Skocz do zawartości
koperrrq

To campbella czy dżungarski?

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim witam.

Dziś kupiłem sobie chomika, który rzekomo, przez sprzedawcę był uważany za podgatunek Campbella, ale ja mam wątpliwości.

Pierwsza to taka, iż on nie ma owłosionych łap (przeczytałem gdzieś, że chomiki Campbella mają owłosione łapy).

Druga wątpliwość to ta, iż ten chomik w ogóle nie jest agresywny!

Poszedłem do sklepu z zamiarem kupna syryjskiego, ale rozmyśliłem się, na korzyść "tego" chomika, i ku mojemu zdziwieniu, Spidi (bo tak go nazwałem) w ogóle nie jest agresywny. Wypróbował już wszystko, rurkę prowadzącą na następne piętro, kołowrotek, ale co dziwne, nie boi się wchodzić na rękę, wręcz się pcha, przy dawaniu mu wody, Spidi wchodzi na rękę i idzie w moją stronę.

Kolor także jest bardziej przypominający dżungara.

A ha, czy to normalne że chomik chodzi pod trocinami ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak to normalne, że kopie pod trocinami, bo to mu przypomina naturalne warunki w jakich żyje. Co do gatunku to tak jak opisałeś, większość wskazuje, że to dżungarek. A masz może jakieś zdjęcie? Byłoby łatwiej to stwierdzić na 100% :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie tu problem.

To nie przesąd:

Miałem kiedyś dwa psy, po zrobieniu zdjęcia były po kilku dniach martwe. Z dwoma chomikami - to samo.

Po 4 latach mam dwa psy (nie robie im zdjęć) i żyją. Dlatego nie mam zdjęcia. Moim zwierzakom (ja) zdjęć nie mogę robić bo zdychają. Poważnie, nie wiem czemu :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też nie wiem, dziwne to ale skoro tak uważasz :| No trudno jakoś się obędziemy. Jak chcesz mogę doradzić abyś pooglądał zdjęcia dżungarków i campbelli i porównał ze Spidim :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zauważyłem! Ma owłosione nogi. To jest Campbella, ale jest bardzo spokojny...

To będzie jakaś różnica między tym a dżungarem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam 2 Dżungarki (no przynajmniej zdaje mi się, ze Fata to Dżungarek, ale raczej tak :P) o obydwoje mają owłosione lekko nogi.

A przesąd z tym, ze campbelle są agresywne, jest czymś wyssanym z palca (moim skromnym zdaniem).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak to zależy od charakteru. Czasami trafiają się takie chomiki które od razu są oswojone. To normalne że chomik chodzi pod trotkami. To wręcz normalne;)

Pozdrawiam, Paweł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeden dosyć prosty sposób odróżnić dżungarka od Campbella. Nie patrz na ubarwienie, bo oba mają prawie identyczne. U obu, na bocznej linii ciała występują takie jakby trzy łuki oddzielające jasne futerko brzuszka od ciemnego futerka grzbietu. U Campbella jeden z tych łuków kończy się dopiero tak "pod spodem" ciałka, natomiast u dżugarka znacznie wyżej. Jak znajdę zdjęcia, to dołączę...

Natomiast nie patrz na charakter chomika. Każdy ma swój własny, będą i całkiem dzikie i całkiem oswojone.

edit: dżungarek

Dołączona grafika Dołączona grafika

i Campbell:

Dołączona grafika Dołączona grafika

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samce Campbella nie są agresywne i dają się traktować jak dżungarki, to samice są agresywne.

Co do zdjęć, no coment z tym przesądem, to głupsze niż przesąd o czarnym kocie.

Może na internecie poszukaj podobnego chomika do swojego i pokaż nam go.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro nie robisz zdjęć chomikom, to może poproś inną osobę o zrobienie zdjęcia, a jeżeli twój przesąd nie pozwala nikomu fotografować twoich chomików to możesz dać dokładny opis wyglądu chomika, albo spróbować go narysować. Jeśli chodzi o kopanie w trocinach to jest to całkiem naturalny odruch. Mój Ryjek dostał takie imię, ponieważ przez pierwsze kilka dni głównie kopał w trocinach swoim ryjkiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ooo to dopiero ciekawostka kaśkaś =) I widać, ze nie trzeba się kierować tym, ze jak Campbella to od razu agresywny itp. :) A kopanie w trocinach to dla większości chomików (szczególnie dżungarskich) to świetna zabawa :D A co do zdjęć-zwyczajny i przykry zbieg okoliczności. Moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A tak a propo tematu, to jets tak, że są białe (perłowe) Dżungarki i białe Campbelle. I jak tutaj odróżnić, czy dany chomik jest Dżungarki czy Campbellem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam pojęcia... ale ponoć białe dżungarki mają czarne oczy a Campbelle czerwone...

dżungarek perłowy: futro białe, z nalotami szarymi, także poszycie nie musi być całkowicie białe, uszy szare z ciemniejszymi końcówkami. oczy czarne, brzuch biały, stopy białe

Dołączona grafika

i Campbell (po lewej albinos, po prawej argente): futro to zewnętrzne białe, to poszycia również białe, uszy lekko różowe, oczy czerwone, brzuch biały, stopy białe,

Dołączona grafika

ale na przykład to ponoć też jest Campbell, ale Opal Pearl

Dołączona grafika

Więc standardy jedno, a to co ludzie wykombinują, to drugie, a warto zaznaczyć, że ciągle powstają nowe odmiany, i oczywiście każdy będzie je klasyfikował po swojemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Heh, no ja właśnie kiedyś myślałam, ze Opal Pearl to jest jakby odmiana futra Dżungarka.

A jeżeli chodzi o twój opis, to zdaje mi się, ze mój to Dżungarek... :D

Aaaa i jeszcze jedno...Ponieważ z taką jedna Asią (pozdrawiam i ta też tutaj czasami wpada) kiedyś się wykłócałyśmy, czy jej chomik Julek (już teraz nie żyje) był Campbellem czy Dżungarkiem. I w końcu ja siedze po swojej stronie i ona po swojej. Zapodam kilka zdjęć :D

http://sweet-chomiki.blog.onet.pl/8,1,0,album.html

http://sweet-chomiki.blog.onet.pl/8,9,6,album.html

http://sweet-chomiki.blog.onet.pl/8,11,6,album.html

http://sweet-chomiki.blog.onet.pl/8,12,12,album.html

Mi się zdaje, ze to Dżungar, ale ty Kasiu się lepiej znasz :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi tez zdaje się, że to Dżungar. A nawet jestem tego prawie pewien.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A z czego wnioskujesz? Bo ja tak też bardziej ku dżungarowi się przychylam, ze względu na ciemne obwódki przy uszach, ale wiadomo to, jak takie "nie do końca rasowe" wyglądają?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja też własnie po tych uszkach wnioskuje, na tym ostatnim zdjęciu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli tak jak to _Chomusiu_ już Ci na gg powiedziałam - hodowca skłonił się ku stwierdzeniu, że dwa pierwsze to 100% dżungarki perłowe, ale dwa ostatnie nie bardzo wiedział - stwierdził, że wygląda mu to na hybrydę. Znaczy się czyli najbardziej prawdopodobne, że jednak jest to dżungarek, jeśli to są zdjęcia jednego i tego samego chomika (choć dwa pierwsze zdjęcia są takie "szarawe" a dwa ostatnie bardziej "różowe").

Ponadto dowiedziałam się, że: dżungarki mają większe oczy, mniejsze uszy, a brzuch przy białych dżungarkach może wpadać w szarości, a u białego Campbella w odcień kremowy. Ponadto Campbelle mają w porównaniu do dżungarków taki bardziej "mysi" wygląd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję bardzo Kasiu - najchętniej dałabym Ci pochwałę (nie tylko a to, jeszcze pomoc w innych sprawach), jednakże w tym temacie nie mogę, ale w innym się wykombinuje :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

cały czas myślałam wręcz byłam przekonana że mam chomika dżungarskiego ,ale teraz pojawiły się wąty przeczytałam temat pt. "!! HaMtArO !!" mam chomika i on cały czas gryzie mnie i wogóle wszystkich i wszystko mam go już ok. 1 roku ma umaszczenie jak mandżurski własnie i 100% samica Czy to moze być mandżurski??

hpim4982sk9.jpg[/img]

hpim4980kq8.jpg[/img]

hpim4983en6.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ten pasek na boku ciała ciągnie się aż na brzuszek, to jest Campbell, jeśli kończy się wcześniej - dżungarek.

Dawałam już gdzieś zdjęcia... niech no je znajdę...

O tu:

--> http://forum.e-chomik.pl/viewtopic.php?t=3749

Niestety zdjęcia dane przez Ciebie są dosyć niewyraźne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dziex dżungarek ale normalnioe tak gryzie ze jaksie wezmie go na reke to od razu mozna sie spodziewac krwi i dziur w rekach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możecie mi powiedzieć czy to "coś" na zdjeciu to dżungarek czy cos innego? Bo zaczeło mnie to ciekawić po przeczytaniu paru tematów.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi