Skocz do zawartości

Czy herbal pets (czy jakos tam) można podawać chomikom? Nwm suszone buraki,marchewki,pietruszeczke?

Rekomendowane odpowiedzi

Same produkty herbal petsu są jak najbardziej w porządku, jednak zwróć uwagę na to, żeby nie podawać ich za dużo - niektóre suszonki mają konkretne działanie i w nadmiarze mogą wręcz zaszkodzić. 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Dunno napisał:

Same produkty herbal petsu są jak najbardziej w porządku, jednak zwróć uwagę na to, żeby nie podawać ich za dużo - niektóre suszonki mają konkretne działanie i w nadmiarze mogą wręcz zaszkodzić. 

To tak dwie na dzien?

Odnośnik do odpowiedzi

Ta firma produkuje wiele żeczy więc nie wszystko co tam kupisz dla chomika się bendzie nadawało np. suszonego kiwi chomik nie może jeść. Podawać należy z umiarem. Ja zioła dosypuje i codziennie a owoce i warzywa daje kilka razy w tygodniu.

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Alaala napisał:

Ta firma produkuje wiele żeczy więc nie wszystko co tam kupisz dla chomika się bendzie nadawało np. suszonego kiwi chomik nie może jeść. Podawać należy z umiarem. Ja zioła dosypuje i codziennie a owoce i warzywa daje kilka razy w tygodniu.

Dziękuję bardzo

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, E-chomiczowka napisał:

A i jeszcze jedno a mozna im podawac taką karme jak ,,Natury'' lub ,,Brit animals''? Bo o tm nic nie mówiliście :) z góry dzięki <3 

Brit jest słabe - pokarm podawany jest w postaci granulek, przez co chomiki często zupełnie się nim nie interesują, w efekcie czego nie chcą jeść. Nie wspominając już o tym, że odbierając zwierzątku możliwość wyboru, całkowicie zabija ona chomiczą ciekawość.

Co do "natury", nie wiem co konkretnie masz na myśli. Do głowy przychodzą mi dwie karmy - mini hamster nature i korona natury. Obydwie są w porządku. Nie są wybitne, ale nadają się do użytku.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Dunno napisał:

Brit jest słabe - pokarm podawany jest w postaci granulek, przez co chomiki często zupełnie się nim nie interesują, w efekcie czego nie chcą jeść. Nie wspominając już o tym, że odbierając zwierzątku możliwość wyboru, całkowicie zabija ona chomiczą ciekawość.

Co do "natury", nie wiem co konkretnie masz na myśli. Do głowy przychodzą mi dwie karmy - mini hamster nature i korona natury. Obydwie są w porządku. Nie są wybitne, ale nadają się do użytku.

Dobrze :) 

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Alaala napisał:

Najlepiej kupić mixerame jeśli masz taką możliwość nie jest ona droga a jest dobra i starcza na długo. 

Tak,właśnie się skończyła karma ,,Fantasia'' i jedziemy teraz do miasta. A i jeszcze coś, bo chomiki mają takie ,,Pałki'' tzn zawiesza sie je na pręty i chomik sobie tam je tą karme. To która pałka jest najlepsza? Ja w tej chwili mam pałke z mixerame. :') 

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, E-chomiczowka napisał:

Tak,właśnie się skończyła karma ,,Fantasia'' i jedziemy teraz do miasta. A i jeszcze coś, bo chomiki mają takie ,,Pałki'' tzn zawiesza sie je na pręty i chomik sobie tam je tą karme. To która pałka jest najlepsza? Ja w tej chwili mam pałke z mixerame. :') 

Zaraz jade do miasta, czy możecie odpowiedzieć???

Odnośnik do odpowiedzi

@E-chomiczowka Z karm dostępnych stacjonarnie najlepiej brać właśnie versele-lage mini hamster nature lub koronę natury.

Pałki, o których piszesz, to kolby. Najlepiej nie kupować żadnej - najczęściej są one tuczące i klejone szkodliwym dla chomików miodem. Jedyne dobre kolby to te z JR Farm. Mixerama nie produkuje kolb.

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Dunno napisał:

@E-chomiczowka Z karm dostępnych stacjonarnie najlepiej brać właśnie versele-lage mini hamster nature lub koronę natury.

Pałki, o których piszesz, to kolby. Najlepiej nie kupować żadnej - najczęściej są one tuczące i klejone szkodliwym dla chomików miodem. Jedyne dobre kolby to te z JR Farm. Mixerama nie produkuje kolb.

Tak wiem, pomyliłam sie :') przepraszam. Kolby które daje są to versele lage :'') ps. W sklepie nie było karmy Mixerame ani żadnej dobrej :'( wziełam..... Vitapol tylko to było :'( ale tez wzielam zioła o których mówiłeś Dunno. Jak napisalam ten temat,, gruby chomik'' kojarzysz?

:') a pomyliłam się dlatego,że cały czas gadamy o Mixeramie :') sory za błąd :+ MIŁEJ NIEDZIELI .

Edid: kupilam jeszcze innym zwierzakom zabawki,smakołyki i DYZIO dostanie na choinke......................................... zabawke :)

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, E-chomiczowka napisał:

Nie było :'( kupiłam najsłabszą karme ever. vitapol :'((('((((((((((((

Skoro wież że jest ona najsłabsza to poco ją kupujesz. Rozumiem że mogło nie być innej ale przecież można zamówić przez internet np. z hipcia albo z jakiejś innej stronki. 

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Panmatho napisał:

Kiedys zdania były podzielone i pewnie nadal są. Karma jak karma, ważne żeby chomik nie był głodny. Gdybyś miała pytać każdego o zdanie co jest najlepsze w każdym dziale naszego życia to byś zwariowała ;) jeśli chomik zdrowo się zachowuje i je to nie ma problemu 

Warto spojrzeć na to, że sam temat ostatni raz odświeżany był w 2011 roku - wtedy jeszcze na polskim rynku nie było karm typu mixerama czy futter pradise, a versele-laga była najlepszą z dostępnych. Obecnie wszyscy mamy dostęp do sklepów internetowych na których możemy dostać znacznie lepsze mieszanki niż vitapol - a chyba dążymy właśnie do tego, żeby nasze zwierzaki odżywiały się jak najlepiej. Problem może nie być widoczny, jednak pamiętajmy, że odpowiednia dieta=zdrowszy chomik. 
Co do podzielonych zdań - wystarczy samemu wyrobić sobie opinie poprzez przejrzenie składu mieszanki z vitapola. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest ona zbyt bogata. Poniżej wklejam skład, jakby komuś nie chciało się szukać: 

Pszenica, jęczmień, otręby pszenne, mączka z lucerny, śruta poekstrakcyjna, słonecznikowa, śruty i przetwory zbożowe, słonecznik, marchew, chleb świętojański, kukurydza gnieciona, owies łuskany, kukurydza, siemię lniane, nasiona dyni, orzech archaidowy, groch w płatkach, płatki pszenne, mąka ryżowa, mąka kukurydziana, mąka pszenna, mączka z traw, otręby żytnie, wysłodki buraczane melasowane, tymianek, owies, karoten.
W sumie białko (13,2%), oleje i tłuszcze surowe (7,1%), włókno surowe (9,4%), popiół surowy (3,7%), wilgotność (12%).

Edytowane przez Dunno
  • Like 3
Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Dunno napisał:

Warto spojrzeć na to, że sam temat ostatni raz odświeżany był w 2011 roku - wtedy jeszcze na polskim rynku nie było karm typu mixerama czy futter pradise, a versele-laga była najlepszą z dostępnych. Obecnie wszyscy mamy dostęp do sklepów internetowych na których możemy dostać znacznie lepsze mieszanki niż vitapol - a chyba dążymy właśnie do tego, żeby nasze zwierzaki odżywiały się jak najlepiej. Problem może nie być widoczny, jednak pamiętajmy, że odpowiednia dieta=zdrowszy chomik. 
Co do podzielonych zdań - wystarczy samemu wyrobić sobie opinie poprzez przejrzenie składu mieszanki z vitapola. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest ona zbyt bogata. Poniżej wklejam skład, jakby komuś nie chciało się szukać: 

Pszenica, jęczmień, otręby pszenne, mączka z lucerny, śruta poekstrakcyjna, słonecznikowa, śruty i przetwory zbożowe, słonecznik, marchew, chleb świętojański, kukurydza gnieciona, owies łuskany, kukurydza, siemię lniane, nasiona dyni, orzech archaidowy, groch w płatkach, płatki pszenne, mąka ryżowa, mąka kukurydziana, mąka pszenna, mączka z traw, otręby żytnie, wysłodki buraczane melasowane, tymianek, owies, karoten.
W sumie białko (13,2%), oleje i tłuszcze surowe (7,1%), włókno surowe (9,4%), popiół surowy (3,7%), wilgotność (12%).

Zgadzam się. 

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, Panmatho napisał:

Lepsze = droższe i to nie raz o bardzo dużo. Wszystko zależy od tego kto ile chce wydać. 

Po drugie jeśli pojawiły się "lepsze" to wcale nie oznacza, że vitapol nagle pogorszył swoja karmę. Jeśli wtedy ludzie mówili, że może być to znaczy, że nadal tak jest, a jeśli ktoś chce kupić lepszą, to niech kupi. Pisanie ludzia, że powinni wyrzucić etc (inne tematy) jest trochę śmieszne. Powinny być informacje o karmach bez naskakiwania na innych jaką to oni "okropną" karmę kupują. 

Każdy ma swój mózg i niech robi jak uważa my tylko pomagamy i mówimy jakie karmy są najlepsze dla chomików i ich zdrowia. To było dosyć dawno i wszystko się zmienia. Każdy chyba chce dla swojego zwierzaka jak najlepiej a jedzenie to podstawa. Gdyby ludzie jedli same ,,śmieci '' nie byli by zbyt zdrowi tak samo w przypadku chomików. Mixerama wcale nie jest droga. Każdy sam decyduje o tym co poda swojemu chomikowi my tylko dajemy nasze rady i dzielimy się wiedzą

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, Panmatho napisał:

Po drugie jeśli pojawiły się "lepsze" to wcale nie oznacza, że vitapol nagle pogorszył swoja karmę. Jeśli wtedy ludzie mówili, że może być to znaczy, że nadal tak jest, a jeśli ktoś chce kupić lepszą, to niech kupi.

Tak jak pisałam wyżej, wcześniej właściciele chomików nie mieli za bardzo z czego przebierać - w 2011 nikt nie sprowadzał na własną rękę karmy zza granicy, bo zwyczajnie nie było to opłacalne. Vitapol był łatwo dostępny i tani, dlatego ludzie nabywali jego produkty. Idąc twoją logiką, jeśli już w 2008 powstał artykuł krytykujący jego skład, to coś jest na rzeczy.

34 minuty temu, Panmatho napisał:

Pisanie ludzia, że powinni wyrzucić etc (inne tematy) jest trochę śmieszne. Powinny być informacje o karmach bez naskakiwania na innych jaką to oni "okropną" karmę kupują. 

Oczywiście. Każdy powinien mieć możliwość samemu wyrobić sobie zdanie na dany temat. Dlatego właśnie zamiast opierać się na opiniach pod postem sprzed 9 lat, warto samemu przejrzeć skład i porównać go do chomiczego zapotrzebowania.

Co do ceny - za 500g vitapolu zapłacisz 5zł. Dla porównania, tyle samo versele-lagi kosztuje 10zł, mixeramy 12zł, korony natury 15zł a futter paradise aż 22zł. Biorąc pod uwagę, że chomikowi dziennie powinno podawać się około 10g karmy podstawowej, jest to odpowiednio koszt około 2.5, 5, 6, 7.5 i 11 złotych miesięcznie. Oczywiście każdy z nas przeznacza inną kwotę na utrzymanie zwierząt, jednak wydaje mi się, że 5-6 złotych miesięcznie nie jest dużą kwotą, a te 2.5-3.5 złotego różnicy możemy zaoszczędzić na czymś innym.

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Panmatho napisał:

Znalazłem 5kg za 15 zl - krajowy produkt, którego firma zawsze jest chyba mało znana, skoro nie jest wymieniana. [...] Wystarczy odpowiedni bilans i wszystko będzie dobrze.

Po pierwsze - za tę cenę 5 kg to nie może być bogata mieszanka, po drugie niezweryfikowany producent nie daje gwarancji zbilansowanej karmy, po trzecie chomik nie zje takiej ilości w sensownym czasie i w związku z ty karma zwietrzeje i straci wartości odżywcze.

Bilansowanie samemu to jakaś fikcja. Dlatego ważna jest wartościowa i zbilansowana karma podstawowa, i rozsądne uzupełnianie diety.

• Like 3
  • Upvote 2
Odnośnik do odpowiedzi

@PanmathoChwilowo pomińmy opinie zamieszczone w internecie, w zamian użyjmy własnego zdrowego rozsądku i odrobiny podstawowych informacji dot. żywienia chomików. Zacznijmy od wypisania składu w/w karmy:

pszenica, kukurydza, owies bezłuskowy, płatki kukurydziane, słonecznik czarny, słonecznik pasiak, chleb świętojański, płatki grochu, granulat witaminowy, susz jabłka, kardi, proso, sorgo, siemię lniane, susz marchewki, orzechy, granulat kukurydziany, susz buraków, pestki dyni    

Na samym starcie w oczy rzuca się fakt, że skład nie jest zbyt bogaty. O większej różnorodności można mówić nawet w przypadku omawianego wcześniej vitapolu. Przechodząc dalej - pszenica i kukurydza, typowe tanie "zapełniacze" nadające karmie większej objętości wizualnej. Owies, słonecznik x2, kardi, siemię lniane, orzechy, pestki dyni - tłuste, tuczące, procentowo zajmujące zdecydowanie za dużo miejsca w mieszance. Dalej płatki kukurydziane, granulat witaminowy, granulat kukurydziany - kolejne, tym razem sztuczne zapełniacze. Często omijane przez zwierzęta przez swoją nieatrakcyjną formę. Producent nie podaje nawet co konkretnie znajduje się w tym granulacie. Pod koniec proso i sorgo - nasiona traw proste w uprawie, zawierające znacznie mniej wartości odżywczych niż większość dostępnych na rynku zbóż. Ostatecznie z tych lepszych składników zostaje nam trochę strączków i suszonek. 

Po tej krótkiej analizie jestem w stanie stwierdzić, że koło dobrego bilansu ta karma nawet nie stała i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że osobiście w życiu nie używałabym jej jako karmy podstawowej.

Edytowane przez Dunno
  • Like 2
  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi
48 minut temu, Dunno napisał:

@PanmathoChwilowo pomińmy opinie zamieszczone w internecie, w zamian użyjmy własnego zdrowego rozsądku i odrobiny podstawowych informacji dot. żywienia chomików. Zacznijmy od wypisania składu w/w karmy:

pszenica, kukurydza, owies bezłuskowy, płatki kukurydziane, słonecznik czarny, słonecznik pasiak, chleb świętojański, płatki grochu, granulat witaminowy, susz jabłka, kardi, proso, sorgo, siemię lniane, susz marchewki, orzechy, granulat kukurydziany, susz buraków, pestki dyni    

Na samym starcie w oczy rzuca się fakt, że skład nie jest zbyt bogaty. O większej różnorodności można mówić nawet w przypadku omawianego wcześniej vitapolu. Przechodząc dalej - pszenica i kukurydza, typowe tanie "zapełniacze" nadające karmie większej objętości wizualnej. Owies, słonecznik x2, kardi, siemię lniane, orzechy, pestki dyni - tłuste, tuczące, procentowo zajmujące zdecydowanie za dużo miejsca w mieszance. Dalej płatki kukurydziane, granulat witaminowy, granulat kukurydziany - kolejne, tym razem sztuczne zapełniacze. Często omijane przez zwierzęta przez swoją nieatrakcyjną formę. Producent nie podaje nawet co konkretnie znajduje się w tym granulacie. Pod koniec proso i sorgo - nasiona traw proste w uprawie, zawierające znacznie mniej wartości odżywczych niż większość dostępnych na rynku zbóż. Ostatecznie z tych lepszych składników zostaje nam trochę strączków i suszonek. 

Po tej krótkiej analizie jestem w stanie stwierdzić, że koło dobrego bilansu ta karma nawet nie stała i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że osobiście w życiu nie używałabym jej jako karmy podstawowej.

Nie znam się zbyt jeśli chodzi o dietę chomika ale o podstawach trochę wiem. Wydaje mi się że jest w tej karmi zadużo zbóż co naprawdę może utuczyć chomika. Pieczywa chomikom podawać nie wolno więc co tam robi chleb świętojański. Granulat też mnie zastanawia. Za dużo owadów to tam nie ma więc nie wydaje mi się żeby to mogła być zdrowe dla chomika. Podsumowywując w tej karmie są produkty tuczące i więkrzość takich które powinno się dawać jako uzupełnienie do diety a nie jako podstawa w karmie. Też nie dałabym tej karmy zwierzakowi ale ty tam sobie rub jak uważasz..... Jedno powiem ta karma na pewno nie jest najlepsza to ja już lepszą karmę miałam z zoologa jako pierwszą.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

MOżna podawać chleb świętojański lecz w niewielkich ilościach, poza tym to raczej nie znajdzie sie w naturalnej diecie chomika. karma owszem nie jest najgorsza, ale jako dodatek raz na jakiś czas. ta karma to  tak jakbyś karmił chomika fastfoodem dodatkowo nie ma tam zbyt duzo witamin i minerałów oraz białka zwierzęcego. @Dunno dobrze mówi ,, ta karma nie jest za dobra jako podstawowa"

Edytowane przez Weraandlili
Odnośnik do odpowiedzi