Skocz do zawartości
Bellatrix

Chomiki Roborowskiego - parę danych

Rekomendowane odpowiedzi

320px-Phodopus_roborovskii_side.jpg

Chomik Roborowskiego
(Phodopus roborovskii)

Jest najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych i wszystkich znanych gatunków chomików. Ma zaledwie 6-9 cm długości, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma pręgi na grzbiecie ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest o wiele szybszy, ma większy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność.

Na wolności jest przystosowany do życia na piaszczystych pustyniach Azji Środkowej, gdzie jego piaskowe futerko stanowi doskonały kamuflaż, a duża sprawność ruchowa i szybkość ułatwiają mu ucieczkę przed wrogami na terenach nieosłoniętych. Nie kopie rozbudowanego systemu nor, jak robią to jego kuzyni. Wygrzebuje sobie wąski otwór w wydmie i tuż za nim buduje swą sypialnię.
 

240px-Phodopus_roborovskii_burrow.svg.pn

Przykłady systemów nor kopanych przez ch. roborowskiego
 

Chomik Roborowskiego pomimo swojego przystosowania do życia na pustyni bardzo źle znoszą wysokie temperatury, ponieważ jako zwierzę nocne, najaktywniejszy jest późnym wieczorem, w nocy oraz we wczesnych godzinach porannych, kiedy temperatura jest dość niska.
Ze względu na swój niespokojny temperament i kruchą budowę ciała nie nadaje się do głaskania ani do trzymania na rękach, można go jednak obserwować i od czasu do czasu leciutko go pogłaskać w jego klatce.
 

320px-Saxaul_tree.JPG

Pustynia, naturalne środowisko ch. roborowskiego

Ze względu na duże zapotrzebowanie na ruch, roborki powinno się trzymać w możliwie jak największych klatkach bądź akwariach. Nie powinno w nich zabraknąć domku lub innej kryjówki, bezpiecznego kołowrotka oraz pojemnika z piaskiem (pyłem kąpielowym dla szynszyli). Piasek pomaga zwierzęciu w zadbaniu o dobrą kondycję futra i pazurów oraz jest dla niego źródłem rozrywki.

 

 

UWAGA !!!
Wbrew powszechnej opinii, chomiki roborowskiego to z natury samotniki, tak samo jak wszystkie pozostałe gatunki. Obserwuje się u nich jedynie nieco większa tolerancję dla osobników tego samego gatunku, ponieważ w naturze żyją czasowo parami, czasem z własnym potomstwem. Jednak gdy młode uzyskają dojrzałość płciową opuszczają zazwyczaj gniazdo i żyją samotnie. W warunkach domowych chomiki roborowskiego bezwzględnie poleca się trzymać pojedynczo, żeby nie doszło między nimi do walk i pogryzień: http://forum.e-c...tyczne-zdjecia/

Długość ciąży w dniach: 19-22
Ilość młodych w miocie: 1 - 7
Środowisko: pustynne obszary Azji Środkowej
Długość ciała: 6-9 cm
Waga: 15 - 25 g
Pożywienie: nasiona, owady
Długość życia: ok. 2 lata

Tutaj znajdziesz więcej informacji: http://e-chomik.pl/c...-roborowskiego/

_______
Troszkę zaktualizowałam.
- Allo

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:czytaj:

Czy u roborków są jakieś odmiany kolorystyczne? Bo mi się coś wydaje, że nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze na pewno odmiana tak zwana white face o mniej lub bardziej zaawansowanej ilości białego, aż do takiego, gdzie chomik jest prawie całkowicie biały.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę ! Czy w europie są jakieś hodowle rasowych robo? I czy ktoś zna adres takiej zagranicznej strony ze wszystkimi odmianami dżungarów i cambaelli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm...Kaskas, te na drugiej foci to nie są przypadkiem dżungary :mysli: ? Bo Mysza to jest taka(znalezione w necie, ale Mysz baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo podobna):

Dołączona grafika

Kondzio coś mi się wydaje że wszystkie robuchy(a może nawet i wszystkie chomcie :mysli: ?)są rasowe oprócz hybryd(mieszanek gatunków)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, no na pewno jakieś są , tylko czy są w europie jakieś hodowle . Na twoim zdj jest robor , a u zdj kaskas też jest robor , tylko przez inne ułożenie futra wygląda jak dżungar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondzio coś mi się wydaje że wszystkie robuchy(a może nawet i wszystkie chomcie :mysli: ?)są rasowe oprócz hybryd(mieszanek gatunków)

Ta, chciałoby się. :P Nasze chomiki pochodzą z zoologów więc są nierasowe. Ja również jestem ciekawa czy są jakieś hodowle rasowych roborków. :??:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie są natural i white face (zwane też husky) :D

 

Tyle, że u nas można dostać jedynie natural.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odmiany barwne roborków - żeby rozwiać wątpliwości ;)

 

 

Agouti

 

Typowe, najczęściej spotykane umaszczenie.

 

Sierść złotego koloru, korzenie włosów są szare. Chomik ma białe 'brwi' nad oczami. W odróżnieniu od innych chomików karłowatych nie ma pręgi wzdłuż kręgosłupa. Brzuch jest biały, oczy czarne, a uszy są blado szare.

 

2351706745_cc74ce858a.jpg

 

 

 

Red Eyed

 

Sierść jest złotego koloru i korzenie włosów są czekoladowe / szare. Chomik ma białe 'brwi' nad oczami. Brzuch jest biały, oczy czerwone (ciemnieją z wiekiem), uszy są blade.

Mutacja Red Eyed wystąpiła w Czechach w 2009 roku i została sprowadzona do Wielkiej Brytanii w 2010 roku.

 

Picture342.jpg

(Środkowy chomik na zdjęciu. Porównanie do agouti i white face.)

 

 

 

White Face

 

Chomik ma białą 'twarz', brzuch jest biały. Niektórzy stwierdzili, że "kolorowa powierzchnia" chomika zanika wraz z wiekiem. "Biała twarz" pierwszy raz pojawiła się w Szwecji około roku 2002 i później została przywieziona do Wielkiej Brytanii. Roborek White Face jest również czasem określany jako Husky lub White Mask.

 

roborovskiwhiteface.jpg

 

 

 

Mottled

 

Mottled ma nieregularne białe łaty na całych plecach, brzuch jest biały.

 

Pochodzenie cętkowanego roborka jest niepewne, ale uważa się, że pierwszy pojawił się w Czechach w 2009 roku. Został on przywieziony do Wielkiej Brytanii w 2010 roku.

 

mottled.jpg

 

 

 

BEW (black eyed white)

 

Całe białe :) Czasami wyróżnia się też odmianę Faded - na poczatku wyglądają jak White face, a na starość są całe białe.

 

roboforw.jpg

Edytowane przez podrik
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżam temat...

czy powstały już hodowle w Pl jeśli tak to gdzie?

kolory roborków??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Polsce nie ma jeszcze zarejestrowanych hodowli roborków. Typy umaszczeń są podane w poście wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z niedawno powstałych czeskich hodowli roborków ładnie prezentuje różne mutacje: http://www.robigarden.cz/barevne-mutace/

 

 

Barevné mutace

Za barevné mutace se obecně u všech zvířat označuje zbarvení, které se nějak odlišuje od normálního přirozeného zbarvení daného zvířete v přírodě. Vlivem náhody mohou i v přírodě vznikat barevné odchylky, ale mnohem častěji se to děje v chovech zvířat v zajetí, kde je nějaká novinka či změna většinou žádoucí. Chovatelé se pak snaží novou barvu u zvířete zachytit a díky dalšímu křížení i zafixovat. Tento proces ovšem trvá mnoho let a musí se narodit mnoho generací zvířat, než se chovatelský záměr podaří.

Vzhledem k tomu, že chov křečíků Roborovského  ve větším měřítku podstatě začal  až v roce 1990 (objeven byl již v roce 1903) je chov nových zbarvení stále ještě v začátcích. Úspěchy ovšem na sebe nenechaly dlouho čekat a tak se nová zbarvení začala objevovat již ke konci 20. století. Jako první chovatelé získali zbarvení white face, které vzniklo neúplným zabarvením obličejové části křečíka. Od té chvíle začala nová zbarvení doslova „padat z nebe“ jedno za druhým a dnes hlavně díky paní chovatelce Haně Havránkové máme celou řadu barevných mutací.

Obecně se u křečků a křečíků dělí zbarvení na dvě hlavní skupiny : první skupinu tvoří aguti zbarvení, tedy zbarvení přímo odvozená od přírodního, divokého zbarvení zvířete a druhou skupinu tvoří ostatní, zcela odlišná non-aguti zbarvení.

U křečíků Roborovského by se tyto skupiny mohly rozdělit následovně :

1. Aguti skupina : aguti, white face dominant, husky, cinnamon, cinnamon white face

2. Non-aguti : bew, mottled, dominant spotted, dom. spotted-cinnamon, platinum

 

Aguti/normal (++)aguti.jpg

 

Divoké zbarvení, které v přírodě pomáhá křečíkům splynout s pouštním prostředím. Vyznačuje se pískově hnědým zbarvením koncových částí chlupů a tmavou podsadou. Ouška mají tmavě šedou barvu a ve vnitřní části jsou bílá. Bílé je i celé břicho a končetiny včetně ocásku. Černé, korálkové oči jsou v poměru k celkové velikosti zvířete docela velké a výrazné. 

Ve vztahu k ostatním zbarvením je aguti vždy automaticky dominantní. 

 

 

 

 

 Dominantní white face (WfWf)ROBOROVSKI-WHITE-FACE.jpg

 

Toto zbarvení je v podstatě shodné s aguti, jen s tím rozdílem, že obličejová část je celá bílá a tvoří písmeno „V“. V současnosti se toto zbarvení v České republice nevykytuje, ale je odchováváno např. ve Velké Británii, Finsku, USA a v Indonésii.

Toto zbarvení je ve vztahu k ostatním dominantní, vyjma aguti.

 

 

 

 

Husky aneb recesivní white face (hh/wfwf)Question.jpg

 

U tohoto zbarvení je přítomno bílé „V“ v obličeji křečíka, koncové části chlupů mají výrazně světlejší barvu než u aguti, mají sice také tmavou podsadu ale barevná část je pískově žlutá. Ouška jsou světle šedá, vevnitř bílá a oči jsou černé.

Ve vztahu k ostatním zbarvením je recesivní a tudíž je potřeba vždy dvou zvířat s genem hh, aby se zbarvení projevilo. Světlá recesivní zbarvení (bew, cinnamon wf) ovšem ovlivňuje vždy. 

 

 

 

 

Cinnamon (bb)Fabio3.jpg

 

Skořicové zbarvení se poprvé objevilo v chovu Hany Havránkové v roce 2008. Odtud se rozšířilo k dalším českým chovatelům a také do Evropy.

Toto zbarvení se vyznačuje tmavě šedou podsadou, rezavě hnědou koncovou částí chlupů a tmavě červenýma očima. Oči s věkem tmavnou až do zdánlivě černé barvy, ouška jsou světle šedá. Jde o zcela unikátní mutaci jejíž genetika a vznik stále nejsou známy. Od skořicové jsou odvozena další dvě zbarvení – skořicová white face a skořicová mottled. 

Všechna tři zbarvení jsou recesivní.

 

Cinnamon white face (bbwf)Walerian3.jpg

 

U skořicové white face, či možno nazývat též skořicová husky,

dochází k ještě většímu zesvětlení barevné části chlupů,

která má téměř světle žluté až krémové zbarvení.  

K mírnému zesvětlení dochází i u podsady, která je sice

i nadále tmavější, ale již ne tak jako u aguti.  

Obličejová část má bílou barvu. Oči jsou červené a s věkem tmavnou.

Ouška můžou mít šedavý okraj ale jinak jsou světlá.

 Bew – black eye white (Dsdsmomo)Mike%C5%A1.jpg

 

Srst je čistě bílá včetně podsady a uší, nejedná se ale o albína,

ti mají červené oči, což zde neplatí, protože oči zůstávají u tohoto

zbarvení černé. Gen pro tvorbu tmavých pigmentů zůstává zachován, 

dokazuje to i skvrna na čele, která se u tohoto zbarvení často objevuje.

Zbarvení bew ovlivňuje všechna recesivní zbarvení.

 

Mottled (momo)Aralka.jpg

Strakaté, atraktivní zbarvení, které zajišťuje originalitu každého jedince.

Skvrny jsou v barvě aguti a jsou zpravidla rozprostřené po hřbetě zvířete a jasně oddělené od bílých ploch. Oči jsou černé a ouška tmavě šedá, mohou být v ojedinělých případech i bílá. Toto zbarvení je ve vztahu k ostatním recesivní, nejvýrazněji ovlivňuje zbarvení bew.

 

 

 

 

Dominant spotted (Dsds)Estragon.jpg

 

Dominantně tečkované zbarvení je velmi podobné mottled.

Hlavním rozdílem je, že skvrny jsou většinou menší a mají 

nejasný, jakoby rozpitý okraj. Velmi časté jsou dvoubarevné 

uši nebo skvrna na jednom oku. Vzheledem k tomu, že jde o dominatní

zbarvení, je toto schopno ovlivnit všechna ostatní recesivní zbarvení.

V současné době máme podezření na lethalitu spojení dvou dominantně

tečkovaných jedinců (rozuměj úmrtnost mláďat). 

 

Cinnamon mottled (bbmomo)

 

Zbarvení je velice podobné mottled s tím rozdílem, že ohraničené

skvrny jsou krémového zbarvení a oči jsou červené a

zůstávají červené i v dospělosti. Toto zbarvení 

je vždy recesivní a projevuje se pouze za předpokladu, že oba rodiče

mají gen pro skořicovou + mottled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim wieku może być robuś, który waży 17 g? I jeśli ma na główce pojedynczą plamkę w kolorze 'agouti', łapie się to pod dominant spotting?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim wieku może być robuś, który waży 17 g? I jeśli ma na główce pojedynczą plamkę w kolorze 'agouti', łapie się to pod dominant spotting?

"Nastoletnim"

Co do koloru - równie dobrze można sobie zgadywać - bez miotu/rodowodu się nie dowiesz :P Mottled albo Ds.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej ma do pół roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej ma do pół roku?

2-4 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za informacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie oswajania roborków, jak wygląda wyciąganie ich z mieszkanka? Czy są w stanie nauczyć się przychodzić, wchodzić na rękę i siedzieć czy jest to gatunek bardziej nieoswajalny? Zależy mi na małym chomiku jednak w miarę oswajalnym którego można bez stresów złapać i dać na balkon do biegania?

 

Nie chodzi mi tu o mizianie, tulenie, głaskanie, całowanie i pieszczenie ^^ lecz zwyczajny brak strachu przed ludźmi :)

 

 

 

Czy jednak bardziej polecacie dzungara...?

Edytowane przez k0l0dziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chomik roborowskiego jest gatunkiem zdecydowanie bardziej do obserwacji. Raczej nie lubią być dotykane i brane w ręce.

http://forum.e-chomik.pl/topic/6970-chomik-roborowskiego-i-jego-%C5%BCywio%C5%82owa-natura/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego tak oswoiłam że nie boi się ręki, mogę włożyć do akwarium a roborek nie ucieka w popłochu, w większości przypadków podchodzi do ręki i czeka na smakołyk lub patrzy się co jej tam przekładam ;p tzn po prostu oswajałam ją metodą podawania smakołyków z ręki. Jeśli chodzi o branie na rękę to nie próbowałam tego bo po prostu nie wymagam tego od chomika (jak robię jakieś większe porządki to po prostu wyciągam ją w jakieś miseczce, chętnie wchodzi). Roborki są bardziej do obserwowania ale bardzo przyjemnie się je ogląda :) mają te swoje ciekawe zachowania i są bardzo aktywne :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dla was pytanie, dlaczego vhomiki roborowskiego tak trudno si oswajają, od czego to zależy? I czy komuś na forum udało się oswoić tego stwora? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu taki gatunek, rzadko którego udaje się oswoić. Takie już są. Mnie się nie udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak sobie myślę, że chomiki karłowate mogą być słabo przystosowane do obrony przed drapieżnikami i stąd ich strachliwa natura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...