Skocz do zawartości
waniii

co się dzieje mojemu chomikowi? czy to normalne?

Rekomendowane odpowiedzi

mój chomik dżungarski samiec, grzebał sobie w trocinach. nie miałam go kilka godzin na rękach, nie spał, to go wyciągnęłam. Gdy miałam go już na ręce, to zaczął wydawać dziwne odgłosy. Brzmiało to jakby fukał, ale nie jestem pewna. bardziej to brzmiało, jakby na krótko, co chwilę wydychał powietrze przez nos z takim świszczeniem. Dodam że mają ( bo w klatce jest jeszcze 2 chomik. proszę się nie czepiać. nigdy nie były wobec siebie agresywne, to rodzeństwo i od małego były razem. zawsze obok siebie śpią, nigdy się nie gryzą.) trociny firmy Chipsi Natural, te takie bezzapachowe i niekolorowe. źle go wyciągnęłam i poddusiłam, dostały mu się trociny do płuc, czy może ma alergię? po chwili( tak z 8 razy wydychał bez przerwy) uspokoił się. pomocy, nawet jeżeli jest kwarantanna , jestem w stanie zadzwonić po weta.. proszę mi powiedzieć, co się dzieje???

Edytowane przez waniii

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie powiem co się dzieje, bo nie diagnozuje się przez Internet. możliwe, że to strach, a może być objaw infekcji.

rodzeństwo też nie może mieszkać razem, nawet jeśli się jeszcze nie pogryzły, to są sfrustrowane swoją obecnością, nawet jeśli Ty tego nie widzisz.
i każdego dnia możesz zastać szczątki jednego z nich, jak przestaną się tolerować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Natychmiast rozdzielić chomiki! Możliwe, ze nie widzisz, że coś jest z nimi nie tak, ale chomiki nie są zwierzętami stadnymi i obecność drugiego bardzo je stresuje przez co są bardziej podatne na choroby. jeżeli tego nie zrobisz, to nieważne jak bardzo teraz siebie akceptują nawzajem, pewnego dnia to sie skończy i zaczną walczyć o dominację. Dla ich dobra rodziel je, bo prędzej czy później, ktoryś z nich zostanie zagryziony.

Nie ma też pewności, że są tej samej płci. Może dojść wtedy do zapłodnienia samiczki, a wychowanie maluchów i znalezenie im domu jest bardzo trudne, nie mówiąc juz o tym jak będą obciążone genetycznie, przez to, że ich rodzicami będzie rodzeństwo. 

Co do tych dźwięków dobrze by było, żeby obejrzał to specjalista od gryzoni. Może to być alergia, infekcja układu oddechowego, albo dźwięki wydawane z bólu. Może też się po prostu ciebie przestraszył, ale nie można tego ignorować, bo może to być coś poważnego. Tym bardziej rozdziel chomiki, bo jeden może zarazić drugiego. 

Gdy wszystko obejrzy wet, też nie trzymaj ich razem, bo chomik będzie bronił swojego terytorium, jeżeli po czasie włożysz mu do lokum spowrotem jego brata/siostrę. 

Jeszcze jest opcja, że trociny pylą. Najlepiej kupić w internecie jakieś odpylone. Jutro podeślę ci jakiegos linka z polecanymi podłożami.

W skrócie: natychmiast rodziel chomiki i udaj się do specjalisty od gryzoni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opcji jest wiele przy fukaniu noskiem - dobry weterynarz wątpliwości rozwieje.
Co do ściółki jaką stosujesz... jest słaba, pyląca... nie polecam.

Przy okazji, weź sobie do serca rady odnośnie rozdzielenia chomiczków do osobnych klatek.
Maluchy w pewnym momencie naprawdę mogą zmienić klatkę w arenę gladiatorów.
Pewnego ranka zajrzysz, co u nich i jeden będzie martwy lub mocno pogryziony.
Kochasz - rozdziel ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi