Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! 2 tyg temu kupiłam chomika syryjskiego, po tygodniu miałam nie lada zdziwienie, gdyż okazało się, że moja chomiczka została mamą 4 maluchów. 

Niestety już po pierwszym dniu został tylko jeden maluch (reszte zjadła, ten jeden teraz ma tydzień). Zaznaczam, że odkąd pojawiły się małe nie ruszam chomiczki, gniazda, zostawiłam ją w spokoju. Wieczorem dawałam świeże jedzenie, zmieniałam wodę - w rękawiczkach, aby nie zostawiać mojego zapachu.

Dzwoniłam do sklepu zoologicznego, pani powiedziała, że chomiczka jest młoda i że przyjmie odchowane maluchy. 

Mam teraz duży problem i martwię się o małego, że może stać mu się krzywda. Mianowicie gniazdo chomiczka uwiła w rurze na samej górze (nad samą klatką), boję się że mały może spaść. Nie wiem czy mogę przenieść jakoś to gniazdo na dół klatki i usunąć piętra i rurki. Np dwie rurki dać na dno razem z gniazdem, czy przenieść same chomiki do domku na dole. Czy w ogóle nie ruszać, tylko jakoś zabezpieczyć kratki, żeby przez nie nie wypadł, ale dalej może spaść z piętra...

W nocy był już na piętrze (w tym po lewej stronie-górnym), nie wiem czy sama go wzięła, czy sam tam zjechał, chomiczka w tym czasie jadła i piła na dole, później wzięła małego do gniazda. 

Pomocy... 

1603102327882.jpg

1603102287379.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety nie za bardzo znam się na ciąży u chomików, więc radzę poczekać na inne odpowiedzi. Na pewno nie wolno dotykać małych, ale nie wiem, jak z przeniesieniem rur w inne miejsce. Mogę tylko powiedzieć, że na naszym forum (lub w innych miejscach) można znaleźć kilka artykułów o ciąży u chomików. Jeżeli tam nic nie znajdziesz i nie otrzymasz tutaj innych odpowiedzi zawsze możesz pójść spytać o radę weterynarza od gryzoni. 

A dzisiaj jak z chomikami? Oba mają się dobrze?

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Paulina0709 napisał:

Jest cały czas jeden mały, wszystko w porządku i z nim i z mamą. Dziękuję 

To dobrze. Jeżeli nie uda się szybko znaleźć odpowiedzi, mogę jeszcze jedynie polecić grupy na facebooku o tematyce opieki nad chomikami. Często jest tam duża aktywność i doświadczone osoby.

Odnośnik do odpowiedzi

W związku z tym, żę Twój chomik jest u Ciebie bardzo krótko, nie dotykaj gniazda dopuki mały nie skończy 2 tygodni.
Zapewnij matce odpowiednią ilość pożywienia, zwłaszcza białka (gotowany bez soli kurczak, jajko na twardo, mączniki itp.), do tego warzywa i owoce oraz duzo spokoju, żeby mogła zregenerować siły po porodzie.

Jeśli maluch to samiec, to w wieku 28 dni trzeba bedzie go oddzielić od matki i obserwować zachowanie, zwłaszcza czy np. nie dostał biegunki. W przypadku kiedy nie odzielisz samca na czas, może on zapłodnić ponownie samicę - dla niego nie jest ważne, że to matka.
Kiedy maluch okaże się samiczką, możesz poczekać z oddzieleniem jej od matki do  czasu aż osiągnie wiek 5-6 tygodni.

Decydując się oddać kluchę - nie oddawaj jej do sklepu. Na facebook'u są grupy adopcyjne, jak np. chomicze adopcje, gdzie można dać ogłoszenie i znaleźć odpowiedni dom dla zwierzaka. 99% sklepów to niestety tragedia jeśli chodzi o warunki dla zwierzaków, czy podstawową wiedzę o danym gatunku.

-----

Offtoppic - jak maluch podrośnie to przemyśl zmianę klatki, obecna nie nadaje się dla chomika, gdyż jest zbyt wysoka, a chomik jako bardzo gapowate stworzenie, predzej czy pózniej spadnie z któregoś piętra i zrobi sobie krzywdę. Wspinaczka nie jest naturalną potrzebą chomika - on się bardziej ucieszy z klatki o dużej podstawie, (np. 80x50 lub więcej) oraz z kuwety wypełnionej po brzegi trocinami. Na te rury też trzeba uważać - większe syryjki potrafią się zaklinować w nich na amen.

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.10.2020 o 23:09, BangBang napisał:

To dobrze. Jeżeli nie uda się szybko znaleźć odpowiedzi, mogę jeszcze jedynie polecić grupy na facebooku o tematyce opieki nad chomikami. Często jest tam duża aktywność i doświadczone osoby.

Jest tylko jedna porządna i rzeczowa grupa o chomikach na facebooku "chomiki-nasza pasja".
Reszta grup wciska za dużo plotek i miesza je z faktami.
Jeśli trafisz na grupę, gdzie "pszenica i owoce powodują cukrzycę" a "siano wywołuje choroby" to lepiej uciekać stamtąd ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Jest tylko jedna porządna i rzeczowa grupa o chomikach na facebooku "chomiki-nasza pasja".
Reszta grup wciska za dużo plotek i miesza je z faktami.
Jeśli trafisz na grupę, gdzie "pszenica i owoce powodują cukrzycę" a "siano wywołuje choroby" to lepiej uciekać stamtąd ;)

Grupa Gryzoniaki też jest spoko,nic dodać nic ująć a z tekstami SiAnO jEsT tRuJaCe się tam nie spotkasz

link do grupy: https://www.facebook.com/groups/2605384719689136/

Przykładowy film z kanału: https://www.youtube.com/watch?v=E1BWB_FVNV8

Odnośnik do odpowiedzi