Skocz do zawartości
Vladimirska

narośl na grzbiecie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mam wątpliwość i może użytkownicy forum mają więcej doświadczenia

Chomik dżungarski, 1.5 roku, już jakiś czas temu przy głaskaniu zauważyłam, że chomik na na grzbiecie takiego dzynksa (celowo dzynks, bo to taka cienka wypustka ze skóry) - jest na skórze (przesuwa się z nią), jest koloru skóry, skóra dookoła nie jest zaczerwieniona, chomika nie boli jak go dotykam po tym miejscu, nie drapie się tam specjalnie i  co ważne, tego dzynksa nie rozdrapuje, sierść nie wypada ani się nie przerzedza. Nie wygląda na guzka, bardziej taka narośl ze skóry, której spod futra nie widać. Poza tym stan w normie - jest ciekawy świata, śpi tyle co zwykle, nocą szaleje na kółeczku, robi podkopki i gniazda, je słusznie. 

Czy chomiki mogą mieć takiego dzynksa naturalnie (trochę jak ludzie, takie trochę znamię), czy też to powód do niepokoju? Trudno nawet powiedzieć od kiedy on tam jest, bo tak jak napisałam go nie widać. Nie chcę narażać chomika na stres i niepotrzebny zabieg, tym bardziej, że już kiedyś narośl u chomika profilaktycznie - żeby nie rozdrapał -  wycinaliśmy (podobny wiek, ale narośl była w innym kolorze i widoczna, okazała się niegroźna, a narkoza tak osłabiła chomika, że po dwóch tygodniach go pożegnaliśmy:()

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pewnie się wybierzemy :) 

z tego co pamiętam wziewna. Po zabiegu wszystko było w porządku, ale po krótkim czasie chomika nie było z nami. Po śmierci rozmawialiśmy z weterynarzem, który przyznał, że to się może zdarzyć - jak u ludzi, narkoza nie jest obojętna z tym że u chomików jej dobór jest jeszcze trudniejszy. Tym bardziej, że to był cały zabieg chirurgiczny (chomik spędził pół dnia w klinice), a nie krótki głupi jaś, żeby pobrać np. wymaz (to też z jednym przechodziliśmy).

Najbardziej przykre było to, że w sumie tej narośli nie trzeba było usuwać (nie była żadną zmianą chorobową czy nowotworową), a wszystko było na wszelki wypadek....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi