Skocz do zawartości
Allo

Zabezpieczanie drewna przed wilgocią (pokost lniany i inne)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak powinno używać się pokostu lnianego? Czy wystarczy nim pomalować drewno? Czytałam, że można też zagotować pokost i wrzucić do niego przedmioty które chce się zabezpieczyć - czy taka metoda jest skuteczniejsza? Jeśli pomalować, to ile kłaść warstw? Czy jedna wystarczy? Ile powinien schnąć przedmiot pomalowany pokostem? Jak z zapachem? czy nie będzie drażnił chomika? Czy pokost zmienia kolor drewna? Czy jest najlepszy do impregnowania drewna w klatkach dla zwierząt, czy może są jakieś lepsze zamienniki? I wreszcie, czy ktokolwiek tego tałatajstwa używał i może mi dać jakieś praktyczne wskazówki? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja znam osobę która używa , i zadałem te same pytanie .

Tak sam pokost wystarczy , z wrzucaniem to też dobry sposób jak się ma np tunele lecz więcej go tracisz , warstwę jedną , dwie , trzy max , pokost ma swój zapach , i musi wywietrzeć około tygodnia , nie nie będzie drażnił chomika , nie nie zmienia , są inne zamienniki jednak pokost jest bardzo dobry , .

Używanie go? Na pędzel bierzesz trochę i smarujesz. Drewno smarujesz zewsząd. Jednak przy chomiku nie wiem czy to ma sens bo nie sika aż tak po drewnie , czasem wg , i wystarczy drewno wyparzyć ;)

-- Aktualizacja postu --

Pokost - 3-5l cena 15-20 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czekaj o ten pokost chodziło ci że za 3l 15zł a 5l 20zł??Czy że 3,5l kosztuje 15,20??? :mysli: :??:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

ze około 3-5 litrów kosztuje około 15-20 zł chyba ;d

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to ja dodam, że kupiłem puszkę 0.2l za jakieś 5zł :P Ehhh... Wrocek to chyba najdroższe miasto Polski...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli ma wietrzeć ok. tygodnia? bo ja mam piętra, drabinki i domek z drewna czyli ,że przez tydzień mam nie wpuszczać chomika do klatki? :mysli:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie musisz tego suszyć w klatce!!!

Chomik w klatce ma być... ;)

Ja pokostu nie stosowałam nigdy jeszcze ale chyba nie zasycha szybko ( chodzi że jak raz użyjesz to potem możesz jeszcze bo nie zaschnie )

Więc możesz pojedynczo to malować :P

Zajmie to trochę ale jak coś wyschnie to wkładaś do klatki i następne malujesz ;]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie pokost schnął dzień, a wywietrzał po następnym. Wszystko zależy ile położysz warstw - im więcej, tym dłużej będzie schnął.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja dzisiaj pierwsze pięterko i drabinkę maznąłem 2 razy w odstępie jakichś 4 godzin. Na noc zostawiam na kaloryferze w innym pokoju żeby mi nie śmierdziało :P Ogólnie to mało oparów to robi jeśli nie rozpuszcza się pokostu w benzynie (a jak Allo zauważyła, nie należy tego robić). Zobaczę jak to będzie rano :P I nie, nie otruję się od tego bo osobiście tego nawet nie czuję, chyba że prawie przyłożę do nosa i poniucham :P

-- Aktualizacja postu --

No dobra, zawsze można się mylić :P Pół mieszkania wali mi teraz nieziemsko ale przynajmniej szybciej wyschło... i z powrotem na balkon na wietrzenie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanie, czy ilość warstw położonego pokostu wpływa na lepsze zaimpregnowanie drewna? Czy to jednak nie ma znaczenia czy się położy 1 czy 3 warstwy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ma znaczenie. lepiej też kłaść cienkie warstwy i każdą dosuszać, niż jedną grubą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze w przypadku nakładania najlepiej jest zacząć od jednej cienkiej warstwy, poczekać jak wyschnie i dopiero nakładać kolejną, też cienką. Najlepiej wcierać go w strukturę drewnianych powierzchni, które powinny go wchłonąć, a nie tworzyć na wierzchu warstwę.

Zamiennikiem pokostu, jest olej lniany, czyli to samo medium z tą różnicą, że nie zawiera dodatkowego składniku - sykatywy ołowianej. Dlatego schnie dłużej i trzeba kilka razy powtarzać malowanie. Za to nie ma aż takiego mocnego zapachu, pachnie po prostu olejem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej wcierać go w strukturę drewnianych powierzchni, które powinny go wchłonąć, a nie tworzyć na wierzchu warstwę.

A czym najlepiej wcierać? Bo chyba nie pędzlem?

Zamiennikiem pokostu, jest olej lniany, czyli to samo medium z tą różnicą, że nie zawiera dodatkowego składniku - sykatywy ołowianej. Dlatego schnie dłużej i trzeba kilka razy powtarzać malowanie. Za to nie ma aż takiego mocnego zapachu, pachnie po prostu olejem.

Ta sekatywa ołowiana w pokoście jest jakoś trująca?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

My malowaliśmy pędzlem :P parę h temu :P jak na razie nie schnie ;P zastanawiam sie czy to dlatego, ze mój piękny zapomniał rozcieńczyć ;P

Moje chomiki strasznie siusiają w segregatorki z ikea

Dołączona grafika

za całą puszkę dałam 19zł :P małych u mnie na tym zadupiu nie ma ;P jedynie na zamówienie czas oczekiwania 4dni

Malowanie

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sykatywa to inaczej środek przyspieszający wysychanie. Sykatywa ołowiana zawiera tlenek ołowiu. Zazwyczaj w pokoście jest to jeden procent całości,.

Wcierac jak najbardziej pędzlem, ale nie w sensie, że przy okazji niszczymy sobie włosie :) Po prostu mocniej dociskamy, a całość nabraną na pędzel roznosimy.

Co do rozpuszczania, właśnie - pierwszą warstwę można rozpuścić benzyną ekstrakcyjną, benzyna szybko ulatnia się, a pokost również szybko zostaje wchłonięty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w lipcu malowałam pokostem lnianym ze Śnieżki, puszka 1l 14zł kosztowała. Dość sporo tego było, bo wszystkie drabiny, piętra i piaskownice, ale to i tak zużycie pokostu było niewielkie rotfl Malowałam 2 razy w odstępie 24h.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak najbardziej, jak nazwa się zgadza, to jest ok..

A czy drewno trzeba tym malować ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cytrynka - nie że trzeba, ale powinno się, jeśli zależy Ci na długim użytkowaniu drewnianych elementów. Pokost lniany chroni i konserwuje drewno przed psuciem w wyniku np. zalania/zasiusiania. Substancje nie wsiąkają, a chomik się tym nie zatruje (oczywiście po wyschnięciu).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupiłam dzisiaj pokost lniany w Castoramie w Poznaniu, za puszkę 0,8 zapłaciłam 16,44.

Dąłam sobie też zrobić piętra dla chomika, za cztery sklejki liściaste o grubości 6 mm, długości 38 cm i szerokości 32 cm zapłaciłam 23,80 i uważam, że to bardzo tanio:)

Teraz mam do Was pytanie, czy ja koniecznie musze ten pokost rozcieńczyć? Jeżeli tak to czym, żeby to proste było i łatwo dostępne??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz rozcieńczyć - będzie łatwiej się malowało, zwłaszcza pierwszą warstwę, która dzięki temu szybciej wyschnie. Do tego najlepiej użyć jak już pisałam wcześniej - benzynę ekstrakcyjną. Benzyna to koszt ok. 5 zł. Ale oczywiście nie jest to konieczne, można malować nierozcieńczonym, tylko dłużej będzie schło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi