Skocz do zawartości
BlackAndWhite

Odmiany barwne chomików syryjskich

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro nie, jest to jakim cudem u Motosy wyszły blue? Uważam, że to blue gen co u niej jest.

Jak ojciec jest champagne - i w dodatku nie ma w przodkach nic blue?

Sprawa do wyjaśnienia

Edytowane przez etykosfera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro nie, jest to jakim cudem u Motosy wyszły blue? Uważam, że to blue gen co u niej jest.

Jak ojciec jest champagne - i w dodatku nie ma w przodkach nic blue?

Sprawa do wyjaśnienia

zawsze jest szansa, że to nie są typowe blue, skoro nie ma pełnych papierów :P ilu przodków znacie? geny recesywne potrafią się przecież pięknie chować ;)

kiedyś był taki artykuł o chomikach czekoladowych - jak to 'czekolada czekoladzie nierówna' i że zrobiło się w hodowlach 5 wariantów umaszczenia czekoladowego.. ;) podobny fenotyp, inny genotyp.

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przetestuję to osobiście na blue sable mojej.

i w lipcu śmigam do Rasiji po blue i rex - do Denis właśnie

Porównamy sobie. Wyłapiemy to.

A od Motusy chciałabym obiednicę że blue poprowadzi. Bo ja nie mam aż tyle miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przetestuję to osobiście na blue sable mojej.

i w lipcu śmigam do Rasiji po blue i rex - do Denis właśnie

Porównamy sobie. Wyłapiemy to.

A od Motusy chciałabym obiednicę że blue poprowadzi. Bo ja nie mam aż tyle miejsca.

Mówię, mi się wydaje, że to tak jak z tymi czekoladami jest - każdy widział w swoim chomiku 'odcień czekoladowy' bo czekolady były modne - to każdy mówił, że ma czekoladę. Teraz każdy mówi, że ma blutka, bo blutki są modne - ale tak między Bogiem a prawdą - to każdy pokazuje nam zwierzaka z innym genotypem i twierdzi, że to "blue". Pewnie dlatego tak każde zdjęcie niebieskich chomików wydaje nam się inne. Jednakże, z tego co patrzę, to najczęściej pokazywane są właśnie takie chomiki o takim fenotypie jak tu: http://www.hamsterce...ers-family.html i o genotypie aadd :)

i na potwierdzenie mych słów świeżutki cytat sprzed chwili, od dwójki hodowców:

Pia Brix Østergaard Does there exist a "name" for the gene - ex. blue is aa dd

Denis Istomin It's most probably allelic to cinnamon, so we call this gene "px". Then russian blue is aa ppx.

Denis Istomin Because we suppose it to be allelic to cinnamon. We had P, p and now px. It only shows in litters with cinnamon hamsters, and it works as dominant, only one parrent has to be "russian blue". So it's ppx and we probably havn't seen pxpx yet.

....czyli każdy ma 'swój niebieski' :P

jak dla mnie to ten 'russian blue' jest jakiś taki brązowawy :P zdecydowanie bardziej podoba mi się ten aa dd ;)

edit - dołączam dalszą część 'blue-rozmowy' ;)

Denise Porsius Ah, so the px gene is dominant and can only be carried by non cinamon animals? Because I heard some people talk about "cinamon russianblue carriers"

Denis Istomin Yes, that's the way we think it works. There might be carrier like Ppx.

But there's a second theory - it can be a separate dominant gene Z that works only for cinnamon animals, then russian blue will be aa pp Zz.

We have to figure it out somehow.

Denise Porsius I saw pictures of cinnamon animals saying "chinnamon RB carrier" but in your theorie that's imposible

Denis Istomin That pictures might have outdated info. There were cinnamon and cinnamon like anymals in russian blue litters. Now we think these "cinnamon like" are actually just ppx.

(dobra, dalej nie piszę :P )

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaraz poczytam, bo dużo tego ale ja tez zawsze pisałam etykosfero "aadd"

Przeczytałam. Kobitki, proszę, tak jest jak się fotki ogląda a nie czyta co ktoś pisze. Przecie ja pisałam że mam silversable skoro mama najprawdopodobniej jest silverblack tts. Zawsze mówiłam i od początku, odkąd pierwszy raz pisałam etykosferze o istnieniu blue a nie niebieskiego odcienia dova że zapis tego jest aadd.

Obiecywać Ci Dominiko nie będę, bo nie obiecuję nikomu nigdy niczego w ciemno, jednak to jest mój cel hodowlany. Zawsze był i pewnie zawsze nim będzie. Nie znaczy to, że jest jedynym celem. nie znaczy to też, że będę rozmydlać i rozrzucać blutki co miesiąc po Polsce, bo to bez sensu. Chomiczki przede wszystkim.

Aaa... Aksamitka nie jest blue sable i nigdy przenigdy tego nie pisałam ani nie mówiłam.

Edit

Aaa2... Podrik: czytałam. Piękna wielopokoleniowa blutkowa rodzinka. Aż żal ... ściska.

Edytowane przez Motusa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

D- to normalny kolor,'dd' rozcieńczony. Nawet za granica nazywaja dd jako 'odcienie błekitu' :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Edit

Aaa2... Podrik: czytałam. Piękna wielopokoleniowa blutkowa rodzinka. Aż żal ... ściska.

no, przefajne są :)

D- to normalny kolor,'dd' rozcieńczony. Nawet za granica nazywaja dd jako 'odcienie błekitu' :P

dokładnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a mi to nie wierzyła :P hehe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podrik, ja w nic nie wierzę. Podejrzany dla mnie jest ten blue gen cały.

A my w poslce mamy Motusowy Blue

Oznaczamy aa mm :D

Nie podoba mi się to. Nie wiem co wpisać w metrykach jak będą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no bo nie ma genu blue :P jest dilute :P

gen dilute daje przecież w kombinacjach nie tylko 'blutki' ;)

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No też mi coś takiego przez myśl przeszło... Tak czy inaczej - Nie śmiećmy dla Motusy :)

Zobaczymy co wyjdzie przy kolejnym breedingu

Każdy szuka info i się dzieli

umieściłam na FB galerię chomiczków zbójnieckich - najbardziej blutkowych.

Chcę je pokazać dla ludzi "ze świata" chomikarzy z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki

Motusa - mam nadzieje, że nie pogniewasz się. To w celach dochodzeniowych jest konieczne.

http://www.facebook....04084263&type=3

Holmden Hill Haven

odnośnie mamy : It's a Silver Black Tort, "aa SgSg Toto", not a Blue Tort, sorry!

This is further confirmed by her Silver Pearl Black littermate (who's heterozgous for Silver Grey, "aa Sgsg ToTo/Y").

http://www.das-hamsterforum.de/index.php?page=Thread&threadID=81167

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gniewam sie o brdllo w temacie miotu A. Smichy śmichami ale aadd było od początku i ludzie czytajcie jak sie coś pisze do Was bo mnie już dziś cholera bierze. Dominika, pisałam Ci od pierwszej naszej rozmowy, że blutki to aadd.

Co do pokazywania ja przecież sama pokazywałam swoje chomiczki ludziom jak Ty to nazywasz chomikarzom. Zbójnickie Chomiczki, taka jest prawidłowa nazwa hodowli. W takiej formie w jakiej zostało to umieszczone jest to obraźliwe i uważam że powinnaś to usunąć.

Nie mój dzien dzisiaj. Nie wkurzajcie mnie.

A co do metryk: W pierwszej kolejności będzie musiał być numer, abym nie wystawiała ich pięć razy, i to chyba ja się powinnam martwić metrykami. Powtarzam, Aksamitka jest sobolem.

ETYKOSFERO POPRAW LUB USUŃ ALBUM KTÓRY UMIEŚCILAŚ NA FACEBOOKU. NIE WYRAŻAM ZGODY NA PUBLIKACJĘ W TEJ FORMIE.

Holmden Hill Haven

odnośnie mamy : It's a Silver Black Tort, "aa SgSg Toto", not a Blue Tort, sorry!

This is further confirmed by her Silver Pearl Black littermate (who's heterozgous for Silver Grey, "aa Sgsg ToTo/Y").

http://www.das-hamst...&threadID=81167

No i co ja mówię już od kilku tygodni?

Edytowane przez Motusa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gwoli ciekawostki co do blue. U szczurów rozróżnia się russian blue (aarbrb) i american blue (aadd - od dilute; to non-agouti z genem dilute) - russian blue jest ciemniejszy i może mieć bardziej "brązowany" odcień, podobnie jak srebrzenie. Ciekawe, czy u chomików jest podobnie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gwoli ciekawostki co do blue. U szczurów rozróżnia się russian blue (aarbrb) i american blue (aadd - od dilute; to non-agouti z genem dilute) - russian blue jest ciemniejszy i może mieć bardziej "brązowany" odcień, podobnie jak srebrzenie. Ciekawe, czy u chomików jest podobnie. ;)

Tak, podobnie - też jest russian blue (aapxp - podejrzewane sprzężenie z genem odpowiedzialnym za mutację cinnamon) oraz blue (aadd) ;)

U góry russian blue, u dołu blue :)

554003_10200666272644690_1075793015_n.jpg

Edit. A tu przy okazji - właśnie mi w łapy wpadło - coś dla fanów blue ;) http://www.melitahamstery.com/hamsters/blue-variation?fb_action_ids=371291282987712&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22371291282987712%22:10151068189254653}&action_type_map={%22371291282987712%22:%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
(aapxp - podejrzewane sprzężenie z genem odpowiedzialnym za mutację cinnamon)

Z tego co wyczytałam, to zrozumiałam, że to jeszcze nie zostało odpowiednio opisane (i ujednolicone na świecie)? I dowiedzione w wielopokoleniowej hodowli? Czy coś przeoczyłam? Czy hodowcy chomików w ogóle mają jednolity system zapisu kodu genetycznego i fenotypowego odmian?

I ciekawi mnie dominujący blue, do tej pory spotkałam się tylko z recesywnym, ale może u chomów jest inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co wyczytałam, to zrozumiałam, że to jeszcze nie zostało odpowiednio opisane (i ujednolicone na świecie)? I dowiedzione w wielopokoleniowej hodowli? Czy coś przeoczyłam? Czy hodowcy chomików w ogóle mają jednolity system zapisu kodu genetycznego i fenotypowego odmian?

I ciekawi mnie dominujący blue, do tej pory spotkałam się tylko z recesywnym, ale może u chomów jest inaczej?

Z tym "russian blue"? Nie, jeszcze nie do końca. Ale z tego co mi wiadomo to intensywnie pracują nad tym Denis Istomin i Daria Zueva ;)

Zapis kodu genetycznego i fenotypowego nie zawsze jest taki sam; niektórzy zapisują to samo inaczej, ale i tak większość dalej jest w stanie się połapać o co chodzi.

Blue u chomików niesiony tylko przez geny recesywne.

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Są strony internetowe gdzie jest mówione o dominującym kolorze blue. Jednak przez większość jest to dementowane.

Mam nadzieję, że zostanie to szybko przebadane :)

No i przede wszystkim czekam na blutki w Polsce :D

http://www.melitahamstery.com/hamsters/blue-variation?fb_comment_id=fbc_10151068189254653_27006737_10151579429169653#f19d8e551164d7c

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na fotach jak jakiś wymieszany dove :D

Mi najbardziej podobają się czeskie blutki.

Hehehe kontynuując, jak powiedziała, tak i zrobiła. W przyszłym miesiącu odbieram parkę blutków z Czech. On blue (moze z bandedem), ona blue tts

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hehehe kontynuując, jak powiedziała, tak i zrobiła. W przyszłym miesiącu odbieram parkę blutków z Czech. On blue (moze z bandedem), ona blue tts

fajnie, gratulacje! :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Im więcej zaglądam po hodowlach, tym bardziej zdezorientowana jestem. W swoich poszukiwaniach trafiłam już na blutki, które nie były blutkami, na brązowawe chomiki będące blutkami. Mam możliwość sprowadzenia Russian blue, ale na dzień dzisiejszy nie wiem czy byliby chętni na maluszki, więc zajmę się nimi za jakiś czas. Na jesień ściągam drugą niespokrewnioną parę blue z różnych źródeł.

W tym linku co Podrik umieściła kiedyś http://www.melitahamstery.com/hamsters/blue-variation?fb_action_ids=371291282987712&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22371291282987712%22:10151068189254653}&action_type_map={%22371291282987712%22:%22og.likes%22}&action_ref_map= Mayaka i Prima wygląda jak moja Mirabelle, tylko ustaliliśmy że ona bardziej silverblack tts z ds jest, ale to własnie ten kolor podstawowy.

No to ciekawa jestem co z moich wyjdzie bo też nie są całkiem zwyczajne. Te jesienne będą wyjątkowo śliczne. Teraz już tylko kolejne dwie klatki upchnąć gdzieś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy mozliwe jest by chomik zmienial na kilka miesiecy kolor futerka??

Babel gdy byl maly mial rude futerko, jeszcze niedawno zrobil sie jakis szary, z niewielka iloscia rudego- kilka wlosow i ruda glowa.

A teraz znowu jest rudzielcem, jak za mlodu. Futerko jest bardziej puszyste i geste.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może nie tyle kolor co intensywność koloru. Możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja mam podobne pytanie. Ridżu jako maluch miał intensywnie czarne futerko. A kiedy zaczął dorastać dolną połowę pleców (i to przy równej linii) ma brązowawą (widać wyraźną granicę między czernią a burością). O co kaman?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi