Skocz do zawartości
Grappiak_PL

Zjada ściółkę?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem zauważyłem u maluchów za każdym razem jak wychodzą z domku biorą jedno wiórko ściółki i wkładają do buzi i gryzą a zaraz odkładają na bok i idą dalej. Co to znaczy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Słuchaj, one przenoszą sobie materiał na gniazdo. One nie jedzą, po prostu traktują swoje policzki jako taką 'torbę na zakupy' xD To jest normalne, każdy chomik tak robi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mój też wciąga coś do domku,aż się czasem dziwię jakie troty potrafi tam wepchnąć }{

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma się czym martwić, on sobie zbiera materiał na gniazdo,a ze odkładaja to później, to może nie potrzebuja więcej xD.

Dalej, chomiki są gryzoniami więc gryzą co im podejdzie pod ząbki, więc dlaczego nie miałyby skubac wiórek /dobrze zrozumiałem, chodzi o wióry nie o siano?/, albo może czymś pachną, dlatego chomiki za każdym razem tego "smakują" ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

z początku też pomyślałam, że to tylko branie materiałów do gniazda, ale zauważcie co pisze Grappiak:

biorą jedno wiórko ściółki i wkładają do buzi i gryzą a zaraz odkładają na bok i idą dalej.

Czyli one nie biorą pełno tych trot jak inne chomki i ich nie zanoszą do domku tylko biorą do buzi JEDNO poczym WYPLUWAJĄ.

Hmm... możliwe, że poprostu mylą one trociny z jedzeniem... Jak mówisz są jeszcze małe. Gdy wezmą do pyszczka te trociny to czują, że to jednak nie jedzenie i wypluwają, po czym idą dalej. Myślę, że z czasem się od tego odzwyczają :) To raczej nic poważnego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jest jeszcze jedna możliwość, skoro to małe chomiczki to pewnie im rosną zęby, a to swędzi. Więc może po prostu chomiczki łapią co twardsze i większe trotki i o nie pocierają ząbkami by nie swędziało? Dzieci mają gryzaczki, psy i koty specjalne zabawki, chomikom też się coś należy roftl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hihi, a jak! wszystkim się coś należy xD Ja tez podzielam zdanie, co do tej opcji, że po prostu chomik gryzie je z powodu ząbków. Może nie ma na czym je sobie ścierać, albo właśnie upodobał sobie wiórki jako twardsze rzeczy do ścierania ząbków. Mój chomik też tak robił, obecnie przestał, bo ma sianko, ale i na co większych kawałkach potrafi sie wyżywać xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie martw się nic z twoim chomikiem się nie dzieje!!! On poprostu bierze te ściółke żeby mieć materiał na gniazdo!! Albo poprostu jak większość mówiło że poprostu ściera sobie ściółką ząbki,,,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest raczej normalne, mój chomiczek też większe kawałki tak jakby "zjada" :) Jeżeli Ci to przeszkadza to dostarcz im jakieś materiały do ścierania ząbków. Mają kolbę? Algo gałązki jakieś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grappiak_PL wiesz co robi mój Żelek ? Bierze kupę ściółki do pyszczka - tak jakby chomikowała zapasy żywności i wypluwa w domku. To całkiem normalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm... Może po prostu takie mają upodobania?

Ale to chyba nie stanowi dla Ciebie problemu prawda?

Ważne, że chomik jest zadowolony.

A jeśli "wypluwa" troty to nic im nie będzie.

Podobnie ma Łatuś z tekturką-widzę tylko jej kawałeczki pogryzione :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja też mam młodego chomika, zauważyłam, że też bierze trociny do pyszczka, napycha sobie nimi torebki, potem zanosi je do domku, wysypuje i tak w kółko :P sporą warstwę już sobie nazbierał :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zauważyłam, że tak robią najczęściej młode chomiczki, które właśnie zostały kupione.

Pamiętam, jak przywiozłam Pusię to właśnie napychała torby policzkowe trocinami i zanosiła do domku.

A czy Wasze dorosłe chomiki też tak mają czy takie zachowanie spotyka sie u młodych chomików?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że po prostu chcą jakoś po swojemu to wszystko urządzić;p

Wiek chyba nie ma aż takiego znaczenia, moje chomiki są trochę starsze, ale zawsze po każdym sprzątaniu klatek wszystko przenoszą, włącznie z trocinami i jedzeniem do kątów;P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak Lena, masz rację ale chyba dużo zbierają materiałów jak mają np. nowe mieszkanko bo chyba chcą mieć kąt, w którym na początku będą siedzieć i w którym się zaklimatyzują u nowego właściciela i zaczną sie oswajać z otoczeniem.

Czy czasem nie jest tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, zgodzę się. Muszą znaleźć na początku schronienie, żeby poczuć się tam bezpiecznie. a dopiero potem poznawać xD tym bardziej, że jeszcze nie znają tych wszystkich nowych zapachów dookoła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Potem także zbierają materiały na legowisko itp. ale już bardziej stopniowo i bez nerwów bo są pewne, że to ich otoczenie i czują się już pewnie.

Przynajmniej tak mi się wydaje. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może nie tak całkowicie pewnie;P Ale przynajmniej wszystko dookoła klatki jest takie samo, więc myślę, że już nie boją się tak, tym bardziej, jeśli są już oswojone. No, może się trochę stresują, jak trzeba je dać do transportera na przykład, na czas zmieniania trocinek, ale nie jest źle, jak dosypiemy trochę tych starych tam xD Przynajmniej zapach ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój chomik też je trociny. Nie zapycha sobie nimi pultynów tylko je zjada. On ma tylko przednie zabki a pozostałe sa takie maciupkie że ich nie widać. Je nie dlatego, ze rosna mu te maciupkie ząbeczki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dziękuję wszystkim, już się martwiłem, że coś z nimi nie tak. Nazbierałem im dodatkowych gałązek, żeby mogły ścierać zęby na każdym kroku. Teraz mają do ścierania troty, drewienko, kokosa i kolby :) Kaskas możesz zamknąć temat. Już wszystko wiem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi