Skocz do zawartości
whiteada

Wady genetyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jakie mogą być wady genetyczne u chomików. Wiem, że np. "krzywy ogonek" i chyba brak sierści w niektórych miesjcach.

No i właśnie z tą sierścią mam problem, bo przy uchu Ami jest dość duże miejsce gdzie moja chomiczka nie ma sierści. Wątpię, że pogryzła ją Dala, bo ona zawsze się poddaje Ami. Myślę, że to nie jest pasożyt, bo mój poprzedni chomiś Eni, kiedy miał pasożyty również miał "braki" w futerku, ale miał szorstką skórę... mam zamiar iść do weda, ale najpierw chciałabym wiedzieć co Wy o tym sądzicie?

No i oczywiście co myślicie o tych wadach genetycznych?[/url]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mogla sie otrzec o cos, lub miec grzybice.

Ale to nie wada gen.

Wet powinien ci powiedziec :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wada genów? Bzdura! Wady genetyczne najczęscie występują u chomików syryjskich mutacji powiązanych z ciemnoszarą. Waty te mogą różnie wyglądac np. chomik może mieć skręcony lub zawinięty ogonek, ubytki w małżowinach usznych, garby na kręgosłupie, braki w palcach, A TAKŻE barki kończyn.

Wypadanie sierści to raczej nie jest wada genetyczna, chomiczek bylby wtedy cały łysy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bounty dokładnie to samo napisałam powyżej tylko nie dałam uzasadnienia i tez zaczełam zdanie od bzdura :D

Fajnie ,ze sie zgadzamy :)

Eeee....Nie widzialąm twojego postu :P Widocznie pisaliśmy w tym samym czasie, tylko troszke mi zajeło napisanie uzasadnienia :P [boUnTy]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Biśka

Ma chomak też ma na lewej nóżce... czasem mu to widać, czasem zarasta... hm... ale jakby chomak był chory, byłby posępny i smutny, co nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki za pomoc, ale nie wczytaliście się Wszyscy dokładnie w post. poprosiłam o odpowiedź i o pytanie co sądzicie o wadach genetycznych. Po prostu gdzieś kiedyś czytałam, że jakiś chomik miał brak w futerku i to chyba była wada.

Napewno się nie podrapała, bo skórę ma normalną, niezadrapaną i nie zaczerwienioną. Ogółem wogóle się nie drapie jedynie myje jak zwykły chomik. Ale do weta się przejdę w przyszłym tygodniu. Jutro jadę na giełdę zoologiczną i kupię transporterek. Jest zimno i nie chcę je taszczyć w kartonowym pudełku. A jak myśłciei, czy wziąć oby dwie chomiczki, czy tylko 1. Nie wiem, może razem będzie im raźniej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mozesz wziasc obie, tak na kontrole :)

A nie wydaje mi sie zeby wada byly braki w futerku, to cos innego :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi się wydaje, że to nie wada. Mój Cyryl ma też za uszami na małym kawałku brak futerka pewnie ze względu na to, że chomiki "składają" uszy. Pisałaś, że przy uchu więc chyba chodzi o jedn;P

A co do wad, to występują deformacje kręgosłupa, oznaczające się nawet małymi defektami ogonka. Jest to cechą dość często dla odmian pochodzących od chomików ciemnoszarych np.: dymny perowy, liliowo-perłowy. Jeśli stwierdzi się najmniejszą wadę nie powinniśmy przeznaczać chomika do dalszej hodowli, żeby zachować czystość rasy, odmiany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mozesz je wziasc- tak profilaktycznie- od razu sprawdzi obydwie- byle tylko nie uciekly;)

A we dwie, moze sie mniej zestresuja.

Co do "wad" genetycznych (brzmi strasznie)- to podaje przyklad z moich chomikow.

To ja pisalam o tym chomiku bez futra.

Na poczatku faktycznie tak mial (samiczka)- teraz juz ma futerko wszedzie- ale, tak jak ojciej, za uszkami ma go jakby troche mniej- nie jest to ewidentny brak- ale tak, jak nawet my- ma troche wiecej wolnego cialka.

Za to chyba kazdy potomek Hammonda ma (nie wiem, czy wszystkie- bo niektore maja to od razu, a Hammondowi i jego synowi dopiero po jakims czasie wyszly) takie dwie "wyspy", rozwo po dwoch bokach- tak, jakby wyspy siersci- sa ciemne i zbite wloski- to jest odrobine podobne do tego, jakie niektorzy ludzie maja znamiona na twarzy z wychodzacymi z nich wlosami.

Tylko tutaj jest to jakby "sklejona" masa wlosow- z malutka otoczka skory- a potem juz reszta futra normalna.

Wysepki sa rowne i symetrycznie ustawione po bokach- wielkosci polowy malego paznokcia, plus minus.

To podchodzi pod taka "wade"- jednak nie przeszkadza (na pierwszy rzut oka) w normalnym zyciu. Jednak wiadomo- jak to znamiono- trzeba je ogladac, od czasu do czasu -bo wszelkie znamiona moga, ale nie musza, stac sie szkodliwe).

Spokojnie, adrianno- jeżeli wystepuje to juz jakis czas- a skora jest normalna, to moze po prostu byc to zanik siersci- corka Hammonda miala to w pierwszych tygodniach/miesiacu zycia- a teraz jest piekna Ksiezniczka:) A moze jej czegos brakuje- wapn, hormony (kotkom, np, z braku hormonow po sterylizacji moze zaczac wypadac futro w niektorych miejscach- nawet po latach. A u kobiet, po ciazy, tez moze cos takiego ise wydarzyc)?

Dowiedz sie, i chetnie poczytamy odpowiedz weta:)

Choc sadze, ze to po prostu moze byc "taki jej uroda":)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Łysinka za uszkami i w okolicach pachwin jest naturalna. Nie wiem jak to fachowo u chomików nazywa, ale u innych zwierząt jest to tak zwana strefa T - jest to określone miejsce w któym nie ma futerka, jest ono najbardziej widoczne gdy chomiś się zmoczy, ale są też przypadki, gdzie takie łysinki bardzo dobrze widać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mozesz je wziasc- tak profilaktycznie- od razu sprawdzi obydwie- byle tylko nie uciekly;)

A we dwie, moze sie mniej zestresuja.

Co do "wad" genetycznych (brzmi strasznie)- to podaje przyklad z moich chomikow.

To ja pisalam o tym chomiku bez futra.

Na poczatku faktycznie tak mial (samiczka)- teraz juz ma futerko wszedzie- ale, tak jak ojciej, za uszkami ma go jakby troche mniej- nie jest to ewidentny brak- ale tak, jak nawet my- ma troche wiecej wolnego cialka.

Za to chyba kazdy potomek Hammonda ma (nie wiem, czy wszystkie- bo niektore maja to od razu, a Hammondowi i jego synowi dopiero po jakims czasie wyszly) takie dwie "wyspy", rozwo po dwoch bokach- tak, jakby wyspy siersci- sa ciemne i zbite wloski- to jest odrobine podobne do tego, jakie niektorzy ludzie maja znamiona na twarzy z wychodzacymi z nich wlosami.

Tylko tutaj jest to jakby "sklejona" masa wlosow- z malutka otoczka skory- a potem juz reszta futra normalna.

Wysepki sa rowne i symetrycznie ustawione po bokach- wielkosci polowy malego paznokcia, plus minus.

To podchodzi pod taka "wade"- jednak nie przeszkadza (na pierwszy rzut oka) w normalnym zyciu. Jednak wiadomo- jak to znamiono- trzeba je ogladac, od czasu do czasu -bo wszelkie znamiona moga, ale nie musza, stac sie szkodliwe).

Spokojnie, adrianno- jeżeli wystepuje to juz jakis czas- a skora jest normalna, to moze po prostu byc to zanik siersci- corka Hammonda miala to w pierwszych tygodniach/miesiacu zycia- a teraz jest piekna Ksiezniczka:) A moze jej czegos brakuje- wapn, hormony (kotkom, np, z braku hormonow po sterylizacji moze zaczac wypadac futro w niektorych miejscach- nawet po latach. A u kobiet, po ciazy, tez moze cos takiego ise wydarzyc)?

Dowiedz sie, i chetnie poczytamy odpowiedz weta:)

Choc sadze, ze to po prostu moze byc "taki jej uroda":)

:lol: :D O LOL zaraz się posikam ze śmiechu.

Sorrki bez obrazy. Wiesz co, to nie jest wada;)

Te zlepione włosy czy jak wolisz wysepki, to są gruczoły zapachowe!

Nie jest to wina Hammonda, to normalne. Tylko, że u samców chomików syryjskich są one większe niż u samic(u samic prawie ich nie widać).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki za porady,

wątpię, że ta plamka, to gruczoły zapachowe, jak napisała Bounty. Wiem jak wygląda brak futerka za uszkiem, bo pamiętam mojego poprzedniego chomika, Eniego, też tak miał.

pozwolę sobię wykorzystać fotkę mojego dawnego chomiczka, Eniego :), aby pokazać Wam, gdzie to miesjce się znajduje. Zresztą we wtorek idę do weta.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pandek- moze i masz racje- jednak z tego, co mowil wet i ze wzgledu nawet na to, jak to wyglada- to jednak do gruczolow bym tego nie zaliczala. Moze i maja to wsyzstkie- i moze one sie tam znajduja. Ale, jeżeli u samic prawei tego nie widac.... to obawiam sie, ze albo ona jest "transem";) albo moje chomiki maja te gruczoly powiekszone- tudziez na nich wytworzyly sie te "znamiona".

U adrainny to cos innego. U mnie to moze i normalne- ale zdecydowanie za duze i inaczej wygladajace, jak na zwykly "gruczol" (przynajmniej w porownaniu z innymi chomikami syryjskimi).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A więc problem został rozwiązany. Weterynarz stwierdził, że może to być grzybica, albo "samookaleczenie" spowodowane za długimi pazurkami. Przycięłam Ami pazurki (Dali też), a od weta dostałam specjalną maść. Mam przyjść na kontrole po świętach, aby sprawdzić czy to faktycznie grzybica. Na dodatek wet powiedział, że moja chomiczka jest bardzo gruba i utuczona. Ale temu się dziwie. NAwet moja przyjaciółka zgadza się zze mną, że jeszcze kilka dni temu Ami była mała i chudziutka. Od niedawna zrobiła się kluską! Przejdą na dietę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze Adrianno, ze juz cos wiadomo!

Mam nadzieje, ze sie szybko wyleczy:)

Choc lepiej by bylo, gdyby to nie byla grzybica- a zwykle skaleczenie.

A co to za masc? Jak sie nazywa?

Zeby odchudzic Ami, procz diety proponuje zbudowanie jakiegos ciekawego "toru przeszkod"- wtedy troche sadelka moze stracic przy bieganiu- i moze Dali tez sie spodoba?:P

Pandek- moze faktycznie to sa tylko gruczoly- ale jakos "przerosly"(?) Przyznaje, nie znam sie tak, by moc miec pewnosc- jeszczem nowicjuszem:)

Jak w koncu dopadne jakas cyfrowke- to zrobie zdjecia i tak- wtedy chetnie zglosze sie po opinie:)

Zastanawia mnie tylko- czemu tak u samicy to bylo widoczne? No well, okaze sie:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm sam zauważyłem, że Cyryl też ma ostanio spore te gruczoły.

A teraz takie moje przypuszczenie. Gdy samica jest w rui to wydziela zapachy sygnalizacyjne dla samca, to są gruczoły zapachowe to może to jest przyczyną. A tak wracając do Ami to może Dali jest samcem i Ami zaszła w ciążę?

To też tylko takie przypuszczenia.

A ja ostatnio zauważyłem lub poprostu mi się wydaje, że Cyryl jest ciężki!

Może to dlatego, że jak podnosze moje wintery to nic prawie nie czuję, bo są jeszcze takie leciutkie. Cyryl jak go wziąłem ostano na ręcę to wydawał się strasznie ciężki (jak na takie małe zwierzę) i mięciutki i wogóle taki duży. Może to problem diety albo tylko moej urojenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tym wyapdku to nie jest offtopic, Freedom zastanawia się czy to na pewno gruczoły. Wydaje jej się, że to może byc wada więc pisze, a ja jej daję przykład, że u mojego Cyryla się gruczoły powiększyły, a z otyłością to też nie jest taki offtopic, bez przesady wciąż trzymamy sie tematu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie, wątpię, że jest wciąży. Chomiczki są już ze sobą od 10 miesięcy., więc dawno by się rozmnożyły. Myślę, że za dużo dostawały pokarmu, a za mało biegały. Ostatnio nie miałam dla nich czasu, więc jakakolwiek zabawa czy wybiegi były niemożliwe. Na dodatek ostatnio bardzo się pogryły, pewnie znów o jedzenie, więc całkiem możliwe, ze Ami jadła więcej, aby Dala jej nie zabrała. Dzisiaj, kiedy są rozdzielone i dostały mniej jedzonka, Ami troszeczkę zmniejszył się brzuszek (podkreślam! trochę!)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi