Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jest sprawa kupiłam jakieś  2 tygodnie temu gałązki jabłoni ale mój chomik w ogóle nie chce tego jeść:(

chomikom rosną ząbki całe życie więc nie wiem już co mu dać ale kupiłam suszoną marchewkę z herbal pets ale tego też NIE chce jeść ma też suszonego buraka ale też tego nie je codziennie jak wstanie to idzie albo do miski albo gryzie klatkę albo idzie na piętro i gryzie schodki nie wiem co mu dać już na te ząbki 

proszę o szybką odp. :)

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz dawać chomikowi twarde świeże warzywa np. marchewkę, seler, pietruszkę. Chomik częściowo też ściera swoje zęby o swoją karmę podstawową. Jest taki filmik z sposobami na zachęcenie chomika do gryzienia odpowiednich zabawek/patyków (https://www.youtube.com/watch?v=agDCTo4ZESE&ab_channel=VictoriaRaechel), jednak jest on po angielsku więc opiszę ci krótko opisane w nim sposoby.

Autorka na początku wspomina, że chomik nie powinien gryźć plastiku i prętów. Warto też zaoferować chomikowi różnorodność rzeczy do gryzienia. Chomik może wtedy wybrać sobie coś co mu najbardziej odpowiada, może się okazać, że lubi drewno z konkretnego rodzaju drzewa.

1. Orzech włoski ze skorupą - może się okazać, że chomik nie będzie potrafił otworzyć orzecha, ale i tak będzie próbował się dostać do środka.
  2. Zostawienie zabawek do gryzienia/patyków w pudełku z ich karmą, aby przesiąkły zapachem ich jedzenia
  3. Posmarowanie cienką warstwą masła orzechowego zabawek do gryzienia/patyka. Chomiki uwielbiają masło orzechowe, należy wybrać takie które w składzie ma 100% orzechów (często jest dodawany olej palmowy i sól). Warstwa powinna być bardzo cienka, chomik ma tylko czuć posmak masła orzechowego. Po za tym masło orzechowe jest dosyć kaloryczne.
  4. Rozgnieść owoce typu truskawki, maliny, jagody, dodać wody i wsadzić do tego zabawki do gryzienia/patyki. Przesiąkną one sokiem z owoców, dzięki czemu będą miały ich posmak. Można podgrzać to razem w mikrofali, aby przyśpieszyć proces. Później trzeba wysuszyć zabawki do gryzienia i można dać chomikowi.

W punktach 5-7 jest wspomniane o gryzakach dla psa, serowych gryzakach i ciastkach dla psa. Nie jestem pewna czy tego typu produkty w Polsce nadają się dla chomika. Autorka filmiku zaznaczyła że powinno się je dawać maksymalnie 1-2 razy w miesiącu.

Edytowane przez Boombayah
  • Like 1
  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

mój Tuptuś też nie lubi za bardzo gałązek jabłoni ale za to smakuje mu korzeń mniszka i gryzaki z HamStake możesz tez spróbować z innymi gałązkami ale nie wiem czy mu posmakują skoro z tych z jabłoni nie lubi orzechy też raz na jakiś czas można dać lub inne twarde przekąski które chomik może jeść zęby chomik też ściera jak gryzie drewniane zabawki( Tuptuś takich nie gryzie) czy kartonowe zabawki są też różne np. tunele z smakołykami chomik też na nich ściera zęby choć Tuptusiowi korzeń mniszka najbardziej smakuje

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi