kolejna zabawka, której powinniśmy unikać. Szelki krępują ruchy chomika i naciskają na jego delikatne ciało. Gryzoń nie wie co się dzieje, chce się uwolnić, co również jest przyczyną dużego stresu.

3. Pod żadnym pozorem ( o ile chomik nie pobrudził się substancją zagrażającą jego życiu ) nie należy go kąpać! Chomik może się łatwo przeziębić, dostać zapalenia płuc, a nawet umrzeć. Pamiętaj, że nadmierny stres u chomika może być przyczyną śmierci

Mamy nadzieje że wszystko jest już OK :P

Jeszcze raz poprawiłam, teraz sprawdźcie co przeoczyłam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kołowrotek o minimalnych wymiarach średnicy 20cm

miało być, że dla karłów 17 wystarczy ;-)

zwierze

zwierzę :P

Przed dwukropkiem nie powinno być spacji.

A poza tym jest ok ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi