Skocz do zawartości

Infekcja oka

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 303
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Rumianek może wysuszyć oczko. Polecam przemyć naparem z świetlika lub solą fizjologiczną jako "pierwszą pomoc". Do poniedziałku powinno wystarczyć, niepokojące może być to, że chomik zrobił się ospały

No nic, trudno. Mój chomiś jest ślepy:( ale widać u niego poprawę, bo się ożywił skubaniec:> Natura jednak potrafi przetrwać w różnych warunkach... biega po klatce, kopie norki, szuka jedzenia:> mimo ze stracil troszke na swojej urodzie ( nie ma juz tych bystrych oczek :( ) to nadal jest slodziutki:) moj Misio Pysio:> 3majcie za niego kciuki;)

Odnośnik do odpowiedzi

biednemu Julkowi odpadlo jedno oko:( dziwnie to brzmi... być może sam je sobie wydrapał:/ z drugim chyba będzie to samo... ma teraz malutki różowy i czysty oczodołek:( naprawde dziwne. Strasznie sie ożywił, biega w kółku, kopie norki je dużo. Chyba mu sie polepszyło. Pierwszy raz się spotkałem z czymś takim. Mimo tego,że chomik ma się dobrze, to nikomu czegoś takiego nie życzę...

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...

kurcze, mam chomika od niedawna i niestety tez zauwazylam, ze ropieje mu oczko...jest sklejone jak sie budzi.. na razie przemywam jej zwykla letnia, przegotowana woda lub rumiankiem ( ma to od 2och dni bo tyle ja mam) ale obawiam sie o nia i chyba pojde do weterynarza..tylko orientuje sie ktos z Was ile mnie moze kosztowac taka wizyta?

pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 months later...

Moj Miki który już nie zyje miał własnie cos z oczkiem... czasami w ogole nie mogł go otworzyc. Dawalismy mu rozne krople i pomagało ale pozniej znowu choroba nawracała. Odszedł jak miał 2 lata i ok 2 miesiecy i nie wiem czy ze starości czy z powodu oczka bo ta choroba mogła mu sie przerzucic na mozg. A tak moze by jeszcze pozył troszke :-(

Odnośnik do odpowiedzi

no wlansie moj ma ta gulke nad oczkiem... i 2 tez czasem sie przymykalo... moze to jest jakas wada chomikow.. tak samo jak inne zwierzeta maja sowje choroby na ktore najczesciej zapadaja... biska sadze ze to nie problem przemyc chomiczkowi oczko.. ja swojemu smaruje oczko i to naprawde ni problem trza wiedziec jak podejsc

Odnośnik do odpowiedzi

ni wim...hmmm.. no normalnie..hehe... tylko nic na sile... bierzesz chomisia na rece...zamykasz troszke piesc i nakladasz masc... ja zanim zlapie chomisia to juz mam nalozona masc na palec bo inaczej byloby mi ciezko pogodzic czynnosc trzymania chomisia i nakladania masci na palec... po raz pierwszy chomis caly czas sie ruszal i ruszal ale w koncu uspokoil ise... zreszta biska...sama znajdziesz na to sposob.. naprawde...ni na sile i cierpliwosci a znajdziesz metode.. to ni jest tak ze ja trzymam chomika sila, tlyko jest zamkniety w mojej dloni troszke, ale tez nie na sile...staram sie nakladac masc szybko zeby nie zdazyl mi zwiac, ale precyzyjnie zeby mu nie wlozyc palucha w oczko... napoczatku bylo to trudniejsze ale potem nabierasz wprawy a i chomis wydaje mi ise ze wie co sie swieci i jest spokojniejszy

Odnośnik do odpowiedzi
  • 5 months later...

witam,

wczoraj zauwazylem ze moj chomik ma przymkniete oczko, do lekarza pojde dopiero jutro ale znalazlem w domu krople do oczu euphrasia świetlik (moja mama je uzywa jak jej oczy lzawia) czy moge podac te krople chomikowi czy musze sie wstrzymac i isc jutro do lekarza??

pzdr

Odnośnik do odpowiedzi

Infekcja oczu

Infekcje oka są bardzo groźne - nie leczone szybko antybiotykami przerzucają się na cały oczodół, a później do mózgu. Pierwszym objawem jest wielogodzinne mrużenie oczu, (nie mylić z mrużeniem spowodowanym światłem), sklejanie się powiek, łzawienie, jakąś wydzielina ropna z oczu, czasami oczy robią wrażenie zamglonych. Chcąc oczyścić sobie futerko, chomik rozprowadza infekcje jeszcze głębiej do oka. Niestety pierwsze objawy takiej infekcji są trudno zauważalne. Dopiero gdy cała gałka oczna zrobi się wypukła i pojawi się na niej strup widać, że coś jest nie tak. W tym stadium choroby nie da się już uratować chorego oka, ale można uratować drugie oko i życie chomika, dlatego koniecznie trzeba się udać do weterynarza, żeby zapisał krople do oczu (antybiotyk o nazwie Gentamicin 0,3%, na receptę) i zakraplać je chomikowi 3-4 razy dziennie do oka. Uwaga, infekcja oka w porę leczona jest uleczalna !!!. Oprócz infekcji jest możliwe sklejenie się jednego lub rzadziej obu oczu chomika . Przede wszystkim starsze chomiki mają skłonności do sklejania oczu. Przyczyną tego może być drobne zanieczyszczenie w oku jak np. pyłek kurzu, lub klatka znajduje się w przeciągu, albo może być to symptomem przeziębienia lub alergii.

Leczenie: Zamknięte oko należy przemyć wacikiem zmoczonym w przegotowanej i ochłodzonej ale jeszcze ciepłej wodzie. To zazwyczaj pomaga chomikowi otworzyć oko. Strata oka czy ślepota nie przeszkadzają chomikowi za bardzo, bo jego wzrok jest słaby i kieruje się przede wszystkim węchem i słuchem.

Tutaj jest napisane co i jak. A co do tych kropli to nie powinny mu zaszkodzić. Ale wpuszczaj je tylko tyle ile napisane jest na opakowaniu

a najlepiej ok 2 razy dziennie. Jutro icz koniecznie do weterynarza.

Odnośnik do odpowiedzi

ok. 1,5- 2 zł. Nie są drogie. Ja podaje krople mojej koszatniczce. Nie ma infekcji oka, lecz co jakiś czas pokazuje się na jego oku biała ciecz, która później spływa (to nie zaćma). Podaje 1 krople dziennie do jednego oczka i przyznam, że krople z świetlikiem bardzo pomagają. Możesz korzystać z tych kropli :)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Mam problem z moim chomiczkiem... :( juz w niedziele zauwazylam ze ma cos z oczkiem wiec wczoraj poszlam z nim do weterynarza, Pan przepisal mi kropelki do oka. Ale moj chomiczek juz od niedzieli nie chce nic jesc, wszystko co mu dam zostawia, a jak cos chcialby wziac to nie moze bo mu wypada z buzi, tak jakby nie mial sily jesc. Co mam zrobic zeby zjadl chociaz trosze?? Bo z oczkiem jest juz lepiej,ale nie wiem co z jedzeniem. Z gory dziekuje za pomoc.

// wydzieliłam tego posta, ponieważ stworzyłby się kolejny offtopic

...Czepiacz... whiteada

Odnośnik do odpowiedzi