Skocz do zawartości
cicha

Ulotka oddawana podczas adopcji chomika.

Rekomendowane odpowiedzi

No więc chomik, który będzie oddawany od któregoś z użytkowników, który wziął go na DT, do nowego właściciela będzie oddawany (najprawdopodobniej) razem z taką ,ulotką' na której będzie napisane o klatce,diecie, ciąży , stadnym trzymaniu i co jest złe.Będzie

ona wyglądała mniej więcej tak :

Chomicze ABC

Chomicza klatka

Chomik w naturze ma wielką przestrzeń i miejsce do życia. Biorąc chomika pod swoją opiekę należy mu to zapewnić. Minimalne wymiary klatki dla chomika to 60x40cm. Chomik musi mieć gdzie się wyszaleć, pokopać w trocinach, pobawić się, dlatego potrzebuje przestrzeni. W klatce powinno znajdować się oto takie wyposażenie : odpowiedni domek, kołowrotek bez szpar i z dobrą średnicą ( dla karłowatych minimum 17cm, a dla syryjskich minimum 20cm ), miska, poidło, szczypta natury ( gałęzie, kamienie itd. ), piasek dla gryzoni, dużo zabawek (tunele, jaskinie, mostki, hamaki, równoważnie itd. ) i inne atrakcje. Należy pamiętać o niepylącej ściółce.

Dieta

Chomiki muszą się dobrze odżywiać, aby zdrowo rosły i miały dużo siły. Podstawowym pokarmem na co dzień tego małego gryzonia w hodowli jest karma. Trzeba się w nią zaopatrzyć i najlepiej z dobrej firmy, takiej jak Vitakraft, Beaphar czy Versele-Laga. Odradzane są karmy firm typu Koliber, Tukan, Animals czy Vitapol. Owoce, warzywa i białka są potrzebne w diecie chomika. Owoce które można podawać chomikowi to między innymi : jabłka, banany, gruszki, ananas, truskawki, maliny. Warzywa : ogórek zielony, marchew, pomidor, brokuły, pietruszka. Białko : ser żółty, twaróg, jogurt naturalny, białko gotowanego jajka. Także należy pamiętać o czystej,codziennie wymienianej wodze.

Ciąża ? co i jak?

Rozmnażanie chomika to jego męczenie i stresowanie. Chomiki kiedyś dożywały 4 a nawet 5 lat. Jednak przez bezmyślne rozmnażanie ich to się zmieniło. Rozmnażane one był, i są, dla rozrywki, a właściciel nie wiedział że psuje geny tych gryzoni. Gdy rozmnaża się chomiki z tego samego miotu dochodzi do popsucia genów i małe chomiki rodzą się z wadami. Przez to właśnie w dzisiejszych czasach chomik rzadko dożywa 3 lat. Ale zdarza się że kupimy chomika z ,, niespodzianką ??. W zoologu gryzonie te są trzymane w grupach i przeciwnej płci, dlatego często dochodzi do zapłodnienia samicy. I wtedy może się zdarzyć że takiego chomika właśnie zakupimy. Gdy już się zorientujemy że samica jest w ciąży należy obchodzić się z nią ostrożnie i dawać materiały na gniazdo ( siano i bezzapachowe chusteczki ). Ciąża trwa od 16 do 21 dni, w zależności od gatunki.Gdy chomik już urodzi dać mu dużo spokoju i do niego nie zaglądać. Dawać tylko wodę, jedzenie i materiały na gniazdo. Należy samicy zapewnić odpowiednie żywienie. Dużo białka, bo w innym wypadku może zjeść swoje małe. Podajemy wtedy ser żółty, twaróg, jogurt naturalny, gotowane białko jajka, mięso z gotowanego kurczaka bez przypraw. Oczywiście pomijając karmę, owoce i warzywa, które też będą potrzebne. Młode chomiki po 25 dniach należy odseparować od matki podzielając na grupę samic i samców. W 1-2 miesiącu życia dojrzewają płciowo.

Stadne trzymanie

Dużo osób trzyma chomiki razem, kierując się starymi i nieprawdziwymi już informacjami. Myślą, że chomiki można trzymać razem. Mylą się. Każdy gatunek tego gryzonia powinien być trzymany oddzielnie. W innym wypadku dojdzie do strasznych bójek, a słabszego osobnika czekają poważnie uszkodzenia ciała lub nawet śmierć. Nawet chomiki roborowskiego, które uważane są za stadne, powinny być trzymane osobno. Na wolności żyją one w stadach , ponieważ mają tam bardzo dużą przestrzeń i nie mają o co walczyć. Jednak w niewoli będą walczył o terytorium. Dlatego chomiki powinny być trzymane pojedynczo.

Co jest złe?

Kula dla chomików ? zła wentylacja, brak powietrza, niemożność samodzielnego wyjścia, stres zwierzęcia ? to niektóre argumenty, czemu kula jest zła. Ponadto zamknięcie chomika w kuli uniemożliwia odbieranie bodźców zewnętrznych zmysłami.

Smycz ? kolejna rzecz dla chomika, której powinniśmy unikać. Szelki krępują ruchy chomika i naciskają na jego delikatne ciało. Gryzoń nie wie co się dzieje, chce uciec z potrzasku. Jest to dla niego stresujące.

Kąpiel ? chomików nie należy kąpać. Może dojść do przeziębienie, zapalenia płuc lub nawet śmierci.

Jeszcze muszę wszystko uzgodnić z kaskas, co poprawić itd Dołączona grafika

Edit. Allo:

Gotową treść ulotki można zobaczyć tutaj: http://files.e-chomik.pl/chomicze_abc.pdf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

fajnie napisane..

ty to napisałaś ?

trafia..

Fajnie napisane?Przeczytałaś w 1 minutę? :)

Tak, ja pisałam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

płóc

?!!

Cicha jak dla mnie trochę tam błędów stylistycznych jest :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

płóc

?!!

Cicha jak dla mnie trochę tam błędów stylistycznych jest :P

Uppss.Pisałam szybko i mi się zawzze tak robi.Zaraz poprawię.Kiedyś nawet napisałam kąto bo szybko pisałam.xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W zoologu

Ciąg dalszy. W sklepie zoologicznym. Jakiś chómanizta musi to poprawić, bo pod względem stylistycznym..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak, przeczytałam.. znaczy oprócz ciąży.. xP

jest napisane fajnie, są błędy, al napisałam ogółem, że wszystko jest prawdą itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest rzeczywiście trochę błędów, głównie interpunkcyjnych. Ale informacje w porządku. W wolnym czasie dokładnie przestudiuję ulotkę i napiszę, jeśli znajdę coś błędnego. Mam jednak nadzieję, że wszystko jest ok. :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I wtedy może się zdażyć że takiego chomika właśnie zakupimy

zła wentylacja, brak powietrza, niemożliwość samodzielnego wyjścia, stres zwierzęcia ? to niektóre argumenty, czemu kula jest zła

:P whats? . Cicha przeczytaj to kilka razy i popraw stylistyczne !:P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie napisane, racja, trochę błędów jest ale to się poprawi xD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chcesz to mieć sprawdzone ?

to poczekaj, to jak mam wróci to sprawdzi, a ja to wstawię xP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie najlepiej punkt rozmnożenia usunąć - nie powinniśmy nikomu takiego pomysłu podsuwać, a jeśli już się przydarzy to wiadomości można znaleźć na forum.

Chomicza klatka

Chomiki w naturze żyją na bardzo dużej powierzchni. Biorąc chomika pod swoją opiekę należy zapewnić mu jak najbardziej naturalne warunki życia. Dlatego najbardziej odpowiednią klatką dla chomika jest ta która najbardziej zbliża się do minimalnych wymiarów 60x40cm. Na polskim rynku jest już dostępna klatka 100x40, która jest polecana przez użytkowników portalu internetowego e-chomik. Klatka powinna być dostatecznie wysoka, co pozwoli na wspinaczki naszego ulubieńca. Chomik w dużej klatce ma zapewniony ruch oraz miejsce do zabawy. Obowiązkowym wyposażeniem klatki jest kołowrotek o minimalnych wymiarach średnicy 20cm, gałązki (jabłoni, orzecha itp.), piasek dla gryzoni oraz rozmaite zabawki. Poziom niepylących trocin powinien kształtować się około 3-4cm.

Dieta

Naszym ulubieńcom należy zapewnić poidło z codziennie zmienianą wodą. Na rynku polskim możemy kupić napój do gryzoni, który bardzo chętnie jest spożywany przez chomiki. Możemy również podawać mleko kocię, jak również naturalne soki z owoców i warzyw.

Podstawowym pożywieniem chomików jest sucha karma ? najlepsza jest ta, która zawiera jak najmniejszy poziom tłuszczu. Chomiki jedzą o wiele mniej niż inne zwierzęta domowe dlatego warto zainwestować w droższą karmę, która starczy i tak na długo. Dla rozrywki naszego ulubieńca warto zakupić kolby, najlepiej te o naturalnych smakach ? musimy pamiętać, że chomicze ząbki rosną przez całe życie. Dietę naszego malca możemy urozmaicić owocami (jabłka, banany, gruszki, truskawki, maliny) oraz warzywami (ogórkiem, marchewką, pomidorem bez skórki, pietruszką). Warto pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości białka: krewetki suszone, mięczaki, jogurt naturalny, twaróg, ser żółty.

Proponuje swoją wersje ;) Resztę mogę napisać jak się wam spodoba.

Napisałam średnica kołowrotka 20cm -. ponieważ tak jest w ulotce, a lepiej by te dwie rzeczy się nie różniły.

Edit: nie używam nazw firm, ponieważ od firmy Vitapol itp. możemy otrzymać wsparcie...nie warto krytykować ewentualnych sponsorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od czegoś trzeba zacząć, i to jest naprawdę świetny pomysł. Teraz oczywiście trzeba tekst odpowiednio zredagować. Ja zaraz przeczytam i poprawię te byki, które zauważę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kas

jak moja mam przyjdzie to może to humanistycznie zrobić, nie trudź się xP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tigro - ale jeżeli komuś przyjdzie na myśl aby ozmnażać, to chyba trzeba napisać że chomików się nie rozmnaża itd :P.

Twoja wersja jest dobra.Można ją zamienić, ale o tych trocinach że nie wsypywać ok. 3-4 tylko minimum 10 cm. I do wyposażenia ze domek, bo to też jest ważne.

napój do gryzoni

Zmieniłabym na ,, dla '' a nie ,,do '' gryzoni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tigro bardzo fajny pomysł. Ale co do rozmnażania sie nei wypowiadam, trzeba to przemyśleć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Minimum? Ja tyle nie daję i nie zauważyłam, by chomik jakoś na tym ucierpiał. :) Do kopania ma piaskownicę.

naciskają na jego delikatne ciało

może bardziej: ''wywierają nacisk na jego delikatnym ciałku/delikatne ciałko (nie wiem, któa forma poprawna)''.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak dla gryzoni przepraszam, ja uważam że o rozmnażaniu na ulotce ani słowa ;)

10cm to przesada ja mam kuwetę 9cm! i kupę siana. Domek kupowany jest jako podstawa, więc o tym nikt nie zapomni :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to jak się doda wersję Tigro to będzie coś takiego :

Chomicze ABC

Chomicza klatka

Chomiki w naturze żyją na bardzo dużej powierzchni. Biorąc chomika pod swoją opiekę należy zapewnić mu jak najbardziej naturalne warunki życia. Dlatego najbardziej odpowiednią klatką dla chomika jest ta która najbardziej zbliża się do minimalnych wymiarów 60x40cm. Na polskim rynku jest już dostępna klatka 100x40, która jest polecana przez użytkowników portalu internetowego e-chomik. Klatka powinna być dostatecznie wysoka, co pozwoli na wspinaczki naszego ulubieńca. Chomik w dużej klatce ma zapewniony ruch oraz miejsce do zabawy. Obowiązkowym wyposażeniem klatki jest kołowrotek o minimalnych wymiarach średnicy 20cm, gałązki (jabłoni, orzecha itp.), piasek dla gryzoni oraz rozmaite zabawki. Poziom niepylących trocin powinien kształtować się około 5-10cm.

Dieta

Naszym ulubieńcom należy zapewnić poidło z codziennie zmienianą wodą. Na rynku polskim możemy kupić napój dla gryzoni, który bardzo chętnie jest spożywany przez chomiki. Możemy również podawać mleko kocię, jak również naturalne soki z owoców i warzyw.

Podstawowym pożywieniem chomików jest sucha karma ? najlepsza jest ta, która zawiera jak najmniejszy poziom tłuszczu. Chomiki jedzą o wiele mniej niż inne zwierzęta domowe dlatego warto zainwestować w droższą karmę, która starczy i tak na długo. Dla rozrywki naszego ulubieńca warto zakupić kolby, najlepiej te o naturalnych smakach ? musimy pamiętać, że chomicze ząbki rosną przez całe życie. Dietę naszego malca możemy urozmaicić owocami (jabłka, banany, gruszki, truskawki, maliny) oraz warzywami (ogórkiem, marchewką, pomidorem bez skórki, pietruszką). Warto pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości białka: krewetki suszone, mięczaki, jogurt naturalny, twaróg, ser żółty

Ciąża ? co i jak?

Rozmnażanie chomika to jego męczenie i stresowanie. Chomiki kiedyś dożywały 4 a nawet 5 lat. Jednak przez bezmyślne rozmnażanie ich to się zmieniło. Rozmnażane one był, i są, dla rozrywki, a właściciel nie wiedział że psuje geny tych gryzoni. Gdy rozmnaża się chomiki z tego samego miotu dochodzi do popsucia genów i małe chomiki rodzą się z wadami. Przez to właśnie w dzisiejszych czasach chomik rzadko dożywa 3 lat. Ale zdaża się że kupimy chomika z ,, niespodzianką ??. W zoologu gryzonie te są trzymane w grupach i przeciwnej płci, dlatego często dochodzi do zapłodnienia samicy. I wtedy może się zdarzyć że takiego chomika właśnie zakupimy. Gdy już się zorientujemy że samica jest w ciąży należy obchodzić się z nią ostrożnie i dawać materiały na gniazdo ( siano i bezzpachowe chusteczki ). Ciąża trwa od 16 do 21 dni, w zależności od gatunki.Gdy chomik już urodzi dać mu dużo spokoju i do niego nie zaglądać. Dawać tylko wodę, jedzenie i materiały na gniazdo. Należy samicy zapewnić odpowiednie żywienie. Dużo białka, bo w innym wypadku może zjeść swoje małe. Podajemy wtedy ser żółty, twaróg, jogurt naturalny, gotowane białko jajka, mięso z gotowanego kurczaka bez przypraw. Oczywiście pomijając karmę, owoce i warzywa, które też będą potrzebne. Młode chomiki po 25 dniach należy odesperować od matki podzielając na grupę samic i samców. W 1-2 miesiącu życia

dojżewają płciowo.

Stadne trzymanie

Dużo soób trzyma chomiki razem, kierując się starymi i nieprawdziwymi już informacjami. Myślą, że chomiki można trzymać razem. Mylą się. Każdy gatunek tego gryzonia powinien być trzymany oddzielnie. W innym wypadku dojdzie do strasznych bójek, a słabszego osobnika czekają poważnie uszkodzenia ciała lub nawet śmierć. Nawet chomiki roborowskie, które uważane są za stadne, powinny być trzymane osobno. Na wolności żyją one w stadach , ponieważ mają tam bardzo dużą przestrzeń i nie mają o co walczyć. Jednak w niewoli będą walczył o terytorium. Dlatego chomiki powinny być trzymane pojedyńczo.

Co jest złe?

Kula dla chomików ? zła wentylacja, brak powietrza, niemożność samodzielnego wyjścia, stres zwierzęcia ? to niektóre argumenty, czemu kula jest zła. Ponadto zamknięcie chomika w kuli uniemożliwia odbieranie bodźców zewnętrznych zmysłami.

Smycz ? kolejna rzecz dla chomika, której powinniśmy unikać. Szelki krępują ruchy chomika i naciskają na jego delikatne ciało. Gryzoń nie wie co się dzieje, chce uciec z potrzasku. Jest to dla niego stresujace.

Kąpiel ? chomików nie należy kąpać. Może dojść do przeziębienie, zapalenia płuc lub nawet śmierci.

I co?Ta wersja lepsza? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

o ciąży ja bym usunęła po co pomagać komuś w rozmnażaniu i pisać co podawać itp.

Napiszę zaraz o stadnym trzymaniu i o kuli

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to bez ciąży. Tigro, a nie moze o stadnym trzymaniu i kuli już zostać?.

Chomicze ABC

Chomicza klatka

Chomiki w naturze żyją na bardzo dużej powierzchni. Biorąc chomika pod swoją opiekę należy zapewnić mu jak najbardziej naturalne warunki życia. Dlatego najbardziej odpowiednią klatką dla chomika jest ta która najbardziej zbliża się do minimalnych wymiarów 60x40cm. Na polskim rynku jest już dostępna klatka 100x40, która jest polecana przez użytkowników portalu internetowego e-chomik. Klatka powinna być dostatecznie wysoka, co pozwoli na wspinaczki naszego ulubieńca. Chomik w dużej klatce ma zapewniony ruch oraz miejsce do zabawy. Obowiązkowym wyposażeniem klatki jest kołowrotek o minimalnych wymiarach średnicy 20cm, gałązki (jabłoni, orzecha itp.), piasek dla gryzoni oraz rozmaite zabawki. Poziom niepylących trocin powinien kształtować się około 5-10cm.

Dieta

Naszym ulubieńcom należy zapewnić poidło z codziennie zmienianą wodą. Na rynku polskim możemy kupić napój dla gryzoni, który bardzo chętnie jest spożywany przez chomiki. Możemy również podawać mleko kocię, jak również naturalne soki z owoców i warzyw.

Podstawowym pożywieniem chomików jest sucha karma ? najlepsza jest ta, która zawiera jak najmniejszy poziom tłuszczu. Chomiki jedzą o wiele mniej niż inne zwierzęta domowe dlatego warto zainwestować w droższą karmę, która starczy i tak na długo. Dla rozrywki naszego ulubieńca warto zakupić kolby, najlepiej te o naturalnych smakach ? musimy pamiętać, że chomicze ząbki rosną przez całe życie. Dietę naszego malca możemy urozmaicić owocami (jabłka, banany, gruszki, truskawki, maliny) oraz warzywami (ogórkiem, marchewką, pomidorem bez skórki, pietruszką). Warto pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości białka: krewetki suszone, mięczaki, jogurt naturalny, twaróg, ser żółty

Stadne trzymanie

Dużo soób trzyma chomiki razem, kierując się starymi i nieprawdziwymi już informacjami. Myślą, że chomiki można trzymać razem. Mylą się. Każdy gatunek tego gryzonia powinien być trzymany oddzielnie. W innym wypadku dojdzie do strasznych bójek, a słabszego osobnika czekają poważnie uszkodzenia ciała lub nawet śmierć. Nawet chomiki roborowskie, które uważane są za stadne, powinny być trzymane osobno. Na wolności żyją one w stadach , ponieważ mają tam bardzo dużą przestrzeń i nie mają o co walczyć. Jednak w niewoli będą walczył o terytorium. Dlatego chomiki powinny być trzymane pojedyńczo.

Co jest złe?

Smycz ? kolejna rzecz dla chomika, której powinniśmy unikać. Szelki krępują ruchy chomika i naciskają na jego delikatne ciało. Gryzoń nie wie co się dzieje, chce uciec z potrzasku. Jest to dla niego stresujace.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomicze ABC

Chomicza klatka

Chomik żyjący w naturze ma wielką przestrzeń i miejsce do życia. Biorąc chomika pod swoją opiekę, należy mu to zapewnić. Minimalne wymiary klatki dla chomika to 60x40cm. Chomik musi mieć gdzie się wyszaleć, pokopać w trocinach, pobawić się, dlatego potrzebuje przestrzeni. W klatce powinno znajdować się takie oto wyposażenie : odpowiedni domek, kołowrotek bez szpar i z dobrą średnicą ( dla karłowatych minimum 17cm, a dla syryjskich minimum 20cm ), miska, poidło, szczypta natury ( gałęzie, kamienie itd. ), piasek dla gryzoni, dużo zabawek (tunele, jaskinie, mostki, hamaki, równoważnie itd. ) i inne atrakcje. Należy pamiętać o niepylącej ściółce.

Dieta

Chomiki muszą się dobrze odżywiać, aby zdrowo rosły i miały dużo siły. Podstawowym pokarmem na co dzień tego małego gryzonia w hodowli jest karma. Trzeba się w nią zaopatrzyć i najlepiej z dobrej firmy, takiej jak Vitakraft, Beaphar czy Versele-Laga. Odradzane są karmy firm typu Koliber, Tukan, Animals czy Vitapol. Owoce, warzywa i białka są potrzebne w diecie chomika. Owoce, które można podawać chomikowi, to między innymi : jabłka, banany, gruszki, ananas, truskawki, maliny. Warzywa : ogórek zielony, marchew, pomidor, brokuły, pietruszka. Białko : ser żółty, twaróg, jogurt naturalny, białko gotowanego jajka. Także należy pamiętać o czystej, codziennie wymienianej wodze.

Ciąża ? co i jak?

Rozmnażanie chomika to dla niego męczarnia i stres. Chomiki kiedyś dożywały do 4, a nawet 5 lat. Jednak przez bezmyślne rozmnażanie to się zmieniło. Rozmnażane były one, i są, dla rozrywki, a właściciel nie wiedział, że psuje geny tych gryzoni. Gdy rozmnaża się chomiki z tego samego miotu, dochodzi do popsucia genów i małe chomiki rodzą się z wadami. Przez to właśnie w dzisiejszych czasach chomik rzadko dożywa 3 lat. Ale zdarza się, że kupimy chomika z ,, niespodzianką ??. W sklepie zoologicznym gryzonie te są trzymane w grupach, więc trafiają tam osobniki przeciwnej płci, dlatego często dochodzi do zapłodnienia samicy. I wtedy może się zdarzyć, że takiego chomika właśnie zakupimy. Gdy już się zorientujemy, że samica jest w ciąży, należy obchodzić się z nią ostrożnie i dawać materiały na gniazdo ( siano i bezzapachowe chusteczki ). Ciąża trwa od 16 do 21 dni, w zależności od gatunku. Gdy chomik już urodzi, trzeba dać mu dużo spokoju i do niego nie zaglądać. Dawać tylko wodę, jedzenie i materiały na gniazdo. Należy samicy zapewnić odpowiednie żywienie. Ważne jest, by miała dużo białka, bo w innym wypadku może zjeść swoje małe. Podajemy wtedy ser żółty, twaróg, jogurt naturalny, gotowane białko jajka, mięso z gotowanego kurczaka bez przypraw. Oczywiście pomijając karmę, owoce i warzywa, które też będą potrzebne. Młode chomiki po 25 dniach należy odseparować od matki, dzieląc na grupę samic i samców. W 1-2 miesiącu życia dojrzewają one płciowo.

Trzymanie stadne

Dużo osób trzyma chomiki razem, kierując się starymi i nieaktualnymi już informacjami. Ludzie myślą, że chomiki można trzymać razem. Mylą się. Każdy gatunek tego gryzonia powinien być trzymany oddzielnie. W innym wypadku dojdzie do strasznych bójek, a słabszego osobnika czekają poważnie uszkodzenia ciała lub nawet śmierć. Nawet chomiki roborowskiego, które uważane są za stadne, powinny być trzymane osobno. Na wolności żyją one w stadach , ponieważ mają tam bardzo dużą przestrzeń i nie mają o co walczyć. Jednak w niewoli będą walczyły o terytorium, dlatego chomiki powinny być trzymane pojedynczo.

Co jest złe?

Kula dla chomików ? zła wentylacja, brak powietrza, niemożność samodzielnego wyjścia, stres zwierzęcia ? to niektóre argumenty wskazujące, dlaczego kula jest zła. Ponadto zamknięcie chomika w kuli uniemożliwia odbieranie bodźców zewnętrznych zmysłami.

Smycz ? kolejna rzecz dla chomika, której powinniśmy unikać. Szelki krępują ruchy chomika i naciskają na jego delikatne ciało. Gryzoń nie wie, co się dzieje, chce uciec z potrzasku. Jest to dla niego stresujące.

poprawione już jest xP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Martyna, dzięki :)

To odejmiemy o ciąży, sprawdone jest i dodamy o klatce i diecie od Tigro i będzie ok :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomik jest zwierzęciem lubiącym samotność.

Kupując chomika zastanawiamy się czy lepiej kupić jednego osobnika czy może wziąć dwa by miały towarzystwo, gdy nas nie będzie w domu. Udowodniono, że chomiki nie potrzebują towarzysza dla długiego i szczęśliwego życia, wręcz przeciwnie. Chomikowi będącemu jedynym lokatorem klatki nie zagraża drugi lokator, dzięki czemu unikniemy kłótni i nieporozumień pomiędzy zwierzętami. Trzymanie stadne chomików może prowadzić do ciężkich pogryzień, zagryzienia jednego z nich oraz niepowołanego rozmnażania. Chomik w niewoli żyje w nocy, a więc nie potrzebuje nawet naszego towarzystwa. Zamiast kupować drugiego osobnika warto kupić parę dodatkowych zabawek.

Jak się podoba?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi