Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

HEJ! 

Mam istotne pytanie... 

Zadałam je również na grupę z chomikami na FB ale wiem że tam nie są doświadczeni chodowcy (przynajmniej nie wszyscy)...

Otóż mój Tuptuś mieszka jak na razie w akwarium ponieważ wcześniej miał plastikowe pudełko z Castoramy lecz je przegryzł...

Przez to postanowiłam zacząć zbierać na nową klatkę.

Zadałam pytanie na tamtej gr czy lepiej 2 pudełko z Castoramy czy lepiej klatkę z 3 piętrami z zoologicznego.

Otóż tamta klatka jest taka że pięterka ma z drutu oraz zejścia ale mam co na nie położyć, zejścia są ogl łagodne i ogl ma 3 piętra i kuweta jest mega duża. A zejścia są porozmieszczane że nie ma opcji aby chomik zleciał. I ogl to ja się w tej klatce tak powiem zauroczyłam ponieważ jedyna plastikowa żecz to była kuweta.

Lecz shańbili mnie o to że chomik nie może mieć pięterek i żebym kupiła 2 pudełko plastikowe... Lecz weszłam na tą stronę i zauważyłam że dużo osób twierdzi że chomik może mieć piętra i nawet lepiej jeżeli je ma.

Proszę o szybką odp bo już nie wiem co mam zrobić czy lepsze pudełko czy klatka... 

I nwm czy to się przyda ale Tuptuś to dżungarski chomik i ma ponad rok i jest oczywiście sam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piętra się nie liczą. Ale już to wiesz. 
Liczy się powierzchnia podstawy.
Jakie konkretnie pudło z Castoramy przegryzł?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, DT Chomicze życie napisał:

Jakie konkretnie pudło z Castoramy przegryzł?

Nazwy kąkretnie nie pamiętam bo kupiłam je ok. 3 lata temu i ono akurat nie jest to największe tylko nie zbyt duże i miałam je z 1 miesiąc ale zmieniłam lokum na klatkę ale używaną o wymiarach minimalnych i chcę ją zmienić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej :)
Jeśli czytałaś o polecanych piętrach w klatce na tym forum to chyba trafiłaś na bardzo stare posty.

Ogólnie przyjętą i polecaną normą jest klatka bez pięter, za to o dużej powierzchni podstawy.
Minimum 80x40cm dla syryjczyka i 60x40cm dla karzełka. Zalecamy jednak w miarę możliwości lokum większe niż minimum.
Najlepiej przyjąć sobie, że dobre lokum dla chomika będzie przynajmniej  o te 20cm większe.

Dlaczego proponowana przez Ciebie klatka jest złym wyborem:
1. Piętra z drutów - jest udowodnione, że podłoża niejednolite, zarówno w przypadku pięter jak i kołowrotków są niebezpieczne dla zdrowia chomika. Łapka może wpaść pomiędzy szczebelki a zwierzątko w panice może je sobie skręcić, złamać lub nawet wyrwać. Dodatkowo dochodzi ryzyko powstawania bardzo bolesnych bąbli na łapkach (z ang. bumblefoot).
2. Chomiki to zwierzątka preferujące kopanie głębokich i długich tuneli pod ziemią - klatka ze względu na rozmiar, nie ma wystarczająco głębokiej kuwety, przez co nie będzie można dać do niej odpowiedniej ilości ściółki, potrzebnej do stworzenia systemu tuneli i norek.
3. Małe klatki powodują masę stresu i problemy psychiczne u chomika. Ciężej go wtedy oswoić. Chomik może z nerwów gryźć pręty co prowadzi do problemów z ząbkami i deformacji pyszczka, czy tracenia na nim futerka.
4. Klatki wielopiętrowe z reguły uniemożliwiają wstawienie odpowiedniego koła do biegania - minimum 20cm średnicy dla karzełka i 28cm dla syryjka.

Wymieniałam klatkę z 3 piętrami na duże lokum o wymiarach 100x40cm ponad półtora roku temu.
Od czasu zmiany, chomik jest przeszczęśliwy, uwielbia swoje lokum i niespecjalnie chce nawet wychodzić na wybiegi.
Odkąd ma nowe lokum przestał gryźć, pakuje się na ręce, wita się z gośćmi i wygląda z zaciekawieniem, gdy słyszy nowe dźwięki czy głosy zamiast się chować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi