Skocz do zawartości

Guzki na tułowiu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

moja chomiczka syryjska ma około 1.5-2 lata, ma dobre warunki, nigdy nie chorowała. Ponieważ kupiliśmy ją już jako dorosłą, nie jest w stu procentach oswojona, tzn. nie daje się brać na ręce, można ją jednak pogłaskać. Ostatnio podczas głaskania wyczułam na boku, za przednią łapką twardy guzek wielkości ziarenka kukurydzy. Trochę mnie to zaniepokoiło, ale zaraz zauważyłam, że w tym samym miejscu po drugiej stronie również ma taki guzek. Zachowanie chomika bez zmian. Co to może być? 

Odnośnik do odpowiedzi

Gruczoły zapachowe
Chomik syryjski oraz chomik karłowaty chiński posiadają gruczoły zapachowe znajdujące się po obu bokach ciała – czasami są one umieszczone odrobinę wyżej w kierunku kręgosłupa. Pozostałe chomiki karłowate posiadają jeden taki gruczoł – i znajduje się on mniej więcej pośrodku brzucha. Są one zdecydowanie bardziej widoczne u chomików płci męskiej, zwłaszcza po osiągnięciu dojrzałości płciowej. U chomika syryjskiego są one zabarwione na czarno, czasami są słabiej owłosione, lub wcale. Włoski w otoczeniu są krótsze i mogą mieć czarne zabarwienie. Gruczoły zapachowe służą przede wszystkim do oznaczania swojego rewiru. Często zdarza się, że opiekunowie mylą owe gruczoły z różnymi naroślami chorobowymi.

https://e-chomik.pl/budowa-anatomiczna-chomika/

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie, przyjrzałam się tym gruczołom na zdjęciach i mam wątpliwości. Te guzki są pod skórą, w dotyku twarde, na skórze nic nie widać, ale to chomik o ciemnym ubarwieniu. Są bliżej przednich łapek niż tylnich. Wielkość oceniam na ziarenko kukurydzy lub małego groszku. 

Odnośnik do odpowiedzi