Skocz do zawartości
KasiuniA

Dlaczego nie wchodzi na pięterko?

Rekomendowane odpowiedzi

no tak zmieniłam wnętrze chomikowi ma pięterko schodki itd ale nie chce właśnie wchodzić na pięterko a jak go położe ta górze to nie chce zejść... co robić?

(jeżeli był taki temat to z góry przepraszam)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zostawić chomika samemu sobie... Zazwyczaj ciekawość zwycięża ze strachem. Trzeba tylko czasu. Jeśli po paru dniach chomik dalej nie wchodzi (można sprawdzić rozsypując smakołyki po pięterku - jak znikają to wchodzi), to należy sprawdzić, czy może odstępy pomiędzy szczebelkami schodków nie są zbyt duże. Albo rurka za wąska, lub za szeroka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no to tak na pięterku pod spodem przyczepiłam kartonik schodki ma z tekturki falistej ( bo u mnie w tym Otwocku nie ma ani rurek ani drabinek ;C)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tekturka falista też jest w porządku, Kasiuniu. Większości chomików nie stwarza problemu wspięcie się na nią. Możesz jeszcze poszukać w temacie "schodki" http://www.e-chomik.pl/foroom/viewtopic ... ht=schodki jakichś nowych sposobów, gdyby jednak Twój nie poskutkował.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a chomik syryjski sie zmieści w to? tzn np. w tą rurke? a może są jakieś sklepy internetowe gdzie można kupić rurki albo schodki, drabinke

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kasiuniu skorzystaj z opcji "Szukaj". Na pewno znajdziesz tematy z linkami do całej masy sklepów internetowych. Nawet na naszej głównej stronie jest jeden czy dwa.

Chomik syryjski wydaje się duży, ale rurka w którą się zmieści nie musi być duża :) np - większość syryjków mieści się w rurkach po papierze toaletowym (średnica? 5cm?).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a można zrobić drabinke taką:

Dołączona grafika

taki kosz plastikowy (jak na rysunku) wyciąć z niego boczną ścianke i to bedzie wyglądało jakby były schodki ze szczebelkami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No, niezły pomysł. Może chomik po prostu boi się wejść/zejść, bo uważa że szczebelki są za duże jak na jego możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam!

Od trzech dni jestem szczęśliwym posiadaczem chomika dżungarskiego.

Mam z nim jednak problem:

Chomiczek w ogóle nie wchodzi na pięterko klatki(wszystko ze szczebelków) pręty mają od siebie odległość 1cm.

Raz próbowałem go tam położyć, jednak wpadały mu łapki między szczebelki, całkowicie uniemożliwiając zwiedzanie piętra.

Chomik jest dość młody.

Czy jak dorośnie będzie potrafił chodzić po piętrze?

Proszę o wyrozumiałość i szybką odpowiedź.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomik nie nauczy sie chodzić po drucianych piętrach.

Proponuję wyłożyć pięterka chustami albo kartonem, daję zdjęcie mojej klatki:

Dołączona grafika

Oczywiście chomik prawdopodobnie będzie sikał w te chustki i na karton, dla tego co tydzień trzeba je prać, a karton wymieniać, jest z tym troche roboty, ale chomik powinien być zadowolony. Tak jest bardziej komfortowo. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam. Chomiki dżungarskie to małe stworzonka i osobiście jestem zdania, że najlepsze są dla nich klatki bez krat w charakterze pięter czy drabinek. Młody chomik dżungarski jest malusi, ale i większemu niekomfortowo będzie chodzić po czymś takim. Piętro możesz jednak przewlec używając np odpowiedniego, białego papieru, skóry, maty np bambusowej, aby stworzyć jednolitą całość, tak jak się to czyni z nieodpowiednimi dla chomików karłowatych niepełnymi kołowrotkami, lub wyłożyć. Wyklucza to estetykę, ale na pewno ułatwi życie chomikowi, jeśli rzecz jasna nie myślisz o zmianie klatki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet jeżeli podrośnie, to tak czy inaczej łapki będą lądować mu pomiędzy przerwami. Do propozycji dorzucę jeszcze tekturę, tylko z tych grubszych wystarczy dociąć na rozmiar i wytrzyma dłuższy czas, nawet "urządzoną" tam przez chomika toaletkę .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzenie po prętach może się skończyć złamaniem łapki. :( To samo może się stać, gdy kołowrotek nie jest pełny. Drabinki, jeśli są przerwy między szczebelkami, tez dobrze jest przepleść.

Uchroń chomiczka przed niepotrzebnym cierpieniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawa załatwiona - wszystko zostało wypełnione tekturą(kołowrotek, pięterko i drabinka) Oczywiście wiem, że za jakiś czas tekturę trzeba zmienić..

Irytuje jednak mnie to, że chomik cały czas siedzi w domku..nawet gdy nie śpi to po prostu sobie tam siedzi. To tak jakby nie chciał w ogóle się ruszać..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spokojnie. Chomiczek jest u ciebie krótko. Poza tym może w ogóle nie wie, że po drabince się wchodzi? Dżungarki mają też mniejsze skłonności do wspinaczki niż syryjki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jeżeli chomiczek się boi to czy wyjęcie domu nie będzie dla niego za dużym stresem?

Jak raz go wyjąłem to młody był wyraźnie pobudzony, cały czas biegał.

Wspiął się nawet po szczebelkach do samego sufitu.

Co uważacie?

Czy zabranie domku będzie dobrym rozwiązaniem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem zabranie domku nie jest dobrym pomysłem. To jest jego jedyne bezpieczne miejsce w tym okresie, a pozbawiając go tego narażamy na niepotrzebne stresy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie dziw się, że siedzi w domku. To zupełnie normalne. Został zabrany od mamy, od rodzeństwa, znalazł się w innym otoczeniu, słyszy inne głosy, wącha inne zapachy. Nie wie, co go czeka i się boi. Dziecko, które zbudzi się rano wśród obcych, też jest przerażone, choć przecież dziecku można sytuację wytłumaczyć. No, chyba że jest malutkie.

Domek to dla chomika azyl, bezpieczne miejsce. Nie powinno się nigdy zabierać chomikowi domku ani też wyjmować go z domku wbrew jego woli (z wyjątkiem sytuacji, kiedy zaistnieje tzw. wyższa konieczność, np trzeba go zabrać do lekarza, czy opatrzyć jakąś rankę.). To stresuje chomiki, a stres skraca im życie.

Poza tym oswajanie to proces wymagający cierpliwości od opiekuna, a od chomika wzrostu zaufania do ręki i zapachu człowieka. U różnych chomików trwa to różnie. Zdarza się, że chomek nie wykazuje strachu i już po kilku dniach jest zaprzyjaźniony z opiekunem. Ale zdarza się też inaczej, może to trwać długo. Chomik to nie zabawka, to żywe stworzonko, ale trzeba uszanować jego potrzeby i niepokoje. I łatwo go zrazić, a wtedy oswajanie będzie trwało dużo dłużej.

Mój Chrupek, mimo że nikt nie naruszał jego prywatności ani nie zakłócał snu, był strachoputkiem. Dopiero po kilku tygodniach nabrał zaufania i zaczął przebywać więcej poza domkiem. Jednak i teraz, choć nigdy go u nas nie spotkało nic złego, potrafi pokazać ząbki, gdy nie wie, co się dzieje. Poza tym jest domatorem. rotfl Owszem, biega trochę po wybiegu i w nocy trochę na kółku, ale resztę czasu przesypia. Wychodzi tylko coś przegryźć i na sik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyjęcie domku to nie jest najlepszy pomysł. Jeżeli jest jeszcze nie oswojony, domek będzie jego najbezpieczniejszym schronieniem w klatce.

Chomik nie chce chodzić po drabince, to myślę, że to z powodu jego nie oswojenia. Nie zna całego terenu. Daj mu troszkę czasu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

trzy czy 4 dni to jednak wciąż bardzo krótko. dobrze, że wyłożyłeś piętra i kołowrotek kartonem. na przyszłość nawet radzę zainwestować w coś trwalszego, płytę pilśniową, panel drewniany czy plastik. oszczędzi to częstej wymiany kartonu (chyba że masz go duże zapasy).

przy oswajaniu zawsze należy pamiętać, że chomik musi najpierw oswoić z klatką, dopiero później z człowiekiem. bądź cierpliwy i nie natarczywy, a wszystko będzie dobrze. i pamiętaj, żeby zapewnić maluchowi spokój. nie hałasuj przesadnie, itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No kupiłam klatkę dużą o taką :

http://img338.imageshack.us/i/100503085804.jpg/

http://img203.imageshack.us/i/100503085812.jpg/

http://img245.imageshack.us/i/100503085754.jpg/

Zdjęcia robione komórkom i wgl. takie obrócone xd. NIE BIĆ .xd

Mój problem :

Teraz na zdjęciach nie są zamontowane rury , ponieważ mojr chomiki nie chcą na nie wchodzić ... a ta klatka jest srednia , więc chciałabym coś zrobić żeby chomiki tam wchodziły ...

I mam jeszcze jedno pytanie , : jak mogę urozmaicić tą klatkę ? co mogę tam dodać i wgl. !

Proszę o pomoc :)

Pozdrawiam ;*

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi