Skocz do zawartości
BangBang

Jak odróżnić ropień od guza?

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka 

Chciałem zapytac, czy da się jakoś odróżnić guza od ropnia. Moja chomiczka w kąciku oka ma taką jakby maleńką, ledwozauważalną gulkę (średnica może 2mm?). Zauważyłem to, bo ma taką małą wyłysiałą plamke wlasnie w tym miejscu i jak się okazało to pewnie z powodu tej gulki. Jesteśmy umówieni do specjalisty po weekendzie, a chomik zachowuje się tak jak zawsze i w ogóle nie wykazuje zainteresowania tym czymś. To wyłysiałe miejsce jest juz od jakiegoś czasu, ale dopiero, gdy zauważyłem gulke zacząłem się tym przejmować. Cieżko stwierdzić, czy to coś rośnie, a nawet jeśli to bardzo powoli i nieznacznie. Moim zdaniem jest to ropień, ponieważ miałem kiedyś chomika z guzem i u niego w ciągu 3 dni gula urosła do średnicy 2cm, ale nie wykluczam tej możliwości. Stąd moje pytanie: jest jakiś sprawdzony sposób, aby rozpoznac jedno od drugiego?

W przypadku guza potrzebna będzie pewnie operacja, ale nie mam pojęcia jak leczy się ropnie. Operacja, maść (chyba wykluczone, bo znajduje się tuż przy oku), krople, antybiotyk doustny? To tak z ciekawości pytam, jeżeli ktoś wie.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi. Po wizycie napiszę co z chomikiem, ale mam nadzieję, ze to nic groźnego i zabieg nie będzie konieczny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest też opcja, że to jęczmień. Weterynarz na pewno rozróżni i da odpowiednie leki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siemka :D

Byliśmy u weta i okazało się, że to jakiś stan zapalny. Miała dostać krople, ale dowiedzieliśmy się przypadkiem, że ma uszkodzoną rogówkę (taka zielona szrama na oku, wygląda to tak jakby pękł ekran w telefonie) i nie może dostać tych silnych kropli, bo uszkodzą oko. Dostaliśmy słabsze krople z antybiotykiem na stan zapalny i żel na regenerację rogówki, które mamy podawać 5 razy dziennie. Mała się strasznie stresuje, juz ma całe futerko na głowie wymazane w tych lekach i w ogóle nie daje sobie otworzyć oka, żeby zapuścić krople i przez to nie wszystko wpada, ale mam nadzieję, ze uda się to wyleczyć. Za 10 dni kontrola.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze jedna sprawa. Zapomniałem się spytać weta co z piaskiem do kąpieli. Myślicie, żebt wyjąć, czy zostawić? Bo trochę boję sie, żeby sobie tego nie zatarła, czy coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zabrać piasek koniecznie. Ja przy infekcjach oka przenoszę chomika do samli ze ściółką "chusteczkową".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi