Skocz do zawartości
BangBang

Kilka pytań odnośnie lokum

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hejka :D

Niedawno przyjechało do nas nowe mieszkanko dla chomika (poprzednie było niewymiarowe), w związku z czym mam kilka pytań:

1. Zamierzam zamontować chomikowi kuwetę z piaskiem do czyszczenia futerka, ale niestety ciężko znaleźć jakikolwiek piasek stricte dla chomika. Czy ten przeznaczony dla szynszyli będzie się nadawał, czy powinien to być piasek specjalny, przeznaczony tylko dla chomików? I czy piasek ma być dostępny dla chomika cały czas, czy np. po kąpieli zabierać kuwetę i pozwalać na kąpiele tylko co jakiś czas?

2. W nowej klatce mamy drewniane pięterko i moje pytanie brzmi: jak się to czyści? Czysta ściereczka i odrobina wody, czy jakiś specjalny płyn?

3. Wydaje mi się, że w klatce uwzględniłem już wszystko co będzie potrzebne maluchowi, ale jeśli czegoś brskuje, to dajcie znać.

Mam już: domek, kołowrotek 20cm (mam dżungarka), kuweta na piasek, poidełko oraz miseczka na jedzenie + zamierzam kupić jakiś tunel,  drewniany mostek oraz taką przechylaną huśtawkę dla urozmaicenia. 

4. Jeżeli chodzi o ściółkę to oczywiście będzie gruba warstwa zwyczajnych wiorków niepalących oraz w zadaszonym miejsu siano. Chciałem zapytać o opinię na temat ściółki Chipsi Carefresh. Niby jest napisane, że to naturalne włókna roślinne, chomik kiedyś to miał, ale jakoś przestałem to kupować, lecz mimo wszystko chcę zapytać, czy jest to bezpieczne dla chomików, bo byłoby to fajne urozmaicenie.

5. Potrzebuję opinii o wacie dla chomików od Trixie. Czytałem, że lepiej nie dawać tego, ale z tego co mi wiadomo, Trixie to dobra firma, a też byłoby to ciekawe urozmaicenie dla dżungarka (zwłaszcza teraz, gdy na dworze nie jest za ciepło).

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Edytowane przez BangBang

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Kuweta - dostęp dały czas, kupujemy piaski marek bephar, moondust, versele laga, jr fam lub zolux (koniecznie naturalny, nie zapachowy, wersje zapachowe wywołują alergie)
2. Pięterko czyścisz wilgotna ściereczką, dobrze jest polakierować lakierem do drewna z atestem do zabawek dla dzieci, wtedy bród tak nie wnika w drewno.
3. Upewnij się że domek jest bez podłogi, postaw go bezpośrednio na ściółce, nie na półce.
4. Carefresh jest przereklamowany, do tego potrafi pylić. Raz użyłam jako zamiennik na czas leczenia zakłutego oczka... chomiś miał depresję dopóki nie wróciliśmy do normalnej ściółki - autentycznie chodził taki przybity i smutny.
5. Wata to zło wcielone - potrafi owinąć się wokół łapki i odciąć krążenie prowadząc do martwicy w wyniku czego łapkę trzeba będzie amputować. Zjedzona zapycha układ trawienny. O możliwości zapchania polika nie wspomnę... Najlepsze urozmaicenie i materiał na gniazdo - zwykła chusteczka higieniczne 100% celulozy, bez zapachowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziękuję za odpowiedzi. Tak jak myślałem, te waty i inne carefreshe są raczej zbędne. Jeszcze tylko jedno pytanie, w Kakadu jest piasek marki Bephar, ale jest napisane, że jest on dla szynszyli. Czy ma to znaczenie, czy trzeba szukać specjalnego dla chomików?

Edytowane przez BangBang

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisane że dla szynszyla, ale jest bardzo dobry nawet dla chomików :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :D W następnym tygodniu wybiorę się po wszystkie niezbędne rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi