Skocz do zawartości
koperrrq

To campbella czy dżungarski?

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dziękuję za powyższy link, sama bym w życiu nie znalazła. Mam dwa chomiczki Jeden to samiczka kupiona 4 miesiące temu w sklepie jako dżungar. Drugi od tygodnia u mnie samczyk 8 miesięcy oddawany na forum gryzonie też jako dżungar. Na pierwszy rzut oka podobne, ale mnie męczyły drobne różnice. Czułam że coś jest nie tak. Inne oczka, inne noski, trochę inna budowa ciała. Myślałam że może to przez różnice płci albo urody aż weszłam na podany link i od razu było jasne. Wystarczył spojrzeć na zamieszczone tam fotki. Campbell po lewej identyczny jak samczyk a dżungarek po prawej jak moja samiczka Mimo że oba mają umaszczenie aguti jestem już pewna że są to właśnie te dwa gatunki. Jeszcze raz dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hmm z tego co tu zrozumiałem, a nie znam dobrze niemieckiego to to że dżungarki zmieniają futerko na zimę na takie szare, a mój jest teraz brązowy jak decha ;p. Może źle przeczytałem...,,Während sich die Dsungaren ihrer Umgebung anpassen und sich im Winter weiß färben, kann ein solches Phänomen bei den Campbells nicht beobachtet werden."

Nie całkiem dobrze zrozumiałeś, ale jesteś na dobrej drodze :lol: . W tym zdaniu jest napisane, że chomiki dżungarskie przebarwiają się w zimie i ich futerko robi się białe. A Campbelle się nie przebarwiają.

Chodzi o chomiki w warunkach naturalnych, tzn. na wolności. Dżungarki trzymane u nas w domu nie zawsze się przebarwiają. Mogą, ale nie muszą. Nie ma w tym nic dziwnego, warunki u nas w domach są całkiem inne niż w naturze ;) .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a ja kupiłem dżungarka we wrześniu i w listopadzie przebarwił się na taki classic

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój się nie przebarwił. Jest od grudnia brązowy jak decha ;p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze uważałem, że mam dżungarka, ale jak poczytałem ten temat to mam trochę wątpliwości...

Tak więc wstawiam fotki i czekam na wasze opinie

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak da mnie to Campbell.Ale pewna nie jestem ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zamieść zdjęcie od przodu, będzie łatwiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwszym zdjęciu raczej stawiam na Dżungara, ale trudno coś na 100% powiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdawało mi się, że jest to chomik dżungarski ...

A Waszym zdaniem ? ...

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Z góry dziękuję za odpowiedź :]

Edytowane przez Kacper&Tadzio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dżungar.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję jeszcze raz ^^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kacper&Tadzio: twój chomiczek to dżungarek :) .

bartekn66: twój wygląda na hybrydę (= krzyżówka campbella z dżungarskim). To raczej nie jest czysty Campbell - oczy i pyszczek ma takie bardziej dżungarkowe :D .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hej :)

Pani wczoraj sprzedała mi jej zdaniem dżungarskiego tylko że nowy typ rudy. Nie komentowałam tego, chciałam typowego dżungarka. Ale że były tylko samiczki to wzięłam tego rudego (jedynego samca). Był droższy, bo to taka nowość :D W domu zaczęłam szperać i nie wiem już co to za gatunek. Tak czy inaczej jest rudy, z ciemniejszym paskiem na grzbiecie, ma owłosione łapki, czarne oczka, jest łagodny, przyjacielski (wchodził na rękę po 1godz. w domu), ma biały brzuszek. Nie wiem co jeszcze napisać więc daję zdjęcia. Mały zbyt ruchliwy żeby zrobić mu dobre zdjęcia więc daje to co mam.

sdc12581.jpg

sdc12588d.jpg

sdc12590.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czysty dżungar to na pewno nie jest, a mi wygoląda na Cmpbella. B:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mi tak samo ^^

albo ostatecznie hybryda.

widzialam identycznego w Krakowie tak wogole. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właściwie żadnego z chomików kupionych w sklepie zoologicznym nie można określić jako 100% dżungarka albo Campbellka, większość to hybrydy, w mniejszym lub większym stopniu. Za to każdego chomika można ogólnie sklasyfikować względem tego, których cech ma więcej - jednego czy drugiego gatunku. Twój chomik to ewidentnie chomik Campbella :) Ma duże uszy i spiczasty profil, nie mówiąc już o ubarwieniu, które chociaż u chomików dżungarskich też występuje, to zdarza się o wiele rzadziej.

Tutaj jest porównanie profili obu gatunków (po lewej Campbella, po prawej dżungarski):

c1.JPGc2.JPG

Zdjęcia z www.dsungare.de

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

rzeczywiście to raczej campbella ;) aj w sumie nie ma znaczenia, bo już skradł mi serce mały gryzaczek ;) ale dobrze było wiedzieć i uświadomię panią z zoologicznego żeby kitu ludziom nie wciskała :/ to teraz pozostaje go oswajać ;) dziękuję wam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Owłosione łapki też potwierdzają, że to Campbella ;). Czy na 100% czysty, tego nie można być pewnym.

BTW ta spiralka, po której/w której chomik ma chodzić jest niebezpieczna. Wymień jak najszybciej na drewniany mostek lub logsa ;).

Edytowane przez Utopia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

akurat już jej nie mam ;) zdjęłam bo i tak się bał po niej wchodzić :) a dziura została zatkana żeby nie spadł :) w najbliższym czasie planuje wymienić klatkę i tak więc dziękuję za radę ;)

I dziękuję za wskazówki :) na pewno przekaże je pani z zoologicznego, która uparcie twierdziła że to dżungarek tylko nowość, bo rudy :P (nie wiem po co ten kit wciskać, chyba że się nie znała :/) czy czysty na 100% to nie ważne ;) i tak już go kocham ;) i rzeczywiście profil ma bardziej szpiczasty, pasuje do tego ze zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wg mnie dzungar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi