Skocz do zawartości
Allo

Naprawiamy świat, czyli Ruch Masowego Uświadamiania

Rekomendowane odpowiedzi

Ludu, bez owijania w bawełnę: źle się dzieje. Chciałam dzisiaj pogadać o sprawie dość oczywistej, a mianowicie o skandalicznych warunkach w jakich trzymana jest obecnie większość chomików w polskich domach i o mentalności ich właścicieli. 90% posiadaczy chomików wciąż kieruje się przestarzałymi informacjami z książek pisanych często ponad 20 lat temu, bzdurami z Internetu, albo własnymi (mylnymi) opiniami. Zwierzęta trzymane w klatkach 30x20x20, ze zbyt małym kołowrotkiem, syryjki w grupach, źle karmione. Często słyszy się "tak, to faktycznie przykre, ale co zrobić, świata nie zmienisz". Otóż bunt. Od dzisiaj, zmieniamy świat.

Pierwszym, sporym krokiem jest dodruk poprawionych ulotek "Akademii Kakadu", co jak widać poszło całkiem gładko, a to przecież duża sprawa. Drugim są maile i wiadomości które w ostatnich dniach posypały się na głowy nieodpowiedzialnych opiekunów, sadystycznych allegrowiczów czy też pewnej administratorki forum.czo tongue.gif Wielu z nas zmieniło podejście do warunków w jakich trzymamy chomiki - coraz więcej osób adoptuje maluszki w potrzebie, zaopatruje się w duże akwaria i klatki setki, bezpieczne kołowrotki w typie WW czy wanny z piaskiem. My zmieniliśmy podejście, czas, żeby zmienili je i inni.

excl.gif O czym trzeba mówić, a o czym nie wszyscy niestety wiedzą:

- Stanowcze NIE dla zbyt małych klatek. Wymiar 100x40 i powyżej jako akwarium/terrarium/klatka optymalna, 80x40 jako klatka dobra, a dajmy na to 60x40 jako absolutne minimum.

- NIE dla klatek wysokich, typowo wieżyczkowatych. To dla nas dość nowa informacja, ale czas najwyższy wdrożyć ją w życie.

- Stanowcze NIE dla kołowrotków ze szczebelkami, efektem nożyc, poniżej 20 cm średnicy (a najlepiej 25 cm, dla syryjków).

- Stanowcze NIE dla smyczy i kul do biegania.

- Stanowcze NIE dla stadnego trzymania karzełków przez osoby nie mające pojęcia o ich potrzebach, próbujących łączyć chomiki jak popadnie, do tego w maleńkich akwariach.

- Stanowcze NIE dla nieodpowiedzialnego rozmnażania.

- Stanowcze NIE, dla traktowania chomika jak zabawkę. Propagujemy obraz chomika jako dzikiego zwierzęcia, potrzebującego prywatności, które nadaje się raczej do obserwowania niż przytulania i tarmoszenia przez małe dziecko.

- Mówimy o obowiązkowym, a wciąż mało popularnym wyposażeniu chomiczego mieszkania: dużym, bezpiecznym kołowrotku, piaskownicy i szczypcie natury.

- Stanowcze NIE dla kąpieli chomików. Chociaż na szczęście to zdarza się coraz rzadziej.

A teraz, prośby do was. Mam nadzieję że przetrwacie i to:

APEL DO INTERNAUTÓW I CZYTELNIKÓW:

Czytajcie blogi, artykuły, oglądajcie filmy, przeglądajcie fora a potem poprawiajcie błędy, zwracajcie autorom uwagę na bzdury i przestarzałe informacje. KAŻDY błąd znaleziony w sieci powinien być natychmiast poprawiany. Wiadomo, że nie zawsze jest to proste, a najczęściej wiąże się z poważnym nadszarpaniem nerwów i koniecznością wdawania się w kłótnie z całą rzeszą buraków, ale jeśli przekonamy choć jedną osobę, będzie warto.

Ważne: Niech wasza wypowiedź zawsze będzie długa, wyczerpująca, konkretna i w 100% sprawdzona. Podawajcie linki do źródeł potwierdzających wasze słowa, argumentujcie, powołujcie się na naukowe publikacje, wiedzę hodowców i zagraniczne fora (przypadku dyskusji o wyglądzie klatki, wklejajcie zdjęcia np. niemieckich terrariów). Starajcie się nie denerwować, pisać kulturalnie i bez wulgaryzmów - nie zniżamy się do poziomu oponenta. Tekst "ale mała klatka! Chomika męczysz d****u!" nikogo do niczego nie przekona, a tylko sprowokuje kłótnię. Jeśli nie czujesz się na siłach - podaj link na forum, zawsze znajdzie się tu ktoś z dużą wiedzą i ciętym językiem wink.gif Jeśli źródłem błędów jest blog, w ostateczności można też napisać do osób zajmujących się serwisem na którym jest zarejestrowany (np. Onet, blogger itd.) z prośbą o usunięcie lub zablokowanie bloga.

APEL DO WŁAŚCICIELI STRON/BLOGÓW/FOR:

Przejrzyjcie i uaktualnijcie informacje podane na waszych serwisach, szczególnie te dotyczące spraw bezpośrednio wpływających na życie i zdrowie chomika, a w których często popełnia się błędy: średnicy kołowrotka, wielkości klatki, używania smyczy i kul do biegania, podawania niebezpiecznych pokarmów, trzymania chomików w grupach.

Często zdarza się że treści z blogów są kopiowane bez wiedzy autora na inne blogi - więc jeśli informacje na jednym będą złe, zaraz pojawią się na setce innych.

Nie podajemy początkującym hodowcom niesprawdzonych, nieprecyzyjnych i błędnych informacji. Jeśli przeczytają błąd na naszej stronie, utwierdzą się w nim i przekażą go dalej. Koło się zamyka.

Wiąże się to bezpośrednio z następną prośbą:

APEL DO WŁAŚCICIELI CHOMIKÓW:

Poszerzajcie wiedzę. Żeby prawidłowo opiekować się zwierzęciem, trzeba wiedzieć o nim tyle ile się tylko da. Dowiadujcie się o podstawy, zgłębiajcie szczegóły, czytajcie zagraniczne fora i serwisy. Jeśli macie wątpliwości - pytajcie. Im więcej uświadomionych i wyedukowanych opiekunów tym więcej szczęśliwych zwierząt, a także tym mniejsza szansa na rozpowszechnianie przez nich kolejnych fałszywych informacji i błędnych porad.

APEL DO OSÓB OGLĄDAJĄCYCH I TWORZĄCYCH FILMIKI NA YT:

Jeśli ktoś choć raz w życiu wpisał na YouTube hasło "hamster", powinien się zorientować że ten serwis jest chyba największą zbieraniną treści od których każdemu kompetentnemu właścicielowi chomika włos się jeży na głowie. Tysiące filmików, na których chomiki są topione, napuszczane na siebie, tarmoszone a nawet zabijane. Nie wspominając już o ludziach, którzy na YT chwalą się "willami" swoich podopiecznych - plastikowymi klitkami, o wymiarach 20x20x18, pozbawionymi najważniejszego wyposażenia i z kołowrotkami po 11 cm. Więc tutaj kolejna prośba: po pierwsze, zwracajcie uwagę autorowi filmu - wielu z nich zwyczajnie nie wie, ze robi coś złego (przykład - chomiki "wesoło kąpiące się" w basenie).

Po drugie, jeśli filmik ewidentnie pokazuje okrucieństwo wobec zwierząt, używajcie opcji "więcej - zgłoś - przemoc/treści budzące odrazę - znęcanie się nad zwierzętami". Warto też zminusować film klikając ikonkę kciuka w dół "to mi się nie podoba".

Po trzecie (i tutaj spodziewam się aktywnej inicjatywy) proponuję stworzenie kontr-filmu, który wykorzystując fragmenty filmików z YT jasno pokazywałby, co jest nie tak. Tutaj przykład takiego filmu, w wersji niemieckiej:

Film mógłby być w wersji polskiej i angielskiej, żeby dotarł do szerszej widowni. Z tym zastrzeżeniem, że jego teść powinna ostro walić po emocjach. Wiadomo, ze nic tak nie działa jak jasno pokazane nieszczęście zwierzęcia, razem z odpowiednim komentarzem i poruszającą muzyką.

smile.gif Tutaj kilka filmów stworzonych już przez użytkowników forum: http://forum.e-c...i-dla-chomikow/

APEL DO OSÓB KREATYWNYCH:

Kombinujcie w jaki jeszcze sposób można zmienić mentalność właścicieli chomików. Co najlepiej przemówi do nieuświadomionych opiekunów (głównie dzieci i nastolatków)? Montujcie filmiki, zakładajcie strony, rysujcie grafiki i sygnaturki. Kolorowe logo przedstawiające chomika duszącego się na smyczy czy tonącego podczas "kąpieli" lepiej trafi do wyobraźni niż czerstwy tekst "nie wolno". Grafiki można będzie wrzucać na blogi, do sygnaturek, avatarów czy tam galerii.

Tutaj kilka gotowych bannerów na różne tematy:

smycz_zps8zxpddjh.jpg

kule_zpssgzar7vc.jpg

koowrotek_zpspxrk45og.jpg

klatka_zpscs7lpspl.jpg

hamsterdemo.gif

APEL DO FORUMOWICZÓW:

Trzymajcie poziom i równajcie w górę. Może zabrzmi to jak totalne wazeliniarstwo, ale na tle masy żałosnych i niekompetentnych polskich stron i for o chomikach jesteście tutaj polską chomiczą elitą. Jest tutaj wielu prawdziwych miłośników chomików, osób mających ogromną wiedzę i doświadczenie. Dbajcie, żeby to forum było taką "oazą normalności" wśród tego całego buractwa.

A teraz, idziemy i naprawiamy świat. Naprawdę się da, tylko wystarczy chcieć.

• Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze nie doczytałam pierwszego akapitu, ale już JESTEM ZA!!

Masz we mnie sojusznika!!! (I wojownika ;P )

OK, wracam do czytania :D

Ale... do interwencji to!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podpisuję się czterema łapkami! Ruszamy do boju!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeczytałam.

Pełna gotowość bojowa!

Ten film trafia.. ja się poryczałam jak głupi dzieciak.........

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasna sprawa, że jestem za. Podpisuję się wszystkimi obecnie 20 łapkami.

Tak sobie już od dłuższego czasu myślę, że moglibyśmy spróbować stworzyć coś na kształt mini-książki o chomikach. Coś ala "O czym powinien wiedzieć każdy opiekun chomika"? Poskładać to, co mamy na forum, to co mamy na wortalu i w artykułach? Udostępnić do przedruku na głównej stronie, albo ja wiem?

Wiem, że to duże wyzwanie, ale kto wie, może dałoby się coś w tej kwestii zrobić?

Może spróbujemy zrobić polską wersję filmiku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak - pomysł Kaskas jest dobry - trzeba się wziąć do pracy i zrobić książkę. Zebrać wszysto co najważniejsze i opracować ładnie, a następnie wydać - ale w taki sposób, aby książka była dla czytelnika jak najtańsza - wtedy trafi do wielu ludzi 'a bo ładna i tania'. Może znaleźć sponsorów wśród producentów karm i akcesoriów, sklepów.. etc. i zamieścić w broszurze ich reklamy w zamian za sponsoring? Na tanią książkę wiele ludzi się skusi.. Mona te w niej zareklamować wortal i forum, jako miejsce wszelkich pytań. Co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiedziałam że się nie zawiodę :D Pomysł z poradnikiem jest rewelacyjny. To taki idealny przykład jak można zrobić coś naprawdę dużego, a wystarczy tylko trochę chętnych osób i zaangażowanie. A argument "ja nie wierzę w to co piszą w internecie, opieram się na książkach, bo tam są sprawdzone informacje" można by było wreszcie łatwo zgasić :P No i byłaby na polskim rynku książka warta polecenia.

Może spróbujemy zrobić polską wersję filmiku?

Jak dla mnie to taki filmik byłby doskonały. Jeśli byłby wystarczająco poruszający, to ucinałby każdą głupią dyskusję. Kaskas, czy jako forumowy tłumacz z niemieckiego dałabyś radę przetłumaczyć tekst filmiku? Potem by się go ewentualnie trochę zredagowało, coś odjęło, coś dodało i miałybyśmy dobry materiał na polską wersję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma problemu z tłumaczeniem. Myślę, że jutro wieczorem byłoby gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oj tak, filmik by się przydał. Po tym jak zobaczyłam te biedne chomiczki w niemieckiej wersji myślę, że przemówiłoby to do wielu ludzi. Ok, więc biorę się za naprawianie świata :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety, zmiany są trudne. Cel jest szczytny, oczywiście, choć ja sama pamiętam, jak to było, gdy mój chomik mieszkał w klatce 35x20, był karmiony Vitapolem a za kołderkę służyła mu wata. Dużo czytałam, i niestety wyciągałam błędne wnioski, a to z powodu przestarzałych bądź nieaktualnych informacji na bardzo popularnych, chomiczych stronach. Teraz prowadzę bloga, dużo dyskutuję, uświadomiłam już wielu ludzi.. trzeba to robić delikatnie, bez kąśliwych uwag, i tak, jak mówiła Allo - wspierać się na różnych serwisach i stronach, na których informacje są poprawne. Na początku uświadamiajmy rodzinę i znajomych - w końcu to najbliższe nam osoby, powinny chętnie nas wysłuchać.

Filmiku całego nie obejrzę, bo to bardzo smutne. :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do książki jeszcze - można ją wydać i w formie papierowej (z pomocą sponsorów, których zareklamujemy), i w formie darmowego PDF - wtedy dojdzie do jak największej grupy odbiorców!! rotfl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może zainteresujemy producentów oraz dystrybutorów karm i akcesoriów?

Poza tym fajnie by było wydrukować reklamówki, które można rozwiesić w przychodniach weterynaryjnych, widziałam takie o fretkach, mogą być i o chomikach. :) Przy okazji trafiłyby do szkół, co pewnie wielu zwierzakom by pomogło.

Zdjęcia tylko "do pokazania", te, które pójdą do druku, najlepiej, żeby były w RAW-ach, lub choć w maksymalnie dużych jpg-ach, bo z małych pliczków będzie marna jakość; obrobię je tak, by były ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może zainteresujemy producentów oraz dystrybutorów karm i akcesoriów?

I sieci sklepów zoologicznych, jak choćby Kakadu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio widziałam na szczurzym forum, że wydawali taką książkę. :P

Wykorzystywali zdjęcia szczurów z forum. My tez możemy..

Żeby każdy kto ma jakieś ładne zdjęcia, zaklinował je i wstawił tu.

W końcu książkę ze zdjęciami będzie się przyjemniej czytało niż sam tekst. :P

Uważam, że pomysł na akcję jest świetny . :oczko:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wykorzystywali zdjęcia chomików z forum. My tez możemy..

Nie przypadkiem szczurów?

Wydanie książki to dobry pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mogę ofiarować mnóstwo zdjęć, a jest w czym wybierać. :cwaniak:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wykorzystywali zdjęcia chomików z forum. My tez możemy..

Nie przypadkiem szczurów?

Wydanie książki to dobry pomysł.

Ups - szczurów ! Już poprawiam. :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdjęcia przysyłajcie na maila, bo trzeba je przygotować do druku, a to się robi inaczej, niż "save for web".

Wymagania:

1. zdjęcie z aparatu, nie z komórki - wyłącznie oryginały

2. format - najlepiej RAW, może być jpg, ale plik ma być duży, czyli aparat ma być ustawiony na najlepszą jakość i największy z możliwych format

3. zdjęcie musi być

a. ostre

b. nieporuszone

c. w miarę dobrze naświetlone (niewielkie korekty zrobię)

4. chomik na fotce nie może być kaleką - jeśli portret, to portret, jeśli cała sylwetka - to cała, bez obciętych łapek, wąsów, uszek, ogonków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi