Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moiom chomiczką od wczoraj na tłuste i brzydkie futerko. Pachnie też moczem. A piasek i wyczesywanie nic nie pomaga. Boje się że to od tego że ją wykąpałam w wodzie 2 razy. Raz miesiąc temu a drugi  raz wczoraj. Musiałam to zrobić ponieważ strasznie usmarowala się tłuszczem od ryby ponieważ przypadkiem weszła do pudełka po niej. Nie wiem co mam zrobić. Oprócz tego wszystko z nią w porządku je, pije, i jest ruchliwa jak zawsze. :(( ( Przesyłam zdjęcie jak to wygląda. Ps nie smarowalam niczym kołowrotka.

IMG_20200226_190910044.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapach moczu może być spowodowany tym, że po prostu chomik mógł nasikac w domku i potem gdzieś się tym ubrudził. Co do tłustego futra - nie myjemy chomików wodą (chyba że miejscowe przemywanie podczas choroby). Zwierzątka kąpiemy w specjalnym piasku do kąpieli dla gryzoni. Powinien być dostępny w dobrze zaopatrzonych zoologach. Kupujemy kuwetę i co kilka dni wymieniamy w niej piasek w zależności od częstotliwości użytkowania. Moim zdaniem tłuste futerko to ten tłuszcz z ryby, który sie nie zmył mimo użycia wody. Nie wydaje mi się, aby to była choroba, ale weterynarz na pewno rozwieje wątpliwości i pomoże wyczyścić futerko. Czy masz gdzieś u siebie specjalistę od gryzoni? Na pewno przydałoby się wymienić sciólkę i umyć wszystkie akcesoria w lokum, bo jeżeli chomik pachnie moczem, może to znaczyć, że ściólka jest już brudna. Dodatkowo radze poczekac na odpowiedzi bardziej doświadczonych użytkowników forum, bo ja jestem tu stosunkowo nowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czysty piasek i czas, tłuszcz się ciężko czyści.
Kąpiąc w wodzie narażamy chomika na zapelenie płuc i olbrzymi stres. Nie wolno tego robić bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii (specjalizacja w zwierzakach egzotycznych).
Zapach moczu - może wypadałoby posprzątać? Może w domku jest nasiusiane i w tym śpi? Jeśli nie - kierunek weterynarz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, BangBang napisał:

Zapach moczu może być spowodowany tym, że po prostu chomik mógł nasikac w domku i potem gdzieś się tym ubrudził. Co do tłustego futra - nie myjemy chomików wodą (chyba że miejscowe przemywanie podczas choroby). Zwierzątka kąpiemy w specjalnym piasku do kąpieli dla gryzoni. Powinien być dostępny w dobrze zaopatrzonych zoologach. Kupujemy kuwetę i co kilka dni wymieniamy w niej piasek w zależności od częstotliwości użytkowania. Moim zdaniem tłuste futerko to ten tłuszcz z ryby, który sie nie zmył mimo użycia wody. Nie wydaje mi się, aby to była choroba, ale weterynarz na pewno rozwieje wątpliwości i pomoże wyczyścić futerko. Czy masz gdzieś u siebie specjalistę od gryzoni? Na pewno przydałoby się wymienić sciólkę i umyć wszystkie akcesoria w lokum, bo jeżeli chomik pachnie moczem, może to znaczyć, że ściólka jest już brudna. Dodatkowo radze poczekac na odpowiedzi bardziej doświadczonych użytkowników forum, bo ja jestem tu stosunkowo nowy.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi dzisiaj udaje się do weterynarza niestety w mojej miejscowości nie ma specjalisty od gryzoni. Chomik na dostęp do piasku. A kaltke zmienię po powrocie od Weterynarza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zwykły weterynarz czasami potrafi bardziej zaszkodzić niż pomóc. Miej to na uwadze.
Jeśli dwa punkty po bokach tułowia uzna na coś dziwnego to nigdy więcej do niego nie idź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiscie, ze tak. Gdy jeszcze nie byłem zbyt doświadczonym właścicielem chomików, czego bardzo żałuję, to chodzilem z moimi zwierzątkami do psio-kociego weterynarza i niestety straciłem dwa chomiczki z powodu beznadziejnej pani weterynarz (raz wstrząs anafilaktyczny, raz brak rozpoznania prawdopodobnie zatrucia pokarmowego). Dlatego wazne, aby obeznac sie, czy twoj weterynarz zna się przynajmniej w jakimś stopniu na chomikach. jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości, zawsze możesz napisac tutaj. Postaramy sie pomóc. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi