Skocz do zawartości
wika141

Czy chomik wymiotuje?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mój chomik dżungarski chyba wymiotuje i nie wiem co mu jest. Dziś po raz drugi zauważyłam w klatce taką zaczerwienioną "paćkę" która wyglądem i konsystencją przypomina wymiociny (cała jest jasno czerwona, jakaś taka różowa i są tam kawałki karmy). Nie wiem co może być mojemu chomikowi :-( Oprócz tego zauważyłam , że chomik często kicha, a tak to nie ma innych niepokojących objawów. Nie jest wychudzony, ani apatyczny ani nic w tym stylu. Raczej to nie jest wina karmy, ponieważ tą samą karmę daję drugiemu chomikowi, a on jest przykładem zdrowia.

Proszę o pomoc :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mój chomik też tak miał... dwa dni przed śmiercią :/

czy twój chom je normalnie? nie jest ospały? jeśli jest to biegaj do weta!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesteś pewna, że to wymioty? Radzę Ci skonsultować się z wetem. W najgorszym przypadku jest to rak przełyku...

Leć do weta!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie jest to przypadkiem kawałek karmy - jakiegoś chrupka, czy granulatu dorzuconego do jedzenia? Bo może chomik to zachomikował w torbie, a potem mu się to w niej rozpuściło (tam chomiki mają ślinę) i potem to wyciągnął. Albo druga opcja, że zebrane jedzenie chomik obsikał, i się coś niecoś rozpuściło. A jeśli chomik wymiotuje, to powinien być mocno osłabiony i prawdopodobnie widać to będzie po jego zachowaniu. Więc kluczowe jest stwierdzenie jak chomik się zachowuje w porównaniu do dni poprzednich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widziałem coś takiego. Chomik najadł się właśnie jakiegoś granulatu i przy opróżnianiu torby po prostu wypłynął... Zgadzam się z istnieniem takiej OPCJI :mysli:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm, dziwne...

Ale, mój chomik zawsze wszystko całe wyciąge, tylko obślinione xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy od tego przede wszystkim, jak długo pokarm jest trzymany w torebce. Jeśli jest to dłuższy czas - może się rozpuścić. Jeśli tylko przeniesiony z miejsca na miejsce - będzie wyglądał jak w przypadku podanym przez Ciebie. Szkoda, że Wika141 nic więcej nie pisze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba najbardziej realną teorią jest teoria kaskasy, często tak się zdarza. Ja np. jak daje na wybiegu jakieś małe smakołyki to czesto później są one rozpuszczone, często daje dyźce pokruszoną kolbę, później w domku czesto takie coś jest - ale to wcale nie przypomina wymioty, może moja dycha mniej trzymała to w policzkach? Nie wiem przynajmniej jestem za teoria kaskasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, mam od wczoraj roborka. Wzięłam go dzisiaj na ręce i położyłam na pleckach (nie wyrywal się)i zaczęłam mu 'miziać' brzuszek ;p trwało to niecałą minutę. Po chwili przestałam i otworzył buzie i całe jedzenie (takie malusie kawałeczki) wyleciały. Co to mogło być? Czy to było groźne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie chomikowi się nic nie stało po prostu wyleciało mu jedzenie schomikowane w pyszczku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Czy jedzenie wyglądało na zjedzone.. ? czy raczej w calości ( np. słonecznik, kawałek czegoś i coś)

Prawdopodobnie chomik wyciągnął z worka jedzonko ; )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czyli takie mokre, jakby z miski wyjęte.. ?

W takim razie chomiczek miał napakowane wory ( pewnie zobaczyłaś, że ma poliki ) i po prostu opróżnił je : )

to nic strasznego ; D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie były mokre? No może opróżnia worki. Moje często tak robiły. Nie masz powodu do obaw :papa:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki nie wymiotują. Mają trochę inaczej niż ludzie zbudowany żołądek, co powoduje, że nie mogą wymiotować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

^^ Możepoprostu nie powinno sie najpierw karmić chomika, a potem bo łapać za brzuszek.?

Moze mu poprostu wyleciało z tego powodu, że sie go zaraz potem wzięło ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chomiki nie wymiotują. mają inaczej zbudowany żołądek. mogą za to wypluwać ziarno z toreb policzkowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

podrik ma rację - układ pokarmowy chomików jest tak zbudowany, że uniemożliwia wymiotowanie.

Na sto procent opróżniał poliki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi