Skocz do zawartości

Gałązki jałboni

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem nie próbowałam

To ty nie masz próbować, tylko twoje chomiki. To po pierwsze, po drugie, czemu ci się nie pasująm, są bardzo zdrowe, a na dodatek pochodzą z ekologicznych upraw.

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadza się, gałązki jabłoni są zalecane zarówno dla królików jak i gryzoni.

Oprócz tego, że zwierają dużo odżywczych soli mineralnych i witamin, doskonale mogą służyć jako naturalny gryzak do ścierania siekaczy...

Lepiej, żeby chomik pogryzł sobie taki patyczek, niż ma ogryzać pręty klatki :D

Gdyby gałązki nie były zdrowe, to zające czy też dzikie króliki (czyli zwierzęta żyjące na wolności) nie wkradałyby się do sadów owocowych i nie ogryzałyby kory z jabłoni (dla ogrodników jest to prawdziwa plaga i muszą zabezpieczać sady przed zwierzakami) :D

Odnośnik do odpowiedzi

no właśne. wg mnie gałązki jabłoni są pożywniejsze niż ziarenka pszenicy, za którymi nie każdy chomik przepada. Moje chomiki prawie wogóle nie jedzą ziaren z mieszanek pokarmu podstawowego. Wybierają tylko orzeszki, słonecznik itp. Takie gałązki chyba przypadłyby im do gustu :)

Odnośnik do odpowiedzi

Po prostu chomiki najbardziej lubią jeść to, co w naturze..... co prawda jest już kilka udomowionych gatunków chomików i ich upodobania żywieniowe są raczej różne...

Ja po swoich dżungarach też zauważyłem, że za nasionami zbóż nie przepadają... ani owsa ani pszenicy nie chcą jeść :D

Odnośnik do odpowiedzi

Moje chlopaki nie przepadaja za galazkami jabloni- chociaz Hermes czasem je poobgryza.

Ale, w tym wypadku, Mike- polecam raczej, jeśli tylko znajdziesz w zoologu- takie same patyczki, tylko dluzsze, firmy DakoArt.

Sa tam i patyki jabloni i gruszy- ktora akurat moje chomcie chyba wola- ale to zalezy od dnia- ale wlasciwie rozchodzi sie glownie o cene.

U mnie te patyki sa po 1,80 za opakowanie- a HP ma te w ofercie za jakies 3pln srednio- wiec nie wiem, czy sie oplaca.

Poza tym, mialam inne "drewienka" z tej firmy i zauwazylam, ze zwierzaki jednak wola dluzsze patyczki, bo maja z nimi wiecej zabawy- choc tutaj oczywiscie, wszystko zalezy od chomika.

Ale koszatniczka na pewno woli dluzsze:P

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mogę się zgodzić z tą opinią o długich gałązkach...

Może dla królika tak, ponieważ królik nie je łapkami...

Natomiast małe gryzonie, chętnie biorą w łapki smakowite kąski i jedzą ...podobnie jak ludzie.... stąd właśnie pomysł pocięcia gałązek na mniejsze kawałeczki..... podobnie zresztą jedzą koszatniczki, myszki, szczurki :wink:

I nie zawsze tańsze, znaczy lepsze......

A zupełnie odmienną kwestią jest fakt, ze chomiki raczej nie fascynują się gałązkami..... zdarza się, że niektóre co nieco pogryzą....

Proszę spróbować podać chomikowi Zioła i warzywa HP.......

lub Mieszankę nasion Gryzonie też HP..... i wtedy możemy podyskutować, co chomiki lubią najbardziej....

Mam jeszcze parę typowo "chomiczych" produktów HP :D

Wiem co nieco o chomikach :D Syryjskie miałem kiedyś....... i to kilka...

Obecnie mam swoje ulubione "dżungary" i one pracują razem ze mną nad najlepszymi produktami dla chomików ... a to przecież najlepsi eksperci...

Cytuje też opis na etykiecie Gałązek Jabłoni HP... (sam go tam umieściłem)

Zalecane jako uzupełnienie diety: królików, koszatniczek, szynszyli, świnek morskich, myszek i myszoskoczków....

Tego produktu akurat nawet nie polecamy chomikom... bo po cóż naciągać Klienta na niepotrzebny wydatek :D

Staramy się, aby opis ...dla jakich zwierzaków dany produkt jest polecany... był jak najbardziej wiarygodny...... i decydują o tym zwierzęta z całej Polski........ bo zanim produkt powstanie..... wysyłamy próbki... i zbieramy opinie... jakie surowce są najchętniej zjadane przez poszczególne gatunki zwierząt... oraz jakie korzyści dla zdrowia zwierzaka ma taki surowiec....... i dopiero później w oparciu o takie dane powstaje właściwy produkt.... :D

Odnośnik do odpowiedzi

no fakt- ale widzisz- ja zauwazylam, ze w szczegolnosci koszatniczka ma kupe frajdy z targaniem tej galzki- albo z pietra na dol- albo na odwrot- i wyraznie z nia... rozmawia :D

A co krotszych- to je lapie, przerabia na wiory i tyle z tego bylo- ale chomikom latwiej jest je znosic do domku- za to na wybiegu wola sobie przeciagnac po klatce patyczki.

Jednak jak pisalam- chomcie do patykow srednio- ziola moge za to polecic:)

Odnośnik do odpowiedzi

Zanim zdecydowaliśmy się na gałązki w takiej postaci, obserwowaliśmy zwierzaki... najbardziej spodobało mi się, jak koszatniczka dosłownie okorowała taki patyczek ząbkami sprawnie obracając go w łapkach... podobnie jak człowiek kolbę gotowanej kukurydzy...i dlatego właśnie takiej wielkości patyczki.... zresztą jak już są na rynku całe gałązki... to przecież mija się z celem wprowadzanie kolejnego takiego samego produktu :D

Odnośnik do odpowiedzi

Prawda- tylko ze tamte ciezko dostac- bo ja je rzadko znajduje- i to tylko w kilku sklepach ( a miasto jest duze).

No, ale wy macie takie- inni dluzsze.

Osobiscie kupuje obydwa rodzaje- ale szybciej koncza sie "badyle"- no- ale fakt, ze wyglada to smiesznie, gdy to obrabia:)

Tak wiec, Mike- galazki jabloni sa apetyczne- ale chomcie lubia je srednio. Za to ta wielkosc dla nich jest idealna.

Ale moze znajdzie sie jeszcze ktos, kto ma inne doswiadczenie z nimi- dajcie znac!:)

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki są najpopularniejszymi zwierzakami, najczęściej hodowanymi w naszych domach....... jeszcze kilka lat temu dominowały zdecydowanie chomiki syryjskie...... teraz mamy już i dżungary i roborki....

Większość właścicieli chomików nie wybrzydza z karmami. Najczęściej kupuje tradycyjne karmy dla chomików w kartonikach... albo coraz częściej na wagę (przynajmniej widać co się kupuje)

Tymczasem chomik wcale nie jest takim wszystkojadem jak się by mogło wydawać...... ja mam dwa dżungary....... i oba mają zdecydowanie odmienne upodobania żywieniowe.... jeden np. uwielbia ziołka.... a drugi za nimi nie przepada....... jedynie np. Mieszankę nasion Gryzonie HP... albo owoce tropikalne... zajadają oba jednakowo chętnie... i tak samo jest np. z gałązkami....... drzew...... niektóre będą ogryzały korę chętniej inne nie....

Chomiki tak jak i ludzie.... mają często odmienne upodobania do jedzonka... a to już głowa ich własciciela... żeby podpatrzył... co lubią najbardziej....... :D

Odnośnik do odpowiedzi

mają zdecydowanie odmienne upodobania żywieniowe....

I z tym, musze się zgodzić. Ja mam trzy syryjki, w tym jedną samicę i moge powiedzieć, że jedzą co innego. Choć te upodobania sie zmieniają, zależy jakich witamin brakuje.

Odnośnik do odpowiedzi

jako Ciekawostę dodam np.

że moje dżungary są własnego chowu...... ich rodzice.... uwielbiali zółty serek.... a dzieci.... jak im podam kawałeczek... to powąchają.... i w nogi.... nie lubią :D

podobna sytuacja jest i z innymi gatunkami gryzoni..... a już ze szczurami..... to istny cyrk........ każdy lubi co innego :D

Odnośnik do odpowiedzi

Ale brokułka to lubią wszystkie dżungary i syryjczyki też........

Podobnie z pomidorkiem...

i zioła i warzywa............ szczególnie korzeń mniszka i korzeń cykorii....

I chyba nie ma chomika... który nie lubiłby nasion ostropestu i ogórecznika - z Mieszanki nasion Gryzonie

Chipsy Szparag.... chomiki jedzą mniej chętnie.....

Chipsy marchewkowe też......

Ale Chipsy Brokuł, pasternak i jabłko..... jedzą bardzo chętnie

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam akurat na myśli Naturalne chipsy pomidorowe.... czyli suszone pomidory pokrojone w plastry i wysuszone....

pomidor jest bardzo odżywczy i zawiera wiele wartościowych soli mineralnych......

Oczywiście nie polecam wiosennych pomidorów szklarniowych...ponieważ mam wątpliwości co do ich zdrowego składu.podobnie jak do nowalijek....

ale pomidory gruntowe... a szczególnie z własnej działki.... są OK i chomiki bardzo je lubią... :D

PS

pierwsze co chomiki wyjadają z suszonych pomidorów, to są pestki :D

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...
  • 10 months later...

Ja muszę sprawdzić te gałązki. Słyszałam już wiele razy ,że to zdrowe i ,ze chomiki to uwielbiają.

Na szczęście mój dziadek ma działkę ,więc mam już pewne ,że pochodzenie gałązek nie będzie trujące :)

Jak myślicie ,mogę wziąć z działki dziadka jakieś gałązki jabłoni ,gruszy ,może śliwy (?) i jak to wyparzę i podam mojej Śnieżce ,to nic się jej nie stanie ?

A co mogłabym jeszcze wziąć z działki ? Jakieś zioła ususzyć czy coś ? :think

Odnośnik do odpowiedzi

Gałązki jabłoni z HP napewno podaje Panu Homikowi - nie do misiki ale przy każdym wymienianiu sciółki wciskam pare patyczków do ściółki - takie upatrzenie tylko dlatego, że chomiczek też czasem na podłożu znajduej swoja karme - a nie je ciągle z miski - to raczej ludzki wymysl by dawać chomisiowi jedzenie w jedno miejsce. W naturze biegają one za pokarmem po całym terytorium.

Gałązki HP sprawdzam za każdym razem przy wymianie sciółki z kuwety - i szczerze mogę powiedzieć, że Pan Homik je nawet obgryza z kory - nieznacznie bo nieznacznie ale obgryza.

Napewno także jeszcze roborki uwielbiają brzozę - bo te wcina zawsze jak mu sie trafi kawałek z mieszanki drzew liściastych HP.

jeśli chodzi o Myszoskoczki to wiem że także lubia patyczki z jabłoni i z drzew lisciastch- w sciółce nie zostaje prawie nic po ich rozdrobnieniu - a kora napewno zostaje zjedzona w całosci.

Zawsze przed wymiana sciółki sprawdzam czy i co zostało w kuwecie czy patyczki sa zjedzone - wtedy mam wieksze źródło informacji - a nie tak jak robi wiekszosć- rach ciach do reklamówki/kosza i po krzyku - sypiemy swieże....

Chyba grusza nie jest odpowiednim drzewem do podawana zwierzakowi. Tak samo jak i sama gruszka. Jeśli ktoś ma inne zdanie na temat grusz to prosze o wypowiedz. :P

Odnośnik do odpowiedzi

Mój chomik nie jest roborkiem ,tylko dżungarkiem :)

W mojej książce pisze ,że zarówno jabłoń jak i grusza nadają się dla chomików.

Nie wiem tylko co z tą śliwą ,bo czytałam ,że chomiki lubia gałązki drzew OWOCOWYCH ,a śliwa jest drzewem owocowym.

Właśnie ,brzoza też jest podobno dobra.

Ale odpowiedzcie mi proszę na to pytanie :

Jak myślicie ,mogę wziąć z działki dziadka jakieś gałązki jabłoni ,gruszy ,może śliwy (?) i jak to wyparzę i podam mojej Śnieżce ,to nic się jej nie stanie ?

A co mogłabym jeszcze wziąć z działki ? Jakieś zioła ususzyć czy coś ? :think

Odnośnik do odpowiedzi