Skocz do zawartości

Infekcja oka

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 303
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Rumianek może wysuszyć oczko. Polecam przemyć naparem z świetlika lub solą fizjologiczną jako "pierwszą pomoc". Do poniedziałku powinno wystarczyć, niepokojące może być to, że chomik zrobił się ospały

• 3 months later...

Ostatnio zauważyłam,że mój chom mruży oczy-rzecz normalna przy zapalonym świetle, ale ma on je tak przez większość czasu, gdy sobie szaleje po pokoju. Zmartwiłam się bo nigdy tak nie robił. Wczoraj oglądając sobie dokładnie jego oczka zobaczyłam,żę ma je lekko załzawione, a w kącikach jakby jakąś wydzielinę ropną. Czy to oznacza,że ma infekcje oczu ? Jeżeli jest ona w "początkowym stadium" to czy mogę sama jakoś mu pomóc, czy muszę się z nim wybrać do wetka? Pytam, bo pierwszy raz stykam się z takim przypadkiem.

Wielki Brat macarono wredoto - poprawka błędu ort... i KEBAB w twarz !! (spleśniały)

Odnośnik do odpowiedzi

Mi tez się tak wydaje. Jeśli to jest to, to niestety, ale muszę Cię zasmucić - musisz wybrać się z chomikiem do weterynarza, aby zapisał krople do oczu (Gentamicin 0,3%, na receptę). Jeżeli tego nie zrobisz Twój chomik może zginąć gdyż infekcja może się przenieść na cały oczodół, a później nawet do mózgu.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Mój chomik miał coś koło oczka..... Miał je przymknięte. Zwykle gdy rano wstawał to miał je normalne nie tak przymknięte. Potem się umył i nie miał już tego czarnego koło oczka tylko takie coś czerwonego. Co to może być ?? Błagam o pomoc !!

Odnośnik do odpowiedzi

Chomcio, rozejrzyj sie po tematach ktore juz byly poruszane, zobacz opisy chorob na vortalu.... sprawdz co moze pasowac do twojego chomika

a jeśli do jutra sie nie poprawi, to w te pedy lec do weterynarza. Niestety ale choroby oczu sa najczesciej spotykane u chomikow, i moga prowadzic do najgorszych powiklan...

A moze gdzies w nocy zahaczyl, nabil sie na cos ??

ciezko jest z takiego opisu cos wnioskowac, zwlaszcza, ze zadne z nas nie jest weterynarzem...

Odnośnik do odpowiedzi

To czarne pewnie było strupkiem lub zaschniętą krwią, a jak się podrapał - to wiadomo, widać krew. Najprawdopodobniej się gdzieś otarł i skaleczył, skoro nie ma ropy i innych objawów to raczej nic groźnego. Ale lepiej dmuchać na zimne, obserwuj go uważnie, czy nic innego mu nie dolega.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Z tego co piszesz wynika, że jest to infekcja oka, jej objawy to:

Pierwszym objawem jest wielogodzinne mrużenie oczu, (nie mylić z mrużeniem spowodowanym światłem), sklejanie się powiek, łzawienie, jakąś wydzielina ropna z oczu, czasami oczy robią wrażenie zamglonych.

Musicie udać się z nim szybko do weterynarza, gdyż nieleczona choroba przeżuca się na cały oczodół chomika, a nastepnie do mózgu. Jeżeli gałka oczna chomiśka nie jest jeszcze wypukła i nie zrobił się na niej strup, oczko można będzie jeszcze uratować. Trzeba się spieszyć, gdyż chomik czyszcząc sobie futerko rozniesie zarazki głębiej do oczka, co może doprowadzić do wypukłej gałki, strupka i co niestety nie jest uleczalne - chomik traci oko, a nawet życie. Weterynarz przepisze kropelki, które trzeba będzie zakraplać je chomikowi 3-4 razy dziennie do oka.

Jest jeszcze taka opcja, że chomiś jest już w podeszłym wieku, w którym zdarza się dość częste sklejanie oczka. Jego przyczyną może być drobne zanieczyszczenie w oku jak np. pyłek kurzu, przeciąg, albo może być to także symptomem przeziębienia lub alergii.

Leczenie: Zamknięte oko należy przemyć wacikiem zmoczonym w przegotowanej i ochłodzonej ale jeszcze ciepłej wodzie. To zazwyczaj pomaga chomikowi otworzyć oko.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie. Chomik ma oko zamknięte. Dziś to samo. Tylko prosze o opinie może kogoś z adminów. Bo jakby to coś poważnego,to pojedziemy z nim do weta.

Mam nadzieje że to mi sie tylko wydaje. Ale pół milimietra,no może troche więcej,koło oka chomikowi robi się strupek. Ale nie wiem.

Odnośnik do odpowiedzi