Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w dniu dzisiejszym podczas zabawy z chomikiem zauważyłam na jego brzuszku jakiś dziwny żółty ślad. Nigdy wcześniej tego nie widziałam, ale też wcześniej nie przyglądałam się chomikowi od strony brzuszka, więc nie wiem od jak dawna to ma. Nie zachowuje się on dziwnie, normalnie je, pije i jest aktywny, tak jak zawsze. Nie jestem specjalistką od chomików, być może to u nich normalne. Liczę na to, że ktoś posiadający większa wiedzę ode mnie będzie w stanie powiedzieć mi, czy powinnam się martwić i udać się z tym do weterynarza. Wyczytałam na internecie, że może być to zapalenie gruczołu zapachowego, ale tak jak napisałam wcześniej, nie jestem w stanie określić, czy faktycznie tak jest. 

Chomik jest samcem rasy dżungarskiej, ma ok. 5 miesięcy. W klatce mieszka sam. Karmiony jest karmą dla chomików z firmy natural-vit, w ostatnim czasie zjadał dość spore ilości słoneczniku. Daje mu tez ciasteczka dla chomików. 

Przepraszam za jakość zdjęć, ale chomik niechętnie pokazuje swój brzuszek, więc ciężko było mi to sfotografować. 

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi! :) 

C0486A75-C73E-48F3-89CC-83CD09041DBC.png

50069E59-C659-4A02-BBB8-3BC3D4091F86.png

Edytowane przez natkasratka
Odnośnik do odpowiedzi

Też mam chomika dżungarskiego i ma on żółty sam gruczoł, a reszta futerka jest czysta. Ja bym poszła na twoim miejscu do weterynarza specjalizującego się w gryzoniach. 

Edytowane przez Boombayah
Odnośnik do odpowiedzi

Na moje oko wygląda to na zwykły, sprawny gruczoł. Samce mają go dokładnie w tym miejscu. Sierść wokół niego też naturalnie bywa "mokra", bo jednak wydzielając łój, osiada on właśnie na niej. 

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, natkasratka napisał:

Chomik jest samcem rasy dżungarskiej, ma ok. 5 miesięcy.

Chomiki nie mają rasy tylko gatunki, Dżungarów nie ma w Polsce twój to prawdopodobnie hybryda.

Karmiony jest karmą dla chomików z firmy natural-vit, w ostatnim czasie zjadał dość spore ilości słoneczniku.

Karmę radzę zmienić na Futterparadise lub Mixeramę, a ze słonecznikami uważać.

Daje mu tez ciasteczka dla chomików. 

Jeśli mowa o dropsach, wyrzuć je. Jeśli domowe to ok. Co do samego pytania zgadzam się z odpowiedziami @Dunno i @Boombayah.

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Kontaktowałam się z lekarzem telefonicznie, pani doktor zaleciła przemyć to kilka razy rumiankiem. Dziś rano przy przemywaniu „odszedł” jeden taki jakby zaschnięty kawałek ropy? Nie wiem, czy to była ropa, czy wydzielina chomika, ale teraz na jego brzuszku został już jakby taki pusty pępek u człowieka, nie wiem jak to opisać. Ma po prostu taka czysta wypustkę na brzuszku. 

Odnośnik do odpowiedzi

Mój Tuptuś też tak ma nie chodzi mi o to żółte pobrudzenie futerka tylko o to że ten jakby pępek u Tuptusia też jest przytkany. Wygląda dokładnie tak jak na tym zdjęciu. Może też powinnam go przemyć czy lepiej nie ? 

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W ostateczności udaliśmy się do weterynarza, Pani doktor powiedziała, że wdał się stan zapalny. Benek przyjął dziś pierwszą dawkę antybiotyku, przez najbliższe kilka dni będziemy chodzić na zastrzyk i mam nadzieję, że chomik będzie się czuł lepiej. :( 

Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, Alaala napisał:

Mój Tuptuś też tak ma nie chodzi mi o to żółte pobrudzenie futerka tylko o to że ten jakby pępek u Tuptusia też jest przytkany. Wygląda dokładnie tak jak na tym zdjęciu. Może też powinnam go przemyć czy lepiej nie ? 

Niepokojąca jest tylko nadprodukcja żółtej wydzieliny, jeśli sam gruczoł jest żółty jest ok. Możesz ewentualnie obserwować to miejsce, żeby jak coś się działo szybko zareagować.

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, Boombayah napisał:

Niepokojąca jest tylko nadprodukcja żółtej wydzieliny, jeśli sam gruczoł jest żółty jest ok. Możesz ewentualnie obserwować to miejsce, żeby jak coś się działo szybko zareagować.

on jest identyczny jak na zdjęciu wszystko inne jest ok i on taki jest od dłuższego czasu

dzięki będę obserwować 

Edytowane przez Alaala
Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, natkasratka napisał:

W ostateczności udaliśmy się do weterynarza, Pani doktor powiedziała, że wdał się stan zapalny. Benek przyjął dziś pierwszą dawkę antybiotyku, przez najbliższe kilka dni będziemy chodzić na zastrzyk i mam nadzieję, że chomik będzie się czuł lepiej. :( 

Weterynarz od zwierząt egzotycznych czy od psów i kotów badał chomiczka?

Odnośnik do odpowiedzi

Weterynarz od zwierząt egzotycznych. :) Widzę już znaczną poprawę, Benek wrócił do swoich nocnych zabaw, zdecydowanie jest dużo bardziej aktywny, niż kilka dni temu. Przed nami kolejna wizyta u pani doktor. 

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi