Skocz do zawartości
BlackAndWhite

Odmiany barwne chomików syryjskich

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś mi się wydaje ,że ty nie wiesz co piszesz...

Ja się podpisuję pod Dają...

Rozumem ,że jesteś nowy itp. ale w pierwszym poście to od razu czepiasz się różnych rzeczy ,nie możesz przymknąć na to oko?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeczytaj wszystko jeszcze raz, sprawdź sobie literaturę a potem pisz proszę :(

Nie można przymykać oczu na ewidentny błąd, w którym żyją nawet ' ludzie z zarządu' jak widać. Myślałem, że profesjonalne hodowle zakładają osoby z minimalną biologiczną wiedzą, a nie mylący pojęcia... Mnie to zupełnie nie przeszkadza, ale dzieciaki czytające to forum wbijają sobie do głowy podstawowe błędy powstałe na skutek zwykłych dywagacji, niestety.

Jeszcze coś śmiesznego na koniec:

"Artykuł 3

Celem hodowli jest rozmnażanie chomików rasowych, oparte na naukowych podstawach dla osiągnięcia jak najwyższego poziomu pod względem rasowym i estetycznym oraz umożliwiającym rozszerzenie liczby ras i wariantów kolorystycznych."

"oparte na naukowych podstawach" - "umożliwiającym rozszerzenie liczby ras"

Po raz kolejny, brak elementarnej wiedzy biologicznej już w regulaminie. Jesteście kreacjonistami czy coś :) ?

Opieranie taksonomii na luźnym, konkursowym nazewnictwie. Przecież to taplanie się we własnej ignorancji przy oklaskach małolatów nie mających jeszcze biologii w szkole..

Po przeczytaniu tego wszystkiego nasuwa mi się tylko jedno pytanie - czy ten związek to jakaś prowokacja wymierzona w biologów :mysli: ? Dr Lenartowicz będzie miała jutro niezły ubaw, jak jej to wszystko wydrukuje :whats:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumem ,że jesteś nowy itp. ale w pierwszym poście to od razu czepiasz się różnych rzeczy ,nie możesz przymknąć na to oko?

tu się nie zgodzę. skoro widzi błąd, to warto na ten temat podyskutować. osobiście się nie znam, nie mam hodowli ani nie studiuję, więc nie będę się odzywać i w spokoju poczytam wasze posty :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę ,że ma co się z tobą sprzeczać,bo ty i tak coś wymyślisz...

A po za tym jakie ty teksty sypiesz.

To się szkoda robi...

-- Aktualizacja postu --

Sheltii masz racje tu trochę źle powiedziałam. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po przeczytaniu tego wszystkiego nasuwa mi się tylko jedno pytanie - czy ten związek to jakaś prowokacja wymierzona w biologów :mysli: ?

Jaka prowokacja ?

proszę zapisz się do związku i zmień,to ja jestem ciekawa,czy to AŻ tak zmieni cały bieg.

Jak widzisz,osoby ze związku np.Floo znają się na tym i wytłumaczyły Ci,a że posługują się LUDZKIM nazewnictwem,to już błąd? Od razu proszę zacznijmy całą gamę po łacinie pisać,BĘDZIE POPRAWNIE.

Dr Lenartowicz będzie miała jutro niezły ubaw, jak jej to wszystko wydrukuje :whats:

Tylko po to tu wszedłeś ? Zabawić się?

Proponuje,szanowny studencie,pójść do baru,a nie wchodzić na forum popisywać się wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opieranie taksonomii na luźnym, konkursowym nazewnictwie. Przecież to taplanie się we własnej ignorancji przy oklaskach małolatów nie mających jeszcze biologii w szkole..

Tak się zastanawiam,czy ty myślisz ,że wszystko wiesz?

Bo z tego co piszesz wynika ,że myślisz o nas jak o dzieciach które nic nie wiedzą...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten zapis ma połowa jak nie więcej organizacji felinologicznych w Polsce w statucie lub w reg. hod. (więc je też wydrukuj, może będzie Wam weselej), które należą do Międzynarodowej FIFe i oraz PMC i MCP więc siłą rzeczy ten zapis jest zaakceptowany. Co więcej te stowarzyszenia są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądownictwa, więc statut z "takim" zapisem jest uznany za prawidłowy (a jesteś tak błyskotliwy, że pewnie już kilka stowarzyszeń zakładałeś i wiesz, że za niepoprawną treść cofają wnioski). Kolego patrz trochę dalej a nie tylko na koniuszek swojego nosa i biologi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Ten zapis ma połowa jak nie więcej organizacji felinologicznych w Polsce w statucie"

Tak, każdy taki ma. Ale tu chodzi o jeden błąd w przypiętym artykule o rasach. Skoro ma być naukowo, to niech będzie naukowo do końca a nie do jakiejś umownej granicy, za którą można już "gadać po ludzku", jak ktoś wyżej napisał :paluszek:

Tak się zastanawiam,czy ty myślisz ,że wszystko wiesz?

Chciałem być miły i grzecznie wytłumaczyłem o co mi chodziło, ale od początku poza może 2 postami spotkałem się z pluciem w moją stronę jadem i postawą typu "nic nie wiesz, nie chcemy twojej pomocy wiemy lepiej, biologia kłamie".

Trochę szkoda, że wpuszczacie do swojej piaskownicy tylko bezkrytyczne osoby, reszta szczuta 'hodowcami' 'koffanych chomciuff' sama ucieka. To zły kierunek IMO. Ale bawcie się jak chcecie, to w końcu wasza piaskownica jest. :3m:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Malutki znaczek który zaznaczyłeś, a mianowicie ,,Hodowla: Tak, prowadzę !'' oznacza, że jesteś hodowcą należącym do PFHC. Mylę się?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja cię nie chciałam urazić.

Ale jak już niektórzy ci to mówili to może czas , w inny sposób uświadamiać swoją rację?Albo przyznać,że się nie wie czegoś.

Chciałem być miły i grzecznie wytłumaczyłem o co mi chodziło, ale od początku poza może 2 postami spotkałem się z pluciem w moją stronę jadem i postawą typu "nic nie wiesz, nie chcemy twojej pomocy wiemy lepiej, biologia kłamie".

Grzecznie?Chyba nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie odwracaj kota ogonem, przyszedłeś się tu pośmiać jak wskazałeś w pierwszych postach. Wytłumaczyłeś o co Ci chodziło i owszem, a ja odpisałam dlaczego jest tak a nie inaczej.

Zgadza się to nasza piaskownica, jak chcesz komuś "pomóc" to nie zaczynaj od wmawiania innym, że są tępymi półgłówkami i to w tak bezczelny sposób!

Jak widzisz ww. zapisy nie są bezpodstawne i powszechnie można orzec są stosowane. A skoro my jesteśmy "koffane dziummdzie" to bądź ambitny idź pomagać gdzieś wyżej - FIFE, FCI, PFA i napisz im, że nie stosują "poprawnej taksonomi", bo jak się okazuje cała Europa jej nie zna!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takich osób należy unikać to że niektóre osoby nie są pełnoletnie to nie znaczy że nie mają wstępu na to forum !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie to napiszę tyle - postrzeganie użytkowników forum jako , jak już Floo napisała, "koffannych dziumdzi" obraża sporą rzeszę ludzi ! jeżeli nie znamy się na poprawnym nazewnictwie chomików to wcale ich nie kochamy :boisie: :beczy:

idę spłukać moje chomiki w kiblu , bo po co mi one jak nie znam się na taksy-cośtam-logi

bardzo dobrze, że zwróciłeś uwagę na błędy -jak wytłumaczyła Floo , jednak nie były błędami .

Forum jest dla PASJONATÓW chomików . Jeśli nim nie jesteś - nie udzielaj się .

W pierwszym poście napisałeś też o rozmnażaniu dla kasy chomików rasowych - teraz pomyśl , że rzekomy zysk" nie istnieje . Inwestycja w chomiki + karmy+klatki , wyposażenie+granulaty i ściółki oraz karmy , weterynarzy przekracza kilkakrotnie zysk . Na chomikach nie można zarobić.

-- Aktualizacja postu --

TO było tylko sprostowanie niektórych twoich zgryźliwości.

Rozumiem , że zagłębiając się w wyższą wiedzę biologiczną -dla innych niedostrzegalne błędy - są wielkimi błędami .

I tak , jak ciebie zbulwersował fakt , że doszło tu do rzekomej pomyłki , jak mnie zbulwersował fakt łączenia ciumci z rumicią . Chociaż podobają mi się twoje drobne ironie.

Niestety , użytkownicy forum nie mają wpływu na fakt że loguje się tu wiele "koffanych dziudmzi" , tak naprawdę poważnie kreujących ogólny stereotyp posiadaczy chomików.Istnieją też pasjonaci , tak samo jak pasjonaci węży , literatury czy gier wideo .

Hm owczy pęd? Inaczej się to prezentuje , gdy jesteś obserwatorem , uczestnikiem a czymś pomiędzy . Trzeba mieć pewien dystans , także ty miej go do siebie , i nie osądzaj ludzi powszechnym stereotypem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po przeczytaniu tego wszystkiego nasuwa mi się tylko jedno pytanie - czy ten związek to jakaś prowokacja wymierzona w biologów

A, kolega odkąd do grona biologów się zalicza? W trakcie nauki tak w zaszczyty wstępować. To z miejsca profesura ?

Przecież to taplanie się we własnej ignorancji przy oklaskach małolatów nie mających jeszcze biologii w szkole..

Na razie tę twoją wybitnie "bilogiczną" wiedzę określam będąc osobą krytyczną, jako zachłyśnięcie się pojęciem "taksonomii", bo nic więcej z tego wywnioskować się nie da. Masz wiedzę? Podziel się nią. Na razie zasłaniasz się jednym pojęciem. Jak na kreującego się na biologicznie wszechwiedzącego studenta, to mało .

Poza tym, przypominam tutaj panuje regulamin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja tylko dodam, że Regulamin Forum wyraźnie mówi o użyciu w profilu opcji "Hodowla: Tak prowadzę!". Ponieważ dalej nie mam dowodów na istnienie Twojej hodowli - jestem zmuszona odpowiednio (sprawiedliwie do innych podobnych sytuacji) zareagować.

Cytuj: kaskas

No wszystko fajnie , ale może pomożesz pomóc to wszystko poustawiać tak jak powinno być?

Napisałem już, przeczytaj całość W biologii funkcjonuje mnóstwo tłumaczeń i pojęć, którymi można te fenotypowe zmiany określać, skoro moje propozycje nie odpowiadają to wystarczy odnieść się do innych zwierząt u których się obserwuje podobne różnice wewnątrz gatunku.
Konkrety poproszę, bo póki co, to co napisałeś, jest zwykłym sypaniem banałów. I skarkazm z ironią, a tym bardziej obrażanie innych niewiele Ci pomoże. Jad i prześmiewanie się wypływa niestety również z Twoich odpowiedzi, więc nie widzę powodu, dla którego inni mieliby zachowywać się w stosunku do Ciebie inaczej.

Jeśli masz wiedzę - KONKRETNĄ WIEDZĘ - podziel się nią.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki, poczytam =D

Więc człowieku trochę empatii i zamiast się śmiać upewnij się o czym piszesz.

A swoje żale skieruj na piśmie do ww. organizacji.

Na miłość szatana, jakie żale... Moglibyście bez złośliwości, dzieci to czytają :)

Nie znam podziału u kotów, psów czy innych żyjątek, ale z tego co piszesz wyżej nikt oficjalnie nie podzielił chomików wg futerka, co pozwala twierdzić, że określenie rasa z 1 postu to błąd.

klasyczny przykład: jamnik krótkowłosy, szorstkowłosy, długowłosy z podziałem na wielkości (jeden standard - odwrotnie niż w przypadku kotów) ale oceniane osobno, z prawem do wyjścia do BOG i BIS jako osobna rasa.

Z tego co mówi internet i hodowcy jamników, długość jamniczego włosa to tylko i wyłącznie odmiana szaty a nie osobna rasa. Masz jakieś konkretne źródła na ten temat? To, że na konkursach są oceniane osobno nie upoważnia do zmiany taksonomii :dobani: I co ma z tym wspólnego wybór najpiękniejszego psa wystawy, wytłumacz mi.

skoro nie znasz podziału u innych zwierząt to czemu piszesz akurat o chomikach??

A rasy np. jamnik to jest rasa, ale tak jak napisała Floo - długość włosa też jest zaliczana do rasy... Ja mam w domu chińskie grzywacze łyse i owłosione- jest to 1 rasa podzielona na dwie grupy 1. nagie zwane hairless 2. owłosione zwane powder puff. W Polsce wystawiane są razem (co prawdopodobnie od przyszłego roku am się zmienić) lecz za granicą wystawiane są osobno,a porównywane są tylko o zwycięstwo rasy, a otem jedno z nich wychodzi do porównania o BOG i BIS.

A i dodam że jestem w 3 gimnazjum i właśnie zakończyłam genetykę (tyle że ja chodziłam na wyższą dodatkową + samouk więc poziom mam najwyższy w całej szkole) i takie określenia które są tu ww jak najbardziej są używane jako pojęcia naukowe częściej spotykane niż te o których mówisz. Tak samo teraz mamy o gatunku. Gatunek to nic innego jak zbiór różnych organizmów (w tym przypadku chomików), które są podobne do siebie pod względem budowy zewnętrznej i wewnętrznej, mają wspólnego przodka. Każdy gatunek ma dwuczłonową nazwę łacińską, która jest stosowana na całym świecie. Pierwszy człon naukowy nazwy określa rodzaj, do którego należy organizm(chomik). Zazwyczaj jest to rzeczownik w liczbie pojedynczej. Drugi człon to epitet gatunkowy. Jest on zazwyczaj rzeczownikiem. Czyli np. chomik syryjski itp. A reszta to najzwyczajniej w świecie gatunki włosa zwane rasą i odmiany barwne zwane odmianą i tyle ode mnie.

Chomik syryjski czy chomik dżungarski to najzwyczajniej gatunek organizmu.

A ty mylisz pojęcie "rasa" z pojęciem "gatunek" co jest jak najbardziej mylne. Proponuje wziąć do ręki najprostszą książkę do biologi nawet z gimnazjum - wszystkie pojęcia są wyjaśnione w taki sposób że nawet najgorszy pół-mózg że tak się wyrażę zakapował by o co chodzi. Ja czytając to co mam w książce i to co jest w sieci to jest to samo.

-- Aktualizacja postu --

a żeby nie było że moje wyjaśnienie jest wyssane z palca:

Rasa ? dawna kategoria systematyczna zajmująca niższy poziom niż gatunek. Obecnie częściowo zastąpiona przez podgatunek. Jako kategoria oparta na fenotypie a nie genotypie znajduje się poza współczesną taksonomią. - czyli w tym przypadku pod gatunek to np. chomik syryjski długowłosy.

Rasa jako pojęcie w zoologi - czyli to o co nam konkretnie chodzi:

Pierwotnie w zoologii, w zależności od przyjętych kryteriów podziału wyróżniano:

* rasa geograficzna - kategoria zastąpiona we współczesnej systematyce przez podgatunek,

* rasa fenotypowa - grupa o wspólnym fenotypie, termin używany do dziś, nazywany po prostu rasą lub odmianą,

* rasa ekologiczna - populacja zajmująca dany biotop,

* rasa fenologiczna - populacja o zsynchronizowanym cyklu biologicznym.

Gatunek (łac. species) - zbiór osobników posiadających podobne cechy, przekazywane płodnemu potomstwu. Innymi słowy gatunek to jednostka biologiczna dysponująca wspólną pulą genową. Jest to także kategoria systematyczna wyższa niż podgatunek, a niższa niż rodzaj. Jest pojęciem szerszym niż populacja.

Suma genomów gatunku zwana pulą genową zawiera pewien zasób dostępnej gatunkowi informacji genetycznej, opisującej cechy organizmów, które do niego należą.

Gatunek to pojęcie wieloznaczne, przy czym znaczenie tego terminu bardzo zależy od kontekstu, w jakim występuje.

Odmiana (łac. morpha) ? kategoria systematyczna niższa od podgatunku, wyższa od formy. Wyróżniana na podstawie zbioru cech stanowiących odchylenie od wzorca gatunku, występującego u dużej grupy osobników. Jako odmianę klasyfikuje się grupę osobników tworzących mniej lub bardziej wyraźny wariant lokalny gatunku, ukształtowany zwykle pod specyficznym wpływem środowiska (za odmianę może zatem zostać uznana rasa ekologiczna, ekotyp lub ekodem). Odmiany danego gatunku mogą się swobodnie krzyżować między sobą.

źródło: http://www.wikipedia.org

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracając do tematu, który rozpoczęła tutaj "Black and White", oddaję zrobiłaś kawałek dobrej roboty. Super zdjęcia kolorków!

(Tutaj też można trochę pooglądać i poczytać, niestety tylko po angielsku: http://www.slideshare.net/catherinepatt ... esentation).

Coraz więcej przybywa do Polski chomików rodowodowych w różnych umaszczeniach. Chyba czas najwyższy byłoby rozwinąć temat o pułapkach genetycznych (nie znalazłam nic na forum - ?) jakie niesie za sobą łączenie pewnych odmian barwnych (geny letalne, w tłumaczeniu na polski - śmiercionośne i półletalne).

Może dobrze byłoby zakazać regulaminem takich "mixów", aby hodowcy nie chcieli sprawdzać kosztem hodowanych zwierząt, ile jest prawdy w tym co byłoby tu tłumaczone ze żródeł zagranicznych.

Moim problemem jest czas, ale mogę trochę pomóc, gdyby ktoś podjął się pociągnąć ten temat.

Tymczasem polecam stronkę, która powinna stać się "biblią" każdego hodowcy chomików :-) http://home.comcast.net/~cricetus/genetics.htm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej

Ja na razie mam mało doświadczenia jeśli chodzi o ubarwienie chomików. Mike ma standardowe golden zdaje sie. Ale wytłumaczcie proszę w miare możliwości podczepiajac zdjecia co oznaczają inne nazwy... na forum używacie tych nazw np. sable czy tortie...a dla mnie to jak jezyk chiński. Pomóżcie...

sable,

cream,

black - to akurat raczej oczywiste ;)

yellow

tortoiseshell

Rust,

Chocolate,

Banded

Umbrous

carmel

nie wiem czy jeszcze jakieś są...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

sable,

cream,

black - to akurat raczej oczywiste ;)

yellow

tortoiseshell

Rust,

Chocolate,

Banded

Umbrous

carmel

sable - sobolowy, czyli brązowy lub siwy z ,,okularkami'' wokół oczu

cream - kremowy

black czarny, yellow żółty (podobny do goldena)

tortoiseshell - szylkretowy (plamki)

rust - rdzawy, podobny do golden

chocolate - czekoladowy

banded - oznacza plamkę, np. black banded - biało czarny

umborus - nie jestem pewna, ale to chyba krawatka pod szyją

carmel - karmelowy ;]

nie wiem czy jeszcze jakieś są...

Pewnie, że są: Ivory, Champagne, Cinnamon i wiele innych.

Fiocoo, link do mojego bloga? Hoo ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super sprawa ten temat ;]

Moim faworytem jest chom którego podpisano: Black Eyed Cream

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi