Skocz do zawartości
BlackAndWhite

Odmiany barwne chomików syryjskich

Rekomendowane odpowiedzi

napisałaś tak i edytowałaś posta - albo mi się przewidziało to.

Edytowane przez etykosfera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

niii, cały czas był dark grey, Bozia mi świadkiem ;) edytowałam literówkę przed chwilą - to fakt :P

mogłam nie ruszać, to byś nie gadała :P

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ps. może warto dopisać, że kolor Light Grey ma mniejszy cheekflash (węższy i krótszy) niż Silver Grey i Light grey.

Jednakże to są moje spostrzeżenia i nie ma tego w żadnym standardzie hodowlanym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ps. może warto dopisać, że kolor Light Grey ma mniejszy cheekflash (węższy i krótszy) niż Silver Grey i Light grey.

Jednakże to są moje spostrzeżenia i nie ma tego w żadnym standardzie hodowlanym

tez mi się tak wydaje - i jeszcze bym dodała że odrobinę jaśniejszy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, a na tym przykładzie nauczymy się myślenia - dedukcji. Jak poznać umaszczenie chomika:

Rzucamy okiem na chomika - Na oko widać, że jest to na pewno odcień szarego. Początkowo nie wiemy jeszcze czy jest to Light Gray, Silver Grey czy Dark Grey. Wymaga to pewnego przemyślenia:

1. Odpowiadamy sobie na pytanie - czy kolor wpada lekko w krem i brąz, czy jest zimny - wręcz stalowy?

odp: kolor wpada lekko w krem lub brąz.

Wniosek: Nie może to być Silver Grey, ponieważ ten kolor nie wpada w ciepłe odcienie.

2. Teraz rozważamy: czy cheek flash jest ciemnoszary czy mocno czarny?

Odp: nie jest mocno czarny, jest ciemnoszary

Wniosek : Nie może to być Dark Grey więc jest Light grey

3. Sprawdzamy potwierdzając kolejne cechy Light grey:

Czy półksiężyce są kremowe? - TAK

Czy kolor wpada w maślankę? - TAK

Czy pysk jest jasny i lekko wpada w pomarańczowo-kremowy kolor? - TAK

Czy cheekflash jest mniejszy niż w przypadku innych szarych chomików? - TAK

Jest to Light Grey.

---

Jeśli sprawdzenie się nie zgadza, należy rozważyć jeszcze raz - może światło lub aparat oszukuje kolor? Może coś jednak zostało przeoczone. Należy zastanowić się co i wrócić do punktu pierwszego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O mamciu jakie cudo :wub: pierwszy raz widze takie umaszczenie i pierwsze co mi przyszlo do glowy to torcik ale nie widzialam nigdy tts na bialym chomiku.....

Ew. Jakis mega łaciaty dominat spot....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ano DS ;)

tylko by trzeba było zbliżenie na plamki, żeby zobaczyć kolor no i najlepiej ubarwienia rodziców/rodzeństwa jeśli są znane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ano DS ;)

tylko by trzeba było zbliżenie na plamki, żeby zobaczyć kolor no i najlepiej ubarwienia rodziców/rodzeństwa jeśli są znane.

dołączam się do prośby :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy w poszukiwaniach (każdy ma swoje ulubione źródła) natknął się ktoś na dobre jakościowo i w 100%pewne zdjęcia Silver Pearl Black? Te które znalazłam były potwierdzone, ale jakość pozostawia wiele do życzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepsze fotki wrzucę, jak już będę miała chłopczyka namacalnie, o rodziców też dopytam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

fajny pluszak - gratulacje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy w poszukiwaniach (każdy ma swoje ulubione źródła) natknął się ktoś na dobre jakościowo i w 100%pewne zdjęcia Silver Pearl Black? Te które znalazłam były potwierdzone, ale jakość pozostawia wiele do życzenia.

Motusia, poszukam u swoich znajomych zdjęć w galeriach. Jak znajdę to ci przyślę

Kto pomoże mi określić tego przystojniaka? :) photo.jpg

Odnośnie tego zdjęcia mam inne zdanie nieco. Może szalone ale zawsze:

Sądzę, że to jest mutacja White sprinkled

Jest to cecha recesywna : bsbs

Pochodzi z Norwegii, ale są też w jednej hodowli w Czechach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Etykosferko :)

Potrzebuję fot silver pearl black sh

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Motusa, kiedyś coś mówiłaś o tym, że nie ma jednolitego standardu niebieskich syryjków - wpadłam przypadkiem na zdjęcia "blutkowych" chomików belgijskiego hodowcy "Stardust Hamstery" - trzymaj, do kolekcji i do rozważania ;)

"blue banded"

396592_305510269562785_509944693_n.jpg

302826_305510319562780_962288732_n.jpg

"blue sable banded"

644135_305510329562779_575996095_n.jpg

"blue sable"

575263_305510379562774_905465396_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety z ważeniem to ja czy u świnek, czy chomików mam problem. Co do mierzenia, jak ogarnę to coś w czym mieszkam, to może i centymetr znajdę a przydałby się trochę bo w środę mam jechać w teren.

Podrik, bardzo Ci dziękuję. Ten niebieski sable daje dużo do myślenia. Przynajmniej wiem juz jaki kolor okularów mają blutki. Część moich sobolków ma takie żółto/złote, a część szare. Nie wiesz w jakim wieku były fotografowane?

-Stokrotko, mają jeszcze czas. Dopiero będą kończyć miesiąc.

Bądź tu mądry i pisz wiersze. Tu zgoła inaczej wyglądający blue

imgp9703small.jpg

Hodowla Hairball, przypadkowo znaleziona w necie.

W sumie, nie obrażając nikogo, jak patrzę na foty, to moje silversable są ładniejszymi blutkami od tychbelgijskich.

(wycięłam moje fotki, ale nie zniknęły, przeniosłam je tylko do tematu Zbójnickich Chomiczków).

Edytowane przez Motusa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na tych zdjęciach co Ci wysłałam są w wieku ok. 6-7 tygodni.

tu masz chomiczki z tego samego miotu w wieku troszke ponad tydzień

246513_288403034606842_1612275171_n.jpg

po otwarciu oczu:

68771_291100187670460_1484488389_n.jpg

"blue tricolor" - miesięc

76668_297976723649473_490328624_n.jpg

"blue sable" - miesiąc

66500_297976976982781_1286785868_n.jpg

a tu sa dwumiesięczne:

59613_309878122459333_2135641231_n.jpg

602381_309878185792660_269276450_n.jpg

a ogólnie to trzymaj linka - mam nadzieję, że możesz w niego wejść, to sobie popatrzysz :)

http://www.facebook....02583760&type=1

Mi się ogólnie miot ten z tych zdjęć tak średnio podoba - ja lubię chomiki bardzo w typie (pomijając kwestię że oczywiście kocham wszystkie chomiczki świata :P), te mają małe uszy i za bardzo 'szczurkowate', długie pyszczki ;)

A Abbi piękna :) ładne ucha ma :D i to "mleko" na pysiu :D

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

HEH - Motusa, to Ci jeszcze bardziej zamieszam - jeszcze inne 'blutki' - tym razem rosyjskie :)

Denis Istomin

Russian blue syrian hamster female Homa Sapiens Pelagheya, 5 months old. Feel free to use this photo.

578058_10200633418303352_1767066409_n.jpg

65202_10200633417663336_1441665975_n.jpg

71860_10200633414703262_1799809093_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na fotach jak jakiś wymieszany dove :D

Mi najbardziej podobają się czeskie blutki.

Jeśli chodzi o wymagania, ja nie wymagam na starcie terra m-kilometr, urządzonego po niemiecku z kołowrotkiem 32cm. Jednak teraz już nie ma takich trudności w zdobyciu w miarę przyzwoitych klatek, kołowrotki też są dostępne i nie tak pierońsko drogie jak kiedyś. No odrobinka starań i się da.

Muszę aparat wybebeszyć, a właściwie kartę, bo ukryły się tam fajne fotki Aksamitki. Muszę też pomęczyć ustawienia i Ufo (Amelkę) bo nie chcą mi się ostre foty zrobić, dlatego ma tak niewiele zdjęć.

Edytowane przez Motusa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podrik, ale chyba genotypu tu są walnięte. Bo "Blue" oznacza się jako B i jest dominujący. Przynajmniej ja mam z kilku żródeł takie info...

Blue jako : aa B-

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podrik, ale chyba genotypu tu są walnięte. Bo "Blue" oznacza się jako B i jest dominujący. Przynajmniej ja mam z kilku żródeł takie info...

Blue jako : aa B-

ja się spotkałam kilkukrotnie z właśnie takim zapisem - jako, że niby blue pochodzi od diluta (Blue = Black + Dilute), a on jest recesywny - dlatego aa dd :) i to był najczęstszy zapis stosowany przez hodowców, z tych co znalazłam.

BTW: bb to rust, a B_ występuje w dzikim genotypie ;) aa B_ to zwykły black ;) hmm... więc chyba musisz zweryfikować swoje źródła ;)

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niedługo zasiade nad tłumaczeniem dilutowatości wiec mam nadzieje ze komus sie to przyda. Niemniej jednak blutek to dilute black wiec ma 2 geny recesywne :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

podrik - bo są blue normalnie, ciemne - gen dominujący i blue dilute które bardziej przypominają niebieskie

i one mają aa B- cece - gdzie B- od blue a nie od rust... w nazwie

Wszystko to "bodajże" bo nie miałam z tym styczności. Nie mniej jednak jak Motusa ma blue... To musi być to kolor niebieski. Aksamitka jest blue sable - bez diluta.

Posiadać będę niedługo diluty. Będzie możliwość zrobienia blue dilutów.

Spotkałam się też z oznaczeniami "D" dla blue. Wydaje mi się to też bardziej prawidłowe

Obstawiałaby,:

aa D- cece - dla blue dilute

oraz

aa D- - dla blue zwykłego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

podrik - bo są blue normalnie, ciemne - gen dominujący i blue dilute które bardziej przypominają niebieskie

i one mają aa B- cece - gdzie B- od blue a nie od rust... w nazwie

Ale "B" w genotypie jest od "brown", nie od blue. mutacja genu "brązowego" powoduje recesywną mutację rust. Literka jest zajęta, nie mozna ją sobie drugi raz uzyć do czegoś innego :P

Wszystko to "bodajże" bo nie miałam z tym styczności. Nie mniej jednak jak Motusa ma blue... To musi być to kolor niebieski. Aksamitka jest blue sable - bez diluta.

Posiadać będę niedługo diluty. Będzie możliwość zrobienia blue dilutów.

Spotkałam się też z oznaczeniami "D" dla blue. Wydaje mi się to też bardziej prawidłowe

Obstawiałaby,:

aa D- cece - dla blue dilute

oraz

aa D- - dla blue zwykłego

to juz prędzej. z tym, że jedni diluta zapisuja jako dd, a inni własnie cece. ale chyba jeszcze nikt tego do końca nie uporządkował i w publikacjach tego nie znalazłam - jedynie od hodowców lub po necie.

Nie wiem czym wg. tych Twoich źródeł ma być ten gen dominujący, który 'niby warunkuje blue' - ja go nigdzie nie spotkałam, a jedynie podwójną mutacje recesywną. tak samo u Campbelli (też aa dd) i u innych gryzoni. nigdzie nic dominującego.

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi