Skocz do zawartości

Straumatyzowany chomik - czy uspokajać ziołami / lekami?

Rekomendowane odpowiedzi

Od nieco ponad miesiąca moim podopiecznym jest Oskar - ok. 2,5 miesięczny chomik syryjski. Jest on niespodzianką od mojej żony i odpowiedzią na moje marudzenie o zwierzakach ("no weźmy coś, najlepiej pieska..."). Jako nastolatek miałem już chomiki, więc nie jest to dla mnie nowość i żona o tym wie (stąd jej wybór), natomiast kiepskim wyborem był wzięcie chomiczka ze sklepu zoologicznego...

W przeważającej większości Oskar chowa się OK - szybko się oswoił, ma apetyt, jest ruchliwy, wizualnie jest też okazem zdrowia. Niemniej jednak jest jedna rzecz, która mnie niepokoi: mam wrażenie, że ma swego rodzaju krótkie napady paniki. Objawia się to najczęściej następującym zachowanie:

- biega i węszy, po czym nagle gwałtownie odskakuje kilkanaście centymetrów do tyłu i zaczyna węszyć dookoła, jakby coś go zaniepokoiło (jednocześnie nic na jego drodze nie ma, nie ma żadnego hałasu itd.)

- myszkuje np. po kanapie, ale w pewnym momencie ucisza się, wciska się w róg lub podobne miejsce, przysiada na łapkach / kładzie się jak pies, przymyka oczy i pozostaje w bezruchu - może to trwać kilkanaście minut

- biega, myszkuje, itd. po czy nagle - ponownie bez żadnej dostrzegalnej dla mnie przyczyny - wyskakuje na kilkanaście centymetrów do góry, spada i ucieka, jakby się czegoś wystraszył.

Niestety takie zachowania zdarzają się dość często, stąd moje zaniepokojenie. Chomik był u weterynarza jakiś czas temu, ale wtedy jeszcze sądziłem, że po prostu jest zestresowany nowymi miejscem i nie wspomniałem o tym. Fizycznie wg weta jest zdrowy. Warunki ma także OK - klatka 100x60, gruba warstwa trocin konopnych, kołowrotek 28 cm, spory domek, mostki, tunele itp. W domu nie ma dzieci, innych zwierząt, czy innych potencjalnie stresogennych czynników.

Moje pytanie - czy może próbować go jakoś dodatkowo uspakajać, np. listkiem melisy czy też może szukać u weta pomocy farmakologicznej? To mój 5-ty chomik i pierwszy raz spotykam się z takimi objawami...

Odnośnik do odpowiedzi

Zdaję mi się, że skoro masz dla niego takie dobre warunki, to karmisz go i dobrze więc takie objawy z pewnością nie są przyczyną złego traktowania.

Musiałabym zajrzeć na listę żywieniową, aby sobie przypomnieć, co mogłoby go uspokoić, jednak według mnie najlepszą opcją byłaby ponowna wizyta u weterynarza.Uważaj na lekarzy psio - kocich, bo mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie do weta się wybieram, natomiast boję się, że to już może podpadać pod zwierzęcą psychologię / behaviorystykę, stąd szukam na razie czegoś krótkoterminowego, żeby się biedak nie stresował...

Edytowane przez Hectic.Hamster
Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co piszesz, chomik ma przestronną klatkę. To oczywiście dobrze, ale czy w związku z jej rozmiarami jest w niej proporcjonalnie dużo kryjówek, w których może chować się w razie wyczucia/usłyszenia czegoś niepokojącego? Jedyne co przychodzi mi do głowy to właśnie to, że zwierzak zwyczajnie nie czuje się pewnie w swoim otoczeniu, stąd jego zaniepokojenie.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi