Skocz do zawartości
BlackAndWhite

Odmiany barwne chomików syryjskich

Rekomendowane odpowiedzi

Mam satynkę długowłosą i prawdę powiedziawszy nigdy jej nie czesałam :P Czasami musiałam tylko trociny ze spodniczki wybierać, ale to jest kwestia sekund. Chociaż co bardziej zarośnięte syryje pewnie bez czesania lub przycinania nie ujdą :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja swojego kudłacza nie czesze ;) Sam dba o swoje futro. Moje ingerencja ogranicza się do wyjmowania trocin lub ewentualnego przycięcia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałam długowłosego samca i miał on czym się pochwalić jeśli chodzi o długość włosów, a również go nie czesałam. Czasami tylko końcówki zbijały mu się w małego kołtuna, to obcinałam ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też mojego Tośka nie czeszę. Miał kilka razy kołtuny, ale to musiałam mu obciąć ;) Wtedy rozważałam też przestawienie go na drewniany żwirek, ale juz nie ma tego problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Długowłose też piękne ,ale ja to bym nie wyrobiła z tym czesaniem xD Nie mam tej "anielskiej" cierpliwości.Jak idzie wam z czesaniem długowłosych ? (pytam tych ,którzy mają/mieli ,a nie tych, którzy "przypuszczają" iż... ;) )

Miałam i mam długowłose syryjki, zarówno samce jak i samiczki. Nigdy żadnego nie czesałam, bo tego nie powinno się robić. Raz, że to stres dla chomika, a dwa niszczy się w ten sposób włos.

Jeśli się kupi odpowiednią ściółkę to żadne czesanie nie jest potrzebne, bo ściółka konopna prawie wcale nie wplątuje się w futerko ;).

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marzę o syryjku długowłosym :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie umaszczenie chomika podoba wam się najbardziej :) ?

----

Mi chyba Sable, Chocolate ,Dove, Tortoiseshell i Black :lol:

edit: Black Banded Tortoiseshell :P

Edytowane przez Nelaw2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nelaw4 - Mi najbardziej podoba się Copper, Silver Grey i Ivory :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie umaszczenie chomika podoba wam się najbardziej :) ?

----

Mi chyba Sable, Chocolate ,Dove, Tortoiseshell i Black :lol:

tortoiseshell to nie jest umaszczenie ;) to tylko 'dodatek',który może występować na wymienionych przez Ciebie odmianach :P

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam syryjskiego długowłosego, też go zbytnio nie czeszę tylko jak ma kuper w trocinkach to wtedy.:)

A są odmiany barwne u dżungarów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maxishine tutaj jest temat o odmianach barwnych u dżungarów - klik :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale chodziło mi że, czy są dżungary długowłose albo tak jak syryjskie czyli jakieś tam złote, szare, rude...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W linku do tematu o odmianach barwnych u dżungarków masz jasno pokazane podstawowe i nieco rzadsze ubarwienia (lecz nie wszystkie). Chomiki Campbella są dużo bardziej różnorodne pod tym względem. Co do okrywy włosowej to chyba tylko syryjki mogą być długowłose, rex, satyna itd jak na razie (o ile w ogóle kiedyś wystąpią takowe u karłowatych).

Co do oczu - Podrik i Utopia gdzieś kiedyś pisały o kolorze oczu u syryjków (w tym temacie chyba nawet) :) Rubinowe oczy ciemnieją z wiekiem ;)

Edytowane przez Risa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, kilka stron wcześniej była dyskusja o ciemniejących oczkach rubinowych, więc dałam zdjęcia, tak dla poglądu, teraz oczka Charliego wyglądają jak czarne :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam to samo z Ciastkiem. Jego oczki teraz, gdy ma te swoje dwa latka wyglądają jak brązowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kochani wspaniali forumowicze :)

W tym temacie wstawiamy zdjęcia naszych chomiczków i odgadujemy umaszczenia.

Umaszczenia będą również opisywane wraz z cechami dla nich charakterystycznymi.

Jest to temat w celu szkolenia miłośników i hodowców chomików, pozwalający również precyzyjnie fachowo nazwać ich umaszczenia :)

Wstawiamy zdjęcie chomiczka - opisujemy go jak zmieniał się jego kolor w trakcie jego życia. Podajemy umaszczenia rodziców jeśli są znani. Forumowicze bardziej zaawansowani odgadują umaszczenia podając genotyp :)

Zapraszam do zabawy i nauki ^^

Po cichu liczę, że prawie każdy forumowicz stanie się specjalistą w dziedzinie poznawania umaszczeń i chomiczej genetyki.

Edytowane przez etykosfera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no to może ja wrzucę zdjęcia Pana Chomika...

tutaj trochę ponad rok temu. miał różne odcienie szarości. kolor kremowy (?) bez aparatu niewidoczny prawie że.

1003880fc.th.jpg

tutaj już bardziej aktualne. widać że mordeczka zrobiła się wyraźniej kremowa (?)

1006925.th.jpg

no i aktualne jego zdjęcia. ten kolor kremowy (?) dominuje nad szarością i czernią.

1006930t.th.jpg

dobrze jest sobie przyciemnić zdjęcia. wtedy mamy rzeczywisty kolor choma- aparat z lekka przekłamuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dark grey banded sh

coś jakby A- B- Ba- C- dgdg E- lglg P- sasa sgsg toY

(chyba że aparat naprawdę baaardzo nabiera i będzie to np. light grey lub dark golden ;) )

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jednak tematy połączę, bo nie bardzo widzę sens, żeby były dwa pokrywające się - chyba lepiej w razie potrzeby naprawić obecny, i go ciągnąć, niż się dublować.

Temat bardzo potrzebny - gdyby ktoś miał ochotę opisać dokładnie (albo na ile potrafi) jakieś konkretne umaszczenie, to ja z chęcią je umieszczę na wortalu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wg mnie Pan chomik to wykapany light grey ^^

Lglg

Chomiki light gray mają tendecję do wpadania w kolor brązowy wraz z wiekiem (nie ma kolorku light golden)

---

Kaskas, będę to robić stopniowo i stale poprawiać jeśli wymyślę jak lepiej zdanie sformułować (żeby było lepiej zrozumiane)

Light Grey jest mutacją kolorystyczną dominującą rodzaju agouti.

Grzbiet i boki chomika są w kolorze jasnoszarym lekko wpadającym w maślankę. Umaszczenie te jest widocznie jaśniejsze niż w przypadku odmiany kolorystycznej Dark Grey i Silver Grey.

Brzuch – kremowy wpadając w kość słoniową

Uszy – ciemnoszare

Oczy – czarne

cheekflash i czubek głowy – ciemnoszare

Półksiężyce – w kolorze kremowym (co odróżnia je od Dark Grey i Silver Grey)

Pysk: W odróżnieniu od reszty ciała wpada w kolor pomarańczowo-kremowy

Zmiany koloru: Chomiki mają tendencję do wpadania w kolor brązowy wraz z wiekiem

Wady: Mutację tą nazywa się letalną, czyli śmiertelną. Homozygota LgLg we wczesnym etapie ciąży zostanie wchłonięta do macicy przez organizm matki lub (jeśli się narodzi) będzie cierpiała na niedorozwój jelit, kończący się śmiercią głodową niedługo po urodzeniu lub w trakcie przechodzenia osesków na pokarm stały. Rozmnażanie chomików w odmianie kolorystycznej Light Grey jest kłopotliwe. Nie wolno łączyć dwóch chomików będących nosicielami genu Light Grey.

Light grey w połączeniu z genem kremowym daje kolor LG Ivory

Light grey w połączeniu z genem cynamony daje kolor LG Blonde

Uwaga!

Ivory oraz Blonde kolor można również utworzyć z koloru Dark Grey i Silver Grey. Dlatego zawsze wpisujemy w nazwie kolor z którego pochodzi np. SG Ivory czy LG blonde.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a nie znacznie za ciemny na to? :P trzeba by było go zobaczyć na dobrze oświetlonych zdjęciach ;) bo wg mnie to i to mozliwe, tylko trza sie przypatrzeć :P

(nie ma kolorku light golden)

pośrednio jest :P ;) ale nie wygląda jak ten ;)
There are generally two shades of Golden recognised for showing, Light Golden and Dark Golden although some hamster clubs recognise a third mid shade.

http://www.petwebsit...ian_hamster.asp

BTW. - Lg homozygoty dominujące są letalne (śmierć w życiu płodowym lub tuż po urodzeniu), więc dwóch chomiczków z allelami Lg_ dominującym nie powinno się łączyć.

Trzeba uważać tez na Silver Grey homozygot i Extreme Dilute, bo to może maskować obecność allelu Lg.

Edytowane przez podrik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podrik - ja mówię że ten konkretny chomik nie ma umaszczenia light golden a nie że ten kolorek nie istnieje

(Pisałaś wyżej że on może być light goldenem)

Istnieje golden, light golden i dark golden jak twoja Nadia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

eeee.... ale ja nie proponowałam light golden :P proponowałam dark grey :P hehehehe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi