Skocz do zawartości
Chomimaniaczka

Próchnica

Rekomendowane odpowiedzi

Również próchnica rozprzestrzenia się wśród chomików. Przyczyną mogą być słodkie przysmaki podawane chomikowi. Oznakami próchnicy są trudności w jedzeniu i napuchnięcie pyszczka. Wtedy weterynarz powinien usunąć zepsuty ząb pod narkozą.

Pochodzi z http://www.ochomikach.w.interia.pl

A tak w ogóle, jeżeli chodzi o rozpoznanie próchnicy, to podejrzewam (ale nie jestem pewna) może mieć trochę czarny ząb, czy coś w tym stylu. A to, że chomiki mają żółte żeby, to nic nie oznacza, jak by co ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj biarąc chomika na ręce pokazał mi swoje ząbki (ale nie chciał gryźć). Zobaczyłam jakie ma żółte zęby (zawierały dziwne dziurki) Niestety nie dałam rady zrobić zdjęcia.

Rasa: chomik roborowski

Czym go żywię: skórki: jabłka, ogórka

kawałki jabłuszka

pomidory bez skórek

gotowany ziemniczek (bez soli i innych )

z warzyw i owoców daje głównie to co jest w diecie chomika: spis warzyw i owoców

pokarm podstawowy Animals

kolba warzywna Nestor

pije przegotowaną ostudzoną wodę

Nie mam pojęcia od czego to jest. Wydaje mi się, że prawidłowo żywię chomika. I jakby ktoś coś wiedział na ten temat proszę niech napisze, nie chce straciić chomiczka!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żółte zęby u chomika to standard. Natomiast dziurki? Może zjadł wcześniej coś co mu po prostu utkwiło na ząbkach? Na przykład obgryzał klatkę z farby albo jakieś drewienko?

Próchnica nie pojawia się zazwyczaj na siekaczach - ponieważ te stale rosną, i się ścierają. Pojawia się natomiast na zębach trzonowych umieszczonych w głębi paszczy na granicy torebek - ale tych zazwyczaj nie da się zobaczyć, chyba że chomik zacznie baaardzo przekonująco ziewać. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeśli je normalnie, nie popiskuje przy jedzeniu to jest ok :) nawet jakby miał coś nie tak z tymi siekaczami to za 2-3 tygodnie całkiem mu odrosną i będzie wszystko ok, więc raczej sie nie należy przejmować :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak tak, prawdopodobnie w tym ułamku sekundy nie zobaczyłaś dziurek, tylko jakieś kawałeczki jedzenia. Sądzę tak jak dianek, gdyby coś mu było z ząbkami, to na pewno nie zachowywałby się normalnie, tylko np. popiskiwał przy gryzieniu twardych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba dwie żótłe linie xD

Żółte zęby nie oznaczają nic złego, oznaczają to, iż są one mocne. rotfl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi