Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Podłącze się pod temat jako że jestem laikiem i mam podobnie proste pytania

Czy chomikowi można dawać skorupkę z orzecha włoskiego ?

Wydaje mi sie że mój chomik nie pije z poidełka , a moja mama mówiła mi że ona swoim chomikom w ogóle nie dawała wody. :think

Ps. Ja mam wszystko z VitaPolu i chomik wcina mniejszą połowe miseczki dziennie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spokojnie mi też wydawało się, na początku, że nie pije, ale już później widać ;]

PS. Dzisiaj około godziny 18 +/- wypuściłem chomcia do wanny z wcześniej rozłożonego

ręcznika i dodałem rolkę po papierze toaletowym i parę innych rzeczy. Jak myślicie

chyba się nie zraził, że go wieczorem wziąłem. Jak go brałem to był przebudzony, buszował i

latał w klatce :P?? :think

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chomiki lepiej oswaja sie wieczorem. Wtedy są wyspane i chętniejsze do zabawy.

http://ochomikach.w.interia.pl/oswajamch.htm wejdz sobie na tą stronkę. Tutaj pisze dosyć dużo istotnych rzeczy na temt oswajania. :) Na pewno się nie zraził, chomiki wieczorami zazwyczaj są pobudzone.

Odpowiedz dla A.D.Y.

Jasne, że moża. Ale ja bym radziła tą skorupkę wyparzyć pred włożeniem jej do klatki (zlać gorącą wodą). To zabije wszelkie bakterie :) Poidełkiem nie powinnaś się martwić, w końcu zacznie z niego pić :)

Pozdrawiam :):)

poprawiłam linki w poście

błąd x4

(Marta)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli to było wieczorem to nie powinien się zrazić. Abyś postępował delikatnie to wszystko będzie oki :) A że szczypie na początku-normalka xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odp.

Co to wyparzanie to wiem bo jestem jako takim akwarystą i trochę :P rzeczy wyparzałam :P

Co do poidełka to mam nadzieje że się nauczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A.D.A- Musiałabyś troszkę poobserwować czy ubywa wody z poidełka, ale jeśli zobaczysz że Twój chomcio już długo z niego nie korzysta z poidełka to myśl, że powinnaś zakupić jakąś małą miseczkę i codzinnie wymiwniać mu w niej wodę. To jest troszkę pracochłonne, ale trudno trzeba będzie się poświęcić. Wiem po sobie, bo Baffy z poidła wogóle nie pije, tylko z miseczki. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej! Wczoraj zostałam "mamusią" prześlicznej dżungareczki. Pół nocy nie spałam i co chwilę się budziłam, bo miałam stresa, że ucieknie ;] Na szczęścia ślicznie bawiła się w klatce, a teraz śpi rotfl

Mam kilka pytań i mam nadzieję, że mi pomożecie :)

1. Co dać jej do budowy gniazdka? Na razie dałam jakieś kawałki materiału, ale niezbyt się nimi interesuje. Czy mogę dać jej bawełniane płatki kosmetyczne?

2. Jak podawać jej jogurt? Normalnie prosto do miseczki, obok ziaren? :??:

3. Pręty klatki są od siebie oddalone o 1cm, gdzieniegdzie 1,1. Myślałam o doczepieniu drucika między nie, jest sens? Ciągle boję się, że zwieje :boisie:

4. Chciałabym dać jej gałązkę z jabłonki, która rośnie w moim ogrodzie. Ale czy zima to odpowiednia pora na zerwanie jej? Pewnie jest sucha/przemarznięta no i nie ma liści.

Na pewno jeszcze kilka pytań mi się przypomni, ale na razie to tyle. Z góry dziękuję! :3m:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Chusteczki, wata specjalna dla chomików, dużo trocin. Płatki kosmetyczne nie ze względu na strukturę. Chomiczek może zawinąć sobie nóżkę w cienkie włókna waty, może to prowadzić do obumarcia kończyny.

2. Jak już to na inną miseczkę

3. Raczej młode mogą wypaść, lub uciekać później, bo samica skoro do tej pory tego nie robiła, to raczej nie zrobi. Zależy jak wysoka jest kuweta.

4. Nie, zima to nieodpowiednia pora. Lepiej kupić coś z Herbal Pets i być spokojnym że nie zaszkodzi chomikowi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Do budowy gniazda polecam siano i rolki po papierze toaletowym (można podać z resztkami papieru). I na najbliższe 2-3 tygodnie to wystarczy, bo chomik musi się najpierw oswoić porządnie z klatką i poczuć się w niej bezpiecznie, żeby zacząć budować solidne gniazdo.

2. Podawanie jogurtu do miseczki odradzam, ponieważ bez lodówki się szybko psuje. Poza tym chomik nie potrzebuje go zbyt dużo w swojej diecie. Wydaje mi się, ze najlepiej jest karmić chomika jogurtem podając go na czymś bezpośrednio do pyszczka. Ale na to trzeba jeszcze poczekać trochę czasu, aż chomik się oswoi.

3. Wiele osób trzyma swoje Dżungarki w klatkach o takich samych, albo nawet lekko większych odstępach. Zdecydowana większość tak trzymanych chomików nie ucieka, więc chyba możesz spać spokojnie.

4. Myślę, że to, że gałązka jest cucha nie powinno być problemem dla chomika. Jeśli coś ma na tym ucierpieć to raczej drzewo, bo zima to nie najlepsza pora na wycinanie gałązek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Co dać jej do budowy gniazdka? Na razie dałam jakieś kawałki materiału, ale niezbyt się nimi interesuje. Czy mogę dać jej bawełniane płatki kosmetyczne?

Daj jej chusteczki nie perfumowane, i możesz kupić specjalną watę dla chomików dostępną w każdym zoologicznym.

2. Jak podawać jej jogurt? Normalnie prosto do miseczki, obok ziaren? :??:

Możesz wziąć trochę na łyżeczkę i podać chomikowi, oczywiście łyżeczkę albo dokładnie umyj albo zostaw aby była już dla chomiczki.

3. Pręty klatki są od siebie oddalone o 1cm, gdzieniegdzie 1,1. Myślałam o doczepieniu drucika między nie, jest sens? Ciągle boję się, że zwieje :boisie:

Wydaję mi się, że nie potrzebne będzie doczepianie jakiś dodatkowych drutów. Po za tym przecież chomik jeszcze nigdy nie uciekł więc czemu miałby to zrobić teraz, a zanim chomiki podrosną nie będą tak bardzo żywe, żeby uciekać.

4. Chciałabym dać jej gałązkę z jabłonki, która rośnie w moim ogrodzie. Ale czy zima to odpowiednia pora na zerwanie jej? Pewnie jest sucha/przemarznięta no i nie ma liści.

Ja nie podawałabym chomikowi takich gałązek, wolałabym kupić i mieć pewność, że nic jej nie zaszkodzi, niż później pluć sobie w twarz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Hmm... Ja daję Maurycemu papier toaletowy, kawałki materiału, chusteczki higieniczne, sianko. Nie wszystko na raz, oczywiście:D ale kupując siano trzeba wyjmować ostro zakończone kłoski rotfl

2. Jak do miseczki, to najwyżej na jeden dzień. Jak to powiedział M__M , bez zimna długo nie wytrzyma. Ale nie każdemu chomikowi smakuje jogurt, więc nie załamuj się, jeżeli Twoja dżungarka nie będzie chciała go jeść.

3. Nie, nie ucieknie. Na pewno:D

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki wszystkim! :buzi:

Ta moja Miśka to cwaniara jest. Na pięterko dałam jej rolkę bo ręcznikach papierowych, do zabawy. Ona w nocy ją przetransportowała sobie na dół i... oczywiście zrobiła sobie z niej domek :nie:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hm... ja tylko dopowiem, że miałam dżungarka, i mi uciekł z klatki o odstępach 1,2 cm, jednak nie oznacza to, że Twój chomik ucieknie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

revontulet hehe i dobrze, cwana jest, będzie miała lepsze gniazdko :P :oczko:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już się przeprowadziła do domku ;) I urządziła wygodne (tak myślę) gniazdko. Rolka służy jej teraz za toaletę :P

Dzisiaj mi weszła na rękę :hura:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siema.

Mam pare problemów z moim chomikiem no i prosze o pomoc.

Mój chomik Stefan :

1.Załatwia się w kąt ( nie tam gdzie należy) i to mnie już denerwuje:)

2.Niewiem czy ma alergie czy to choroba(juz przestał)tak jakby kichał gdy zmieniłem i suche jedzenie i trociny na owoce i warzywa oraz zamiast trocin wate (nie wiem czy dobrze zrobiłem) to przestał kichać, no i właśnie niewiem czy to była choroba czy alergia...

3.Zbiera jedzenie które mu dam do kąta lub do legowiska(chodzi mi o to gdzie śpi)

4.I ostatni przestał szaleć na kołowrotku:)

z Góry dziex:)

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Niestety większość chomików załatwia się nie w ten kąt w który byśmy chcieli - i ten fakt trzeba zaakceptować. Możesz spróbować zastawić ten kąt jakimś ciężkim przedmiotem, tak aby chomiczek go nie przestawił.

2.Bardzo możliwe, że Twój chomik ma alergię na trociny. Te gorszej jakości bardzo pylą, i tym powodują podrażnienia układu oddechowego. Suchy pokarm jest podstawową karmą, lepiej z niego nie rezygnuj.

3.Tak robi większość chomików (jak sama nazwa mówi - chomiki "chomikują" zapasy)

4. W nocy też?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Takie są chomiki, same sobie wybierają łazienkę (: To dość czasochłonne, ale możesz zasiusiane trociny przekładać w miejsce, gdzie powinien się załatwiać, a tamto czyścić. Może z czasem się nauczy.

2. Może trociny które kupiłeś miały zbyt dużo pyłu, ale watę lepiej wyjmij nie jest ona wskazana dla chomików, może się w nią zaplątać, a także zjeść. Jedzenie podstawowe suche jest dla chomika niezbędne, zawiera wszelkie potrzebne wartości odżywcze, nasiona etc. To tak, jakbyś Ty nie jadł śniadania i obiadu. Warzywa i owoce też muszą być codziennie podawane, w odpowiednich ilościach, ale nie mogą stanowić głównej i jedynej diety.

3. Chomik chomikuje jedzenie w workach policzkowych, a potem odkłada do wybranego przez siebie miejsca - spiżarki, aby zjeść je później. To normalne i wręcz wskazane zachowanie.

4. A ile ma lat? Z wiekiem chomiki coraz mniej się bawią, ale jeżeli jest młody to i tak się nie martw, bo moze aktualnie nie ma ochoty. Zadbaj o długie wybiegi poza klatką (:

kaskas mnie wyprzedziła rotfl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Jeżeli chomik załatwia się w jedno miejsce to dobrze. Skoro nie sika gdzie popadnie to nie ma sensu go na siłę uczyć załatwiania się w toaletce.

2. Prawdopodobnie miał uczulenie na trociny. A dałaś mu zwykłą watę czy tą dla chomików? Najlepiej zmienić ściółkę na granulat.

3. Chomikowanie to normalna czynność wykonywana przez chomiki. Z tego są znane.

4. Pewnie już nie jest tak nim zafascynowany jak wcześniej. To nic złego.

Cholipa, jak tu weszłam nie było postów, miałam być pierwsza ;p

_________

xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

No myślę nad nową klatką bo ta jest zbyt mała to to wszystko.

Jest to zwykła wata niby w niej mu dobrze..Postaram sie kupić jakąś ściółkę.

Nie wiem ile ma lat.

Jakie proponujecie klatki.

Duże

Pojemne

Z akcesoriami

W rozsądnej cenie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zwykła wata nie jest dobra dla chomików ze względu na włókna, które mogą owinąć się wokół nóżek chomika.

Podaję klatki, które polecam:

http://allegro.pl/item584363547_super_k ... kolor.html

http://allegro.pl/item584363543_super_k ... 62_cm.html

http://allegro.pl/item582528649_super_k ... elami.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm.

Zastanawiam się nad czymś o kapke większym.

Chodzi mi żeby było dużo przestrzeni(ok 2/3 pientra)

Znajdzie się cos?

Zapraszam do działu Klatka i wyposażenie, tam znajdziesz odpowiedni temat, a w nim możesz wyjaśnić swoje powyższe pytania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze mówiąc w Polsce raczej już większych klatek się nie znajdzie, chyba że robione gdzieś na zamówienie. Te są dość duże, ja mam tą CH2 i CH3 i jestem bardzo zadowolona, a GIGANTA prawdopodobnie niedługo będę kupować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi